Ruch jest naturalną cechą i potrzebą każdego zdrowego dziecka. Stanowi on istotny i zarazem niezbędny czynnik w jego rozwoju psychofizycznym. Znaczenie ćwiczeń ruchowych, intuicyjnie wyczuwają rodzice już u bardzo małych dzieci. W wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym dzieci nie mogą zbyt długo się skoncentrować na jednej czynności, co powoduje konieczność częstych zmian zabaw ruchowych. Ćwiczenia gimnastyczne pozwalają na rozwój i stopniowe rozszerzanie u dzieci kompetencji ruchowych. Jest to praca nad tzw. motoryka dużą. Jednak aby rozwój dziecka był harmonijny trzeba także pamiętać o ćwiczeniach związanych z tzw. motoryka małą, czyli rozwojem manualnym.
Rozwój manualny na 101 sposobów
Ćwiczenia manualne u dzieci to nic innego jak rysowanie, malowanie, lepienie, stemplowanie, składanie, wycinanie, komponowanie i układanie… Motoryka mała to także ćwiczenia z zakresu tzw grafomotoryki, co bezpośrednio wiąże się z gotowością dziecka do podjęcia nauki pisania.
Możliwości ćwiczeń manualnych jest tak dużo, że w zasadzie ograniczać nas może jedynie tylko nasza własna wyobraźnia!
Wielkanocne zabawy manualne
Dzieci, które przejawią jakieś nawet stosunkowo niewielkie trudności w zakresie motoryki małej, dość szybko orientują się, że ich koledzy lepiej radzą sobie w pracach manualnych. Zazwyczaj szybciej się męczą i także szybko się zniechęcają, a przez to zaczynają unikać prac plastycznych czy technicznych. Stąd też warto pomyśleć nad mądrym naszych dzieci w tym zakresie. I dlatego dziś proponujemy Wam kilka świątecznych zabaw manualnych, które z pewnością przypadną do gustu waszym dzieciom!
Wypychanki – Wycinaki czyli wielkanocne inspiracje dla najmłodszych
Najmłodsze dzieci często mają spore kłopoty z użyciem nożyczek. Zdarza się również tak, że niektóre dzieci w nauczaniu wczesnoszkolnym jeszcze mają pewne kłopoty z tym narzędziem pracy. Z myślą właśnie o takich dzieciach powstały tzw wycinanki bez użycia cięcia – tzw. wypychanki.
My wypróbowaliśmy jedną z wielu takich propozycji. Zobaczcie co nam fajnego powstało! Multum zabawy, fajnie rodzinnie spędzony czas i… śliczne ozdoby na wielkanocny stół.
Mega Jajo wielkanocne to jest to!
Kolejna nasza zabawa powstałą zupełnie nieoczekiwanie i…mega spontanicznie! Jedna wizyta w pobliskim sklepie i już gotowy pomysł na świetną rodzinną zabawę.
Nasze Maga Jajko to „stroik świąteczny”, który jest połączeniem pomysłów całej naszej rodzinki… Filcowe i gąbkowe elementy mieszają się ze styropianowym jajkiem i i sztucznymi dekoracjami roślinnymi… A wszystko to schowane w prawdziwym Mega Jajku Wielkanocnym! Wspólne wycinanie, komponowanie, ozdabianie i jest wielka frajda!
Domowe Jaja Fabergé
Prawdziwe Jajka Fabergé (tzw. jaja carskie) to prawdziwe dzieła sztuki złotniczej. Złoto, kamienie szlachetne, kość słoniowa, masa perłowa i emalia wspólnie dawały niesamowity efekt! Wielkanocne inspiracje rodem z carskiej Rosji wyzwoliły w nas nowe pokłady kreatywności…
My zrobiliśmy domową wersje Jajka Fabergé… Styropian, ozdoby krawieckie i szpileczki też pozwoliły osiągnąć całkiem niezły efekt, prawda?
Wielkanocne inspiracje na szybko…
Nasza kolejna propozycja to „zajączek na patyku”… Niezwykle prosta, szybka i efektowną ozdoba świąteczna, którą może zrobić nawet przedszkolak. Mały filcowy króliczek został ozdobiony delikatnymi kolorowymi dekoracjami i osadzony na zwykłym patyczku do rożna. Aby połączyć wszystkie elementy można użyć kleju typu Magic lub kleju na ciepło (konieczna jest wtedy pomoc i nadzór dorosłego).
Tyle pomysłów i tak mało czasu…
Archimedesowe wielkanocne inspiracje to sporo innych zabaw i aktywności. Wielkanocne Targi na Rynku Głównym w Krakowie już zaliczone! Rzeżucha rośnie jak malowana, a kolejce ustawia się pieczenie świątecznych ciasteczek i… oczywiście rodzinne warsztaty pisankowe! No a potem to już tylko zostaje nam wystawa pisanek w Muzeum Etnograficznym i wizyta na krakowskim Odpuście Emaus! A jak pogoda dopisze to szykujemy się jeszcze na… słynną krakowską Rękawkę. Oj, będzie się działo!
Wesołych Świat kochani!
super inspiracje, szkoda, że trafiłam na nie już po Wielkanocy…
Zapraszamy zatem na Naszego bloga częściej.
Pozdrawiamy z Krakowa.