„Każde dziecko jest artystą. Wyzwaniem jest pozostać artystą, kiedy się dorośnie”
/Pablo Picasso/
W procesie poznawania świata do człowieka dociera wiele różnorodnych bodźców, które odbierane są za pomocą naszych zmysłów. Każdy z nas w zupełnie odmienny sposób tworzy swoje wyobrażenia o tym świecie…
Mózg, otrzymując informacje ze wszystkich zmysłów (wzrok, słuch, równowaga, dotyk, czucie ruchu-kinestezja) dokonuje ich rozpoznania, segregowania i interpretacji oraz integruje je z wcześniejszymi doświadczeniami. Tak następuje integracja sensoryczna. Proces ten rozpoczyna się już w okresie płodowym i trwa do około 7 roku życia. Nierozwinięcie określonych ważnych umiejętności w kolejnych stadiach rozwoju sensoryki, może spowodować powstawanie poważnych trudności w funkcjonowaniu i zachowaniu dziecka. Dlatego dzisiaj chcemy Wam opowiedzieć o bardzo ważnym zjawisku jakim jest integracja sensoryczna przez sztukę.
Sztuka wspiera integracje sensoryczną
Integrację sensoryczną można a nawet trzeba wspierać zarówno w domowym zaciszu, jak i podczas zajęć szkolnych, czy na zajęciach pozalekcyjnych. Sztuki plastyczne zdaję się być doskonałą formą takiego wspierania rozwoju młodego człowieka. „Ekipa archimedesa” ceni sobie wolność twórczą, dlatego proponujemy wam „intelektualne” zabawy z dzieckiem wykorzystującą założenia sztuki awangardowej.
Akwarelowa pasta do zębów
Jak na awangardę przystało zaczynamy od pierwszego eksperymentu artystycznego. Biała, niebiańsko pachnąca miętowa pasta do zębów i delikatne barwy farb akwarelowych, razem w jednym miejscu artystycznego przeżycia… Tak otrzymacie coś co daje efekt „nowego tworzywa w świecie farb”.
Użycie akwareli daje natychmiastowe artystyczne doznania sensoryczne, ponieważ całość wychodzi wprost spod palców młodego wizjonera… Sztuka namacalna jak nigdy dotąd! Twoje dziecko pobudza zmysły… węch, wzrok i dotyk.
Piankowy dotyk sztuki
Eksperyment artystyczny trwa dalej… Obserwowaliście kiedyś aktywność farb plakatowych penetrujących puszystą strukturę… pianki do stylizacji włosów? Twoje dziecko będzie mieć okazję przeżyć naprawdę jedyne w swoim rodzaju doznania sensoryczne.
Ten rodzaj aktywności artystycznej może mieć również terapeutyczne znaczenie dla dzieci z trudnościami w akceptacji pojawiania się zabrudzeń na dłoniach. Integracja sensoryczna przez sztukę pozwala także na rozwiniecie skrzydeł młodego artysty.
Finezyjne zapachy sensoryki
Ten artystyczny eksperyment to polisensoryczne dzieło inspirowane kulturą i tradycjami rodem z Indii. Unikalna kompozycja orientalnych barw i zapachów, pozwala na doświadczanie niezwykłych przeżyć. Terapeutyczne kojące fantazje wzrokowe, zapachowe i dotykowe…
Tym razem tworzywem artystycznym staje się niezwykła kompozycja egzotycznych herbat, ziół i przypraw. Łatwo dostrzec, że integracja sensoryczna przez sztukę jest w tym eksperymencie realizowana na wielu poziomach.
Bibularny sampling
Tworzenie witraży brzmi banalnie? Ależ skąd! Kiedy zaproponujemy naszemu dziecku odejście od konwencji bibularnej na rzecz kolażu, a proces twórczy wzbogacimy o elementy samplingu. Dochodzi wówczas do tworzenia kombinacji sensorycznych niemożliwych do uzyskania w żaden inny sposób.
Wielowarstwowe barwy łączące próbki tworzyw pochodzące z różnych źródeł i… polifoniczne wersje monofonicznych instrumentów. To razem tworzy zaczarowany świat fantazji i… wspiera integracje sensoryczną.
Ciepły woskowy dotyk sztuki
Tym razem dzieło małego artysty zostało wykonane techniką zainspirowaną użyciem termoplastyki w technice. Tworzywem artystycznym stają się z pozoru zwykłe kredki woskowe, które pod wpływem kojącego strumienia ciepła zupełnie zmieniają swoją strukturę i właściwości. My wykorzystaliśmy ciepło suszarki do włosów.
Kanciastość kredek woskowych zostaje przełamana rozpieszczającą zmysłową lekkością i miękkością płynnego wosku. Wszystko to zapewnia zwielokrotnienie poziomu doznań sensorycznych. Jak widać integracja sensoryczna przez sztukę pozwala na niezwykłe eksperymenty, także w obrębie wyobrażeń czasoprzestrzennych. Obraz zmienia się w czasie i w przestrzeni…
Dwuwymiarowa sztuka kinetyczna
W tym eksperymencie artystycznym młody artysta kolejny raz dotyka harmonii zmysłów. Farby plakatowe zyskują nową, wręcz zrewitalizowaną jakość, a cały koncept artystyczny pozwala na rozwijanie wyobraźni kinestetyczno-wzrokowej. Kinetyczne możliwości, banalnego z pozoru przyrządu do utrzymywania naszych ubrań w czystości, idealnie pozwala rzutować wyimaginowany obraz na powierzchnie płaskie.
Tak wykreowany świat pozwala doświadczać relatywistycznego dualizmu form płaskich i przestrzeni wielowymiarowych, co ma nieocenione znaczenie dla realizacji koncepcji integracji sensorycznej przez sztukę.
Sztuka sympatycznego atramentu
Tym razem nasz eksperyment artystyczny został zainspirowany starożytną egipska i chińską steganografią. Polisensoryczność tego doświadczenia pozwala młodemu artyście jednocześnie stać się twórcą i odbiorcą sztuki. Banalność wykorzystania soku z cytryny, kontrastuje z nieokiełzanym żywiołem ognia.
Młody artysta otacza się esencją zapachową obcując z orientalnym cytrusowym aromatem użytego tworzywa i doznaje niezapomnianych wrażeń zmysłowych wykorzystując aromatyczne świece zapachowe. A do tego ożywcze ciepło ognia…
Sztuka przez łzy
Tym razem proponujemy polisensorykę w nieco ekstremalnym uzewnętrznieniu. Aktywne kompleksy zapachowe sulfinu etylu zawarte w cebuli wydatnie pobudzają młodego artystę do ekspresyjnego wyrażania emocji związanych z obcowaniem z tą szlachetną rośliną. Tak powstająca nowa awangardowa dla młodego artysty jakość w sztuce – „sztuka przez łzy”, sięga swymi korzeniami sztuki człowieka epoki brązu.
Integracja sensoryczna przez sztukę tym razem bazuje na koordynacji wzrokowo-ruchowej, pobudzanej przez doznania węchowe…
Pisakowy performance
Ostatni zaproponowany przez nas eksperyment artystyczny został zainspirowany postacią samego Nikifora. Deformacja przestrzeni i perspektywy tak charakterystyczna dla sztuki prymitywizmu, stanowi u młodego artysty jeden z kolejnych i ważnych etapów do osiągnięcia pewnej dojrzałości twórczej. Wykorzystanie „magicznego tworzywa” jakim są tzw. magiczne pisaki, pozwalające na korektę kolorów przez samego artystę (lub odbiorcę dzieła) kreuje możliwość „sztuki interaktywnej”. Każdy uczestnik tego „wydarzenia artystycznego” dysponuje swobodą transformowania rzeczywistości artystycznej, co może być traktowane jako zalążek performance.
Niespodziewane transformacje barw dzieła, pozwalają doświadczyć zmian nastrojów, co również może mieć znaczenie terapeutyczne dla małego dziecka.
Skuteczność terapii integracji sensorycznej wciąż budzą pewne kontrowersje w środowiskach naukowych, jednak wielu rodziców chwali sobie te terapię i jej efekty. Naszym zdaniem wspieranie rozwoju dziecka przez sztukę, niezależnie od poglądów naukowych, może przynieść tylko same dobrodziejstwa.
Jeżeli spodobał Ci się nasz post to możesz do nas napisać. Komentuj , lajkuj, udostępniaj!
Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.