Groza wokół K2 (recenzja)

Groza wokół K2

K2 kryje wiele radości i tragedii, potu, łez i walki.
Niewzruszona i niezachwiana, hipnotyzuje swoim majestatem.
/Krzysztof Wielicki/

 

Na początku grudnia 2020 r. świat zelektryzowała niesamowita wiadomość, że polska lekkoatletka i medalistka halowych mistrzostw świata w Portland, a obecnie himalaistka Magdalena Gorzkowska postawiła przed sobą prawie niemożliwe do osiągnięcia wyzwanie, czyli zimowe wejście na K2*. Pomysł przez wielu uważany wręcz za głupi i nieodpowiedzialny, to kolejna odsłona próby przekraczania tego co dla człowieka niemożliwe. Ta młoda kobieta postanowiła przekroczyć kolejne tabu, aby zdecydowanym krokiem otworzyć nowy rozdział himalaizmu. Jeżeli chcesz poczuć dreszczyk emocji jaki wiąże się z tym niezwykłym przedsięwzięciem i choć przez chwilę „pooddychać” zdawało by się tylko twardym męskim światem, to zapraszam Cie do niezwykłej lektury książki Anny Czerwińskiej – Groza wokół K2.

Anna Czerwińska - Groza wokół K2

Gdzie diabeł nie może, tam kobietę pośle!

Anna Czerwińska to postać na prawdę nietuzinkowa. Zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników oraz Korony Ziemi, z zawodu jest doktorem nauk farmaceutycznych. Miłość do gór i pasje wspinaczkowe, spowodowały, że ta niesamowita alpinistka i himalaistka, zdecydowała się porzucić swój wyuczony zawód.

Zainteresowanie wspinaczką rozpoczęło się już roku 1969. Od tej pory dokonała wielu wybitnych wejść w Tatrach, Alpach i Karakorum. W wyprawach wysokogórskich towarzyszyła m.in. Wandzie Rutkiewicz i Krystynie Palmowskiej. Jako pierwsza Polka zdobyła w 2001 roku Lhotse a 2006 roku Makalu. Warto wiedzieć, że Lhotse wcześniej zdobywali prawie wyłącznie tylko mężczyźni, w tym – bez wspomagania tlenem – Jerzy Kukuczka (1979 r.) oraz Krzysztof Wielicki (1988 r.). Dla tego ostatniego było to nie tylko pierwsze wejście zimowe, ale i pierwsze wejście zupełnie solowe. Podobnie było z wejściem na Makalu, który Jerzy Kukuczka zdobył w 1981 r., a Krzysztof Wielicki w 1986 r.

Anna Czerwińska - Groza wokół K2

Anna Czerwińska pod koniec maja 2000 roku jako druga Polka po Wandzie Rutkiewicz stanęła także na szczycie Mount Everestu. Wejściem tym skompletowała Koronę Ziemi. Dokonała tego jako druga osoba z Polski (po Leszku Cichym) i jednocześnie nie tylko jako pierwsza kobieta Polka! Warto także pamiętać, że w momencie wejścia na Everest Anna Czerwińska miała 51 lat i… była jednocześnie najstarszą kobietą, która stanęła na tym „dachu świata”.

Anna Czerwińska - Groza wokół K2

Mit, symbol, marzenie…

K2 – najwyższy szczyt Karakorum i jednocześnie drugi co do wysokości szczyt Ziemi, znajduje się na granicy Chin i Pakistanu. Wielu marzyło o jego zdobyciu, ale tylko nieliczni dostąpili zaszczytu aby spojrzeć na świat właśnie z jego szczytu. Nigdy nie zdobyty zimą, ciągle rozpala ludzką wyobraźnię, popychając wielu do ryzykownych i nieomal niemożliwych alpinistycznych dokonań. K2 to także sceneria wielu alpinistycznych dramatów…

Anna Czerwińska - Groza wokół K2

Mordercza piękność…

Do dnia dzisiejszego K2 uważane jest za najtrudniejszy ośmiotysięcznik do zdobycia. Dzieje się tak dlatego, że największe niebezpieczeństwa tej góry, czyli trudności techniczne w drodze na wierzchołek, znajdują się bardzo wysoko – na wysokości 8000 m. Dodatkowym czynnikiem, który zdecydowanie znacząco wpływa na zdobycie K2, jest wysokość tej góry ponad otaczające ją lodowce. Szczyt K2 w każdą stronę opada w dół ścianami o ponad 3-kilometrowej wysokości. Ponadto pogoda na K2 jest znacznie gorsza od tej która panuje na Evereście. W zimie panują tutaj wręcz ekstremalne warunki! Średnia temperatura osiąga wówczas wartości w granicach od −45 do −55 °C a wiatry o ok prędkości 180 km/h. Zimą nikomu jeszcze nie udało się pokonać morderczej piękności!*
To co jednak wydarzyło się w 1986 roku do dziś budzi ogromne emocje i nie pozwala zapomnieć…

Anna Czerwińska - Groza wokół K2

Łzy sukcesu czy groza rozpaczy…

Anna Czerwińska pisząc książkę Groza wokół K2, jako obserwatorka i w pewien sposób także uczestniczka zdarzeń, dokonała pewnego katharsis, oczyszczenia. Wydarzenia tamtego sezonu z 1986 roku bardzo mocno odcisnęły swoje piętno na emocjach i psychice alpinistki. Czerwińska bardzo mocno chciała uwolnić się od wspomnień, ale jednocześnie przekazać pewną prawdę.
Groza wokół K2 to bowiem niezwykle osobisty i jednocześnie przejmujący opis tragicznych wydarzeń jakie miały miejsce pod K2 w roku 1986. Spektakularne alpinistyczne sukcesy rozegrały się tutaj w świetle głośnych tragedii. „Góra śmierci”, jak czasem alpiniści nazywają K2, pochłonęła wówczas życie aż 13 wspinaczy!

Skala dramatu jaki rozegrał się pod K2 oraz traumatyczny przebieg tamtych zdarzeń, stanowiły świetna pożywkę dla głodnych sensacji światowych mediów. Autorka próbuje zrozumieć, co się wtedy wydarzyło. Zła organizacja, brak pokory czy niezdrowe ambicje, to tylko mała część tego, co wtedy mogło „pójść nie tak”… A przecież trzymający w napięciu emocjonujący opis zakończonej sukcesem jej wyprawy na Magic Line, daje pewne światełko nadziei, nutkę optymizmu. Może właśnie to powoduje, że Groza wokół K2, to pozycja, która jest na prawdę dobrze napisana?!

Anna Czerwińska - Groza wokół K2

Psychologia lodowego piękna…

Groza wokół K2 to swoiste studium przypadku. To opis wyprawy alpinistycznej tak „od środka”, z wszystkimi jej blaskami i każdym jej cieniem. Książka Anny Czerwińskiej pokazuje, że w górach uzewnętrznia się prawdziwe ja człowieka. Twoja odwaga, ale i twoja brawura, twoja ekscytacja ale i twój strach, twoja prawdziwa radość, ale i twoja prawdziwa zazdrość… Książka pokazuje, że w górach może wydarzyć się naprawdę wszystko. Twój upór czy nonszalancja może stanowić ryzyko dla powodzenia wyprawy, ale co najważniejsze zagrożenie dla życia twojego wspinaczkowego partnera. Niestety, ratunek tam wysoko górach, czasem jest kompletnie niemożliwy, choć serce i dusza rwą się ku przyjacielowi…

Anna Czerwińska - Groza wokół K2

Groza wokół K2 to także studium sukcesu i porażki. Tu każdy metr wspinaczki, to kolejne wyzwanie i kolejne ryzyko. Czasem słychać głosy, że śmierć w górach, to śmierć na życzenie. Himalaiści liczą się z tym, że kuszą los, że z każdym, kolejnym krokiem mogą już nigdy nie zobaczyć swoich najbliższych. Ale czymże byłoby życie człowieka, bez dreszczyku emocji pokonywania kolejnych barier. Czerwińska pokazuje, że alpinizm i himalaizm mają w sobie coś z hazardu. Determinacja i wola walki mimo niepowodzeń własnych i innych, czasem może zamienić się w obsesję i zatracenie samego siebie, pchając na skraj rozpaczy i łez. Ale himalaiści odnoszą także spektakularne sukcesy, które pokazują jak daleko można przesunąć granicę, tego co niemożliwe. Himalaiści są niczym astronauci, przemierzający nicość zimnego, ale jakże przerażająco pięknego pustkowia.

Anna Czerwińska - Groza wokół K2

Groza wokół K2 urzeka i zniewala na zawsze…

Mroźny, ale urzekająco porywający świat Grozy wokół K2, to opowieść którą czyta się z zapartym tchem. Lekkość pióra A. Czerwińskiej, niezwykła plastyka opisów i bogactwo ładunku emocjonalnego powodują, że serce czytelnika nie raz mocniej zaczyna bić. Zatapiasz się w lekturze i masz nieodparte wrażenie, że widzisz każdą, niemal najmniejszą rysę lodowego piękna spod K2. Czujesz każdy, nawet najmniejszy podmuch wiatru i słyszysz każdy nawet najsubtelniejszy szept członków wyprawy.

Groza wokół K2 to książka którą należy, a nawet trzeba przeczytać aby spróbować wyrobić sobie własne zdanie nie tylko na temat himalaizmu, ale tego co właściwie wydarzyło się w 1986 r. pod „Górą Śmierci”. Książkę polecam nie tylko tym, którzy lubią tematykę górską, czy taż interesują się alpinizmem, ale każdemu kto chce zrozumieć ducha tego jakże zachwycającego i zarazem ekstremalnego „sportu dla zuchwałych”.

Anna Czerwińska - Groza wokół K2

Hipnotyzujący majestat powraca…

Książka Groza wokół K2 to drugie wydanie tej ekscytującej opowieści. Autorka w tekście części głównej oprócz drobnych poprawek stylistycznych nie dokonała żadnych uaktualnień. Zawarte w lekturze informacje dotyczą stanu na rok 1986. Jak zaznacza autorka we wstępie do wydania drugiego, część z przedstawionych w książce osób albo już nie żyje, albo przynajmniej od dawna się nie wspina. Groza wokół K2 to wznowienie jednej z najlepszych książek Anny Czerwińskiej, które zostało wzbogacone o nową szatę graficzną oraz uzupełnione o rozbudowany wstęp i zakończenie.

Anna Czerwińska - Groza wokół K2

Zamiast zakończenia…

Dajcie nam znać, jak podoba wam się książka Anny Czerwińskiej – Groza wokół K2. Komentujcie i udostępniajcie naszą recenzję! Pamiętajcie tylko, aby koniecznie podać źródło, bo praca nad każdą z nich kosztuje nas sporo pracy, czasu i wysiłku.


* Aktualizacja: Pierwsze zimowe wejście na K2!!!

16 stycznia 2021 r. o godz. 13:00 czasu polskiego (17:00 czasu miejscowego) nepalska wyprawa w składzie: Nirmal Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma G, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa, Dawa Tenjing Sherpa jako pierwsza zdobyła zimą szczyt K2!


 

Książkę Groza wokół K2, mnie najlepiej czytało się w koszulkach od Portal Tatrzański. Tu także znajdziesz wiele ciekawostek i informacji o górach. Polecam!

 

 

Anna Czerwińska
Groza wokół K2
ISBN 978-83-61968-42-9
Wydawnictwo Annapurna

Wydawnictwo Annapurna


Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.