Stymulacja wzrokowa dziecka a jego rozwój psychomotoryczny i społeczny

Czy tęcza może mieć gorączkę?

Nie można dostrzegać nie widząc, ale można nie dostrzegać widząc.
To jest codzienne doświadczenie naszego wzroku i percepcji.
/Sławomir Mrożek/

 

Eksplorowanie otaczającego nas świata za pomocą zmysłu wzroku jest jednym z najważniejszych aspektów w rozwoju każdego dziecka. Tylko wzrok dostarcza człowiekowi symultanicznych, permanentnych i kompleksowych informacji o świecie znajdującym się zarówno tuż obok nas, jak i tym daleko poza zasięgiem naszej ręki.Warto zatem zainteresować się czym właściwie jest stymulacja wzrokowa dziecka i dlaczego jest tak ważna w jego rozwoju.

 

Od niemowlaka do przedszkolaka

Dziecko już od pierwszych dni swojego życia odwraca głowę w kierunku światła, poszukując bodźców wzrokowych, które już na tym etapie rozwoju są dla niego niezwykle atrakcyjne. Dlatego już na tym etapie bardzo istotną sprawa staje się stymulacja wzrokowa dziecka.Kolejne etapy rozwoju wzrokowego małego dziecka charakteryzują się takimi umiejętnościami, które pozwalającymi mu na poznawanie otoczenia w sposób konkretno – obrazowy. Dziecko zaczyna stopniowo nie tylko rozróżniać przedmioty, ale i świadomie je wybierać, rozróżniając barwy i kształty. Potem przychodzi czas na dostrzeganie i wskazywanie szczegółów.

Dziecko z dnia na dzień uczy się co raz więcej a jego doświadczanie świata staje się co raz bardziej intensywne.  Własna aktywność i działalność dziecka stopniowo zaczyna wyznaczać jego rozwój.

W wieku przedszkolnym zabawa staje się najbardziej charakterystyczną formą działalności małego dziecka. Zabawy typowo manipulacyjne zaczynają co raz bardziej mieszać się z zabawami tematycznymi, konstrukcyjnymi, dydaktycznymi i ruchowymi. Od zabaw indywidualnych i samotnych dzieci przechodzą do zabaw zespołowych aby w końcu odkryć i zaakceptować reguły i zasady wspólnej zabawy. Wszystko to sprzyja rozwojowi fizycznemu i psychicznemu, a także społecznemu. Na tym etapie także niezmiernie ważne jest prawidłowe funkcjonowanie wzroku, które harmonijnie powinno kooperować z pozostałymi zmysłami.

 

Stymulacja wzrokowa dziecka w integracji sensorycznej

O tym jak ważna jest integracja sensoryczna wszystkich zmysłów oraz jak ją odpowiednio stymulować pisaliśmy już w naszych wcześniejszych postach:

 

Tyflopedagog radzi

My ostatnio trafiliśmy na bardzo interesującą publikację.Panie Edyta Bartoszek i Dorota Iwanowska stworzyły świetny poradnik dla wszystkich rodziców „Jak rozwijać widzenie dziecka – rady dla rodziców”

Jest to kompleksowy poradnik, w który rodzice mogą zdobyć niezbędną wiedzę na temat wspomagania rozwoju swojego dziecka. Można śmiało powiedzieć, że to stymulacja wzrokowa dziecka bez tajemnic.
Poradnik jest do pobrania za free.

 

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.