Układanki figuratywne dla dzieci czyli percepcja wzrokowa na start!

układanki figuratywne

Logika zaprowadzi Cię z punku A do punktu B.
Wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie
/Albert Einstein/

 

Psycholodzy twierdzą, że percepcja wzrokowa to nie tylko zdolność spostrzegania i rozpoznawania otaczającej nas rzeczywistości, ale także umiejętność interpretacji tego co widzimy. Percepcja wzrokowa obejmuje także zdolność do rozróżniania abstrakcyjnych znaków graficznych.
Dziś spróbujemy opowiedzieć wam, czym są właściwie te znaki graficzne, jakie jest ich znaczenie w rozwoju małego dziecka oraz dlaczego warto zwrócić uwagę na poziom rozwoju percepcji wzrokowej u naszych pociech.

Patrzę, widzę i… myślę

Symbole graficzne to zupełnie dowolne lub całkiem konkretne układy liniowe oraz figury geometryczne. Do tej samej kategorii zaliczamy także struktury graficzne przedstawiające słyszane dźwięki (litery) oraz znaki umowne (cyfry, symbole).

Poziom percepcji wzrokowej odgrywa zasadniczą rolę w przygotowaniu dziecka do nauki pisania i czytania. Te kluczowe umiejętności, wymagają od dziecka nieustannego dokonywania analizy i syntezy wzrokowej. To z kolei wpływa na osiągniecie prawidłowego poziomu spostrzegania znaków graficznych:liter, cyfr i innych znaków umownych.

Mamo! Tato! Wspieraj mnie mądrze!

Rozpoznawanie i rozróżnianie bogatej palety różnorodnych znaków graficznych jest dla dziecka bardzo trudnym i złożonym zadaniem. Najpierw przecież należy bardzo dokładnie i precyzyjnie przeanalizować elementy składowe, aby potem móc uświadomić sobie i wskazać nawet najdrobniejsze detale. Weryfikacja obejmuje objęcie umysłem podobieństw i różnic miedzy poszczególnymi znakami graficznymi. Wszystko to wymaga czasu, wielu prób i ciągłej weryfikacji podjętych decyzji. I tu decydującą rolę mogą odegrać Rodzice oraz opiekunowie dziecka! To właśnie ich umiejętności mądrego wspierania rozwoju umysłowego mogą zdecydować o osiągnięciu dojrzałości szkolnej i późniejszych powodzeniach (i niepowodzeniach) szkolnych!

Mamo! Tato! Mój mózg musi się gimnastykować!

Inspirujące i kreatywne zabawy zasadniczo wspieranie rozwoju małego dziecka. Szczególną rolę w tym procesie odgrywają różnorodne gry i zabawy logiczne. Dziś proponujemy wam kilka zabaw logicznych, które z pewnością spodobają się waszym dzieciom.

Układanki figuratywne

Nasza propozycja to prawdziwa gratka dla każdego dziecka, które lubi wyzwania! Układanka figuratywna to prosta i szybka do wykonania gra, która gwarantuje dużo zabawy i… nauki! Logiczne myślenie, sztuka cierpliwości, ćwiczenia koncentracji to tylko niektóre z atutów tej zabawy!

Na czym polega nasza zabawa?

To proste! Każda układanka składa się z 5 elementów, które należy tak dopasować, aby powstał prostokąt.
Pamiętajcie tylko o mądrym motywowaniu swoich pociech! Miłej zabawy!

Wszystkie układanki dostarczają dużo emocji i są świetnym sposobem na wspólne rodzinne spędzanie czasu. Wszystkie warianty naszej zabawy można pobrać i wydrukować w domu. Na każdej karcie jest oczywiście obrazek z rozwiązaniem!
Zatem układanki w dłoń i do dzieła!

 

Układanki figuratywne

Szablon 1 (wersja kolorowa)

Szablon 1 (wersja trudniejsza – czarno biała)

 

Układanki figuratywne

Szablon 2 (wersja kolorowa)

Szablon 2 (wersja trudniejsza – czarno biała)

 

Układanki figuratywne

 

Szablon 3 (wersja kolorowa)

Szablon 3 (wersja trudniejsza – czarno biała)

 

Układanki figuratywne

Szablon 4 (wersja kolorowa)

Szablon 4 (wersja trudniejsza – czarno biała)

 

Układanki figuratywne

 

Szablon 5 (wersja kolorowa)

Szablon 5 (wersja trudniejsza – czarno biała)

 

Układanki figuratywne

 

Szablon 6 (wersja kolorowa)

Szablon 6 (wersja trudniejsza – czarno biała)

 

Pobierz wszystkie układanki

 

Zapraszamy do przeczytania innych naszych matematycznych postów z cyklu:
"Matematyka jest piękna"

Logo projektu Matematyka jest piękna

 

Komentarz na temat “Układanki figuratywne dla dzieci czyli percepcja wzrokowa na start!

  1. świetne układanki 🙂 pobrałam i będziemy działaś 🙂 nasze drogi w tym miesiącu się zeszły 😉

Minęło bardzo dużo czasu od publikacji lub aktualizacji tego wpisu. Komentowanie zostało wyłączone.