Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce (recenzja)

Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce (recenzja)

Tajemnicze ukryte skarby, zawiłe zagadki i skomplikowane szyfry oraz niewyjaśnione kradzieże i fałszerstwa bezcennych dzieł sztuki, czyż to idealny przepis na barwną i porywającą powieść detektywistyczną? Detektyw ma trochę staroświecki czerwony berecik, jeździ zdezelowanym rowerem i dźwiga wielgachną torbę na ramieniu a na dodatek jest… kobietą! Brzmi ciekawie, prawda?
Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce z nowej serii Śledztwa Detektywki Fishki, to taka książka, która wciągnie Was bez reszty niczym czarna dziura!

 

Na skróty…

Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce, to 12 różnych niesamowitych historii, przedstawiających 12 różnych większych i mniejszych zagadek z zakresu historii sztuki. Pani Fishka bardzo staranie wyselekcjonowała takie tematy, które mogą zainteresować zarówno młodszego, jak i starszego czytelnika. Wszystkie historie są niezwykle intrygujące i dostarczają multum emocji.

Pani Łucja wręcz w magiczny sposób połączyła realne: zdarzenia, miejsca i osoby, z ciekawostkami oraz różnymi, nie raz sensacyjnymi hipotezami. Zastosowanie w tekście stylistyki wywiadów, elementów dziennika, e-maila, tablicy ogłoszeń lub instrukcji, a przede wszystkim bezpośrednie zwracanie się do czytelnika, to niezaprzeczalne atuty tej książki.

złoty pociąg

Detektyw Fishka na tropie

Historię tajemniczego złotego pociągu, czy obłędnej przepychem swego bogactwa bursztynowej komnaty, zna raczej większość dorosłych. Wśród młodszych czytelników zapewne tylko nieliczni wiedzą cokolwiek na ten temat. Jednak spokojnie, detektyw Fishka  już nadciąga z obszernymi wyjaśnieniami.

No, a może chcecie wiedzieć coś o tajemniczej Cecylii albo grzebaniu w jaskiniach? Do wyboru mogą być jeszcze… strategia wiewiórki lub zasady kreatywnego recyklingu. I pomyśleć, że wszystkie te historie dotyczą… historii sztuki! I na dodatek… akcja wszystkich 12 historii dzieje się w Polsce!

złoty pociąg

Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce, to książka która pozwala czytelnikowi na podróże w czasie i w przestrzeni. Czytelnik wraz z Fishką odpowiada na wiele nurtujących pytań, zbiera dowody, kolekcjonuje ciekawostki, wysuwa i weryfikuje hipotezy. W tej książce dzieję się naprawdę mega dużo!

To doskonała rozrywka dla całej rodziny!
złoty pociąg

Gorąca lektura na początek jesieni

Przyznaję, że z wypiekami na twarzy czekałam na premierę tej książki. Spodziewałam się znakomitej lektury, pełnej smakowitych literackich kąsków i… ani trochę się nie zawiodłam. Książka ta została napisana z wielkim rozmachem a jednocześnie bardzo lekką, choć wyrafinowaną ręką.

Nasza rodzina ma ogromne szczęście, że Detektyw Fishka stała się magicznym elementem dzieciństwa mojej córki. Udział w spotkaniach krakowskiego Dziecięcego Biura Detektywistycznego Pani Łucji, na zawsze będzie wspaniałym wspomnieniem. Otwartość, ciepło i serdeczność podbija wszystkie serca dzieci i dorosłych! Tą samą niezwykłą magię czuje się czytając Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce.

złoty pociąg

Minusy dodatnie

I tu mam problem bo… nie potrafię wskazać absolutnie żadnych minusów tej książki!

Jedyny zarzut to… czemu jest tak mało przygód w tej książce? Chcę więcej i więcej!!!

 

Ilustracje… jak marzenie

Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce, to niezwykle intrygująca przygoda detektywistyczna, która zdecydowanie zachęca dzieci do czytania książek. Treść i klimat książki świetne podkreślają ilustracje Aleksandry Gołębiewskiej. Ilustratorka zdecydowała się na wykorzystanie w książce bardzo stonowanych kolorów, które nadają całości bardzo ciepłego wyrazu. Uważny czytelnik łatwo przekona się, że sposób rozplanowania ilustracji na stronach, wykorzystanie różnych wielkości i typów czcionek, a także zastosowanie pogrubień tekstu i stylistyka rysowania postaci odgrywają w tej książce bardzo ważną rolę.

złoty pociąg

Śmiało można powiedzieć, że Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce, to jedna z tych genialnych książek, którą nie tylko cudownie się czyta, ale także fajnie ogląda. Duży format, twarda oprawa i piękne ilustracje, po prostu zachwycają. Tak powstał taki nietypowy zbiór opowiadań detektywistycznych dla dzieci. Ilustracje nie są tu zwykłymi fotkami, czy bardzo realistycznymi rysunkami, pełnymi często zupełnie zbędnych i wręcz męczących detali. Powiedziałabym, strona graficzna nawiązuje swoją stylistyką raczej do rysunku „ręką dziecka”. Ilustracje, chociaż są kolorowe, to jednocześnie nie przytłaczają ani nadmiarem barw, ani ich intensywnością.

złoty pociąg
złoty pociąg

Fishka czyli kobieta o wielu obliczach

Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce, to doskonałe „portfolio” lub „dokument aplikacyjny” z napisem – CV Fishka.

Fishka, a właściwie pani Łucji Malec-Kornajew, to licencjonowany przewodnik po Krakowie, który umie pokazać to miasto, w taki sposób, w jaki nikt inny tego nie potrafi zrobić. Zachwyca swymi barwnymi opowieściami dorosłych i dzieci. Kraków widziany jej oczami to magiczna podróż i przygoda pełna emocji. Absolutnie każdy, kto chociaż raz spotkał napis Fishka na swojej drodze, wie że odnalazł w murach Krakowa coś zupełnie wyjątkowego.

Pani Łucja Malec – Kornajew to historyk sztuki a prywatnie również żona i mama dwóch uroczych dziewczynek. Sama pisze o sobie, że robiła w życiu wiele rzeczy. Przez długi czas pracowała w Małopolskim Instytucie Kultury i współtworzyła jeden z największych festiwali teatralnych w Krakowie – KRT Festival. Pani Łucja prowadziła także program telewizyjny o starych księgach i bibliotekach (Książki pod specjalnym nadzorem) w Polsce i pisała o sztuce. Współpracowała z historykami, historykami sztuki i konserwatorami sztuki. Pewnego dnia… narodziła się Fishka i jej Dziecięce Biuro Detektywistyczne, która podbiła serca wielu krakowskich rodzin.

 

Wywiady, wywiady…

https://open.spotify.com/episode/6XZxyVEwrht5IDDkTcARmn

 

Zamiast zakończenia…

Dajcie nam znać, jak podoba wam się książka Łucji Malec – Kornajew Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce.
Komentujcie i udostępniajcie naszą recenzję! Pamiętajcie tylko, aby koniecznie podać źródło, bo praca nad każdą z nich kosztuje nas sporo pracy, czasu i wysiłku.

 

Recenzję książki o podobnej tematyce może przeczytać w innych moich artykułach: Zagadka Grobu Wampira. Detektywi z Tajemniczej 5 oraz Zagadka Królowej Myszy. Detektywi z Tajemniczej 5

 

Łucja Malec – Kornajew
Złoty Pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce
ilustracje: Aleksandra Gołębiewska
ISBN 978-83-240-7500-3
Znak Emotikon

Wydawnictwo Znak emotikon

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.