Dajcie mi wystarczająco długą dźwignię i wystarczająco mocną podporę, a sam jeden poruszę cały glob
/Archimedes/
Pamiętacie legendę o Smoku Wawelskim? Wedle tej najbardziej znanej wersji, dawno, dawno temu na tronie Polski zasiadał król Krak. Gród jego, zwany Krakowem, dawał mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa, a ludziom żyło się dobrze i dostatnio. Pewnego dnia ich spokojne życie wypełniła prawdziwa groza. Oto w jamie pod Wawelem zamieszkała prawdziwa bestia – smok ziejący ogniem. Od tej pory z pól gospodarzy ginęły owce, krowy, konie i inne zwierzęta… Nad grodem Kraka zawisła groźba ubóstwa i prawdziwej klęski głodu. Władca ogłosił, że śmiałek, który pokona bestię, otrzyma pół królestwa oraz rękę jego pięknej córki, Wandy. Wielu dzielnych rycerz, skuszonych wizją atrakcyjnej nagrody, próbowało zakończyć życie smoka. Niestety… żadnemu śmiałkowi nie udało się pokonać groźnej bestii. Pewnego dnia na dworze Kraka pojawił się pewien młodzieniec – szewczyk Skuba. Ogłosił on, że zna sposób na uwolnienie Krakowa spod panowania smoka. Król, wbrew negatywnym głosom swoich doradców, postanowił jednak zaufać nieznajomemu chłopcu.
Tak właśnie zaczyna się fabuła nowej fascynującej gry rodzinnej od GRANNA – Legendy Polskie – Smok Wawelski.
Szewczyk Skuba ratuje Kraków…
Smok Wawelski prześladuje gród Kraka, chociaż dzielni rycerze próbują pokonać groźną bestię. Na nic zdają się prężne muskuły i wspaniała broń. Na takiego groźnego potwora potrzebny jest sprytny plan! Szewczyk Skuba właśnie na taki wpadł. Czy dacie radę pomóc pomysłowemu rzemieślnikowi w realizacji jego śmiałego planu?!
Gracze muszą wykazać się niezwykłą zręcznością, sztuką logicznego i strategicznego myślenia oraz… duża dawka poczucia humoru.
Akcję ratunkową czas zacząć…
Najpierw musimy zmontować figurkę smoka, którą potem ustawimy pośrodku placu gry. Figurki rycerzy ustawiamy na ogonie groźnej bestii w taki sposób, aby wyznaczone miejsce ataku dzielnego woja miało inny kolor niż jego wspaniała zbroja (strój). Figurki zwierząt: trzy owce, kozę, krowę i konia, kładziemy obok figurki smoka w zasięgu pola gry wszystkich uczestników zabawy.
Grę Legendy Polskie – Smok Wawelski zaczyna… Szewczyk z najdłuższą brodą lub białogłowa, która ma najdłuższe włosy.
Dylematy Szewczyka Skuby…
Gra Legendy Polskie – Smok Wawelski ma trzy możliwe warianty rozgrywki: rywalizacja indywidualna, gra zespołowa lub wersja kooperacyjna. Uczestnicy zabawy muszą podjąć ważną decyzję: pomagamy rycerzom czy… karmimy smoka?! Każdy gracz najpierw musi jednak rzucić kostką i to ona wyznacza „kolor przewodni” ruchu gracza.
Jeżeli gracz (lub pojedynczy członek zespołu) w swojej turze decyduje się pomóc rycerzowi, wówczas musi jedną ręką zdjąć rycerza z ogona smoka. Tu jednak gra także przewiduje dwa różne możliwe posunięcia. Każda decyzja pociąga za sobą zupełnie inne konsekwencje i daje inny przebieg dalszej rozgrywki. Jeżeli gracz postanowi nakarmić smoka, wówczas musi zaserwować mu zwierzaka w kolorze, który wskazała kostka. Od razu uprzedzam, gra jest zupełnie bezkrwawa! Groźna bestia dostaje swoje przekąski prosto do otwartej paszczy. Smok jest mega zadowolony, ale zdrowie i życie gracza absolutnie nie jest wystawione na jakiekolwiek zagrożenie!
Czasem bywa i tak, że uczestnik zabawy nie da rady ani nakarmić smoka, ani pomóc dzielnemu rycerzowi. I co wtedy? Jeżeli rzut kostka nie pasuje do żadnej opcji, wówczas gracz robi to, co chce… Brzmi nieźle, prawda?
Smok idzie nad Wisłę…
Kiedy gra Legendy Polskie – Smok Wawelski ma koniec? A to już całkiem inna historia! Otóż, kiedy nasza groźna bestia po dołożeniu do pyska kolejnej pysznej przekąski lub udzieleniu pomocy rycerzowi, nagle upada na pysk, to znak, że koniecznie czym prędzej musi napić się wody. Ten gracz, w którego turze smok upadnie, otrzymuje oczywiście za żonę księżniczkę (lub księcia – opcja do wyboru), a do tego jeszcze pół… czekolady. I co Wy na to? Dla nas rewelacja!
Czas na ochy i achy!
Legendy Polskie – Smok Wawelski to niesamowite narzędzie do trenowania trudnej sztuki precyzji ruchu i… koncentracji. Ta gra zmusza uczestników do ciągłego logicznego i strategicznego myślenia oraz wyciągania wniosków i planowania przyszłych ruchów. Trzeba przyznać, że autor gry – Łukasz M. Pogoda – dokonał bardzo udanego mariażu klasycznej legendy, bajki dla dzieci i “prawdziwej” gry logiczno – zręcznościowej. Autor stworzył naprawdę apetyczny kąsek nie tylko dla najmłodszych miłośników tego typu gier. Legendy Polskie – Smok Wawelski, to naszym zdaniem bardzo ciekawe i kreatywne podejście do wydawałoby się z pozoru “banalnego tematu”! Jesteśmy przekonani, że tak opowiedziana historia, z wykorzystaniem takich “pomocy dydaktycznych” ma zadatki na prawdziwy hit! Niezapomniane wrażenia gwarantowane! A do tego jeszcze fantastyczna Maja Barska i jej przepiękne, cieszące oko ilustracje.
To wszystko razem musiało się udać!
Mega potencjał
Legendy Polskie – Smok Wawelski, to gra, która zaskakuje swoją prostotą i jednocześnie zachwyca mega oryginalnością! Moje krytyczne oko doświadczonego belfra i edukatora domowego, pozwala mi stwierdzić, że ta gra to nie tylko świetna i emocjonująca zabawa, ale także doskonały materiał dydaktyczny do wykorzystania w szkole i w domu. Już po kilku pierwszych rozgrywkach, nasza 9-latka zapytała, a co by było, gdyby jeszcze inaczej przeważyć smoka… Zaraz, zaraz…przeważyć? Przecież to czysta fizyka! Tak kochani! Marysia przez przypadek „odkryła”, że figurka smoka działa jak… dźwignia! I wtedy się zaczęło… prawdziwe eksperymentowanie. Brawo GRANNA! Dzięki Wam fizyka nabrała nowego kształtu!
A może teraz czas na łyk historii? Czym jest prawda historyczna a czym legenda? Czy wykorzystane w grze figurki rycerzy i ich stroje przedstawiają jakieś określone czasy historyczne? Nasi mali gracze wyraźnie rozpoznali postać Wikinga i Woja z czasów Mieszka I. teraz trwają intensywne poszukiwania kolejnych epok historycznych… Ale potencjał, co?!
A co z najmłodszymi? Jest też coś dla nich! GRANNA pomyślała o wszystkim! Ćwiczenia motoryki małej i nauka kolorów to tylko początek dobrych pomysłów…
I najlepsze na koniec… Chociaż Legendy Polskie – Smok Wawelski to gra zręcznościowa z dużym udziałem losowości (wykorzystanie kostki do gry) to jednak ogromna role odgrywa tu również logiczne i strategiczne myślenie. Czyż to nie wspaniała propozycja gry na Światowy Dzień Logiki? Pamiętacie, że to właśnie dziś – 14 stycznia obchodzimy po raz pierwszy to niezwykłe święto?!
Krótko mówiąc – Legendy Polskie – Smok Wawelski to ogromne pokłady kreatywnego myślenia i twórczych odkryć! Także dla naszej kotki…
Legendy Polskie – Smok Wawelski, czyli… kolejny strzał w 10!
Według nas, Legendy Polskie – Smok Wawelski to świetna gra dzieci, w której mogą uczestniczyć od 2 do 4 graczy. Według opisu gra ta jest przeznaczona dla dzieci w wieku powyżej 4 lat. Naszym zdaniem korzystając z zasady „pomaganie sobie drugą ręką”, która została zaproponowana w instrukcji tej gry, w zabawie mogą uczestniczyć nawet nieco młodsi użytkownicy. Ekipa Archimedesa wypróbowała różne warianty tej gry: rywalizację indywidualną, grę kooperacyjną i grę zespołową (dwa zespoły po 2 – 3 graczy). Według nas najwięcej niesamowitych wrażeń i mega emocje dostarczyła nam wersja kooperacyjna. Jak widać Legendy Polskie – Smok Wawelski to multum inspiracji!
GRANNA pomyślała też o graczach, którzy czasem lubią gdzieś „zapodziać” instrukcje do gry. Otóż na pudełku gry Legendy Polskie – Smok Wawelski znajduje się kod QR, który pozwala nam dotrzeć do instrukcji gry. Naszym zdaniem, to prawdziwa rewelacja! Instrukcje można także pobrać ze strony internetowej GRANNA.
Teraz trochę pomarudzimy…
To co według nas stanowi pewien problem, to zbyt delikatne nacięte kartoniki z figurami rycerzy i zwierząt. Być może taki trafił nam się zestaw, ale dość trudno było wyjąć te figurki z wypychanki i przez to cztery z nich uległy pewnym delikatnym na szczęście uszkodzeniom. Gruby karton dający w sumie super solidność całej grze, tym przypadku nie do końca się sprawdził. Przy kolejnym wydaniu warto pomyśleć jak zmienić tę niedogodność.
Nasi młodzi testerzy zwrócili uwagę, że czytelność kolorystyki zbroi rycerzy, nie do końca jest dla nich jasna i precyzyjna. Szczególnie dotyczyło to woja oznaczonego kolorem pomarańczowym.
Naszym zdaniem na rynku gier dla dzieci znowu powiało prawdziwą świeżością! Bardzo solidne wykonanie, prosty ale mega oryginalny pomysł, świetna grafika i przejrzyste zasady to gwarancja wielu godzin fantastycznej rodzinnej zabawy. Słowem GRANNA ma w swojej kolekcji kolejną super fantastyczną produkcję!
Znak jakości przyznaje nawet nasza kotka, która dzielnie asystowała nam podczas prawie każdej rozgrywki!
I jeszcze ten super pomysł na… szybkie i zgrabne składanie, rozkładanie i przechowywanie całości.
Zamiast zakończenia…
Dajcie znać, jak podoba wam się nowa gra Legendy Polskie – Smok Wawelski. Możecie dawać komentarze, pisać do nas maile lub przysyłać zdjęcia! Udostępniajcie nasz wpis, aby więcej dzieciaków mogło poznać nową fajna grę! Pamiętajcie tylko, aby koniecznie podać źródło, bo post kosztuje nas trochę pracy, czasu i wysiłku.
Jeżeli zainteresowała Cię ta gra, to koniecznie przeczytaj także nasz post: Legendy Polskie – Pan Twardowski oraz Legendy Polskie – Bazyliszek, czyli zagrajmy w lekturę.
Postscriptum… GRANNA inspiruje raz jeszcze
A czy można Legendy Polskie – Smok Wawelski wykorzystać do nauki języków obcych? Ależ tak!
My sięgneliśmy po taką bajkę w języku hiszpańskim i angielskim…
Nasza ocena: celujący
Zapraszamy do przeczytania innych naszych matematycznych postów z cyklu: "Matematyka jest piękna"
Niesamowicie kreatywna gra! Nie słyszałam o niej, ale może dlatego że mój Tosiek ma 8 miesięcy i jakoś za grami się jeszcze nie rozglądam… Przyznam, że chętnie zagrałabym w nią z mężem i innymi członkami rodziny, a na małego spokojnie czekałaby już napoczęta. Chyba dzięki Tobie sprawię sobie prezent 🙂 Myślę, że rewelacyjnie sprawdziłaby się w warunkach świetlicowych, dzieci zamiast się nudzić i wymyślać głupotki mogłyby trochę rozruszać główki.