Przygoda piąta: Odyseja Kosmiczna 2014 czyli… jak Stephen Hawking stał się idolem pewnej rezolutnej pięciolatki.

Przygoda piąta: Odyseja Kosmiczna 2014 czyli... jak Stephen Hawking stał się idolem pewnej rezolutnej pięciolatki.

Wkrótce Boże Narodzenie… Magia wigilijnego wieczoru… Gwiazdkowe prezenty… Zaraz, zaraz, ale co z tą Pierwszą Gwiazdką? Która to właściwie jest ta pierwsza Gwiazdka i co to w ogóle jest… gwiazdka? A może Gwiazda? A jeżeli Gwiazda, to czym jest Gwiazda? A w zasadzie to… czym była ta słynna Gwiazda Betlejemska…? Nie znasz odpowiedzi?!

– Mamo, a która jest teraz godzina w kosmosie?

– Tato, a dlaczego Ziemia nie spada na Słońce?

– Mamo, a dlaczego na Jowiszu ciągle jest burza?

– Tato, a jakie zwierze było pierwsze w kosmosie?

– Mamo a dlaczego roślinki nie rosną na Marsie?

„Kosmos” to jeden z takich tematów, który w naszym domu jest bardzo częstym bohaterem wspólnych rodzinnych zabaw. Nasza pociecha ma to ogromne szczęście (lub nieszczęście), że oboje rodzice od wielu lat interesują się kosmosem i chętnie, choć czysto amatorsko podpatrują „co tam słychać na niebie”.

Dziś zapraszam Was do naszej książkowej małej Odysei Kosmicznej… czyli jak dziecko staje się poszukiwaczem kosmicznego skarbu i zdobywa klucz do Wszechświata.

Dwie pierwsze pozycje to… kieszonkowe ABC wiedzy o kosmosie: „Mój pierwszy przewodnik. Jaka to gwiazda?” oraz „Kosmos. Niezbędnik młodego Odkrywcy”. Zdecydowane plusy to mały format, dobry gatunek papieru, duża przejrzystość, „esencja wiedzy”, miejsce na ciekawostki i ładne kolorowe zdjęcia, ryciny i ilustracje. Takie wydania można zabrać ze sobą do plecaka podczas wycieczek lub… wrzucić nawet do damskiej torebki. W „Niezbędniku Młodego Odkrywcy” przewidziano także miejsce na aktywność własną dziecka (notatki i zdjęcia) oraz zebrano ciekawe adresy internetowe.

Kolejne dwie pozycje to formuła komiks pytanie-odpowiedź: „Ciekawe dlaczego gwiazdy migoczą i inne pytania na temat kosmosu” oraz album z naklejkami: „Mój pierwszy Atlas wszechświata z naklejkami”. Jeżeli Twoje dziecko fascynuje się kosmosem i marzy, żeby kiedyś polecieć do Gwiazd, to te dwie książki są obowiązkowe na liście lektur niezbędnych. Zdecydowane atuty tych pozycji to ciekawa szata graficzna, możliwość wyboru tematu bez konieczności zachowania ciągłości czytania, stymulacja do własnych poszukiwań i zadawania kolejnych pytań, motywacja do nauki czytania i ćwiczenia na koncentrację oraz spostrzegawczości a także stymulacja motoryki małej (zabawa odszukaj i naklej w odpowiednim miejscu). Dodatkowo do „Mojego pierwszego Atlasu…” dołączono kosmiczny plakat do powieszenia w pokoju dziecka.

Następne dwie książki, które zdecydowanie warto „odhaczyć” to „Encyklopedia Laroussea dla dzieci. Wszechświat. Ziemia, planety, gwiazdy, galaktyki…” oraz „Odkrywanie świata. Kosmos”. Młody czytelnik samodzielnie lub z pomocą rodzica, stosunkowo łatwo i przyjemnie może zdobyć podstawową wiedzę z zakresu tajników astronomii i kosmonautyki. Książki te zaskakują bogactwem ilustracji i mnogością tematów. Uczniowie z młodszych klas z pewnością docenią obecność komiksowych wstawek w treści książki oraz konwencje „kompendium wiedzy” i „system dziś pytanie dziś odpowiedź”.

Jeżeli Twoja pociecha wierci Ci dziurę w brzuchu dopytując się o historię odkrywania przestrzeni kosmicznej, począwszy od budowania rakiet, sond i wahadłowców po lądowanie na Księżycu, badanie powierzchni Marsa i eksploracje najdalszych części kosmosu, to mam dla Ciebie „koło ratunkowe”: „Wyprawy w nieznane. Historia odkryć kosmicznych”. Obok tej książki nie da się przejść obojętnie. To prawdziwe ABC odkrywania kosmosu, które jest tak napisane, że trudno oderwać się od tej lektury nawet nam dorosłym. Kompendium wiedzy merytorycznej, bogactwo ilustracji, ciekawostki i formuła z elementami komiksu powoduje, że cała rodzina ma nie tylko świetna zabawę, ale mimochodem zdobywa cenna wiedzę o kosmosie i wyprawach w nieznane.

Uczeń gimnazjum czy licealista z pewnością doceni „Encyklopedię Edukacyjną. Wszechświat. Dzieje Ziemi”. Przemyślany i przejrzysty układ treści oraz łatwość łączenia różnych poziomów wiedzy i swoboda przechodzenia od wiadomości ogólnych po bardzo szczegółowe, powoduje że jest to idealna lektura dla nieco zaawansowanych miłośników wiedzy o kosmosie. Barwne ilustracje, piękne zdjęcia i liczne ryciny oraz schematy i tabele idealnie wpasowują się w układ całości tej książki.

Jeżeli w bibliotece będziecie szukać „czegoś o kosmosie” to koniecznie zabierzcie ze sobą do domu „Gwiazdozbiory”. Książka ta jest niezwykła z wielu powodów. Jednym z nich jest autor opracowania graficznego… Bohdan Butenko. Fantastyczna szata graficzna i porywająca treść, cieszą oko i niepozwalaną oderwać się od lektury nawet na minutę. Mieszanka wątków religijnych, astronomii i astrologii z mitami greckimi i rzymskimi, tajemniczością dalekiego wschodu i odkryciami Kopernika. Tu zdobywamy wiedzę prawie bezboleśnie, dziwiąc się ,że to przecież takie… proste i oczywiste.

Kolejna lektura obowiązkowa dla wszystkich małych i tych większych miłośników kosmosu to „Poszukiwacze. Kosmos”. Wydawnictwo to zwyczajnie chce się czytać. Kompendium wiedzy fachowej napisane w sposób zrozumiały nawet przez uczniów klas początkowych szkoły podstawowej czy nawet dla starszych przedszkolaków. Zdecydowane plusy to obok formuły tzw. „wiedzy esencji”, obecność dodatków specjalnych do każdego omawianego tematu. I tak jest np.: „Z życia wzięte” – w tych sekcjach znajdziesz wszystko o najważniejszych odkryciach naukowych, „Zrób to sam” – to ciekawe projekty i eksperymenty, czyli mnóstwo zabawy podczas bliskich spotkań z nauką i naturą, oraz „Słowołamacze” – są tu ciekawostki dotyczące pochodzenia słów czy „To niesamowite!” – znajdziesz tu nadzwyczajne fakty i liczby. Niestety stosunkowo mała czcionka, może być uznana przez młodego odbiorcę za pewien dyskomfort czytelniczy.

Na koniec nasze absolutne perełki… „Jerzy i tajny klucz do wszechświata” oraz „Jerzy i poszukiwacze kosmicznego skarbu”. Stephen Hawking i jego córka Lucy stworzyli coś zupełnie zjawiskowego i absolutnie bezprecedensowego. Wciągająca i tryskająca humorem powieść przygodowa z informacjami naukowymi o astronomii, wszechświecie i kosmosie w tle. Dodatkowym atutem są kolorowe piękne zdjęcia obiektów kosmicznych i notki z informacjami naukowymi. Jak sam zaczniesz czytać Noblistę to istnieje realne niebezpieczeństwo, że Twoje dziecko szybko nie dorwie się do tej lektury. Radzę dokupić audiobooka… Szkoda, że nie widzieliście miny bibliotekarki kiedy nasza pięcioletnia córka zaczęła dopytywać o możliwość wypożyczenia właśnie tych książek. A potem w domu było: Mamo, ja chcę tę książkę o Jerzym!

A teraz pozostaje już tylko „Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek”…

„Mam nadzieję, że nikomu z Was nie spieszy się zbytnio do domu… Gwiezdne Flota zdecydowała, że jesteśmy gotowi, by rozpocząć naszą misję”…

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

Wielcy Astronomowie i ich odkrycia

 

odyseja kosmiczna

 

Nasz Układ Słoneczny

 

odyseja kosmiczna

 

Ciekawe, gdzie na Księżycu mieszka Pan Twardowski?

 

odyseja kosmiczna

 

odyseja kosmiczna

 

Przygotowanie do obserwacji plam na Słońcu. Ale to było fajnie widać.

 

odyseja kosmiczna

 

Nasza pierwsza matematyczno – kosmiczna „strzelanka”

 

odyseja kosmiczna

 

Polski robot marsjański

 

odyseja kosmiczna

 

Eksploracja Marsa rozpoczęta!!!

 

odyseja kosmiczna

 

 

 

Thorsten i Susanne Dambeck
Mój pierwszy przewodnik Jaka to gwiazda?
Oficyna Wydawnicza Multico
ISBN 978-83-7073-624-8
Sue Becklake
Planety Gwiazdy Galaktyki
Kosmos – Niezbędnik młodego odkrywcy
Wydawnictwo Jedność 2014
ISBN: 978-83-7660-904-1
Ringier Axel Springer Polska Sp. z o.o.
ISBN: 978-83-7813-627-9

 

Anna Alter, Pascal Weil
Encyklopedia Larousse’a dla dzieci
Wszechświat
Grupa Wydawnicza Bertelsmann Media
ISBN 83-7311-065-8
Carole Stott
Ciekawe dlaczego Gwiazdy migoczą i inne ciekawe pytania na temat kosmosu.
Firma księgarska Jacek i Krzysztof Olesjejuk „Inwestycje” Spółka z o.o
ISBN: 83-7423-313-3

 

Encyklopedia Edukacyjna Wszechświat. Dzieje ziemi (tom1)
Educational Books OXFORD Polskie Media Amer.Com SA 2007 EM, Warszawa
ISBN 978-83-7458-411-1
Elwira Milewska, Włodzimierz Zoon
Gwiazdozbiory

Krajowa Agencja Wydawnicza 1980

 

Pierre Bon Glob
Odkrywanie świata
Kosmos
Wydawnictwo: Paweł Sokołowski 2001
ISBN 83-7303-049-2

 

Penny Clarke
Wyprawy w nieznane Historia odkryć kosmicznych
Wydawnictwo Debit

ISBN: 978-83-7167-668-0
Alan Dyer
Poszukiwacze Kosmos
Wydawnictwo Olesjejuk 2012
ISBN 978-83-7588-740-2
Lucy i Stephen Hawking
Jerzy i tajny klucz do wszechświata.
Jerzy i Poszukiwanie kosmicznego skarbu.
Nasza Księgarnia 2008 i 2009
ISBN: 978-83-10-11403-7
ISBN: 978-83-10-11668-0

 

 


Wpis powstał w ramach projektu blogowego „Przygody z książką”.


Logo projektu Przygody z książką


Komentarze na temat “Przygoda piąta: Odyseja Kosmiczna 2014 czyli… jak Stephen Hawking stał się idolem pewnej rezolutnej pięciolatki.

  1. Jesteście niesamowici! A ja – pod wielkim wrażeniem i pasji i tego wspaniałego zestawu kosmicznych książek. Na pewno nam się przyda, bo i moja pięciolatka bardzo ciekawa wszechświata, i zadaje pytania-wyzwania 🙂 Dzięki!

  2. W grudniu w Planetarium w Toruniu odbywają się seanse pt. ,,Gwiazda Betlejemska” warto się tam wybrać.

Minęło bardzo dużo czasu od publikacji lub aktualizacji tego wpisu. Komentowanie zostało wyłączone.