Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát
Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki
Lato w mieście wieje nudą? Lato w Muzeum?! Ależ tak! Tak! Tak! Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przygotowało dla dzieci naprawdę bardzo ciekawą ofertę edukacyjno – rozrywkową. Wystawy, warsztaty, zajęcia plastyczno – teatralne oraz spacery, to tylko niektóre atrakcje tego lata.
My zaczęliśmy naszą przygodę z programem LATO W MUZEUM od warsztatów: Tropem Smoka Wawelskiego i groźnych Tatarów
Historia dla najmłodszych może być fajna
Zastanawialiście się kiedyś czy i co może łączyć Kraków i Budapeszt?! A może Nasz krakowski Smok Wawelski ma swojego węgierskiego kuzyna – odpowiednika?! Czy słynni i groźni Tatarzy atakowali naszych bliskich sąsiadów?! Na te i wiele innych pytań, dzieci mogły znaleźć odpowiedź w trakcie teatralno – plastycznych warsztatów połączonych ze zwiedzaniem wystawy „Na wspólnej drodze. Kraków i Budapeszt w średniowieczu”.
Dla nas zwiedzanie wystawy było fajnym przeżyciem… Spotkanie z oryginalnymi eksponatami z epoki zawsze budzą silne emocje.
Wystawa stałą się dla nas kopalnia wiedzy. O związkach Polski i Węgier wiedzieliśmy od dawna… Święta Kinga, Królowa Jadwiga czy Stefan Batory to sprawy baaaardzo oczywiste dla Małych Historyków. Jednak dopiero dzięki tej wystawie dowiedzieliśmy się, że Król Węgier Bela I ożenił się z córką naszego Mieszka II Lamberta.
Warsztaty teatralne
Zajęcia Tropem Smoka Wawelskiego i groźnych Tatarów to także świetne warsztaty teatralne. Dzieci wspólnie tworzyły teatralną improwizację na temat najbardziej znanych legend związanych z najazdem Tatarów na Kraków. Była więc opowieść o Smoku Wawelskim oraz o historia powstania krakowskiego hejnału.
Legenda o Smoku Wawelskim…
Legenda o krakowskim Hejnale…
Na zakończenie tej części spotkania pojawiła się także opowieść o słynnym Lajkoniku. Od dziś nie będzie już chyba nikogo, kto nie wiedziałby kim byli Włóczkowie i dlaczego Lajkonik w czerwcu tak wesoło hasa po ulicach Krakowa.
Dzieci bawiły się tak dobrze, że swoją wspólną teatralną przygodę, zakończyły zaśpiewaniem znaną wszystkim piosenką „Lajkoniku laj, laj…”
Warsztaty plastyczne
Teatralne improwizacje były bardzo inspirujące, mega aktywne i dlatego dzieci ciągle chciały więcej i więcej… Jednak Pani prowadząca miała dla uczestników warsztatów kolejne wyzwanie! Tym razem dzieciaki musiały uruchomić swoje ogromne pokłady kreatywności…
W zabawy plastycznej chętnie włączyli się także… rodzice.
Kolejnym wyzwaniem było ulepienie figurki groźnego Tatarzyna. Z początku dziewczynki nie bardzo wiedziały jak rozpocząć pracę… Po krótkich ale bardzo owocnych naradach, ostatecznie dziewczynki postanowiły pracować razem.
Projekt Tatarzyn szybko rozrósł się… Powstała nie tylko figurka samego groźnego wojownika, ale także pełne jego uzbrojenie – łuk, strzały i kołczan. Całości dopełniła figurka pięknego tatarskiego rumaka.
Dziewczynki stworzyły prawdziwie oryginalne dzieło…
Owoc wspólnej pracy – Tatara na koniu – dziewczynki postanowiły podarować na pamiątkę Pani prowadzącej zajęcia.
Zajęcia zakończyły się małym słodkim poczęstunkiem oraz prezentem w postaci jednego z numerów gazetki muzealnej dla dzieci „Krzysztoforek”.
Tropem Smoka Wawelskiego i groźnych Tatarów czyli… dzieci w Muzeum bawią się świetnie
Zobaczcie fragment dziecięcych improwizacji teatralnych… Najazd Tatarów na Kraków jak żywy!
Dzieci były naprawdę cudowne!
Węgierskie (o)czarowanie…
Warsztaty dla dzieci Tropem Smoka Wawelskiego i groźnych Tatarów, zupełnie niespodziewanie zamieniły się nam w… Dzień Węgierski. Obowiązkowym punktem programu stało się więc wielkie gotowanie węgierskiego Leczo. Jak to dobrze, że mamy stosowną lekturę kulinarną…
Przy gotowaniu towarzyszył nam… Taniec Węgierski Nr 5
I oczywiście muzyka Franciszka Liszta…
Nie mogło też zabraknąć koncertu na cymbały…
Nagle też okazało się, że… węgierskie baśnie ludowe także mogą być są fajne.
I tak moi kochani wyprawa „na Smoka wawelskiego i Tatarów”, skończyła się projektem Mali Podróżnicy – Europa!!! Tak poznawaliśmy Węgry!
Wpis powstał w ramach projektu blogowego "Mali podróżnicy"
Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.