ANGIELSKI GRAmatyka, czyli… gra w której Ty jesteś bohaterem (recenzja książki od EDGARD)

Angielski #GRAmatyka - Angielski Gramatyka

Gramatyka jest dźwignią przytwierdzoną do języka, która nie może być cięższa od całego balastu
/Antoine de Rivarol/

 

Umiejętność posługiwania się językiem angielskim uważa się obecnie za podstawowy i zupełnie oczywisty element wykształcenia każdego z nas. Rodzice pragnąc zapewnić dziecku jak najlepszy start, już na etapie przedszkola sprawdzają, czy dana placówka ma w ofercie właśnie takie zajęcia dodatkowe. Dość szybko dzieci zapisywane są także do szkół językowych. Najbardziej zapobiegliwi rodzice starają się uczyć 2-3 latki, a nawet… niemowlęta. W tej kwestii nie ma jednak zgodności co do potrzeby i zasadności takich działań. Nauka języka angielskiego u „maluchów” to jednak przede wszystkim wesołe wierszyki, skoczne piosenki i duża ilość głównie animowanych bajek. Wszystko wygląda miło, łatwo i bardzo przyjemnie! Kiedy jednak w na horyzoncie pojawia się gramatyka, to niestety przestaje być już tak różowo!
Na rynku wydawniczym, pojawiają się na szczęście od czasu do czasu takie publikacje, które nudne zakuwanie teorii mogą zmienić w całkiem fajną zabawę! My ostatnio znaleźliśmy dwa takie „produkty”, które warto mieć pod ręką, kiedy przy nauce gramatyki i słownictwa zaczyna wiać prawdziwą nudą. Rewelacyjne fiszki językowe do nauki języka angielskiego dla dzieci przedstawiałam Wam całkiem niedawno. Dziś z wielką przyjemnością opowiem o drugim genialnym wprost „wynalazku” od EDGARD. Książka do gramatyki inna niż wszystkie inne, czyli… ANGIELSKI #GRAmatyka.

 

Angielski #GRAmatyka - Angielski Gramatyka

 

Ahoj przygodo!

Wyobraź sobie, że Twoje dziecko wygrywa udział w niesamowitym projekcje edukacyjnym – rocznym rejsie dookoła świata. Wchodzi na statek, który opłynie pięć kontynentów i zawinie do portów na kilku egzotycznych wyspach. Towarzyszami podróży Twojej pociechy będą uczniowie z innych krajów. Dzieciaki wspólnie poznają ciekawe miejsca, w których na co dzień mówi się w języku angielskim. Brzmi fantastycznie, prawda? A to dopiero początek niesamowitej wyprawy, która ma szansę całkowicie zmienić sposób myślenia dziecka o angielskiej gramatyce! Tak właśnie zaczyna się przygoda z książką ANGIELSKI #GRAmatyka, czyli zupełnie wyjątkowym podręcznikiem do nauki gramatyki języka angielskiego.

 

Angielski #GRAmatyka - Angielski Gramatyka

 

Angielski #GRAmatyka - Angielski Gramatyka

 

ANGIELSKI #GRAmatyka, czyli… zaczynamy grę

Koncepcja książki opiera się na zastosowaniu dość intrygującego motywu podróży. W każdym z 14 rozdziałów przedstawiono inne zagadnienia gramatyczne, które sprytnie ujęto w formie zabawy – wyzwania. Czytelnik rozdział po rozdziale czyta opisy przygód, a potem musi wykonać ćwiczenia zgodnie z zamieszczonymi instrukcjami. Poprawność rozwiązanych zadań dziecko może od razu sprawdzić z kluczem, który został umieszczony na końcu książki.

 

Angielski #GRAmatyka - Angielski Gramatyka

 

Angielski #GRAmatyka - Angielski Gramatyka

 

Zabawa z ANGIELSKI #GRAmatyka, wykorzystuje elementy mechaniki grywalizacji. Na każdym etapie przygody, dziecko zdobywa określona ilość punktów, które przenoszą go na kolejne poziomy przygody. Co ciekawe, w momencie kiedy gracz nie uzyska minimalnej liczy punktów, musi jeszcze raz przeanalizować wszystkie informacje, przeczytać wskazany tekst i powtórzyć zadanie. Cały „smaczek” polega na tym, że dziecko może to zrobić dopiero w dniu następnym! Postępy w nauce są także „nagradzane” zdobyciem specjalnej „pamiątki z podróży”, czyli kartonika z obrazkiem odpowiadającym tematyce danego działu.

 

Angielski #GRAmatyka - Angielski Gramatyka

 

Ekwipunek podróżnika

Zanim czytelnik wejdzie na pokład niezwykłego statku Explorer, musi bardzo uważnie wypełnić swoją kartę pokładową. Potem już może spokojnie rozpocząć swoja niezwykłą podróż po lądach i oceanach angielskiej gramatyki.

Każdy rozdział (Chapter) rozpoczyna się od krótkiego tekstu – opowiadania wprowadzającego. Tekst napisany jest oczywiście w języku angielskim. Trudniejsze zwroty czy słówka podane są w formie krótkiego słowniczka. Kolejny element rozdziału to tzw. wyjaśnienie gramatyczne, które tym razem podane jest w języku polskim. Najważniejsze treści, które koniecznie trzeba zapamiętać, zostały bardzo wyraźnie zaznaczone wykrzyknikiem, pogrubieniem, kolorową ramką lub hasłem uwaga. Dalsza część rozdziału to stosowne do omawianej tematyki – ćwiczenia gramatyczne. Ważnym elementem każdego rozdziału są także tzw wyzwania oraz ćwiczenie typu sprawdź się. Autorka książki ANGIELSKI #GRAmatykaDorota Kondrat, znalazła również miejsce na tzw. ciekawostki.

 

Angielski #GRAmatyka - Angielski Gramatyka

 

Angielski #GRAmatyka - Angielski Gramatyka

 

Angielski #GRAmatyka - Angielski Gramatyka

 

Angielski #GRAmatyka - Angielski Gramatyka

 

Angielski #GRAmatyka - Angielski Gramatyka

 

ANGIELSKI #GRAmatyka, czyli… co tam piszczy w gramatyce?

Gramatyka angielska to naprawdę ogrom materiału, który jakoś trzeba opanować, aby móc w miarę sprawnie posługiwać się tym językiem. ANGIELSKI #GRAmatyka, to książka, która przeznaczona jest dla dzieci w wieku 10 – 14 lat, czyli zasadniczo obejmuje materiał gramatyczny mniej więcej z klas od 4- 6. Z pewnością skorzystają także uczniowie ze starszych klas, traktując książkę ANGIELSKI #GRAmatyka jako świetny materiał powtórkowy i utrwalający. Znajdziemy tu zatem takie zagadnienia jak: liczba mnoga rzeczowników oraz przedimek nieokreślony a/an i określony the, czasowniki to be oraz have got, konstrukcje there is/ there are oraz zaimki wskazujące this/ that/ these/ those. Dzięki tej niesamowitej podróży po angielskiej gramatyce, można też spokojnie opanować przymiotniki dzierżawcze, stopniowanie przymiotników oraz tryb rozkazujący. Angielskie czasy: Present Simple, Present Continuous, Past Simple oraz Future Simple także mogą okazać się całkiem proste do zrozumienia i co najważniejsze, do użycia! ANGIELSKI #GRAmatyka, to także materiał dotyczący konstrukcji have to, be going to oraz czasownika can. Osobny rozdział znajdziemy także o should, must i need to.

 

Angielski #GRAmatyka - Angielski Gramatyka

 

Angielski #GRAmatyka - Angielski Gramatyka

 

Angielski #GRAmatyka - Angielski Gramatyka

 

Angielski #GRAmatyka - Angielski Gramatyka

 

Design też jest ważny

Trzeba przyznać, że ANGIELSKI #GRAmatyka, to nie tylko świetna zawartość merytoryczna, ale i fajne wykonanie. Poręczny format, świetna grafika i bardzo czytelny, wyrazisty tekst. Warto zaznaczyć, że kolorystyka jest bardzo przyjazna dla czytelnika i nie powoduje szybkiego męczenia oczu. Układ treści jest bardzo przejrzysty, co w połączeniu z ciekawą grafiką daje całkiem fajny efekt końcowy.

 

Angielski #GRAmatyka - Angielski Gramatyka

 

Angielski #GRAmatyka - Angielski Gramatyka

 

Angielski #GRAmatyka - Angielski Gramatyka

 

Naszym zdaniem, ciekawym dodatkiem do całości, jest także zamieszczenie na końcu książki specjalnego miejsca do robienia własnych notatek. Jak przystało na porządny i bardzo nowoczesny podręcznik gramatyki, do książki dodano także płytę CD.

 

Angielski #GRAmatyka - Angielski Gramatyka

 

ANGIELSKI #GRAmatyka, to zdecydowanie nie jest zwykły podręcznik! To super przygoda, a bohaterem jest Twoje dziecko!

  

Nawet nie zauważysz, że się uczysz!

ANGIELSKI #GRAmatyka pozwala uczyć się zasad rządzących językiem bez konieczności wielogodzinnego i żmudnego wkuwania skomplikowanych regułek. W rezultacie angielska gramatyka i co najważniejsze mówienie po angielsku staje się dla dziecka naturalne i… bezstresowe. Chociaż książka zasadniczo przeznaczona jest raczej dla uczniów klas 4- 6 szkoły podstawowej, to jednak moim zdaniem z powodzeniem można z niej korzystać w pracy z młodszymi dziećmi. Moja 9-latka jest pod wielkim wrażeniem takiej formy nauki gramatyki i widzę, że język angielski nareszcie przestaje być taki „znienawidzony”. Kiedy mówię: „Kochanie jeszcze nie musisz tego umieć.”, moja pociecha odpowiada: „Mamo, ale ja chcę!”. To chyba najlepsza rekomendacja tej książki!

 

Angielski #GRAmatyka - Angielski Gramatyka

 

Zamiast zakończenia…

Dajcie znać, jak podoba wam się książka ANGIELSKI #GRAmatyka. Możecie dawać komentarze, pisać do nas maile lub przysyłać zdjęcia! Udostępniajcie nasz wpis, aby więcej dzieciaków mogło poznać nową fajną książkę do nauki angielskiego! Pamiętajcie tylko, aby koniecznie podać źródło, bo post kosztuje nas trochę pracy, czasu i wysiłku.

Jeżeli zainteresowała Cię ta książka, to koniecznie przeczytaj także nasz post: Język angielski – fiszki SCHOOL Are spiders scary? – 500 słówek i zdań, czyli… nawet nie zauważysz, że się uczysz!

 

Nasza ocena: celujący

 

Dorota Kondrat
ANGIELSKI #GRAmatyka
EDGARD JĘZYKIOBCE.PL
ISBN: 978-83-7788-723-3

 

edgard - języki obce

Komentarze na temat “ANGIELSKI GRAmatyka, czyli… gra w której Ty jesteś bohaterem (recenzja książki od EDGARD)

  1. Fantastyczna książka i bardzo przydatna recenzja. Do tej pory gramatyki dziecku nie wyjaśniałam, z tą książką może to być wyjątkowe doświadczenie!

Minęło bardzo dużo czasu od publikacji lub aktualizacji tego wpisu. Komentowanie zostało wyłączone.