Łamigłówki logiczne czyli edukacja przyjazna mózgowi

Łamigłówki logiczne czyli edukacja przyjazna mózgowi

Geometria jest sztuką wyciągania prawidłowych wniosków ze źle sporządzonych rysunków.
/Abel Niels Henrik/

 

Wiedzieliście, że archimedesowe potyczki z logiką w ramach Światowego Dnia Logiki trwają już cztery dni?! Dziś czas na łamigłówki logiczne, które mogą kompletnie zawrócić Wam w głowie. Jestem pewna, że od dziś zupełnie inaczej zaczniecie spoglądać na ortografię czy… programowanie.

Gotowi? Zaczynamy!

 

Łamigłówki logiczne czyli… logika ortografii

Nasza kolejna zabawa to „ortograficzna” propozycja dla dzieci w wieku 7+. Ćwiczenie to doskonale można wykorzystać na języku polskim jako wprowadzenie do nowych zagadnień ortograficznych, związanych z pisaniem wyrazów z „H”. Naszym zdaniem z powodzeniem może to być także zabawa na powtórzenie i utrwalenie wiadomości.
Warto zwrócić uwagę, że ćwiczenie to równocześnie doskonale zawiera się w haśle „kodowanie na dywanie”.

Zadanie: Odczytaj zaszyfrowane słowa (kolorowa tabela) posługując się tzw. tabelką deszyfrującą (tabelka jasnoniebieska).

I Światowy Dzień Logiki

Pobierz zagadkę

 

Logika geometrii

Nasza kolejna zabawa, to propozycja dla nieco młodszych uczestników Światowego Dnia Logiki. Naszym zdaniem to rewelacyjne ćwiczenie na czytanie ze zrozumieniem oraz spostrzegawczość. Trzy takie same rysunki, zupełnie zmieniają się po ich pokolorowaniu wg zamieszczonej instrukcji. Łamigłówki logiczne tego typu to zabawy, które z powodzeniem można tworzyć nawet całkiem  „domowym sposobem”.

Zadanie: Przeczytaj tekst samodzielnie a następnie pokoloruj figury wg opisu.
UWAGA: Tekst może przeczytać dziecku ktoś dorosły.

 

I Światowy Dzień Logiki

Pobierz zagadkę

 

A tu wersja dla bystrzaków…

Logika geometrycznego programowania

Nasza kolejna zabawa, to propozycja dla nieco dzieci starszych.  Naszym zdaniem to kolejne świetne ćwiczenie na czytanie ze zrozumieniem i koncentrację. Nie bez znaczenia będzie tu również precyzja ręki i wprawne oko. Tym razem mamy dwa różne rysunki, które należy pokolorować wg zamieszczonej instrukcji. W tym zadaniu czyha jednak pewna pułapka… Czy umiesz ją odszukać?

Takie łamigłówki logiczne są bardzo istotnym elementem edukacji naszych dzieci. Dzięki metodom logiki matematycznej możemy bardzo łatwo sprawdzić, czy jakieś zadanie jest prawdziwe, czy też fałszywe. Umiejętność ta jest szczególnie przydatna w informatyce a właściwie w programowaniu. Jeżeli chcemy np. stworzyć grę, w której nasza postać będzie zachowywać się w ściśle określony sposób, to musimy napisać wiele poprawnych logicznie warunków, które potem komputer będzie w stanie zawsze prawidłowo interpretować.

Zadanie: Przeczytaj tekst samodzielnie a następnie pokoloruj figury wg opisu.

I Światowy Dzień Logiki

Pobierz zagadkę

 

Łamigłówki logiczne bawią, uczą i wspierają

Nasza dzisiejsza propozycja zabaw, dostarcza dzieciom wielu niesamowitych wrażeń i dają multum emocji. To naprawdę świetny sposób na wspólne rodzinne spędzanie czasu. Każdą naszą zabawę  można pobrać i samodzielnie wydrukować w domu. Wszystkie karty pracy opatrzyliśmy specjalnym obrazkiem lub informacją z poprawnym rozwiązaniem zadania!

Dajcie znać w komentarzach, jak świętujecie z naszą archimedesową ekipą Światowy Dzień Logiki. Możecie też pisać do nas maile i przysyłać zdjęcia! Udostępniajcie nasz wpis, aby więcej dzieciaków mogło poznać magiczny świat logiki! Pamiętajcie tylko aby podać źródło, bo post kosztuje nas trochę pracy, czasu i wysiłku.

 

I Światowy Dzień Logiki – zobacz nasze wcześniejsze logiczne zagadki:

I Światowy Dzień Logiki – podejmij wyzwanie (pierwsze) wraz ze swoim dzieckiem!

Logika pełna czarów – Światowy Dzień Logiki: wyzwanie drugie

Azjatycka strona logiki – Światowy Dzień Logiki 2019 (wyzwanie trzecie)

 

Zapraszamy do przeczytania innych naszych matematycznych postów z cyklu:
"Matematyka jest piękna"

Logo projektu Matematyka jest piękna

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.