Układam świat! – Atlas z puzzlami magnetycznymi… czyli Mali Podróżnicy znowu ruszają w świat

Układam świat

By na własne oczy ujrzeć
Wszystkie cuda tego świata
Trzeba by się wybrać w podróż,
Która zajmie długie lata.

I dlatego, moi mili,
Proponuję wam zabawę
Nie wychodząc wcale z domu,
Wyruszymy na wyprawę…*

 

Wiecie, że właśnie rusza III edycja projektu Mali Podróżnicy?! Nie znacie tej zabawy?! Nic straconego! Jeżeli chcecie się przyłączyć, to zapraszamy Was na zaprzyjaźnionego bloga Nasze rodzinne podróże. To naprawdę świetna zabawa i… kopalnia wiedzy dla całej rodziny!
W edycji I wędrowaliśmy po Azji i to była dla nas prawdziwa frajda. Pachnący, smaczny i bajecznie kolorowy świat orientu szczególnie rozpalał serce i umysł naszej małej podróżniczki. Edycja II „oprowadzała” nas po Europie i… tym razem entuzjazmu było jakby trochę mniej. Nasza pociecha oczarowana baśniowym światem Chin, Indii, Filipin, czy Tajlandii, jakoś nie umiała złapać klimatu „starej dobrej Europy”…
Mali Podróżnicy w III edycji to zupełnie nowa formuła! Każdy miesiąc to 3 nowe kraje, a uczestnicy projektu sami zdecydują, które państwa znajda się w ich projekcie. Oficjalnie zabawa zaczyna się w sierpniu, ale… No właśnie! Zara i Jej Mama zaproponowały „małą rozgrzewkę”… Mapy – to „nieoficjalny” temat na lipiec!
My mamy coś w sam raz na ten temat – Układam świat! – Atlas z puzzlami magnetycznymi.

 

Układam świat

 

Układam świat po swojemu

Mapy to temat, który nam spasował po prostu idealnie! Nasza archimedesowa pociecha uwielbia przeglądać różne atlasy, mapy i… często buszuje także po Google Earth. Mamy nawet swój ulubiony sklep i księgarnię turystyczną GEOGRAF, a nasza domowa biblioteczka zrobiła się naprawdę bardzo bogata…
Atlas z puzzlami magnetycznymi – Układam świat! – to nasza najświeższa pomoc naukowa do zdobywania i poszerzania wiedzy z zakresu geografii świata.

 

Świetne opakowanie. A co w środku?

Układam świat! – Atlas z puzzlami magnetycznymi to bardzo elegancko wykonany pakiet edukacyjny dla dzieci, w którym znajdujemy ładną kolorową mapę świata, puzzle magnetyczne oraz atlas – przewodnik.

Mapa świata została wykonana w naprawdę solidny sposób, więc nie musimy się martwić, że intensywne jej użytkowanie spowoduje jej uszkodzenie. Każdy rejon świata zaznaczono innym kolorem, który „nawiązuje” do kolorów puzzli.

 

Układam świat

 

Puzzle magnetyczne umieszczono w przeźroczystej torebce zamykanej „na rzepa”. Naszym zdaniem wykonano je całkiem ładnie, chociaż niektóre elementy są bardzo małe i dlatego łatwo można jej zgubić (np.: puzzel Sri Lanka). Dodatkowo małe elementy nie nadają się do samodzielnej pracy mniejszych dzieci, ponieważ istnieje ryzyko połknięcia lub zakrztuszenia.

 

Układam świat

 

Atlas – Przewodnik to ponad 100 stron map, rysunków, ciekawostek i quizów.

 

Układam świat

 

Stara dobra Europa…

Naszą przygodę z pakietem Układam świat! – Atlas z puzzlami magnetycznymi rozpoczęliśmy od Europy.

 

Układam świat

 

Ułożenie samych puzzli było już całkiem fajna zabawą. W atlasie przewodniku odszukaliśmy odpowiedniego działu dotyczącego Europy. Nie było to trudne ponieważ Atlas – Przewodnik ma bardzo czytelny spis treści.

 

Układam świat

 

Układam świat

 

Naszą Małą Podróżniczkę najbardziej interesował zagadnienia związane z jej ukochaną Hiszpanią…

 

Układam świat

 

Kolebka cywilizacji…

Wiedzieliście, że wzmianki o rzece Eufrat pod nazwą Perat można znaleźć w Biblii? Stary Testament wspomina także o rzece Tygrys jako o jednej z czterech rzek Edenu (występuje tu jako Chiddekel). Opowieści Bliskiego Wchodu to przecież historia istnienia Mezopotamii… Sumerowie… Babilończycy…

 

Układam świat

 

Orientu smak…

I w końcu to co „tygryski lubią najbardziej… Tą cześć puzzli nasza córcia układała chyba z największym zapałem i entuzjazmem.

 

Układam świat

 

Układam świat

 

Oczywiście największym zainteresowaniem cieszyły się informacje dotyczące Chin oraz Indii.

 

Układam świat

 

Układam świat

 

Afryka nie taka dzika…

Wiedzieliście, że Afryka to drugi co do wielkości kontynent na świecie? Ta część świata leży po obu stronach równika i… południka zerowego. Niezwykła mieszanka języków, kultur, religii i tradycji z pewnością nie raz stanie się tematem naszych rodzinnych pogawędek. My szybko zorientowaliśmy się, że Atlas – Przewodnik zawiera naprawdę sporo ciekawych informacji na ten temat. Chociaż my teraz najbardziej skupialiśmy się na wiadomościach dotyczących bezpośrednio geografii fizycznej.

 

Układam świat

 

Układam świat

 

Skok pingwina…

Z gorącej Afryki przeskoczyliśmy prosto na mroźną Antarktydę. Pamiętam, jak jeszcze kilka miesięcy temu z zapartym tchem śledziliśmy wyprawę na Biegun Południowy Pani Małgorzaty Wojtaczki. Kibicowaliśmy jej ciesząc się , że wkrótce będzie pierwsza Polką, której uda się ten wyczyn. O jej wyprawie pisaliśmy w poście Samotnie na biegun, czyli… być jak Marek Kamiński i Gosia Wojtaczka.

 

Układam świat

 

Muszę przyznać, że czuliśmy się trochę rozczarowani, że w Atlasie – Przewodniku, jest tak mało informacji na temat Antarktydy oraz Arktyki.

 

Układam świat

 

Dziki Zachód prawie… okiełznany

W końcu nadszedł czas na Amerykę Północną i tu okazało się, że właśnie niespodziewanie puzzle najtrudniej było idealnie do siebie dopasować w tym rejonie świata. Córka jednak nie poddawała się, zwłaszcza, że… przecież w Kanadzie mieszka jej ciocia Joasia i wujek Eryk.

 

Układam świat

 

Układam świat

 

Pingwinowi włos się zjeżył…

Pakiet Układam świat! – Atlas z puzzlami magnetycznymi to naprawdę fajna pomoc edukacyjna dla dzieci, ale… Kurczę taka wpadka!

– Mamo przecież pingwiny nie występują w Arktyce!?

– Jakie pingwiny? – myślę sobie. O kurczę! No faktycznie! Puzzel „Grenlandia” ma narysowane pingwiny!

 

Układam świat

 

Kilka razy dokładnie oglądaliśmy te rysunki i… dla nas niestety są to pingwiny. Nawet zestawialiśmy dwa rodzaje puzzli… To naprawdę duży błąd! W następnej edycji tej zabawki koniecznie trzeba pomyśleć o zmianach. „Pocieszamy się”, że oryginalna wersja pochodzi z wydania francuskiego… Jednak, trochę to zaskakujące, że w Polsce nikt nie zauważył tego błędu.

My dopiero zaczynamy naszą przygodę z tym pakietem i… mamy nadzieję , że więcej takich „kwiatków” już nie znajdziemy.

 

Układam świat

 

Gorące klimaty na poprawę humoru…

Nasze pierwsze spotkanie z pakietem Układam świat! – Atlas z puzzlami magnetycznymi kończymy w rytmach gorącej brazylijskiej samby i… pikantnego argentyńskiego tanga. Wiemy już, że pierwszy „oficjalny” temat projektu Mali Podróżnicy dotyczyć ma m.in. Brazylii, co sprawiło naszej córci wielką radość. Być może dlatego układanie puzzli z tej części świata przebiegło wprost błyskawicznie.

 

Układam świat

 

Nasza Mała Podróżniczka już nie może doczekać się „wędrowania” po Brazylii… Naszym zdaniem Atlas – Przewodnik będzie dla niej jednym z cennych źródeł wiedzy.

 

Układam świat

 

Układam świat

 

Układam świat

 

Sprawdź co wiesz…

Atlas – Przewodnik z pakietu Układam świat! – Atlas z puzzlami magnetycznymi to naszym zdaniem naprawdę fajne rozwiązanie. Ta prawdziwa kopalnia wiedzy dla Małego podróżnika, idealnie nam się sprawdziła nie tylko podczas zabawy z puzzlami. Nasza pociecha postanowiła sobie „podczytywać” wybrane informacje i ciekawostki zupełnie niezależnie od układania puzzli.
Ciekawym dodatkiem do Atlasu – Przewodnika są zamieszczone na końcu pytania kontrolne i quizy. My na razie zrobiliśmy dopiero część związaną z Europą…

 

Układam świat

 

Układam świat

 

Atlasem – Przewodnikiem dziecko może bawić się zupełnie samodzielnie. Do wszystkich zagadek zamieszczono na końcu książeczki stosowne odpowiedzi. nasza pociecha była tym faktem naprawdę zachwycona.

 

Układam świat

 

Zabawa zestawem Układam świat! – Atlas z puzzlami magnetycznymi naszym zdaniem to fajna przygoda. Biorąc udział w projekcie Mali Podróżnicy jestem pewna, że nie raz będziemy bawić się tym pakietem. Solidne wykonanie i ładna estetyka zestawu gwarantuje długie użytkowanie tablicy – mapy i puzzli. Trochę martwi mnie natomiast Atlas – Przewodnik… Formuła kołonotatnika jest bardzo poręczna, ale jednocześnie najmniej odporna na zniszczenia. Nam boczna spirala kołonotatnika dość często „wychodziła” z całości. Może warto to zmienić, przy następnym wydaniu pakietu?!

Ostatecznie pakiet Układam świat! – Atlas z puzzlami magnetycznymi uznajemy za całkiem fajną pomoc naukową, którą mimo wszystko warto brać pod uwagę rozważając zakup nowej zabawki edukacyjnej. To mogą być naprawdę ciekawie i pożytecznie spędzone wspólne rodzinne chwile!

Nasza ocena: bardzo dobry z minusem

 

Układam świat!
Atlas z puzzlami magnetycznymi

ISBN 978-83-7420-809-3
Wydawnictwo Adamada
Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe
Gdańsk 2016
Wersja oryginalna:
Éditions Philippe AUZOU, Paryż 2012

 

Wydawnictwo Adamada

 

 


Wpis powstał w ramach projektu blogowego "Mali podróżnicy"


Logo projektu Mali Podróżnicy


 

* – cytat pochodzi z wiersza Anny Paszkiewicz „Niezwykła podróż” z książeczki „Dookoła świata. Wierszyki o kontynentach” – Wydawnictwo SBM 2016

 

Komentarze na temat “Układam świat! – Atlas z puzzlami magnetycznymi… czyli Mali Podróżnicy znowu ruszają w świat

  1. Przepiekna jest ta mapa i przewodnik!!!! Bardzo sie cieszymy, ze bawicie sie z nami!!!

    1. Mapa jest naprawdę fajna tylko te nieszczęsne pingwiny!
      A co do podróży i zabawy to już zdążyliśmy dodatkowo zaliczyć z Tatarami i Smokiem Wawelskim wizytę na … Węgrzech!
      A po drodze „zniosło nas” w koreańskie i greckie klimaty!

Minęło bardzo dużo czasu od publikacji lub aktualizacji tego wpisu. Komentowanie zostało wyłączone.