Atlas mitów, czyli niezwykła podróż w czasie i przestrzeni (recenzja książki)

atlas mitów

Każdy mit jest jakąś wersją prawdy
/Margaret Atwood/

Dawno temu, kiedy sama byłam jeszcze w szkole podstawowej, bardzo fascynował mnie świat mitów greckich. Do dziś z wielką przyjemnością czytam wszystkie te książki, które w jakiś sposób nawiązują do tej tematyki. Oprócz mitologii greckiej zachwycał mnie również niesamowity świat starożytnego Egiptu i Mezopotamii. Po wielu latach absolutnie zakochałam się w mitologii słowiańskiej, a dzięki zainteresowaniom mojej 9-latki także mitach i legendach hinduistycznych. Moja mała poszukiwaczka przygód „poprowadziła” mnie także, przez historie i wierzenia Celtów oraz zainspirowała do eksplorowania mitów nordyckich. Wcześniej poznawałyśmy także świat Azteków i Inków… Wszystkie te nasze geograficzno-historyczno-literackie wędrówki dostarczyły nam nie tylko sporo wiedzy, ale przede wszystkim były świetną zabawą. Ciekawość dziecka nie zna jednak granic i w końcu nadszedł czas na nowe wyzwania! Nowe kultury, nowe cywilizacje i zupełnie inne spojrzenia na ludzi i otaczający ich świat. Tylko jak nie zgubić się w natłoku nowych informacji i sprytnie usystematyzować to, co już wiemy o mitologiach świata?! My znaleźliśmy całkiem sprytne rozwiązanie – Atlas mitów.

 

atlas mitów

 

Niezwykła podróż w czasie i przestrzeni

Atlas mitów to bardzo przystępne wprowadzenie do dwunastu spośród najbardziej niesamowitych i fascynujących kultur na naszej planecie. Część przedstawionych tutaj wierzeń stanowi obecnie tylko pewien element historii. Inne natomiast nadal są żywe i ważne dla wielu współcześnie żyjących ludzi. Publikacja ta nie stanowi jednak przewodnika odnoszącego się bezpośrednio do czasów obecnych i współczesnych praktyk religijnych. Atlas mitów to przede wszystkim cudowne, wręcz hipnotyzujące opowieści! Naszym zdaniem te fantastyczne historie przekazywane z pokolenia na pokolenie jak wielki skarb, warte są, aby je popularyzować i… przekazywać naszym dzieciom. Wszystkie te niesamowite opowieści o potworach, herosach i bogach oraz mitycznych krainach pełnych fantastycznych zdarzeń, pomagają w zrozumieniu ludzkiej egzystencji i całego otaczającego nas świata.

 

atlas mitów

 

Atlas mitów… przewodnik młodego odkrywcy

Atlas mitów to niesamowita podróż w czasie i przestrzeni… Thiago de Moraes zabiera czytelników na niesamowitą wyprawę w sam środek Ameryki Północnej oraz do pełnych aromatów i barw Indii. W trakcje lektury trafiamy do bajecznej Polinezji i tajemniczej Japonii. Atlas mitów to także wycieczka do amazońskiej dżungli w Ameryce Południowej i spacer między egipskimi piramidami. Wycieczka rozpoczęta sekretami zachodniej Afryki szybko przechodzi w wyprawę wśród europejskich potworów, herosów i bogów. A kto wie, może nawet uda się zahaczyć także o tereny Rosji i… Bałkany.

Słowem, oglądając i czytając Atlas mitów, zwiedzamy prawie każdy zakątek świata i odkrywamy kilka niesamowitych sposobów, w jakie różne cywilizacje i kultury interpretowały otaczający je świat. Tak poznajemy straszliwe potwory, zbiorowiska przedziwnych i często przerażających bogów oraz wielkich bohaterów, którzy mieli odwagę zmieniać bieg historii.

 

atlas mitów

 

Jak czytać, aby przeczytać i zrozumieć…

Atlas mitów to 12 niesamowitych opowieści, które poznajemy według klucza czterech kroków. Najpierw każda część opatrzona jest wstępem, który wprowadza czytelnika w temat wierzeń i mitów każdej kultury. Tu także otrzymujemy krótką genezę sposobu postrzegania świata, którym kierowała się dana cywilizacja. Fragment opatrzony tytułem „Gdzie” zawiera garść niezbędnych informacji dotyczących terenów zamieszkania danej kultury.

 

atlas mitów

 

atlas mitów

 

atlas mitów

 

Kolejnym elementem książki są bajeczne ogromne mapy. Mapy te ilustrują wizję świata, która funkcjonowała w danej kulturze. Znajdziemy tu wybraną grupę spośród licznych bogów, bohaterów i… potworów, którzy według danego ludu zamieszkiwali jego kraj.

 

atlas mitów

 

atlas mitów

 

atlas mitów

 

Trzeci element całości to strony z niezwykłymi opowieściami, mitami i legendami danej cywilizacji. Tu także odnajdujemy specjalne wstążki zawierające listę przedstawionych na mapach postaci. Dodatkowo część ta zawiera ciekawostki, czyli króciutkie opowieści i zwięźle opisane fakty.

 

atlas mitów

 

atlas mitów

 

atlas mitów

 

Ostatnim elementem jest dział stworzenia i artefakty. Tutaj Atlas mitów zawiera wybrane informacje dodatkowe, które są w jakiś sposób charakterystyczne dla omawianej kultury.

 

atlas mitów

 

atlas mitów

 

atlas mitów

 

Na koniec warto wspomnieć jeszcze, że Atlas mitów zawiera również mały dodatek, w postaci krótkiego słowniczka pomagającego prawidłowo wymawiać pojawiające się w tekście lub opisach trudne słowa.

 

atlas mitów

 

Atlas mitów pozwala wejść nam do królestwa bogów, herosów, ich wrogów, sprytnych i przebiegłych bestii z mitologii greckiej, egipskiej, słowiańskiej, nordyckiej, irlandzkiej, azteckiej, japońskiej, hinduistycznej, polinezyjskiej, rdzennych Amerykanów, plemienia Janomamów i ludu Joruba.

 

atlas mitów

 

Małe zgrzyty…

Atlas mitów to całkiem udany mariaż dobrego i ciekawego tekstu oraz interesującej szaty graficznej. Publikacja bogata jest w ilustracje, które jednak wydaja mi się bardziej właściwe raczej dla nieco starszych czytelników niż dla małych dzieci. Kreska jest tu surowa a kolorystyka zdecydowanie przygaszona i zimna a może nawet odrobinę przygnębiająca… Wszystko ma to jednak głębszy sens, jeżeli przeanalizujemy treść opisów. Wtedy okazuje się, że ilustracje dobrze oddają nie tylko tematykę, ale i klimat całej opowieści. My zdecydowanie polecamy tą publikację dzieciom, które mają przynajmniej 9 lat lub więcej.

 

atlas mitów

 

Kolejna sprawa, która nie daje nam spokoju to rozmiar czcionki… Szczególnie ma to znaczenie przy opisach map tych mitologicznych światów. Tak mały rozmiar czcionki zdecydowanie utrudnia czytanie tekstu i bardzo męczy oczy. Szkoda, że nie pomyślano, aby zastosować tzw. „rozkładówki”. Takie skrzydełka boczne do poszczególnych stron, czyniłyby całość bardziej czytelną i być może dodawałyby atrakcyjności. Tak duży format książki nie jest zbyt poręczny, chociaż całość wygląda bardzo stylowo i elegancko.

 

atlas mitów

 

Szkoda także, że Atlas mitów nie nie zawiera żadnych informacji o niesamowitej kulturze i wierzeniach starożytnego Rzymu, Chin czy Mezopotamii. Brakuje nam również mitologii Inków czy ludów Syberii lub też australijskich Aborygenów. No tak… tylko wtedy książka pewnie byłaby ze dwa razy grubsza!?

 

atlas mitów

 

Wartościowa chociaż trudna

Atlas mitów to prawie 100 stron niezwykle fascynującej podróży szlakiem mitów z czterech stron świata! To niezwykłe kompendium tego wszystkiego, co o mitach można, trzeba i wypada wiedzieć! Atlas mitów to rzetelna wiedza, garść ekscytujących opowieści i multum niesamowitych ciekawostek. Thiago de Moraes, to jak widać prawdziwy pasjonat mitów i zapalony popularyzator dziedzictwa kulturowego świata, który daje nam do ręki książkę, którą naprawdę warto przeczytać!

Badania w dziedzinie mitologii, to dla badaczy prawdziwy orzech do zgryzienia. Wszystkie opowieści przedstawione w książce Atlas mitów, odnoszą się do takich kultur i cywilizacji, które są bardzo złożone i trudno podać jedną właściwą interpretację zdarzeń, wierzeń czy poglądów. W zasadzie każda przytoczona tu historia funkcjonuje w wielu różnorodnych wersjach.

 

atlas mitów

 

Naszym zdaniem, książka jest nie tylko ciekawą lekturą, ale także świetną pomocą dydaktyczną. Może ona nie tylko usystematyzować a przede wszystkim znacząco poszerzyć zdobytą w szkole wiedzę na temat mitologii świata. Według nas to lektura bardzo wartościowa, chociaż nieco trudniejsza w odbiorze zwłaszcza dla młodszych odbiorców.

Atlas mitów to naprawdę świetna książka i warto wzbogacić domową biblioteczkę właśnie o tę zupełnie nietuzinkową publikację! U nas zapowiada się, że będzie to prawdziwy czytelniczy hit dla całej rodziny!

 

Nasza ocena: bardzo dobry z plusem

 

Thiago de Moraes
Atlas Mitów
Potwory, herosi i bogowie oraz mapy
dwunastu mitologicznych krain.
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
ISBN: 978-83-10-13377-9

 

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Komentarze na temat “Atlas mitów, czyli niezwykła podróż w czasie i przestrzeni (recenzja książki)

  1. Mam kilka książek o mitach, zarówno dla dzieci jak i starszych czytelników. Tej publikacji niestety nie a szkoda, bo bardzo mnie zaintrygowała. Mity greckie uwielbiałam od czasów szkolnych i to mi pozostało 🙂

  2. Córka ostatnio czytała mitologię słowiańską „Drzewo” autorstwa Łukasza Wierzbickiego, sądzę, że ta pozycja przypadnie jej do gustu! Dzięki za inspirację!

  3. Cudowna! Nie mam jeszcze żadnej pozycji w tym temacie przeznaczonej dla dzieci, muszę się w nią zaopatrzyć. U Ciebie znajduje same perełki!

Minęło bardzo dużo czasu od publikacji lub aktualizacji tego wpisu. Komentowanie zostało wyłączone.