„Nie ma takiej osoby w armii,
która byłaby traktowana
z większą troską niż szpieg;
nie ma nikogo, kto byłby
szczodrzej wynagradzany
niż szpieg; żadne inne
działania nie mogą już być
owiane większą tajemnicą
niż działania wywiadu.”
/Sun Tzu, „Sztuka wojny”/
Od zarania ludzkości za najcenniejsze na świecie uchodziło złoto i drogie kamienie. Alchemicy nie ustawali w poszukiwaniach kamienia filozoficznego, za pomocą którego w procesie transmutacji można by przekształcić dowolny metal nieszlachetny właśnie w złoto. Według legend magiczne właściwości kamienia filozoficznego to także możliwość stworzenia dzięki niemu tzw eliksiru życia, który zapewnia nieśmiertelność każdemu kto go wypije…
Dziś magicznym słowem jest… Kryptos!
Kryptos… zaszyfrowana wiadomość
W dzisiejszych czasach najcenniejszą rzecz na świecie jest… informacja! Posiadając wiedzę na określony temat bodaj kilka minut wcześniej, jesteśmy w stanie przewidzieć np.: ruch na giełdzie papierów wartościowych, nowe tendencje w świecie mody i designu, potrzeby konsumenckie, nastroje polityczne czy wyjść obronną ręką nawet z całkiem sporych opresji. Informacja to w końcu także najcenniejsza broń w arsenale każdej armii. Wiedza o planowanych ruchach przeciwników politycznych czy wojskowych, poznanie ich mocnych i słabych stron, to prawdziwy klucz do zwycięstwa nawet w czasach pokoju.
Każdy mały i całkiem duży chłopak marzy, aby przez chwilę poczuć się jak prawdziwy Agent 007 – James Bond, prawda? Teraz to możliwe!
Dziś opowiemy wam o grze Kryptos, która z pewnością jest w stanie rozpalić umysł i serce nie jednaj młodej damie… Mata Hari – szpieg w spódnicy, drzemie przecież podobno w każdej kobiecie!
O kryptologi słów kilka…
Kryptologia to taka dziedzina wiedzy, która łączy w sobie piękno i tajemniczość matematyki ze świeżością i oszałamiającymi możliwościami informatyki. To właśnie tutaj inżynieria komponuje się z geniuszem ludzkiego umysłu. Kryptologia nie jest jednak wcale wynalazkiem współczesności! Jej korzenie sięgają zamierzchłych czasów antycznych. Niezależnie jednak od epoki, czy położenia geopolitycznego, możliwości i techniki przekazywania informacji w sposób zabezpieczony przed niepowołanym dostępem, budzą ciągłe niesłabnące zainteresowanie wielu ludzi na całym świecie.
Archimedes na tropie szyfrów
W naszym wpisie „Dziecięca kryptologia czyli cudowny świat zaszyfrowanej matematyki” pokazaliśmy Wam jak można fajnie bawić się szyframi nawet z całkiem małymi dzieciakami. O początkach kryptologii i tzw Kodzie Cezara, pisaliśmy także wspominając postać Juliusza Cezara – „Kości zostały rzucone, czyli być jak boski Juliusz Cezar”
Dziś dzięki grze Kryptos przekonacie się, że tajne szyfry i zdobywanie bezcennej wiedzy to prawdziwa przygoda i świetna zabawa dla całej rodziny!
Kryptos czyli i Ty możesz zostać szpiegiem
Gra Kryptos to stosunkowo prosta, ale bardzo emocjonująca zabawa, przeznaczona dla 3-6 graczy w wieku 8+. Naszym zdaniem przy niewielkim wsparciu osoby dorosłej (przynajmniej na początku zabawy ) w grze mogą brać udział także nawet nieco młodsze dzieci.
Cele strategiczne…
Rozpoczynając grę Kryptos trzeba uświadomić sobie, że cała zabawa polega w zasadzie na umiejętności szybkiego i prawidłowego odszyfrowywania wiadomości, które trzeba zdobyć od przeciwników. Wygrywa ten, kto poprawnie odszyfruje tajemnicze informacje i zdobędzie przy tym co najmniej 15 punktów.
Elementy gry…
Małe, proste pudełko zawiera 48 kart (ponumerowanych od 1 do 48 w 4 kolorach), 6 kart punktacji, 48 kolorowych żetonów, 6 żetonów punktacji i planszę toru kodu oraz instrukcje do gry. Dużym plusem jest umieszczenie instrukcji w 3 wersjach językowych (polski, angielski, niemiecki).
Pierwsze kroki…
W zależności od ilości graczy w rozgrywce wykorzystuje się różną liczbę kart, a zabawę rozpoczyna za każdym razem najstarszy gracz. Naszym zdaniem jest to niestety spory mankament tej gry, ponieważ rozpoczynający grę posiada zawsze najmniejsza liczbę informacji, decydujących o ewentualnej wygranej.
W najprostszym i chyba jednak najmniej emocjonującym przypadku, w grze bierze udział 3 graczy i każdy dostaje po 10 kart (ponumerowanych od 1 do 32). Pozostałe karty muszą zostać odłożone. Gracze układają swoje karty rosnąco od lewej do prawej, ale nie pokazują ich przeciwnikom. Potem każdy gracz bierze po tyle żetonów w każdym kolorze ile w danym kolorze posiada kart w reku. Żetony są widoczne dla wszystkich graczy. Teraz każdy uczestnik gry ujawnia 2 swoje karty tak aby ich kolor mogli zobaczyć inni gracze.
Różne warianty gry…
Aktywny gracz wskazuje dowolną zasłoniętą kartę u przeciwnika i odgaduje jej wartość.Jeżeli poda prawidłową odpowiedź to zdobywa 3 punkty. Właściciel karty odkrywa ją i kładzie jeden ze swoich żetonów na numerze na torze kodu. Jeżeli odpowiedź była błędna, to gracz zostaje o tym poinformowany i ruch należy do kolejnego gracza.
Wariant „Tajemnica” jest bardziej złożony i jest to rozgrywka dla 4-5 osób. Tym razem dreszcz emocji zapewniają niepewność i niekompletność informacji. Inny wariant gry to Łapówka. Teraz rozgrywka będzie wymagała maksymalnego skupienia i super zdolności przewidywania kolejnych ruchów przeciwników. Element „wspierania przeciwników” to wariant, który wzbogaca zabawę o dodatkowe elementy strategii.
Sporo plusów i kilka minusów.
Kryptos to całkiem fajna gra rodzinna, która urozmaici każde familijne spotkanie. Prosta, a jednocześnie emocjonująca z pewnością spodoba się i młodszym i starszym graczom. Naszym zdaniem warto jednak zmienić kilka elementów w tej grze. Zdecydowanie gra powinna być w nieco większym pudełku ponieważ składalna plansza toru kodu po kilku użyciach łatwo może ulec zniszczeniu. Większe pudełko to także możliwość dołączenia instrukcji w której będzie użyta większa czcionka. Natomiast wykorzystanie 3 wariantów językowych instrukcji to ogromny plus podczas spotkań i zabawy z przyjaciółmi z zagranicy. Sugerujemy także, aby żetony nie były przeźroczyste, ponieważ to rzutuje na ich kiepską czytelność podczas gry.
Podsumowując, świetna tematyka, ładna stylistyka i możliwość kilku różnych wariantów rozgrywki to gwarancja, że grając w Kryptos, nuda absolutnie nigdy do nas nie zawita! My zdecydowanie lubimy takie gry!
Coś na deser…
Jak już skończy się rozgrywka Kryptos, w pudełku jest jeszcze mała niespodzianka. Na dnie pudełka znajduje się tajemniczy kod! Rozszyfruj wiadomość ukrytą na dnie opakowania gry. Jest to wiadomość zapisana prostym kodem stosowanym w harcerstwie… Jak masz już rozwiązanie – to koniecznie musisz iść do Muzeum Armii Krajowej. Tu pokaż w kasie swój egzemplarz gry i podaj hasło z dna opakowania… Niespodzianka już na Ciebie czeka!
Nasza ocena: bardzo dobry z minusem.
Zapraszamy do przeczytania innych naszych matematycznych postów z cyklu: "Matematyka jest piękna"
Nam też to składanie planszy przeszkadza. A dokładniej to, że plansza nie prostuje się całkiem i żetony troszkę z niej zjeżdżają.