Coś okropnego ze mną się dzieje. Nie mogę sobie dać rady nad tą obrzydliwą pracą z witrażami; takim wstrętem jestem przejęty dla niej, żebym bez mrugnięcia okiem potrzaskać był w stanie wszystkie szkło w kawałki. Proszę Cię, co za okrucieństwo męczyć mnie jakimś kpem z XV-ego wieku, który nie wart u mnie palić w piecu z całą swoją religijnością, i ja męczyć się muszę nad tymi idiotyzmami (…), które szkoda, że się nie spaliły i zniszczyły do szczętu w pożarze 1850.
/Stanisław Wyspiański*/
Stanisław Wyspiański to świetny artysta i… człowiek z krwi kości! Właśnie to chcemy Wam pokazać w naszych pierwszych warsztatach artystycznych z cyklu „Bliżej sztuki”.
Śladami Stanisława Wyspiańskiego…
Nasze warsztaty z Wyspiańskim rozpoczęliśmy od rodzinnej zabawy terenowej. Wykorzystaliśmy do tego celu materiały opracowane przez Fundację „Trasa dla Bobasa”.
Przystanek nr 1 – Dom Józefa Mehoffera (Dom przy ulicy Krupniczej 26)
Wiedzieliście, że to właśnie tutaj urodził się Stanisław Wyspiański?! Tutaj też mały Staś spędził pierwsze 3 lata swojego życia. Wiele lat później zamieszkał tu przyjaciel artysty, malarz Józef Mehoffer. Chłopcy poznali się i zaprzyjaźnili w szkole. Junek i Wyspiander razem się uczyli i bawili, ale… czasem także ostro sprzeczali.
Przystanek nr 2 – Dom Długosza (Ulica Kanonicza 25)
Kilkuletni Staś zamieszkał pod samym Królewskim Zamkiem na Wawelu. Podobno mieszkał w narożnym mieszkaniu na parterze i uwielbiał spędzać czas w pracowni swojego ojca rzeźbiarza.
Matka artysty zmarła, kiedy Stanisław Wyspiański miał siedem lat. Ojciec jednak nie potrafił sprawować nad nim odpowiedniej opieki. Stąd od 1880 roku mały Stanisław wychowywał się u bezdzietnego wujostwa Kazimierza i Joanny (Janiny) Stankiewiczów, gdzie był traktowany jak ich własne dziecko.
Przystanek nr 3 – Wawel
Wawel był dla Wyspiańskiego bardzo ważnym miejscem w Polsce.Tu poznawał historię swojej ojczyzny, która była przecież pod zaborami. Artysta stworzył ciekawy projekt przebudowy Wawelu. Zaprojektował także witraże do Katedry Wawelskiej. Niestety jego projekty nie doczekały się realizacji…
Przystanek nr 4 – Pawilon Wyspiańskiego
Jeżeli chcecie zobaczyć 3 z 12 witraży zaprojektowanych do Katedry Na Wawelu to koniecznie musicie zaglądnąć do Pawilonu Wyspiańskiego („Wyspiański 2000”).
Pawilon Wyspiańskiego mieści się przy placu Wszystkich Świętych 2, w sąsiedztwie Urzędu Miasta (UM znajduje się w Pałacu Wielopolskich).
Przystanek nr 5 – Kościół Franciszkanów
Wiedzieliście, że mały Staś bardzo interesował się kwiatami?! Jako zaledwie kilkulatek szkicował je w notatniku. Później stworzył własny zielnik… Ściany kościoła Franciszkanów to właśnie jedna wielka łąka! Tu także znajdziesz chyba najsłynniejszy witraż Wyspiańskiego…
Wycieczka wirtualna czeka na tych co jeszcze nie widzieli – Kościół Franciszkanów
Przystanek nr 6 – Bazylika Mariacka
Każdy, kto chociaż raz widział ten kościół, musi przyznać że jest jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. To właśnie tutaj Mistrz Jana Matejko udzielał cennych wskazówek studentom, wśród których był i sam Wyspiański.
Wycieczka wirtualna czeka na tych co jeszcze nie widzieli – Bazylika Mariacka .
Przystanek nr 7 – Jama Michalika
W naszych warsztatach nie zabrakło czasu na drobną słodka przekąskę… A jak iść do kawiarni to tylko tej ulubionej artystycznej Jamy Michalika! W końcu artysta nie tylko sztuką żyje! My tez posmakowaliśmy niezwykłej atmosfery tego wyjątkowego miejsca.
Przystanek nr 8 – Kościół Świętego Krzyża
Chyba nikt z nas nie lubi przegrywać… Ale porażki zdarzają się i najlepszym! Świadkiem jednej z najbardziej dotkliwych porażek Wyspiańskiego był Kościół Św. Krzyża.
Przystanek nr 9 – Teatr Słowackiego
To właśnie w tym miejscu odbyła się premiera dramatu „Wesele”. Artysta wystawił tu także wiele innych sztuk, pracował jako reżyser oraz projektował kostiumy i scenografię.
Przystanek nr 10 – Dom Lekarski w Krakowie
Budynek „Domu Towarzystwa Lekarskiego” powstał wg planu J. Sowińskiego, a projekt wnętrza powierzono Stanisławowi Wyspiańskiemu. Miejsce to miało służyć życiu naukowemu i towarzyskiemu lekarzy krakowskich. Obecnie mieści się tu także Instytut Konfucjusza UJ.
Przystanek nr 11 – Muzeum Narodowe w Krakowie Gmach Główny
Przed gmachem głównym Muzeum Narodowego w Krakowie znajduje się pomnik Stanisława Wyspiańskiego. Wkrótce zaś w samym MNK otwarta zostanie wystawa poświęcona temu artyście. Obecnie niektóre pamiątki po Wyspiańskim można zobaczyć na wystawie „Dziedzictwo”.
Przystanek nr 12 – Rydlówka
To właśnie w tym miejscu 20 listopada 1900 r. odbyło się słynne wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, córką chłopa z Bronowic. Wydarzenie to zainspirowało Wyspiańskiego do napisania dramatu „Wesele”.
Przystanek nr 13 – Panteon Narodowy w Kościele na Skałce
To wyjątkowe miejsce kultu religijnego, jest także ważne dla historii naszego kraju. W miejscu tym spoczywa ciało Stanisława Wyspiańskiego.
Artystyczne przymiarki…
Nasza pociecha wzięła udział w Narodowym Czytaniu „Wesela”.
Łyk teorii i odrobinka praktyki…
Nasze wiadomości o Stanisławie Wyspiańskim uzupełniła świetna lektura: „Chomik Wincent i świat sztuki: Stanisław Wyspiański”. Zainspirowani twórczością artysty postanowiliśmy zrobić własny witraż.
*List do Lucjana Rydla, cyt. za: K. Zbijewska, Krakowskim szlakiem Stanisława Wyspiańskiego, Warszawa – Kraków 1986.
Wpis powstał w ramach projektu blogowego "Bliżej Sztuki"
Choć miejsca nam znane, jak zawsze znajdzie się coś nowego, pomysły z których można zaczerpnąć.
Bardzo ciekawy post i wymagał na pewno sporo pracy. Gratuluję!
U Was jak zawsze cudownie i inspirująco! Jak kiedysś przyjedziemy do Krakowa, zatrudnimy Was na przewodniczki 😉
To dopiero spacer!!! Rewelacja!
Bogaty warsztat. Jest powodem, by tu wracać za jakiś czas:) Oszałamiające miasto!
Ale wycieczka wirtualna! Potężna dawka wiedzy
Cudowny spacer (pewnie spacery) po Krakowie. Może kiedyś tam wpadniemy?
Jama Michalika taka pusta? Jak ja tam bywałam, to zawsze były tłumy.
Specjalnie wybraliśmy się „w takich” godzinach by nie przeszkadzać