Gdzie zaczyna się Nowy Rok?

gdzie zaczyna się nowy rok

„Nie byłam wszędzie, ale wszędzie na pewno jest na mojej liście”
/Susan Sontag/

 

Lubicie podróżować? My bardzo, chociaż czasem są to także takie małe podróże… podróże palcem po mapie. Nam to jednak zupełnie nie przeszkadza, bowiem każda podróż, nawet ta całkiem wirtualna może przynosić moc niesamowitych niespodzianek i wywoływać naprawdę spore emocje. A jak do fascynujących podróży geograficznych dodamy malutki matematyczny dodatek, to przygoda robi się jeszcze bardziej ekscytująca! Zabawa i nauka to coś, co musi porwać każdego! Jeżeli macie ochotę na niezwykłą podróż w 24 godziny (no, może ciut więcej) dookoła świata, to… zapraszamy do wspólnej, rodzinnej, kreatywnej zabawy: Gdzie zaczyna się Nowy Rok?

 

gdzie zaczyna się nowy rok

 

Łyk teorii…

Gdy w Krakowie wybija północ, w Londynie jest jeszcze stary rok, a w Pekinie, Japonii czy Australii nowy rok trwa już od kilku godzin. Gdzieś zatem na wschód od Polski musi być tajemnicza linia oddzielająca poniedziałek od niedzieli lub stary i nowy rok. Taka umowna linia (do znalezienia na mapach) rzeczywiście istnieje – wytyczona została na Pacyfiku w przybliżeniu na linii 180 południka.

Obszar Ziemi został podzielony na 24 pasy (co 15o długości geograficznej), w których czas zegarowy zmienia się o godzinę. Załóżmy, że jesteśmy w Grennwich, jest piątek, godzina 10 rano. Jeżeli od południka 0 powędrujemy na zachód, będziemy mieli coraz wcześniejsze godziny, wędrując zaś na wschód coraz późniejsze. Na południku 180 następuje dziwne spotkanie czasów – po obu stronach jest dokładnie ta sama godzina 22, ale… od strony wschodniej jest jeszcze czwartek a od zachodniej piątek! Przekraczając tę niezwykłą linię za każdym razem odbywamy „podróż w czasie”. Wyobraźmy sobie, że lecimy samolotem, jest np. godzina 15 w środę, a my lecimy na wschód. Nagle okazuje się, że po przekroczeniu linii zmiany daty znów mamy wtorek godzinę 15. Lecąc na zachód, jest jeszcze ciekawiej – przekraczając linię w środę o godz. 15 nagle… wpadamy w czwartek (oczywiście jest 15).

Pierwszymi ludźmi, którzy dokonali takiej „wyprawy w czasie” byli członkowie wyprawy Ferdynanda Magellana. Jakież było ich zdziwienie po powrocie do Europy, gdy okazało się, że jest już piątek, a zapiski w dzienniku kapitańskim mówiły… jest czwartek!

 

Wszystko wydaje się proste, ale ludzie lubią sobie komplikować życie.

Na przestrzeni dziejów, ludzie dokonali wielu reform stref czasowych – wymyślono np. czas letni i zimowy. Rolę także odegrały stosunki polityczne z sąsiadami – niektóre kraje z tego powodu przesunęły swoją strefę czasową o dodatkowe 30 minut. Niezwykłym przypadkiem stał się Nepal, w którym czas został przesunięty o 5 godzin 45 w stosunku do czasu Grennwich.

W ostatnich latach także rozwój handlu, turystyki i globalizacja dokonały swojego dzieła. Na życzenie krajów Oceanii dokonano znacznej korekty przebiegu linii zmiany daty. Niektóre z nich przeskoczyły z jej wschodniej na zachodnią stronę. W ten sposób powstały dodatkowe strefy czasowe – przesunięte do przodu względem czasu na południku „zero” o +13 i +14 godzin. I tak, mimo że doba trwa tylko 24 godziny – pełne powitanie nowego roku trwa… 26 godzin!

 

No to właściwie, gdzie zaczyna się Nowy Rok?

Nowy Rok … zaczyna się w Polsce! Tak! Dokładnie 31 grudnia o godzinie 11.00 czasu polskiego Nowy Rok przychodzi do Poland… tyle że na Kiribatii (strefa GMT+14)!

Kiribati to wyspiarskie państwo znajdujące się na Oceanie Spokojnym. W skład tego państwa wchodzą aż 33 wyspy koralowe, które są rozsiane na przestrzeni 3800 km wokół równika. Należą tu wyspy trzech archipelagów Mikronezji i Polinezji: Wyspy Gilberta, Feniks i Line Islands oraz wyspa Banaba. Spośród wszystkich wysp tego obszaru, aż 21 jest zamieszkanych. Sama nazwa Kiribati to zniekształcona przez miejscowy język mikronezyjski angielska nazwa Wysp Gilberta. Co ciekawe, to wyspiarskie państwo lezy aż 3 strefach czasowych a jak podaje w artykule z 9 grudnia 2020 r. portal polsatnews.plnie zanotowano tu ani jednego przypadku Covid-19 więc bawić można się bez ograniczeń!

A skąd wzięła się nazwa Poland na Kiribati? Otóż Poland, to jedna z kilku małych zamieszkałych osad na wyspie Kiritimati znajdującej się w Kiribati. Wioska została tak nazwana dla uczczenia naszego rodaka Stanisława Pełczyńskiego. Gdy trafił na wyspę, pomógł mieszkańcom rozwiązać problem z nawadnianiem plantacji palmowych. Wdzięczni mieszkańcy na jego cześć nazwali osadę Poland czyli Polska. Co ciekawe, inne osady na tej wyspie to: London (2000 mieszkańców!) , Paris, Tabakwea i … Banana!

 

 

 

Szampańska podróż w czasie i przestrzeni

Jeżeli chcecie kreatywnie pobawić się z dzieciakami w witanie Nowego Roku w różnych miejscach na świecie, to zapraszamy do wspólnej zabawy!

 

Zabawa z mapą i zegarem

Co będzie Wam potrzebne?
Przygotujcie: dowolną mapę świata lub globus, pinezki (lub np plastelinę), kolorowe pisaki, małe karteczki i małe patyczki (mogą być zapałki bez łebków) oraz przygotowana specjalnie dla Was ściągawka – „Gdzie zaczyna się Nowy Rok”. Do grudnia 2020 r. idealnie sprawdzała się do tego celu MAPA do wydruku ze strony www.yourchildlearns.com, jednak w związku zaprzestaniem wsparcia dla technologii  Adobe Flash od 31 grudnia 2020 r. staje się ona praktycznie niemożliwa do dalszego używania. Na tę niedogodność znaleźliśmy jednak radę wcześniej przygotowując dla Was w oparciu o tę stronę mapy do wydruku aż w 5 wersjach: 1×1 (1 arkusz A4, 21×30 cm), 2×2 (4 arkusze A4, 60×42 cm), 3×3 (9 arkuszy A4, 90×63 cm), 4×4 (16 arkuszy A4, 120×84 cm) oraz 5×5 (25 arkuszy A4, 150×105 cm). Wybór wielkość mapy do wydruku pozostawiamy waszej kreatywności oraz ilości posiadanego wolnego miejsca na naszą zabawę.

Zabawa polega na tym, aby w wyznaczonych porach sprawdzać na mapie (lub na globusie), gdzie właśnie pojawił się Nowy Rok. Swoje odkrycia zaznaczamy pisakami lub karteczkami na patyczkach, gdzie umieszczamy nazwę danego miejsca. To naprawdę świetna zabawa geograficzna dla całej rodziny!

 

Dyskretny urok puzzli

Co będzie Wam potrzebne?
Przygotujcie: puzzle – mapa świata. My zaplanowaliśmy wykorzystać puzzle Trefl – mapa świata (edycja ze zdrapką)
Najpierw wspólnie rodzinnie będziemy układać puzzle, a potem w określonych porach będziemy szukać na naszej puzzlowej mapie, miejsc gdzie właśnie pojawił się Nowy Rok.

 

Skąd będziesz wiedzieć, kiedy i gdzie zaczyna się Nowy Rok?

Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy niespodziankę. Oto nasza specjalna geograficzna ściąga: Gdzie zaczyna się Nowy Rok – harmonogram powitania Roku 2021 opracowany na podstawie informacji w portalach Zegar światowy oraz Time.is.

Gdzie zaczyna się Nowy Rok: 31 grudnia 2020 (godziny wg. czasu polskiego)

 • 11:00 – POLAND! London, Paris, Banana (Kiribati) na Oceanie Spokojnym
 • 11:15 – Wyspy Chatam (ter. N.Zelandii)
 • 12:00 – wyspy Fidżi, Nowa Zelandia, Samoa i… baza polarna Amundsena- Scotta na Antarktydzie
 • 13:00 – Pietropawłowsk Kamczacki (Rosja) oraz Wyspy Marshalla
 • 14:00 – Sydney i Melbourne (Australia)
 • 14:30 – Adelajda (Australia)
 • 15:00 – Władywostok (Rosja), Brisbane (Australia)
 • 15:30 – Darwin (Australia)
 • 16:00 – Seul (Korea), Tokio (Japonia)
 • 17:00 – Pekin i Hongkong (Chiny), Irkuck (Rosja), Kuala Lumpur (Malezja), Manila (Filipiny), Perth (Australia), Tajpej (Tajwan), Singapur, Ułan Bator (Mongolia)
 • 18:00 – Bangkok (Tajlandia), Dżakarta (Indonezja), Hanoi (Wietnam), Krasnojarsk (Rosja)
 • 18:30 – Rangun (Myanmar)
 • 19:00 – Nur-Sułtan (Astana, Kazachstan), Bangladesz, Omsk (Rosja)
 • 19:15 – Katmandu (Nepal)
 • 19:30 – Bombaj, Kalkuta, Delhi (Indie)
 • 20:00 – Karaczi (Pakistan), Malediwy, Taszkient (Uzbekistan)
 • 20:30 – Kabul (Afganistan)
 • 21:00 – Baku (Azerbejdżan), Dubaj (ZEA), Mauritius, Seszele, Tbilisi (Gruzja)
 • 21:30 – Teheran (Iran)
 • 22:00 – Addis Abeba (Etiopia), Bagdad (Irak), Moskwa i St. Petersburg (Rosja)
 • 23:00 – Bejrut (Liban), Stambuł, Cypr, Ateny, Kair, Trypolis (Libia), Helsinki, Jerozolima, Bukareszt, Sofia, Tallinn, Ryga, Wilno

Gdzie zaczyna się Nowy Rok: 1 stycznia 2021 (godziny wg. czasu polskiego)

 • 00:00 – Kraków, Berlin, Paryż, Rzym, Berno, San Marino, Praga, Bruksela, Amsterdam, Wiedeń, Bratysława, Budapeszt, Zagrzeb, Belgrad, Skopje, Sztokholm, Oslo, Kopenhaga, Madryt, Tunis
 • 01:00 – Londyn, Lizbona, Reykjavík, Dakar (Senegal), Dublin, Casablanca (Maroko), Wyspy Kanaryjskie
 • 02:00 – Azory, Wyspy Zielonego Przylądka
 • 03:00 – Georgia Południowa i Sandwich Południowy (wyspy na Atlantyku pod zarządem Wielkiej Brytanii)
 • 04:00 – Rio de Janeiro, Sao Paulo, Brasilia (Brazylia), Buenos Aires (Argentyna), Montevideo (Urugwaj), Nuuk (Grenlandia – Dania)
 • 04:30 – St. John’s – (Kanada -Nowa Fundlandia)
 • 05:00 – Halifax (Kanada), Paragwaj, Barbados, Małe Antyle, Dominikana
 • 06:00 – Toronto i Ottawa (Kanada), Nowy Jork, Waszyngton, Detroit (USA), Hawana (Kuba), Wyspy Bahama, Bogota (Kolumbia), Lima (Peru)
 • 07:00 – Huston i Chicago (USA), Mexico City (Meksyk), Gwatemala, Panama
 • 08:00 – Calgary (Kanada), Denver i Phoenix (USA)
 • 09:00 – Los Angeles, San Francisco, Las Vegas (USA), Vancouver (Kanada)
 • 10:00 – Anchorage – Alaska (USA)
 • 10:30 – Taiohae (Polinezja Francuska – archipelag Markizów)
 • 11:00 – Honolulu (Hawaje – USA), Papeete (Polinezja Francuska), Rarotonga (Wyspy Cooka)
 • 12:00 – Alofi (Niue), Pago Pago (Samoa Amerykańskie)
 • 13:00 – Baker Island – niezamieszkała wyspa na Pacyfiku (USA)

Ciągle Wam mało – pobierzcie przygotowany specjalnie dla Was dokument Gdzie zaczyna się Nowy Rok zawierający godziny powitania Nowego Roku (wg. czasu polskiego) w ponad 500 miejscach na całym świecie!

 

Szampańska zabawa to podstawa

Miłej zabawy i szczęśliwego Nowego Roku 2021!!! Z nami możesz go powitać, aż 37 razy!!!

Gdzie zaczyna się Nowy Rok? – Teraz już wiesz!
Jeżeli spodobał się nasz pomysł to napisz do nas. Możesz także lajkować lub udostępniać nasz post koniecznie podając źródło, gdyż zdarzały się już przypadki kradzieży jego treści i publikacji jako swojego przez autorów i właścicieli licznych stron i profili na FB!

wersja pierwotna wpisu: 30.12.2018
ostatnia aktualizacja: 30.12.2020

 

Zapraszamy do przeczytania innych naszych matematycznych postów z cyklu:
"Matematyka jest piękna"

Logo projektu Matematyka jest piękna

Komentarz na temat “Gdzie zaczyna się Nowy Rok?

 1. Ale fajny pomysł! Koniecznie muszę Antka namówić.Co prawda dziś mamy inne plany,ale gdy odeśpimy to w nowym roku się pobawimy ??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *