Wesołe duszki czyli układanki logografomotoryczne dla dzieci

układanki logografomotoryczne

Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość
/Michał Anioł/

Umiejętność logicznego myślenia to jedna z najważniejszych kompetencji, które warunkują prawidłowe funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Sprawność taką człowiek nabywa poprzez nieustanne doświadczanie świata. Małe dziecko stopniowo poznaje otaczającą go rzeczywistość, podejmując różne sposoby aktywności. Weryfikacja różnych rozwiązań i ciągłe podejmowanie decyzji, wymaga wiele trudu i czasu… Doświadczanie świata, przynosi dzieciom także porażki i rozczarowania, gdyż często otrzymują nie to, czego oczekiwały. Pojawiają się wówczas: frustracja, złość a nawet łzy. Aby jednak dorosnąć, dzieci muszą odrobić także i tą trudna a czasem wręcz bolesną lekcje! Nie możemy wyręczać naszych dzieci w „doświadczaniu świata”, ale za to zdecydowanie powinniśmy zadbać o mądre wspieranie ich rozwoju. Logiczne myślenie można a nawet trzeba trenować!
Poznajcie nasze układanki logografomotoryczne, które idealnie nadają się do wspólnego rodzinnego treningu logicznego myślenia.

Edukacja domowa

 

Mózg dziecka lubi się bawić

Logiczne myślenie to nic innego jak umiejętność analizowania i wyciągania trafnych wniosków oraz dostrzeganie związków przyczynowo-skutkowych, często zupełnie niezależnie od stopnia posiadanej wiedzy teoretycznej. Nasze układanki logomotoryczne, to proste zabawy logiczne, które pozwalają w bardzo atrakcyjny sposób połączyć naukę z dobrą zabawą. A zabawa to przecież podstawowa aktywność każdego dziecka!

 

Układanki logografomotoryczne czyli zabawy DIY

„Zabawa z duszkami ” to nasza pierwsza propozycja na układanki logografomotoryczne.
Zaproponowane przez nas układanki świetnie ćwiczą nie tylko umiejętność logicznego myślenia, ale także wpływają na koncentrację oraz wspierają motorykę małą dziecka. Nasze łamigłówki można śmiało wykorzystać nie tylko w domu, ale także w szkole na lekcjach matematyki, czy na zajęciach pozalekcyjnych (lub zajęciach świetlicowych).

 

Duszki szukają pary…

Zasady naszej zabawy logicznej są bardzo proste nawet dla najmłodszych. Każdy domek zamieszkuje kilka par małych wesołych duszków (każda para duszków jest w innym kolorze). Naszym zadaniem jest pomóc każdej parze duszków odszukać drogę, tak aby mogły się spotkać. Drogi poszczególnych par duszków nie mogą się jednak krzyżować. Proponujemy Wam aż 9 układanek, które można zastosować na 3 sposoby. (Każdą układankę można pobrać i wydrukować indywidualnie, ale można również pobrać cały pakiet, czyli wszystkie układanki na raz).

Wariant I

Dajemy dzieciom wydrukowany „domek z duszkami” i prosimy o zaznaczenie poszczególnych dróg przy pomocy kolorowych pisaków (najpierw mogą ćwiczyć przy pomocy ołówka). Dzieci same starają się odszukać prawidłowe rozwiązanie.

Wariant II

Wydrukowany „domek z duszkami” można włożyć do koszulki przeźroczystej A4 i drogi rysować przy pomocy pisaków suchościeralnych. Dzieci same starają się odszukać prawidłowe rozwiązanie.

Wariant III

Dajemy dzieciom wydrukowany „domek z duszkami” i prosimy o zaznaczenie poszczególnych dróg przy pomocy kolorowych pisaków. Tym razem jednak dzieci odwzorowują drogę z gotowych schematów. Ten wariant można wykorzystać nawet u przedszkolaków.

 

Edukacja domowa

Pobierz zagadkę nr. 1

 

Edukacja domowa

Pobierz zagadkę nr. 2

 

Edukacja domowa

Pobierz zagadkę nr. 3

 

Edukacja domowa

Pobierz zagadkę nr. 4

 

Edukacja domowa

Pobierz zagadkę nr. 5

 

Edukacja domowa

Pobierz zagadkę nr. 6

 

Edukacja domowa

Pobierz zagadkę nr. 7

 

Edukacja domowa

Pobierz zagadkę nr. 8

 

Edukacja domowa

Pobierz zagadkę nr. 9

 

Pobierz wszystkie zagadki

 

Miłej zabawy! A już wkrótce wypatrujcie kolejnej porcji nowych zabaw logicznych

 

Więcej naszych zagadek i układanek logicznych znajdziesz tutaj:

Układanki figuratywne z Wielkanocą w tle czyli… jeszcze więcej kreatywnej zabawy z logiką

Układanki figuratywne dla dzieci czyli percepcja wzrokowa na start!

 

 

Zapraszamy do przeczytania innych naszych matematycznych postów z cyklu:
"Matematyka jest piękna"

Logo projektu Matematyka jest piękna

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.