Kosmos, ostateczna granica.
Ekipa bloga Zabawy z Archimedesem śmiało zmierza tam, dokąd nie dotarł żaden człowiek…
Kosmos fascynuje ludzi od wieków. Także i nasza córcia, od najmłodszych lat zainteresowała się tą tematyką. O jej fascynacji pisaliśmy kilkukrotnie na naszym blogu m.in. we wpisach: Jak Stephen Hawking stał się idolem pewnej rezolutnej pięciolatki, oraz „Jeden Bolek i Lolek”, czyli… czy Mikołaj Kopernik „Wielkim Plagiatorem” był. Na przestrzeni lat pogłębialiśmy swą wiedzę o wszechświecie: poznaliśmy osobiście pierwszego polskiego kosmonautę Mirosława Hermaszewskiego, poszukiwaliśmy kamieni księżycowych przywiezionych przez załogę Apollo 11 (tak, w Nowej Hucie!), obserwowaliśmy zaćmienia Księżyca i Słońca oraz planety, poznawaliśmy gwiazdozbiory i nauczyliśmy się rozpoznawać inne obiekty na niebie. Udało nam się także zostać „pogromcami rewelacji” dotyczących podróży na Księżyc opublikowanych na pewnym dość popularnym edukacyjnym blogu. Tematyka kosmiczna przewijała się także przez nasze liczne naukowe i matematyczne posty. Jednak marzenie o locie w kosmos pozostawało tylko w sferze marzeń. Czy aby na pewno? Nie! Dzięki udziałowi w misjach kosmicznych NASA mieliśmy kosmiczny listopad w edukacji domowej!
InSight Mars
We wrześniu 2017 roku NASA ogłosiła termin startu marsjańskiej sondy InSight Mars. Przygotowała przy tym także wielką niespodziankę dla wszystkich wielbicieli podróży kosmicznych. Lot na Marsa dla każdego! Tak! Każdy chętny (bez względu na miejsce zamieszkania), mógł na specjalnej stronie podać swoje imię i nazwisko, a te zostały zapisane na specjalnym chipie, wbudowanym w sondę marsjańską. Z tej okazji skorzystało 2429807 osób ze wszystkich krajów świata. Także i cała nasza ekipa wyraziła chęć udziału w wyprawie. Każde zgłoszenie było potwierdzane przez NASA specjalnym „biletem na Marsa”.
Misja InSight Mars wyruszyła na Czerwoną Planetę z Kalifornii 4 maja 2018 r. o godz. 13:05 czasu polskiego. 26 listopada 2018 o godz. 21.00 czasu polskiego sonda InSight Mars pomyślnie wylądowała na Marsie. Już chwilę po lądowaniu można było zobaczyć pierwsze zdjęcie z Czerwonej Planety. Zabawy z Archimedesem stały się (być może jedynym na świecie) blogiem, który dotarł na Marsa!
Zdjęcie pochodzi z oficjalnej strony misji Insight Mars
Badania Marsa mają potrwać ok. 2 lat. Będziemy je śledzić i oczekiwać na niezwykłe odkrycia.
Mars to za mało!
Nasza ekipa przyjęła od NASA zaproszenie do udziału (znowu nazwiska i imiona w chipie) w misji Solar Parker Probe. Tym razem celem wyprawy jest… Słońce!
Misja wystartowała 12 sierpnia 2018 roku. 3 października sonda przeleciała obok Wenus (w odległości 2550 km od powierzchni planety). Był to najszybszy w historii przelot z Ziemi do innej planety(52 dni). 6 listopada Parker Solar Probe dokonała pierwszego zbliżenia do Słońca (peryhelium wynoszące 35 RS (0,16 au)). W czasie zbliżenia do Słońca sonda była najszybciej poruszającym się pojazdem zbudowanym przez człowieka! Podczas zaplanowanej na siedem lat misji sonda wykona łącznie 24 zbliżenia do Słońca. Wykorzystując manewry asysty grawitacyjnej podczas kolejnych przelotów obok Wenus będzie coraz bardziej zbliżać się do naszej gwiazdy.
Pora wrócić na Ziemię, oto czym jeszcze zajmowaliśmy się w listopadzie…
O tym, jak Panna Marysia poziom cukru w cukrze badała…
Pamiętacie film S. Barei „Poszukiwany, poszukiwana” z niezapomnianym W. Pokorą w roli Marysi? Marysia i jej pomoc dla profesora w badaniu „poziomu cukru w cukrze” stały się inspiracją warsztatów chemicznych „Kuźni Wiedzy” na Kampusie Wielickim.
Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
O naszym udziale w obchodach Święta Niepodległości szczegółowo pisaliśmy we wpisie: Niepodległa nasza Polska to jest nasz wielki skarb! W naszym podsumowaniu listopada w edukacji domowej przypominamy je w telegraficznym skrócie…
Wystawa Niepodległość w Muzeum Narodowym w Krakowie
Płomień Niepodległości i koncert Od Marzen do Niepodległości
Quest: Śladem Ziuka po Krakowie – do niepodległości!
Uroczystości na Wawelu
Radosna Niepodległości – 70. Krakowska Lekcja Śpiewania.
Niepodległość piórem młodej poetki…
Wielki Test o niepodległości w TVP
Marysia spróbowała swych sił w Wielkim Teście o niepodległości w TVP. Miała nawet swoje kilka sekund na wizji!
Warsztaty teatralne w Teatrze Ludowym – akt IV – VI
Na kolejnych warsztatach teatralnych zgłębialiśmy tajniki pracy aktorów. Prace nad spektaklem idą pełną parą. Premiera coraz bliżej!
Warsztaty Młodych Odkrywców – Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego
Tematem listopadowych zajęć na Kampusie UJ były tajemnice ludzkiego ciała…
Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich
W tym roku naszym celem w czasie dnia otwartych drzwi mogło być tylko to muzeum… Fascynacja Dywizjonem 303 trwa nadal!
Po wizycie w Muzeum Lotnictwa domowa kolekcja modeli samolotów znacznie się powiększyła!
Nowa księgarnia w Nowej Hucie
To miejsce każdy miłośnik książek musi odwiedzić…
Matematyka jest piękna!
Matematyka jest piękną i bardzo lubię się jej uczyć. Będąc w edukacji domowej, bez problemu cały materiał klasy 3 można zaliczyć już w listopadzie!
Festiwal Literatury dla Dzieci
Nad Tegorocznym Festiwalem Literatury Dla Dzieci w Krakowie wisiało jakieś fatum. O mały włos, a by się nie odbył! Zmianie uległ też termin festiwalu – zamiast w czerwcu odbył się dopiero w listopadzie.
Niestety, tegoroczna krakowska edycja festiwalu była bardzo rozczarowująca dla wymagających młodych czytelników. Brak ulubionych autorów oraz spotkania skierowane głównie dla naprawdę najmłodszych czytelników (do 8 lat) mocno zniechęcały tych ciut starszych.
Festiwal zakończył się Galą wręczenia Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego. Najlepszą książką roku 2017 (ach te problemy z organizacją) została książka „A niech to gęś kopnie” autorstwa Marty Guśniowskiej (tekst) i Roberta Romanowicza (ilustracje). Galę uświetnił wspaniały koncert Grzegorza Turnaua „Księżyc w misce”
Tak Galę Finałową zrelacjonowała internetowa telewizja Miasta Krakowa (naszą ekipa oczywiście załapała się w relacji)
A tu prezentujemy najbardziej niespodziewany fragment koncertu galowego – Piosenkę o Tygrysku wykonują: Grzegorz Turnau, Adam Wajrak i Szymon Kloska.
Szkolne Warsztaty biologiczne
Pora odwiedzić własną szkołę! Na warsztatach biologicznych wykonywaliśmy doświadczenia na ziemniaku, gruszce, drożdżach, cebuli i pomidorze.
Zdjęcie pochodzi z oficjalnej strony szkoły.
Wiedza, ostatnia granica…
Nasza pociecha już dawno opuściła „edukacyjną piaskownicę”. Uwielbia się uczyć, czytać, eksperymentować, zadawać pytania.
Edukacja domowa pozwala jej (oraz innym dzieciom z ED) chłonąć wiedzę, rozwijać swoje pasje i podążać tam, dokąd nie mogą dotrzeć jej szkolni rówieśnicy…
A o tym, co inspirowało nas w grudniu przeczytacie już wkrótce na naszym blogu.
Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.