Szóstki, czyli jak je odszukać i zdobyć (recenzja gry od Trefl Joker Line)

Szóstki - gra od Trefl Kraków

„Chodzi mi o to, aby język giętki
Powiedział wszystko, co pomyśli głowa:
A czasem był jak piorun jasny, prędki,
A czasem smutny jako pieśń stepowa,
A czasem jako skarga nimfy miętki,
A czasem piękny jak aniołów mowa…”
/Juliusz Słowacki/

Lubicie gry, które są nie tylko doskonałą rozrywką, łączą pokolenia a przy okazji mają spore walory edukacyjne i wychowawcze? A jeszcze do tego kiedy taka gra jest lekka, dynamiczna i budzi emocje… No właśnie! My ostatnio trafiliśmy na coś takiego! Wyrafinowana prostota i ożywczy powiew uwspółcześnionej klasyki – gra karciana Szóstki.

 

Szóstki - gra od Trefl Kraków

 

Małe, lecz z bogatym wnętrzem?

Szóstki to niewielkie, lecz całkiem zgrabne i solidne pudełko z niezwykle sugestywną grafiką, która od razu przykuwa naszą uwagę. Kontrast czystej bieli idealnie komponuje się z jaskrawym napisem tytułu i pogodną, wręcz chilloutową grafiką, przywodzącym na myśl wakacje. To opracowanie graficzne już samo w sobie nie tylko zachęca, aby zobaczyć, co takiego znajduje się w środku, ale też sugeruje, że czeka nas fajna imprezowa przygoda.

Na pierwszy rzut oka zawartość pudełka nie wydaje się zbyt imponująca. Wewnątrz odnajdujemy 3 talie kart, notatnik, klepsydrę i instrukcję. W prostocie jednak drzemią nieograniczone możliwości rozwiązań a… wszystko zależy tylko od kreatywności graczy!

 

Szóstki - gra od Trefl Kraków

 

Karty

Gra Szóstki zawiera 3 kategorie kart: 37 kart Trafiony, 37 kart Unikat oraz 36 kart Błyskawica. Talia Trafiony oraz Unikat zawierają po jednym haśle, natomiast karty Błyskawica po sześć. Wszystkie karty są jednak dwustronne, co oznacza, że w sumie otrzymujemy 148 haseł pojedynczych, co razem z kartami Błyskawica daje nam imponująca łączną liczbę aż 580 różnorodnych haseł! Trzeba przyznać, że Szóstki mają rozmach!

Pojedyncze karty są dobrze wykonane, chociaż naszym zdaniem mogłyby być odrobinę grubsze. Intensywne użytkowanie może niestety dość szybko doprowadzić do ich uszkodzenia. A możecie nam wierzyć, ta gra szybko stanie się jedna z waszych ulubionych gier imprezowych!

Tekst haseł jest duży i czytelny, a sama przynależność do określonej kategorii dobrze i wyraźnie oznakowana.

 

Notatnik

Bloczek do notowania jest ładnie zaprojektowany i bardzo wygodny w używaniu. Niestety notatnik liczy zaledwie 50 kartek… Wystarczy, że w zabawie uczestniczy tylko 3 graczy i przykładowo gramy 10 rund (a każda musi otrzymać jedną stronę), to wykorzystujemy aż 30 karteczek. Wielka szkoda, że karteczki nie są dwustronne, albo że zwyczajnie nie ma ich dużo więcej. My zdecydowaliśmy się kserować kartki, ponieważ luźne arkusze papieru nie były już tak atrakcyjne zwłaszcza dla dzieciaków.

 

Szóstki - gra od Trefl Kraków

 

Dla małego i dużego…

Gra karciana Szóstki przeznaczona jest dla 2-6 osób w wieku 8+. Naszym zdaniem, po pewnych drobnych modyfikacjach, spokojnie można bawić się nawet z młodszymi dziećmi. Wystarczy tylko odpowiednio rekonfigurować zestaw kart lub przedłużyć czas poszczególnych rund. W obu przypadkach zabawa była naprawdę ekscytująca i przynosiła wiele radości wszystkim uczestnikom gry. My zastosowaliśmy także wariant gry zespołowej, co szczególnie spodobało się najmłodszym uczestnikom zabawy.

 

Strzał w 10, czyli… kategoria Trafiony

Szóstki - gra od Trefl Kraków

 

Szóstki na start!

Rozgrywka gry Szóstki chociaż przebiega aż 6 rundach, to jednak średnia długość zabawy trwa około 15 -20 minut. Ta bardzo prosta, ale wciągająca gra imprezowa jest naprawdę zaskakująco dobra. Kończąc jedną partyjkę, od razu ma się ochotę na zagranie kolejnej…

Runda 1 i 4 wymaga wykorzystania kart z kategorii Trafiony, natomiast runda 2 i 5 używa kart Unikat. Najwięcej emocji budzą jednak rundy: 3 i 6 kiedy to na arenę wkracza kategoria Błyskawica.

W każdej rundzie należy pobrać i odwrócić 1 kartę z odpowiedniej kategorii. Czytamy hasło i… odwracamy klepsydrę. Teraz mamy zaledwie 60 sekund, aby wykazać się sprytem, elokwencją oraz zdolnością szybkiego i logicznego myślenia. Refleks i dobra pamięć także są tutaj na wagę złota!

 

Błyszczeć jak brylant, czyli… kategoria Unikat

Szóstki - gra od Trefl Kraków

 

Szóstki… klasyka w nowoczesnym wydaniu

Szóstki to gra, która ma szansę stać się prawdziwym przebojem. Nasza 9-latka orzekła, że dopisuje ten tytuł do swojej listy ulubionych gier. Skąd ten sukces? To proste! Szóstki to skrzyżowanie znanej i bardzo lubianej zabawy „Państwa-Miasta” oraz telewizyjnego teleturnieju „Familiada”. Dynamika, różnorodność oraz multum emocji i… odrobina zdrowej rywalizacji to musiało się udać. A to, co najbardziej rzuca się w oczy to niezwykła lekkość gry i ogromna dawka humoru. A humor naprawdę się przydaje, zwłaszcza wtedy kiedy uczestnicy mają niesamowite skojarzenia, a rozgrywka zamienia się w wyrafinowaną grę słów.

 

Szóstki - gra od Trefl Kraków

 

Szóstki, czyli… diamentowy strzał błyskawicy

Każda partyjka gry Szóstki to nowe wyzwania i nowe emocje. Kiedy na scenę wkracza talia kart Trafiony wówczas mamy co prawda jedno hasło klucz, ale musimy podać aż 6 różnych skojarzeń. Co najważniejsze muszą to być same popularne i topowe hasła. Czyste szaleństwo! Emocje jak w telewizyjnej „Familiadzie”. Punkty dostajemy tylko wtedy kiedy ktoś inny z graczy myśli dokładnie tak jak my.

W rundach z wykorzystaniem kart Unikat, działamy dokładnie na odwrót! Teraz musimy wykazać się jak największą pomysłowością i błyskotliwością. Ta rozgrywka pobudza naszą kreatywność oraz zdolności szybkiego i logicznego myślenia.

I w końcu wisienka na torcie… Rundy z użyciem kart Błyskawica. Teraz mamy sześć różnych haseł i musimy myśleć jak… inny statystyczny gracz. Czyż to nie przewrotne wykorzystanie zabawy ” Państwa- Miasta”?! Dla nas prawdziwa petarda!

 

Piorunujące myślenie, czyli… kategoria Błyskawica

Szóstki - gra od Trefl Kraków

 

Szóstki… bogate wnętrze i wachlarz korzyści

Gra karciana Szóstki to zabawa, która spodoba się nie tylko dzieciom. Dorosła część naszej „ekipy testerów”, wspólnie orzekła, że ta karciana gra towarzyska może także być zupełnie intrygującym i kompletnie niespodziewanym urozmaiceniem weekendowego czy wakacyjnego wyjazdu.

Kiedy grały dzieciaki, było wesoło i mega kreatywnie… Wypieki na twarzy i wybuchy śmiechu to nieodzowny element każdej takiej rozgrywki! Dziecięca wyobraźnie nie zna bowiem granic. Jednak kiedy w zabawie uczestniczyli już tylko sami dorośli, to wówczas obok niesamowitych pomysłów, ciętej riposty i błyskotliwego dowcipu, pojawiała się także… pewna nutka pikanterii. Dorośli przecież też potrafią się świetnie bawić, prawda?!

 

Szóstki - gra od Trefl Kraków

 

Szóstki okiem niepokornego belfra, czyli… brawo JA!

Krytyczne oko belfra pozwala mi stwierdzić, że gra Szóstki, to nie tylko świetna zabawa, ale także doskonały materiał dydaktyczny do wykorzystania w szkole i w domu. Wzbogacanie słownictwa i wiedzy ogólnej dzieci, to podstawowe atuty edukacyjne tej gry. Dodatkowo naszym zdaniem Szóstki inspirują do inicjowania zabaw z wykorzystaniem np.: słowników czy encyklopedii.

Gra Szóstki pozwoliła nam także „popracować” nad rozumieniem i wyrażaniem różnych emocji. Trudna sztuka przegrywania i walka pod presją czasu to cenne doświadczenia. Ogromne emocje, szybkość działania a przy tym lekkość i humor sprawiły, że dzieci nawet nie spostrzegły, iż przy okazji zabawy nauczyły się kilku zupełnie nowych pojęć. Co ciekawe, starsze pokolenie miało też świetną okazję „poznać” modny świat i język nastolatków.

 

Krótko mówiąc – Szóstki to ogromne pokłady kreatywnego myślenia i twórczych odkryć! My zwyczajnie nie mamy się do czego przyczepić…

 

Zamiast zakończenia…

Dajcie znać, jak podoba wam się nowa gra Szóstki. Możecie dawać komentarze, pisać do nas maile lub przysyłać zdjęcia! Udostępniajcie nasz wpis, aby więcej dzieciaków mogło poznać nową fajna grę! Pamiętajcie tylko, aby koniecznie podać źródło, bo post kosztuje nas trochę pracy, czasu i wysiłku.

Jeżeli zainteresowała Cię ta gra, to koniecznie przeczytaj także nasz post: Duże i Włochate czyli… gra niefortunnych skojarzeń. To też może Ci się spodobać!

Nasza ocena: celujący

Trefl Kraków

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.