Ekonomia nie może być wyrzucona do klas szkolnych i biur statystycznych, nie może być nauką ezoteryczną. Jest to filozofia ludzkiego życia i ludzkiej aktywności, odnosi się ona do każdego i do wszystkiego /Ludwig von Mises/
Nasze dzieci obserwują nas kiedy płacimy w sklepie za zakupy, korzystamy z bankomatu, robimy przelewy bankowe przy użyciu internetu, czy używamy karty płatniczej w restauracji. Bardzo szybko zaczynają także dostrzegać, że pieniądze odgrywają w naszym życiu naprawdę ogromną rolę. Dla większości rodziców, rozmowy dotyczące spraw finansowych, są nie lada wyzwaniem. My mamy dla was pewną podpowiedź, jak mądrze, ciekawie i… przed wszystkim kreatywnie przeprowadzić takie rozmowy. Zapraszamy do ABC ekonomii dla dzieci!
Oprócz powietrza, ziemi, wody i ognia to pieniądz jest piątą naturalną siłą, z którą najczęściej musi się liczyć człowiek /Josif Brodski/
Nasza pociecha dość szybko „poznała” siłę pieniądza… Czujecie się zaniepokojeni? Zupełnie niepotrzebnie! My tylko wychodzimy z założenia, że dziecko powinno dość szybko zasmakować w posiadaniu własnej Świnki – skarbonki! Jakiż wachlarz emocji pojawia się w umyśle małego dziecka, kiedy po raz pierwszy może sobie COŚ kupić, za własne, samodzielnie uzbierane pieniądze. Nasza córka już jako 3- 4 latka powoli ćwiczyła robienie drobnych sprawunków… Raz kupowała chleb, innym razem lizaka, soczek czy precelka. Dziś jako 7-latka całkiem nieźle radzi sobie z niewielkimi zakupami w księgarni czy drogerii…
W internecie istnieją także strony, na których dziecko może w formie zabawy stawiać pierwsze kroki w roli małego konsumenta. ABC ekonomii dla dzieci jak się okazuje wcale nie musi być trudne i… nudne.
Odpowiedzią na nasze wszystkie krajowe problemy, odpowiedzią na problemy świata, jest jedno słowo. To słowo to edukacja /Lyndon B. Johnson/
Życie codzienne inspiruje nasze dzieci do zadawania pytań, o to jak funkcjonuje otaczający nas świat i jakie rządzą nim prawa. Czy istniał kiedyś świat bez pieniędzy? Czy można kupić godzinę gry na pianinie, za godzinę pracy w ogrodzie? Co to znaczy, że Polska jest importerem bananów i mandarynek, a eksportuje… jabłka? Czy można kupić pieniądze? Kim jest anioł biznesu? Brzmi ciekawie? Odpowiedzi na te i inne fascynujące pytania znajdziecie w przewodniku po finansach dla dzieci – SuperQUIZ Pieniądze z serii Kapitan Nauka.
Finanse, ekonomia i przedsiębiorczość nie tylko dla opornych
SuperQUIZ Pieniądze z serii Kapitan Nauka, to na polskim rynku edukacyjnym niezwykle interesująca propozycja, która pozwala w ciekawy sposób wprowadzić dziecko w wielowymiarowy świat pieniądza. SuperQUIZ Pieniądze to swoiste ABC ekonomii dla dzieci.
Autorki publikacji Ewa Tyralik i Iza Każmierczak opracowały aż 54 różne tematy, które pozwalają dzieciom w przystępny sposób zrozumieć podstawowe pojęcia z zakresu ekonomii, finansów i przedsiębiorczości. Każdy temat kończy się krótkim quizem, który pozwala zweryfikować świeżo zdobyte wiadomości. Ciekawostki, kolorowe zdjęcia i ładne, czytelne ilustracje nie tylko łatwo przykuwają uwagę, ale też wzbudzają duże zainteresowanie.
Dla nas przewodnik SuperQUIZ Pieniądze stał się mega inspiracja do kreatywnych zabaw z ekonomia w tle…
I tak ćwiczyliśmy rozróżnianie awersu od rewersu…
Słynne powiedzenie „orzeł czy reszka” nabrało nowego wymiaru!
Badaliśmy czym różnią się monety od banknotów…
Szukaliśmy także „tajemniczych znaków na banknotach” czyli rozmawialiśmy o tym, jak są zabezpieczane są pieniądze przed ich sfałszowaniem.
Nauczyliśmy się rozróżniać różne nominały…
Dokładniej zbadaliśmy sprawę kieszonkowego…
Planowanie budżetu domowego już nie jest taką czarna magią…
W końcu wiemy, czy, gdzie, jak i za ile można kupić pieniądze…
Zbadaliśmy sprawę podatków…
Wiemy jakie tajemnice kryje w sobie karta płatnicza i bankomat…
Jak widzicie SuperQUIZ Pieniądze, to prawdziwe ABC ekonomii dla dzieci. Nam bardzo spodobało się, że obok pojęć łatwych i jakby oczywistych, pojawiły się także pojęcia bardziej złożone, a niektóre całkiem trudne. Wydawca – Edgard– oznaczył swoją publikację na kategorie wiekowa 7+ . Naszym zdaniem, ten przewodnik po ekonomii, spokojnie mogą z pomocą rodziców, poznawać nawet nieco młodsze dzieci. Trudniejsze terminy z pewnością będą wymagały dodatkowego wyjaśnienia ze strony rodziców lub opiekunów. Z naszych „własnych badań rynku” wynika, że kwestie finansów, ekonomii i przedsiębiorczości nadal w szkołach, traktowane są bardzo „po macoszemu”. Dodatkowo, publikacja ta jest też świetnym pretekstem do różnych zabaw zabaw matematycznych związanych z przeliczaniem pieniędzy. Słowem taka matematyka w akcji! Dlatego tym bardziej publikacja ta wydaje nam się bardzo przydatna w domowej biblioteczce.
Pieniądz, który człowiek posiada, to swoboda; ten, za którym goni, to niewola /Jean-Jacques Rousseau/
SuperQUIZ Pieniądze to publikacja, która sięga także po dość trudne, by nawet nie rzec wręcz kontrowersyjne tematy. Zagadnienia takie jak: raj podatkowy, materialista, parabanki, zakupoholizm czy bezrobocie, mogą budzić pewne opory. Naszym zdaniem, warto jednak podejmować z dziećmi nawet tak poważne i pełne napięcia tematy.
Dla równowagi, publikacja zajmuje się także takim kwestiami jak np.: filantropia, mecenat czy odpowiedzialny biznes…
No i w końcu wiemy co to jest ten cały Anioł biznesu! Ciekawi? No… to już musicie sami sprawdzić!
SuperQUIZ Pieniądze z serii Kapitan Nauka to prawdziwe kompendium wiedzy, które warto mieć w domowym lub szkolnym zapleczu edukacyjnym. Czas spędzony przy tym przewodniku – ABC ekonomii dla dzieci – z pewnością nie jest czasem straconym.
Naszym zdaniem format publikacji nie jest jednak do końca przemyślany. Owszem, przewodnik można wrzucić do torebki i łatwo wykorzystać np.: podczas długiej podróży samochodem lub w kolejce do dentysty. Jednak konwencja kołonotatnika, nie pozwala zwłaszcza młodszym użytkownikom, na korzystanie i studiowanie jednocześnie kilku zagadnień. O wiele ciekawsze wydaje się zastosowanie wolnych kart, którymi można by swobodnie dysponować. Wiem jednak, że dla wielu dzieci, zwłaszcza tych starszych taki format jest wygodny i bardzo poręczny. Doceniamy, że „kołonotatnik” zapobiega pogubieniu poszczególnych kart tematycznych, co stanowi duży plus. Podobnie jak poprzednim razem, gdy testowaliśmy Kieszonkowce matematyczne i logiczne jesteśmy bardzo zadowoleni z ogólnej „grywalności” tego przewodnika,
Nasza ocena: bardzo dobry z minusem.
Jeżeli podobał Ci się nasz post to możesz do nas napisać. Możesz także nas lajkować, udostępniać i komentować!
Zapraszamy do przeczytania innych naszych matematycznych postów z cyklu: "Matematyka jest piękna"

Wow ile zabaw wymyśliliście do tego 🙂 Super 🙂