Logika jest niepokonana, gdyż aby z nią wygrać, trzeba posłużyć się logiką.
/Pierre Boutroux/
Pamiętacie, że 14 stycznia 2019 r. po raz pierwszy będzie obchodzony Światowy Dzień Logiki?
Zobaczcie, co przygotowaliśmy dla was z tej okazji! Archimedesowe Logiczne Potyczki Matematyczne – Matematyka na 6! Przed nami magiczne 5 Dni z Logiką!
Codziennie nowa porcja zadań do pobrania za free!
Logika a percepcja wzrokowa
Specjaliści twierdzą, że percepcja wzrokowa to nie tylko zdolność spostrzegania i rozpoznawania otaczającej nas rzeczywistości, ale także umiejętność interpretacji tego, co widzimy. Interpretacja zaś powinna być spójna i logiczna. Percepcja wzrokowa obejmuje również zdolność do rozróżniania tzw. abstrakcyjnych znaków graficznych.
Tylko powstaje kilka bardzo konkretnych pytań… Czym właściwie są te znaki graficzne i jakie jest ich znaczenie w rozwoju małego dziecka? Czy i dlaczego warto zwrócić uwagę na poziom rozwoju percepcji wzrokowej u naszych pociech?
Znaki graficzne a logika
Symbole graficzne to zupełnie dowolne lub całkiem konkretne układy liniowe oraz figury geometryczne. Do tej samej kategorii zaliczamy także struktury graficzne przedstawiające słyszane dźwięki (litery) oraz znaki umowne (cyfry, symbole).
Rozpoznawanie i rozróżnianie bogatej palety różnorodnych znaków graficznych jest dla dziecka bardzo trudnym i złożonym zadaniem. Najpierw przecież należy bardzo dokładnie i bardzo precyzyjnie przeanalizować wszystkie elementy składowe, aby potem móc uświadomić sobie i wskazać nawet najdrobniejsze detale. Weryfikacja doznania wzrokowego obejmuje objęcie umysłem podobieństw i różnic między poszczególnymi znakami graficznymi. Wszystko to wymaga czasu, wielu prób i ciągłej weryfikacji podjętych decyzji. I tu decydującą rolę mogą odegrać Rodzice oraz opiekunowie dziecka! To właśnie ich umiejętności mądrego wspierania rozwoju umysłowego mogą zdecydować o osiągnięciu dojrzałości szkolnej i późniejszych powodzeniach (i niepowodzeniach) szkolnych!
1st World Logic Day – Logika z Archimedesem: dzień drugi
Inspirujące i kreatywne zabawy zasadniczo wspierają rozwój małego dziecka. Szczególną rolę w tym procesie odgrywają różnorodne gry i zabawy logiczne. Dziś proponujemy wam kilka kolejnych zabaw logicznych, które z pewnością spodobają się waszym dzieciom.
Logika Parasolek
Nasza kolejna zabawa – Logiczne Parasolki to coś w sam raz na dobry początek wspólnej przygody z logiką.
Zadanie: Do każdej parasolki widzianej z góry dopasuj jej widok z boku.
Logika Kalejdoskopu
Nasza kolejna zabawa – Kalejdoskop to propozycja dla nieco młodszych uczestników Światowego Dnia Logiki.
Zadanie: Ile widzisz kwadratów i trójkątów w kole?
Logika Bryły
Nasza kolejna zabawa – Bryły to propozycja, która może zaskoczyć nawet dorosłych. Rozwiązań jest więcej niż jedno!
Zadanie: Zgadnij, do której bryły pasuje siatka?
Nasze zagadki logiczne dostarczają dzieciom dużo emocji i są naprawdę świetnym sposobem na wspólne rodzinne spędzanie czasu. Każdy wariant naszej zabawy można pobrać i wydrukować w domu. Wszystkie karty pracy opatrzyliśmy specjalnym obrazkiem z poprawnym rozwiązaniem zadania!
Dajcie znać w komentarzach, jak świętujecie z naszą archimedesową ekipą Światowy Dzień Logiki. Możecie też pisać do nas maile i przysyłać zdjęcia! Udostępniajcie nasz wpis, aby więcej dzieciaków mogło poznać magiczny świat logiki! Pamiętajcie tylko aby podać źródło, bo post kosztuje nas trochę pracy, czasu i wysiłku.
I Światowy Dzień Logiki – zobacz nasze wcześniejsze logiczne zagadki:
I Światowy Dzień Logiki – podejmij wyzwanie (pierwsze) wraz ze swoim dzieckiem!
Zapraszamy do przeczytania innych naszych matematycznych postów z cyklu: "Matematyka jest piękna"
Rewelacja! Właśnie rozwiązuje zagadki przy herbatce. Moje dziecko niestety dużo za małe, ale dla mojego dużego dziecka (czyt.mąż) myślę, że się będą nadawać więc dzisiaj mu je podsunę jak wróci z pracy 😀