Skarpetki od Świętego Mikołaja? Nie! To gra od GRANNA

skarpetki

„- Co pan profesor widzi, jak patrzy w to lustro?
– Ja? Widzę siebie trzymającego parę grubych, wełnianych skarpetek.
Harry wytrzeszczył oczy.
– Nigdy się nie ma za dużo skarpetek – powiedział Dumbledore.
– Minęło jeszcze jedno Boże Narodzenie, a ja znowu nie dostałem
ani jednej pary. Wszyscy wciąż dają mi książki.

/J.K. Rowling – Harry Potter i Kamień Filozoficzny/

 

W naszym domu zamieszkał chyba jakiś… potwór! Tak! Bo tylko potwór może być taki złośliwy, aby bez przerwy porywać domownikom… skarpetki! Ja nawet rozumiem, że mieszka z nami kotka – Roksolanka, która wprost uwielbia bawić się naszymi skarpetkami. Jednak kompletnie nie mogę pojąć, jak to możliwe, że do pralki wkładam 6 par skarpetek, a wyjmuje tylko dwie… A może w pralce mieszka jakiś potwór skarpetkowy? Ciągle badamy tę zagadkową sprawę, ale niestety wciąż nie możemy wpaść na właściwy trop! Na całe szczęście, GRANNA wypuściła na rynek specjalną grę szkoleniową dla „skarpetkowych detektywów”!
Oto praktyczny i niepowtarzalny kurs „krok po kroku” jak wytropić zaginione Skarpetki?!

 

Skarpetki

 

Mikołaju… a co masz w pudełku?

Buszując wśród półek w sklepie z zabawkami, zdecydowanie trudno przeoczyć grę Skarpetki! Stosunkowo niewielkie, ale bardzo zgrabne pudełko, ma taką fajną „dziecięcą” skarpetkową grafikę. To bez wątpienia od razu przykuwa wzrok każdego małego i… całkiem dużego gracza.

Zawartość pudełka wydaje się nieco skromna. W środku odnajdujemy bowiem „tylko” karty do gry i instrukcję.

 

Karty

Aby rozpocząć grę w Skarpetki, potrzebujemy: 6 kart postaci oraz 60 kart skarpetek (30 różnych par).

Oglądając karty zawierające obrazki ze skarpetkami, łatwo zauważyć, że różnią się one 3 szczegółami: kolorem piętek, wzorem głównym oraz orientacją przestrzenną (prawa i lewa skarpetka). Skarpetki mają aż 5 różnych kolorów piętek i 6 różnych wzorów!
Trzeba przyznać, że daje to całkiem interesujący, kolorowy zawrót głowy!

 

Skarpetki

 

Karty postaci są dwustronne. Po jednej stronie widnieje rysunek dziewczynki a po drugiej chłopca. Najciekawsze jest jednak to, że przedstawione postacie pochodzą z 6 różnych kultur i noszą charakterystyczne dla swojego kręgu kulturowego ubrania. Stroje te mają wzory, które możemy odnaleźć również na kartach skarpetek.

 

Skarpetki

 

Skarpetki

 

Skarpetki… gdzie jesteście?!

Aby rozpocząć grę, musimy najpierw przetasować wszystkie karty skarpetek a każdy gracz powinien wybrać sobie jedną kartę postaci decydując, czy chce wersje „dla dziewczynek”, czy „dla chłopców”. Po takich przygotowaniach możemy już rozpocząć zabawę.

Zasady gry Skarpetki przewidują aż trzy propozycje rozgrywek w zależności od wieku gracza i jego osobistych preferencji.

 

Gracze w wieku 3-5 lat mogą rozpocząć zabawę według wersji standardowej. Na hasło: „START!” wszyscy gracze jednocześnie starają się znaleźć 4 pary skarpetek, które mają taki sam wzór jak strój wybranej postaci. Pasujące pary skarpet będą jednak różnić się kolorem pięt, palców i ściągaczy. Gracze przekopują się przez skarpetkowy stos, używając tylko jednej ręki. Runda kończy się w momencie, gdy któryś z graczy zbierze 4 pary skarpetek i obwieści to pozostałym graczom, krzycząc: „SUSZYĆ SKARPETY!”. Zwycięzcą zostaje osoba, która jako pierwsza zwycięży w trzech rundach.

 

Skarpetki

 

Skarpetki

 

Gracze w wieku 5+ mogą rozpocząć zabawę, wykorzystując wersję dla zaawansowanych. Zgodnie z jej regułami uczestnicy gry szukają 4 różnych par skarpetek, które muszą jednak różnić się między sobą wzorem i kolorem pięty. Oznacza to, że wzór na każdej z czterech par powinien być inny, a każda para powinna mieć inny kolor pięty. Smaczku dodaje fakt, że dodatkowo skarpetki nie mogą być zgodne ze wzorem stroju wybranej na początku gry postaci.

 

Skarpetki

 

Skarpetki

 

Gracze w wieku 3+, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z grą Skarpetki – mogą pobawić się w Skarpetkowe Memory.

 

Skarpetki… MEMO bonus

W pudełku gry Skarpetki znajdziemy także całkiem ciekawą niespodziankę od GRANNA. Otóż okazuje się, że w środku znajduje się dodatkowy bonus w postaci znanej i lubianej przez większość dzieci gry typu Piotruś.

Skarpetkowy Piotruś to 24 karty postaci przedstawiających różne zawody. W każdej rozgrywce uczestniczy 12 par, przy czym każdą parę tworzy kobieta i mężczyzna. Dodatkowo musimy także dobrać jedną losowo wybraną kartę skarpetki, która będzie naszym Piotrusiem.

 

Skarpetki

 

Skarpetki

 

Musze się Wam powiedzieć, że Skarpetkowego Piotrusia z wielkim powodzeniem można „przerobić” na… Memo z zawodami. Dzieciaki były zachwycone, a i my przekonaliśmy się, że to kolejny dowód na „wielofunkcyjność” tej gry.

Podobna, bardzo miła bonusowa niespodzianka od GRANNA spotyka nas także w innej grze z tej samej serii. Oczywiście chodzi o grę kooperacyjna Patataj, o której pisałam w poście: Kucyki Patataj – współpraca to magia!

 

Skarpetki w szufladzie…

Gra karciana Skarpetki to bardzo prosta, ale całkiem przyjemna gra, nie tylko dla najmłodszych. Naszym zdaniem, jest to doskonały sposób, aby ćwiczyć koncentrację, spostrzegawczość i refleks u dziecka. Dodatkowo dynamiczna rozgrywka wywołuje mnóstwo emocji oraz sprawia całą masę frajdy.

Wielkim plusem jest wykorzystanie motywu postaci z różnych kręgów kulturowych. To naprawdę doskonała możliwość, aby zainicjować ciekawe rozmowy ze swoim dzieckiem na temat tego, jak żyją ludzie w odległych rejonach świata. Kolejne bardzo udane rozwiązanie, to wykorzystywanie w grze zarówno kobiecych, jak i męskich postaci. Szczególnie wyraźnie widać to w Skarpetkowym Piotrusiu. To dobry pretekst do kolejnych ważnych rozmów o tym, że podział na zawody męskie i żeńskie, zdecydowanie traci rację bytu w obecnych czasach. Gra Skarpetki to jak widać świetny sposób „walki” z różnymi stereotypami społecznymi.

Bardzo podobało nam się, że dostosowano reguły gry do różnych kategorii wiekowych dzieci. W ten sposób gra może zmieniać się i „rosnąc wraz z dzieckiem” nie tracąc przy tym nic ze swojej świeżości i oryginalności. Za to wariant Memo jest według nas raczej tak średnio udany, ale na szczęście można go przecież nieco zmodyfikować i dostosować do własnych potrzeb.

GRANNA pomyślała też o graczach, którzy czasem lubią gdzieś „zapodziać” instrukcje do gry. Otóż na pudełku gry Skarpetki znajduje się kod QR, który pozwala nam dotrzeć do instrukcji gry. Naszym zdaniem, to prawdziwa rewelacja! Instrukcje można także pobrać ze strony internetowej GRANNA.

 

Jak rzep do psiego ogona…

Naszym zdaniem Skarpetki to naprawdę fajna gra, jednak przy następnej edycji warto przemyśleć to i owo. Pudełko, chociaż solidnie wykonane i ciekawe graficznie to jednak wydaje się ciut zbyt duże w stosunku do jego zawartości. Obserwując zmagania naszych małych graczy zauważyliśmy, że stroje postaci nie zawsze były jednoznaczne do interpretacji wzoru głównego, co dzieciaki przynajmniej na początku trochę wprowadzało w błąd. Dodatkowo karty wykonane są bardzo miękkiego materiału, co przy intensywnym użytkowaniu szybko może spowodować ich uszkodzenie. A wierzcie mi, dzieciaki będą chciały w to grać bardzo często!

 

Skarpetki

 

Skarpetki to naprawdę udana gra, którą z czystym sumieniem mogę polecić jako fajny prezent dla dziecka. A Mikołaj i Gwiazdka tuż tuż!

 

Nasza ocena: bardzo dobry

 

Wydawnictwo Granna

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.