Nigdy nie pozwól Twojej szkole stanąć na drodze Twojej edukacji.
/Mark Twain/
O pewnej epidemii słów kilka…
Szkoła może stać się prawdziwą przeszkodą na drodze edukacji dzieci. Dotyczy to zarówno dzieci tych zdolniejszych jak i dzieci z pewnymi trudnościami. Bardzo często niedostrzegane są ich indywidualne potrzeby i… niszczone zainteresowania czy talenty. Nie należy się więc dziwić, rosnącej popularności edukacji domowej. Nasza pociecha od kilku już lat spełnia swój obowiązek szkolny poza szkołą zdobywając swoją wiedzę nie tylko w oparciu o podstawę programową (a wszystko „co więcej” w szkołach jest surowo zakazane a wręcz karane), ale także uczestnicząc w licznych zajęciach rozwijając swoje zainteresowania i…uzdolnienia. W okresie grudnia i stycznia, kiedy zaczyna się w szkołach okres klasyfikacji, swobodnie może uczestniczyć w licznych zajęciach edukacyjnych. Tymczasem uczęszczający do szkół koledzy naszej pociechy zapadają na „tajemniczą chorobę” i… przepadają bez wieści. W lutym tajemnicza epidemia mija, by ze zdwojoną siłą zaatakować w maju (pierwsi „zarażeni” pojawiają się już pod koniec kwietnia) i czerwcu. Nasza ekipa jest uodporniona na tę epidemię „robienia czerwonego paska”, więc możemy zaprosić do zapoznania się z podsumowaniem przedstawiającym nasz grudzień i styczeń w edukacji domowej.
Akademia Młodych Odkrywców na Kampusie UJ
Grudzień rozpoczęliśmy od uczestnictwa w kolejnej części warsztatów dotyczących Tajemnic Ludzkiego Ciała poprowadzonych przez Akademię Młodych Odkrywców.
Seans filmowy: Dziadek do orzechów i cztery królestwa
Klasyczna opowieść w nowej wersji…
Dawno, dawno temu – audycja w Polskim Radiu Dzieciom
Gdy przed kilku laty po raz pierwszy wspominaliśmy o audycjach z cyklu „Dawno, dawno temu” do głowy nam nie przyszło, ze spotka nas tak niezwykła przygoda…
W pobliżu Rynku Głównego w Krakowie, Marysia została „złapana” przez reportera Radiowej Jedynki, który zapytał, czy może zadać jej kilka pytań dotyczących historii Polski. Biedaczysko nie wiedział, że trafił na pasjonatkę tej dziedziny wiedzy! Pytania dotyczyły Królów oraz zamków polskich. Po wywiadzie, poinformował, gdzie i kiedy będzie można usłyszeć dwie audycje w której wystąpi Marysia. Nie został jednak zdradzony temat audycji. Jak się potem okazało w swojej wypowiedzi Marysia nieświadomie wymieniła Zygmunta Starego, który był bohaterem jednej z nagrywanych właśnie audycji. Posłuchajcie debiutu Marysi na antenie Polskiego Radia Dzieciom…
Audycja – Zygmunt Stary (0’47” – 0’55” oraz 1’00” – 1’15”)
Całą audycję o Zygmuncie Starym możecie posłuchań na stronie Polskiego Radia Dzieciom.
Audycja – Zamek Królewski w Warszawie (1’25” – 1’33”)
Całą audycję o Zamku Królewskim w Warszawie możecie posłuchań na stronie Polskiego Radia Dzieciom.
Teatr nasz widzę ogromny…
Inspiracją mappingu na Gmachu Teatru im. J. Słowackiego było 125-lecie istnienia Teatru oraz obecny w metaforycznym sensie, otwarty na nową sztukę duch Wyspiańskiego. Mapping przypomniał najważniejsze wątki związane z historią Teatru – od czasów powstania i architektonicznych idei Jana Zawiejskiego, przez burzliwe dzieje wojenne, okres Wyspiańskiego, aż po współczesność.
Jak narysować koło bez użycia cyrkla?
Jak narysować koło bez użycia cyrkla? – to kolejny matematyczny warsztat z cyklu interdyscyplinarnych warsztatów dla dzieci prowadzonych przez Kuźnię Wiedzy na Kampusie Wielickim.
10 urodziny Magicznego Drzewa
Spotkanie autorskie z Andrzejem Maleszką w NCK było dobrą okazją do poznania tajników: pisania powieści dla dzieci, castingów filmowych oraz pracy na planie filmowym.
Jednak najbardziej smakowitym kąskiem okazał się Tort Urodzinowy…
A gdyby tak poprowadzić lekcję hiszpańskiego…
Warsztaty dla dzieci i film niespodzianka – Dzień Dobry ICE
Jak co kwartał uczestniczyliśmy w warsztatach i pokazie filmu niespodzianki w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.
Jeden rzut oka i wszystko jasne. Film niespodzianka to….
Świąteczne warsztaty teatralne w Teatrze Ludowym
Ostatnie warsztaty teatralne w 2018 roku miały niezwykły przebieg. Były one całkowitą niespodzianką dla wszystkich uczestników. Połączone zostały ze spotkaniem opłatkowym. Życzeniom nie było końca…
Na wszystkich uczestników czekały też prezenty.
Nie zapomniano także o tradycyjnym „sprawdzeniu zadań” czyli… odczytaniu własnych historyjek…
Finał warsztatów zaskoczył uczestników i opiekunów – wszyscy zostali zaproszeni do teatralnej kawiarni na pyszną kawę, smakowite ciasta a nawet… ogromniastą pizzę! Tu dopiero zabawa rozkręciła się na dobre!
Kolędowanie w Instytucie Cervantesa
Miło kolędować gdy na gitarze przygrywa sam… Anioł.
Ania z Zielonego Wzgórza – spektakl w Teatrze Groteska
Warsztaty w Teatrze im. J. Słowackiego
I. Warsztaty artystyczne.
Uczestnicy warsztatów wykonywali własne prace – kolaże inspirowane grafiką, malarstwem i witrażami S. Wyspiańskiego.
II. Warsztaty teatralne inspirowane „Weselem” S. Wyspiańskiego
Uczestnicy warsztatów mieli okazję poczuć się jak prawdziwi aktorzy wcielając się się w postacie z dramatu „Wesele”.
Naszej Marysi przypadł zaszczyt wcielenia się w rolę Radczyni.
Warto dodać, że nie było to pierwsze spotkanie Marysi z „Weselem” S. Wyspiańskiego. Podczas Narodowego Czytania Wesela w 2017 r. wystąpiła wraz ze znanym aktorem i senatorem, Panem Jerzym Fedorowiczem w scenie spotkania Isi z Chochołem. Naszą relację z tego występu wraz z wieloma propozycjami na spotkanie z twórczością S. Wyspiańskiego przeczytacie i zobaczycie w naszym wpisie: Stanisław Wyspiański – nasze dziecięce inspiracje artystyczne.
HistoryLAND
To nasza kolejna wizyta w tym niezwykłym miejscu – za każdym razem odkrywamy coś nowego. Nasze wrażenia z pierwszej wizyty w HistoryLandzie możecie przeczytać we wpisie: HistoryLand czyli duńskie klocki opowiadają polską historię.
Pierwszy „dorosły” Bal Sylwestrowy…
Czy serce puka w rytmie cha cha?
Słowa popularnej piosenki stały się inspiracją do pierwszych w 2019 r. warsztatów biologicznych prowadzonych przez Kuźnię Wiedzy w Wieliczce.
Orszak Trzech Króli
Jak co roku uczestniczyliśmy w Orszaku Trzech Króli – w tym roku wybraliśmy Orszak Zielony – Azjatycki.
Gdzie jest taka fajna biblioteka?
Niespodzianka! To nie jest biblioteka! To dekoracja do spektaklu „Hańba” z repertuaru Teatru Ludowego w Krakowie. W tak nietypowej scenerii odbywały się kolejne warsztaty teatralne w Teatrze Ludowym.
Dokąd z tym prądem…
Dokąd z tym prądem, czyli przeszłość energetyki – to temat kolejnych, rewelacyjnych warsztatów poprowadzonych przez Kuźnię Wiedzy w Wieliczce.
Seans filmowy: Ralph Demolka w Internecie
Ten rewelacyjny film powinien zobaczyć każdy rodzic. Po jego obejrzeniu internet nigdy już nie będzie taki sam…
Warsztaty Watch That Sound
Na tych kreatywnych warsztatach mieliśmy niepowtarzalną okazję do wniknięcia w głąb tajemniczego świata fantazji oraz skomponowania własnej ścieżki dźwiękowej do filmu.
W ich trakcie, poznaliśmy tajniki sztuki udźwiękawiania filmów za pomocą tradycyjnych metod, tj. poprzez użycie rekwizytów – zarówno instrumentów, jak i przedmiotów codziennego użytku. Stanowiły one doskonałe wprowadzenie do nagrywania muzyki, dubbingu, czy obsługi programów do edycji audio.
Luty, nowe wyzwania…
Grudzień i styczeń w edukacji domowej minęły bardzo szybko. Nadszedł luty a wraz z nim nowe wyzwania. Jakie wyzwania podjęliśmy i co nas fascynowało przeczytacie już wkrótce na naszym blogu. Zapraszamy.
Bardzo ciekawe i różnorodne 2 miesiace za Wami! Brawo Wy! Musimy odwiedzić Historyland, jestem pewna, że bedzie sie tam Zarze bardzo podobało.
U nas pisze się podsumowanie stycznia, ale czy się napisze to zobaczymy 🙂