Rotmistrz Pilecki w komiksie (recenzja)

Rotmistrz Pilecki w komiksie

„Oto historia jednego z najodważniejszych żołnierzy drugiej wojny światowej. Historia człowieka dla którego słowa BÓG , HONOR, OJCZYZNA to nie chwytliwy slogan, ale słowa wypisane na sercu przez pokolenia, ich czyny i przelana krew…”
/Paweł Kołodziejski – Rotmistrz Pilecki w komiksie/

Kiedy ostatnio dowiedziałam się, że zaledwie krótka uliczna ankieta badająca poziom wiedzy młodych Polaków na temat II wojny światowej, odsłoniła wręcz żenujące braki w wykształceniu, to przyznam szczerze, miałam mocno mieszane uczucia. Z jednej strony myślałam, że to zupełnie niemożliwe, aby ktoś wybuchał histerycznym śmiechem na słowo „Westerplatte” czy datę wybuchu II wojny światowej. Przecież tego dzieciaki uczą się już w szkole podstawowej! A jednak! Z drugiej zaś strony czułam, jak w ostatnich latach, coś kompletnie „niedobrego” działo się wokół nauki historii, a zwłaszcza historii Polski. A przecież okazji i sposobów na dobrą edukację jest tak aż wiele… My z racji przypadającej 13 maja 2019 roku – 118 rocznicy urodzin Rotmistrza Pileckiego szukaliśmy jakiejś ciekawej i stosownej lektury dla naszej archimedesowej pociechy. Dodatkowo również, już wkrótce przypada także 71 rocznica jego śmierci. I wiecie co?! Udało się znaleźć coś naprawdę oryginalnego i wartościowego! Oto Wydawnictwo AA wydało naprawdę świetną książkę – Rotmistrz Pilecki w komiksie.

 
Rotmistrz Pilecki w komiksie
 

Hartować ciało, umysł i ducha!

Pierwsze karty książki Rotmistrz Pilecki w komiksie nakreślają nam tło historyczne i społeczno-polityczne wczesnych lat życia Witolda Pileckiego. Pojawiają się zatem zabory, powstanie styczniowe i zesłania na Syberię. Poznajemy również rodzinę Witolda: ojca Juliana, absolwenta Instytutu Leśnego w Petersburgu, oraz matkę – Ludwikę Osiecimską. Kolejne dzieje młodego Witolda obejmują już wybuch I wojny światowej, a potem odzyskanie niepodległości przez Polskę. Tu również poznajemy fragment historii Polski w kontekście tzw. cudu nad Wisłą. Tą część opowieści potraktowano bardzo skrótowo, czasem wręcz powiedziałabym symbolicznie. Moim zdaniem jest to jednak zabieg celowy a wręcz konieczny, tak aby za pomocą istotnych haseł i kilku słów, nie przytłoczyć młodego czytelnika zbyt dużą ilością wiadomości. W ten sposób komiks pozwala dzieciom zachować w pamięci to, co najważniejsze. To, co stanowi kwintesencję całej historii życia młodego Pileckiego!

 
Rotmistrz Pilecki w komiksie
 
Rotmistrz Pilecki w komiksie
 
Rotmistrz Pilecki w komiksie
 

Miłość nie jedno ma imię…

Historia Rotmistrz Pilecki w komiksie nabiera prawdziwych rumieńców, kiedy poznajemy naszego bohatera, kiedy zdaje maturę i rozpoczyna studia na wydziale rolnym Uniwersytetu Poznańskiego oraz zostaje wolnym słuchaczem… wydziału Sztuk Pięknych w Wilnie. A potem… pojawia się Ona, ta jedyna – Maria. Teraz poznajemy Pileckiego z nowej perspektywy… Tego z pewnością nie znajdziecie już w zwykłych podręcznikach szkolnych! Bo, kto to w końcu słyszał, aby wielki bohater w wolnych chwilach grał na gitarze, malował obrazy i pisał wiersze! No, a takich smaczków jest tu znacznie więcej!

 
Rotmistrz Pilecki w komiksie
 
Rotmistrz Pilecki w komiksie
 

Czasy próby

Każdy naród i każdy człowiek z osobna ma swój czas próby… Jacy z tego wyjdziemy? Słabsi czy silniejsi, razem czy osobno, w bliznach bohaterstwa czy w hańbie zdrady. Będzie to czas budowania czy czas dzielenia? Przyszłość powitamy z podniesioną głowa czy też na klęczkach? Jak ze swojej próby czasu wyszedł Witold Pilecki? Dlaczego Rotmistrz Pilecki stwierdził, że „Oświęcim to była igraszka?” Kto i dlaczego stworzył mu prawdziwe „piekło na ziemi”? Odpowiedzi na właśnie te trudne tematy, możemy również przeczytać w książce Rotmistrz Pilecki w komiksie. A naprawdę jest o czym czytać! W końcu dobrowolnie dać się zamknąć w obozie koncentracyjnym a potem z niego uciec to coś, co budzi grozę i zachwyt jednocześnie! A to dopiero początek!

 
Rotmistrz Pilecki w komiksie
 
Rotmistrz Pilecki w komiksie
 

Rekonstrukcja czy powieść fabularna?

Książkę Rotmistrz Pilecki w komiksie czyta się stosunkowo szybko i z dużą przyjemnością. Duża dynamika akcji i sugestywna grafika łatwo przemawiają do wyobraźni czytelnika. Zdecydowanie nie jest to prosta fabularyzowana opowieść o Pileckim! Ogromnym plusem są umieszczone w ramkach informacje dodatkowe i historyczne objaśnienia, które ułatwiają zrozumienie całości. Przykładowo znajdziemy tu takie pojęcia jak legiony polskie, komunizm, NKWD czy obóz koncentracyjny i Armia Krajowa. W informacjach uzupełniających możemy również przeczytać krótkie noty o wybranych postaciach historycznych z opisywanego okresu. I tak obok Józefa Piłsudskiego, Adolfa Hitlera i Józefa Stalina autor umieścił także notkę o takich postaciach jak O. Maksymilian Maria Kolbe i Władysław Anders.

 
Rotmistrz Pilecki w komiksie
 
Rotmistrz Pilecki w komiksie
 
Rotmistrz Pilecki w komiksie
 
Rotmistrz Pilecki w komiksie
 

Bardzo wartościowym dodatkiem do całości jest krótki artykuł, który napisała pani Joanna Wieliczka – Szarkowa. Jest to fragment jej książki pt. ” Żołnierze wykleci. Niezłomni bohaterowie”, który lekturę książki Rotmistrz Pilecki w komiksie idealnie uzupełnia i podsumowuje.

 
Rotmistrz Pilecki w komiksie
 

Rotmistrz Pilecki w komiksie czyli… historia z pasją

Współcześnie, dawne romantyczne ideały miłości i przywiązania do własnej ojczyzny, czy też tęsknota za wolnością i wola walki o odzyskanie utraconej niepodległości, dla wielu wydają się być czymś zupełnie niedorzecznym i kompletnie absurdalnym. Znaczna część Polaków unika tej tematyki, neguje ją lub zwyczajnie obśmiewa. Bardziej „nowocześni”, uważają, że te takie „patriotyczne bzdety” są wręcz niebezpieczne i skrajnie nacjonalistyczne.
Moim zdaniem w takim myśleniu kryje się ogromna historyczna pułapka… Otwarci na źle rozumianą wielokulturowość, wpadamy w szpony poprawności politycznej, która doprowadza do ukrywania lub przeinaczania faktów. Tak kształceni i wychowywani młodzi ludzie, coraz częściej czują się zagubieni czy wręcz oszukani… Brak nam prawdziwych wzorców, takich bohaterów z krwi i kości, jak niezrównany Rotmistrz Witold Pilecki. W tym kontekście lektura Rotmistrz Pilecki w komiksie nabiera jeszcze większej wartości.

Rotmistrz Pilecki w komiksie umożliwia przedstawienie zwłaszcza dzieciom i młodzieży, historii Polski z zupełnie nowej perspektywy. Dzięki tej lekturze młodzi mają szanse zobaczyć losy naszej ojczyzny przez pryzmat życia jednego bohatera. Moim zdaniem historia życia Pileckiego staje się czymś, co może pomóc młodym kształtować charaktery. Trudne tematy historyczne nie powinny być tabu! Nie uciekajmy wiec od tego, co czasem bardzo boli, co rodzi złe emocje, co często chce się zwyczajnie zapomnieć!

 
Rotmistrz Pilecki w komiksie
 

Komiks mądrym bratem książki!

Od wielu już lat, komiksy są dość ważnym źródłem edukacji historycznej i mocno kształtują poglądy tysięcy czytelników na całym świecie. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w stosunku do najmłodszych odbiorców komiksów, czyli dzieci i młodzieży. Opowiedzieć historię bohatera wojennego i wielkiego patrioty w kontekście jakichś konkretnych zdarzeń, w cyklu zaledwie kilkudziesięciu obrazków, to naprawdę wielkie wyzwanie! Czytelnik powinien dać się porwać opowieści, a jednocześnie mieć świadomość autentyczności zdarzeń. Niestety nie zawsze i nie każdemu udaje się sprostać tym wszystkim wyzwaniom. Na szczęście Książka Pawła KołodziejskiegoRotmistrz Pilecki w komiksie jest świetnym przykładem, że jest to możliwe!

Warto zwrócić uwagę na specyficzny styl graficzny autora tej książki. Kreska jest mocna, wyrazista, a jednocześnie pełna dynamizmu i sugestywności. Szata graficzna jest mocno przemyślana stąd całość jest mocno zaangażowana. Dodatkowo solidna oprawa i kredowy papier, które raczej nie kojarzą się z wydawnictwami komiksowymi, dodają całości niesamowity klimat. Ciekawym akcentem jest pojawiająca się na okładce, stylizowana litera „P”, którą możemy dostrzec już w samym tytule książki.

 
Rotmistrz Pilecki w komiksie
 

Komiks historyczny czyli… edukacja na medal

Komiks to bardzo zachęcająca forma literacka a przez to idealne medium do przekazywania treści edukacyjnych zwłaszcza młodszym odbiorcom. Rotmistrz Pilecki w komiksie to zatem porządna dawka wiedzy historycznej i jednocześnie ciekawa rozrywka. To książka która, bawi, uczy i skłania do głębszych refleksji! Dla mnie to prawdziwy strzał w 10! Dominujące w książce ilustracje mocno przyciągają uwagę młodego czytelnika, niezwykle płynnie przeprowadzając go przez koleje losu naszego bohatera.

 
Rotmistrz Pilecki w komiksie
 

Moim zdaniem komiks Rotmistrz Pilecki w komiksie to naprawdę wartościowa lektura, która koniecznie powinna znaleźć miejsce w naszych domowych polskich biblioteczkach. Książka Pawła Kołodziejskiego intryguje i zachwyca, czasem budzi zakłopotanie, ale przede wszystkim zmusza do myślenia i własnych poszukiwań. Zdecydowanie nie jest zbiorem suchych encyklopedycznych faktów, ale mega wciągającą przygodą w cudownym i tajemniczym świecie historii naszego kraju. Dla nas to idealna lektura, aby poznawanie historii Polski nie sprowadzało się tylko do słuchania długich i męczących wykładów, lub też studiowania nudnych szkolnych podręczników.

Nasza 9-latka, która od dłuższego czasu mocno interesuje się historią (a zwłaszcza historią Polski), ostatnio także zaciekawiła się II wojną światową, stwierdziła, że książka Rotmistrz Pilecki w komiksie naprawdę jej się podoba! Naszym zdaniem to chyba najlepsza rekomendacja, prawda?!

 
Rotmistrz Pilecki w komiksie
 

Wartościowe lektury

Jeżeli zainteresowała Cie tematyka tego wpisu to zapraszam do lektury innych naszych postów: Dywizjon 303 w komiksie… czyli historia nie tylko dla najmłodszych oraz Dziś idę walczyć Mamo… Najmłodsi w walce o wolną Polskę.

Rotmistrz Pilecki w komiksie
 

Zamiast zakończenia…

Dajcie znać, jak podoba wam się książka Rotmistrz Pilecki w komiksie. Możecie dawać komentarze, pisać do nas maile lub przysyłać zdjęcia! Udostępniajcie nasz wpis, aby więcej młodych mogło poznać tę fascynującą książkę! Pamiętajcie tylko, aby koniecznie podać źródło, bo post kosztuje nas trochę pracy, czasu i wysiłku. Pamiętajcie, że razem tworzymy to miejsce!

 
Nasza ocena: bardzo dobry
 

Paweł Kołodziejski
Rotmistrz Pilecki w komiksie
Wydawnictwo AA
ISBN: 978-83-7864-422-4

 

Wydawnictwo AA  Religia Historia Zdrowie

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.