Gdzie zaczyna się Nowy Rok 2020?gdzie zaczyna się nowy rok

Podróż nie zawsze jest piękna. Nie zawsze jest komfortowa. Czasem boli, a nawet łamie Ci serce. Ale to jest ok. Podróż zmienia Cię – powinna Cię zmienić. Pozostawia ślady w Twojej pamięci, w Twojej świadomości, w Twoim sercu i w Twoim ciele. Zabierasz coś ze sobą. Miej nadzieję, że zostawiasz coś dobrego za sobą
/Anthony Bourdain/

 

Lubicie podróżować? My bardzo, chociaż czasem są to także takie małe podróże… podróże palcem po mapie. Nam to jednak zupełnie nie przeszkadza, bowiem każda podróż, nawet ta całkiem wirtualna może przynosić moc niesamowitych niespodzianek i wywoływać naprawdę spore emocje. A jak do fascynujących podróży geograficznych dodamy malutki matematyczny dodatek, to przygoda robi się jeszcze bardziej ekscytująca! Zabawa i nauka to coś, co musi porwać każdego!
Jeżeli macie ochotę na niezwykłą podróż w 24 godziny (no, może ciut więcej) dookoła świata, to… zapraszamy do wspólnej, rodzinnej, kreatywnej zabawy: gdzie zaczyna się Nowy Rok 2020?

 

kieszonkowiec logiczny

 

Łyk teorii…

Gdy w Krakowie wybija północ 31 grudnia, w Londynie jest jeszcze stary rok, a w Pekinie, Japonii czy Australii nowy rok trwa już od kilku godzin. Gdzieś zatem na wschód od Polski musi być tajemnicza linia oddzielająca poniedziałek od niedzieli lub stary i nowy rok. Taka umowna linia (do znalezienia na mapach) rzeczywiście istnieje – wytyczona została na Pacyfiku w przybliżeniu na linii 180 południka.

Obszar Ziemi został podzielony na 24 pasy (co 15o długości geograficznej), w których czas zegarowy zmienia się o godzinę. Załóżmy, że jesteśmy w Grennwich, jest piątek, godzina 10 rano. Jeżeli od południka 0 powędrujemy na zachód, będziemy mieli coraz wcześniejsze godziny, wędrując zaś na wschód coraz późniejsze. Na południku 180 następuje dziwne spotkanie czasów – po obu stronach jest dokładnie ta sama godzina 22, ale… od strony wschodniej jest jeszcze czwartek a od zachodniej piątek! Przekraczając tę niezwykłą linię za każdym razem odbywamy „podróż w czasie”. Wyobraźmy sobie, że lecimy samolotem, jest np. godzina 15 w środę, a my lecimy na wschód. Nagle okazuje się, że po przekroczeniu linii zmiany daty znów mamy wtorek godzinę 15. Lecąc na zachód, jest jeszcze ciekawiej – przekraczając linię w środę o godz. 15 nagle… wpadamy w czwartek (oczywiście jest 15).

Pierwszymi ludźmi, którzy dokonali takiej „wyprawy w czasie” byli członkowie wyprawy Ferdynanda Magellana. Jakież było ich zdziwienie po powrocie do Europy, gdy okazało się, że jest już piątek, a zapiski w dzienniku kapitańskim mówiły… jest czwartek!

 

Wszystko wydaje się proste, ale ludzie lubią sobie komplikować życie.

Na przestrzeni dziejów, ludzie dokonali wielu reform stref czasowych – wymyślono np. czas letni i zimowy. Rolę także odegrały stosunki polityczne z sąsiadami – niektóre kraje z tego powodu przesunęły swoją strefę czasową o dodatkowe 30 minut. Niezwykłym przypadkiem stał się Nepal, w którym czas został przesunięty o 5 godzin 45 w stosunku do czasu Grennwich.

W ostatnich latach także rozwój handlu, turystyki i globalizacja dokonały swojego dzieła. Na życzenie krajów Oceanii dokonano znacznej korekty przebiegu linii zmiany daty. Niektóre z nich przeskoczyły z jej wschodniej na zachodnią stronę. W ten sposób powstały dodatkowe strefy czasowe – przesunięte do przodu względem czasu na południku 0 o +13 i +14 godzin. I tak, mimo że doba trwa tylko 24 godziny – pełne powitanie nowego roku trwa… 26 godzin!

 

No to właściwie, gdzie zaczyna się Nowy Rok 2020?

Nowy Rok … zaczyna się w Polsce! Tak! Dokładnie o godzinie 11.00 czasu polskiego Nowy Rok przychodzi do Poland… tyle że na Kiribatii (strefa GMT+14)!

Kiribati to wyspiarskie państwo znajdujące się na Oceanie Spokojnym. W skład tego państwa wchodzą aż 33 wyspy koralowe, które są rozsiane na przestrzeni 3800 km wokół równika. Należą tu wyspy trzech archipelagów Mikronezji i Polinezji: Wyspy Gilberta, Feniks i Line Islands oraz wyspa Banaba. Spośród wszystkich wysp tego obszaru, aż 21 jest zamieszkanych. Sama nazwa Kiribati to zniekształcona przez miejscowy język mikronezyjski angielska nazwa Wysp Gilberta. Co ciekawe, to wyspiarskie państwo lezy aż 3 strefach czasowych!

A skąd wzięła się nazwa Poland na Kiribati?  Otóż Poland, to jedna z kilku małych zamieszkałych osad na wyspie Kiritimati znajdującej się w Kiribati. Wioska została tak nazwana dla uczczenia naszego rodaka Stanisława Pełczyńskiego. Gdy trafił na wyspę, pomógł mieszkańcom rozwiązać problem z nawadnianiem plantacji palmowych. Wdzięczni mieszkańcy na jego cześć nazwali osadę Poland czyli Polska. Co ciekawe, inne osady na tej wyspie to: London (2000 mieszkańców!) , Paris, Tabakwea i … Banana!

 

 

 

Szampańska podróż w czasie i przestrzeni

Jeżeli chcecie kreatywnie pobawić się z dzieciakami w witanie Nowego Roku w różnych miejscach na świecie, to zapraszamy do wspólnej zabawy!

 

Zabawa z mapa i zegarem

Co będzie Wam potrzebne?
Przygotujcie: mapę świata (MAPA do wydruku) lub globus, pinezki (lub np plastelinę), kolorowe pisaki, małe karteczki i małe patyczki (mogą być zapałki bez łebków) oraz przygotowana specjalnie dla Was ściągawka – „Witamy Nowy Rok 2020”

Zabawa polega na tym, aby w wyznaczonych porach sprawdzać na mapie (lub na globusie), gdzie właśnie pojawił się Nowy Rok 2020. Swoje odkrycia zaznaczamy pisakami lub karteczkami na patyczkach, gdzie umieszczamy nazwę danego miejsca. To naprawdę świetna zabawa geograficzna dla całej rodziny!

 

Dyskretny urok puzzli

Co będzie Wam potrzebne?
Przygotujcie: puzzle – mapa świata. My zaplanowaliśmy wykorzystać puzzle Trefl – mapa świata (edycja ze zdrapką)
Najpierw wspólnie rodzinnie będziemy układać puzzle, a potem w określonych porach będziemy szukać na naszej puzzlowej mapie, miejsc gdzie właśnie pojawił się Nowy Rok.

 

Skąd będziesz wiedzieć, gdzie i kiedy zaczyna się Nowy Rok 2020?

Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy niespodziankę. Oto nasza specjalna geograficzna ściąga – harmonogram powitania Roku 2020 opracowany na podstawie informacji w portalach Zegar światowy oraz Time.is.

31 grudnia 2019 (godziny wg. czasu polskiego)

 • 11:00 – POLAND! (Kiribati) na Oceanie Spokojnym
 • 11:15 –  Wyspy Chatam (ter. N.Zelandii)
 • 12:00 – wyspy Fidżi, Nowa Zelandia, Samoa  i… baza polarna Amundsena- Scotta na Antarktydzie
 • 13:00 – Pietropawłowsk Kamczacki (Rosja) oraz Wyspy Marshalla
 • 14:00 – Sydney i Melbourne (Australia)
 • 14:30 – Adelajda (Australia)
 • 15:00 – Władywostok (Rosja), Brisbane (Australia)
 • 15:30 – Darwin (Australia)
 • 16:00 – Seul (Korea), Tokio (Japonia)
 • 17:00 – Pekin i Hongkong (Chiny), Irkuck (Rosja), Kuala Lumpur (Malezja), Manila (Filipiny), Perth (Australia), Tajpej (Tajwan), Singapur, Ułan Bator (Mongolia)
 • 18:00 – Bangkok (Tajlandia), Dżakarta (Indonezja), Hanoi (Wietnam), Krasnojarsk (Rosja)
 • 18:30 – Rangun (Myanmar)
 • 19:00 – Nur-Sułtan (Astana, Kazachstan), Bangladesz, Omsk (Rosja)
 • 19:15 – Katmandu (Nepal)
 • 19:30 – Bombaj, Kalkuta, Delhi (Indie)
 • 20:00 – Karaczi (Pakistan), Malediwy, Taszkient (Uzbekistan)
 • 20:30 – Kabul (Afganistan)
 • 21:00 – Baku (Azerbejdżan), Dubaj (ZEA), Mauritius, Seszele, Tbilisi (Gruzja)
 • 21:30 – Teheran (Iran)
 • 22:00 – Addis Abeba (Etiopia), Bagdad (Irak), Moskwa i St. Petersburg (Rosja)
 • 23:00 – Bejrut (Liban), Stambuł, Cypr, Ateny, Kair, Trypolis (Libia), Helsinki, Jerozolima, Bukareszt, Sofia, Tallinn, Ryga, Wilno

1 stycznia 2020 (godziny wg. czasu polskiego)

 • 00:00 – Kraków, Berlin, Paryż, Rzym, Berno, San Marino, Praga, Bruksela, Amsterdam, Wiedeń, Bratysława, Budapeszt, Zagrzeb, Belgrad, Skopje, Sztokholm, Oslo, Kopenhaga, Madryt, Tunis
 • 01:00 – Londyn, Lizbona, Reykjavík, Dakar (Senegal), Dublin, Casablanca (Maroko), Wyspy Kanaryjskie
 • 02:00 – Azory, Wyspy Zielonego Przylądka
 • 03:00 – Georgia Południowa i Sandwich Południowy (wyspy na Atlantyku pod zarządem Wielkiej Brytanii)
 • 04:00 – Rio de Janeiro, Sao Paulo, Brasilia (Brazylia), Buenos Aires (Argentyna), Montevideo (Urugwaj), Nuuk (Grenlandia – Dania)
 • 04:30 – St. John’s  – (Kanada -Nowa Fundlandia)
 • 05:00 – Halifax (Kanada), Paragwaj, Barbados, Małe Antyle, Dominikana
 • 06:00 – Toronto i Ottawa (Kanada), Nowy Jork, Waszyngton, Detroit  (USA), Hawana (Kuba), Wyspy Bahama,  Bogota (Kolumbia), Lima (Peru)
 • 07:00 – Huston i Chicago (USA), Mexico City (Meksyk), Gwatemala, Panama
 • 08:00 – Calgary (Kanada), Denver i Phoenix (USA)
 • 09:00 – Los Angeles, San Francisco, Las Vegas (USA),  Vancouver (Kanada)
 • 10:00 – Anchorage – Alaska (USA)
 • 10:30 – Taiohae (Polinezja Francuska – archipelag Markizów)
 • 11:00 – Honolulu (Hawaje – USA), Papeete (Polinezja Francuska), Rarotonga (Wyspy Cooka)
 • 12:00 – Alofi (Niue), Pago Pago  (Samoa Amerykańskie)
 • 13:00 – Baker Island – niezamieszkała wyspa na Pacyfiku (USA)

Ciągle Wam mało – możecie pobrać specjalny dokument pdf zawierający godziny powitania Nowego Roku w ponad 500 miejscach na całym świecie!

 

Szampańska zabawa to podstawa

Miłej zabawy i szczęśliwego Nowego Rok 2020!!! Z nami możesz go powitać, aż 37 razy!!!

Jeżeli spodobał się nasz pomysł to napisz do nas. Możesz także lajkować lub udostępniać nasz post!

 

Zapraszamy do przeczytania innych naszych matematycznych postów z cyklu:
"Matematyka jest piękna"

Logo projektu Matematyka jest piękna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *