Nastolatek rywalizujący na imprezie dla małych dzieci z sześciolatkiem? Dziesięciolatka udająca siedmiolatkę? Kreatywna matka nastolatka łamiąca na imprezie przepisy bezpieczeństwa, by tylko jej syn nie przegrał rywalizacji z dużo młodszą dziewczynką? To nie może się udać! A jednak! W takim świecie żyją niektóre „genialne, ale nierosnące dzieci” – dzieci, których rodzice za wszelką cenę oddalają Koniec Ery Różowego Konika! Wszak gwiazdorzyć trzeba, a tam najłatwiej się przebić i pokazać! Niespełnione marzenia i ambicje rodziców…
Edukacja domowa to dla nas taki styl życia, w którym nic nie musisz robić na siłę i niczego nie musisz udowadniać! Nasza Marysia od dość dawna posiada swój własny wyrobiony gust literacki i rozwija się zgodnie ze swoimi możliwościami, potrzebami i zainteresowaniami. Może sama decydować, czy chce uczestniczyć w danych aktywnościach i z kim ma ochotę się spotkać. I potrafi z tego skorzystać naprawdę bardzo dojrzale!
Moc natury. Henry Moore w Polsce – Wystawa plenerowa w Muzeum Narodowym w Krakowie
Nasze majowe przygody z edukacją domową rozpoczęliśmy od zwiedzania plenerowej wystawy Moc Natury. Wystawa składa się z kilku części zlokalizowanych w różnych oddziałach Muzeum Narodowego na terenie Krakowa.
Morze flag na Błoniach w Krakowie
Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej świętowaliśmy na Krakowskich Błoniach, gdzie z inicjatywy radia RMF FM ułożono gigantyczną mapę Polski z 10 tysięcy biało-czerwonych flag.
Każdy uczestnik wydarzenia wrócił do domu z własną flagą! Niesamowite przeżycie!
Piknik #Europejska małoPolska
„A vacation in a foreign land
Uncle Sam does the best he can
You’re in the army now
Oh oh you’re in the army now.”
(Wakacje w obcym kraju
Wujek Sam zrobi co może
Jesteś teraz w armii
O, o, jesteś teraz w armii.)
/Status Quo – In the Army Now/
Gdy w mediach społecznościowych wiele kreatywnych osób niczym Wujek Sam „robi co może” by pochwalić się swoimi zagranicznymi wyjazdami, Marysia… wstępuje do wojska!
15 rocznicę wstąpienia do Unii Europejskiej oraz 20 rocznicę wstąpienia do NATO świętowaliśmy na Pikniku Rodzinnym #Europejska małoPolska. Marysię całkowicie pochłonęła wojskowa część pikniku! Po dobrej zabawie definitywnie ogłosiła Koniec Ery Różowego Konika! Koniec z imprezami i zabawami dla maluchów, pora zająć się prawdziwie dorosłymi sprawami. Po powrocie do domu dokonała… radykalnej metamorfozy wyglądu swojego pokoju. Miejsce plakatów z księżniczkami Disneya zajęły… plakaty z żołnierzami! A na półkach pojawiły się modele samolotów i okrętów…
Zobaczcie, jak dobrze bawiła się na pikniku. Ciekawe, co na to powie NATO?
Święto Konstytucji 3 Maja
Główne obchody Święta Konstytucji 3 Maja odbyły się na Placu Matejki w Krakowie. Także i my uczestniczyliśmy w tych obchodach.
72 Krakowska Lekcja Śpiewania — Majowa Jutrzenka
Krakowskie Lekcje Śpiewania, organizowane cyklicznie od 2002 r. przez Bibliotekę Polskiej Piosenki oraz Loch Camelot pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, stały się jedną z ważnych tradycji krakowskich świętowania świąt i ważnych rocznic.
Podczas 72 Lekcji Śpiewania główną atrakcją była próba pobicia rekordu! Dzięki wysiłkowi ok. 3 tysięcy osób udało się ustanowić rekord świata w masowym wykonaniu pieśni „Prząśniczka” Stanisława Moniuszki. Akcję zorganizowano z okazji jubileuszu dwustulecia urodzin kompozytora, która przypadała 5 maja.
To już trzeci Rekord Świata, który padł łupem naszej Archimedesowej pociechy…
A tak ustanawialiśmy REKORD ŚWIATA!!!!
Moniuszko w Krakowie – 200 rocznica urodzin S. Moniuszki
200 rocznica urodzin Stanisława Moniuszki stała się znakomitą okazją do świętowania. Krakowskie Forum Kultury zaprosiło mieszkańców Krakowa oraz przebywających w naszym mieście gości z różnych stron Polski i świata, do wspólnego świętowania tej rocznicy. Była to niepowtarzalna okazja do bliższego poznania osoby i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Zobaczcie jak świetnie się bawiliśmy…
Główna nagroda w konkursie wpadła w ręce naszej Marysi.
Pełną relację z tego wydarzenia przeczytacie w naszym wpisie: Selfie z Moniuszką — 200 rocznica urodzin Stanisława Moniuszki.
Wystawa malarstwa Grażyny Sobierajskiej
Dość dawno nie odwiedzaliśmy pobliskiej galerii sztuki. Pora nadrobić zaległości – tym razem trafiliśmy na wystawę malarstwa Pani Grażyny Sobierajskiej.
Spektakl w Teatrze Groteska
Tym razem wybór padł na spektakl „Kto pocieszy pechowego Nosorożca?”
Piknik Rodzinny – Odkrywcy Parków Krajobrazowych
Od kilku lat w krakowskim Parku Jordana cyklicznie dobywają się Rodzinne Pikniki Odkrywców Parków Krajobrazowych (a wcześniej Małopolskich Parków Narodowych). W imprezie tej nasza ekipa uczestniczy od lat. Tegoroczny Piknik był także inauguracją obchodów Święta Rodziny Krakowskiej. Dobra zabawa, występy teatralne, quizy oraz gra miejska z atrakcyjnymi nagrodami to coś, co lubimy najbardziej!
Co tam słychać w ulu u królowej matki?
Przyrodnicze i geograficzne koło fortuny….
Konkurs wiedzy o Małopolsce…
Spektakl w wykonaniu aktorów z Teatru Ludowego z udziałem młodej publiczności…
Zabawa była znakomita. Do domu dotarliśmy objuczeni ogromną ilością pomocy naukowych i… zdobytych wspaniałych nagród!
19 Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie
Festiwal Nauki i Sztuki, to impreza której nie można pominąć w majowym grafiku. Trzy dni wspaniałej zabawy i kreatywnej nauki pod okiem wykładowców i studentów krakowskich uczelni to prawdziwy raj, dla młodych naukowców. Mocno się jednak zdziwiliśmy, gdy okazało się, że dla naszej niespełna 10-cio letniej Marysi był to już… SZÓSTY FESTIWAL w którym uczestniczyła. Co ciekawe, zawsze zdobywała nagrody i niejednokrotnie zaskakiwała prowadzących konkursy swoją wiedzą. Zdarzało się że… Ogrywała nawet dorosłych!
Tak też było i w tym roku…
A skąd ty dziewczynko tyle wiesz?
– Bo ja proszę Pani, nie chodzę do szkoły! Ja się uczę w edukacji domowej!
– Pani profesor, niech pani tu podejdzie.
Tu jest taka dziewczynka i … wymiata po hiszpańsku! Musi dostać nagrodę!
Historia (konkurs z całego zakresu historii: na 25 naprawdę trudnych pytań aż 17 samodzielnych prawidłowych odpowiedzi!), przyroda, matematyka, języki obce (włoski, hindi, hiszpański oraz węgierski!), sztuka (zwłaszcza krajów hiszpańskojęzycznych), astronomia, chemia, fizyka nie mają dla Marysi tajemnic! Takie efekty daje tylko edukacja domowa!
Koparka! Moja koparka! Możliwość „obsługi” koparki była ogromną frajdą dla małej wielbicielki maszyn budowlanych. Marysia błysnęła też znajomością innych maszyn, a jej pomysł opracowania projektu koparko – betoniarko – dźwigu zadziwił wszystkich. Miny studentów i wykładowców Politechniki Krakowskiej były bezcenne! Indeks na kierunku budownictwa ma niemal pewny!
12 Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie – Disney in Concert: The Magic of Music
Piosenki z bajek Disneya znają wszyscy! Jednak usłyszeć je wykonywane na żywo mogą tylko nieliczni! Muzyka klasyczna i filmowa to jednak coś innego niż piosenki dla maluchów!
Ten wyjątkowy dzień…
Święto Rodziny Krakowskiej – Wieliczka
Na tegoroczne Święto Rodziny przygotowano wiele imprez, pikników i niespodzianek. Początkowo planowaliśmy uczestniczyć w pikniku rodzinnym w Parku Jordana, jednak propozycja Kolei Małopolskich dająca możliwość darmowych przejazdów pociągami przekonała nas do wyprawy za Kraków. Jak się okazało, dobrze wybraliśmy, gdyż wielkiego psikusa spłatała pogoda. Gdy ulewa przerywała kilkukrotnie piknik w Parku Jordana, my zwiedzaliśmy Zamek Żupny w Wieliczce. Gwałtowna ulewa nie ominęła Wieliczki, nam jednak udało się jej uniknąć, bo… udaliśmy się w dalszą podróż.
Święto Rodziny Krakowskiej – Zwiedzamy Port Lotniczy Balice
Wybieramy kierunek wyjazdu wakacyjnego. A gdzie jest najlepsze miejsce by to zrobić? Oczywiście w… Porcie Lotniczym Balice!
Czas wybrać kierunek wakacyjnych podróży, już teraz!
Wielką frajdą było także obserwowanie lądujących i startujących samolotów oraz pracy wszystkich służb niezbędnych do funkcjonowania lotniska i obsługi pasażerów.
Spotkanie autorskie z Grzegorzem Wielgusem
Mroczne tajemnice średniowiecza (i nie tylko) poznawaliśmy na spotkaniu z Panem Grzegorzem Wielgusem, autorem książki Pęknięta Korona. Jak się przekonaliśmy średniowiecze to naprawdę fascynująca i wcale nie taka mroczna epoka.
Konkurs czytelniczy w Instytucie Cervantesa
Nasza Marysia została „twarzą” konkursu czytelniczego zorganizowanego przez Instytut Cervantesa w Krakowie. Jak widać jej pasja czytelnicza została zauważona nie tylko w Krakowie.
Na fanpage Instytutu Cervantesa napisano o Niej:
Marysia es una gran lectora, visita nuestra biblioteca, se lleva algunos libros en préstamo para leer en casa y está entusiasmada con su cuaderno de lector. ¿Qué pasará cuando tenga los seis sellos? Si queréis saberlo, ¡venid con vuestros hijos a la biblioteca!
Zdjęcie pochodzi z profilu facebookowego Instytutu Cervantesa
Teatralne Party na zakończenie cyklu warsztatów w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie
Są tacy, którzy omijają teatr szerokim łukiem. Niektórzy odwiedzają teatr by zwiedzić i poznać jak funkcjonuje. Zdarzają się też i tacy, którzy chodzą na ulubione spektakle po kilka razy. Ale tylko nieliczni mają odwagę spróbować swych sił na scenie.
Jednak czas szybko leci! To już koniec sezonu warsztatów teatralnych w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie. Ostatnie warsztaty to Gala na dużej scenie teatru i Wielkie Party w Teatralnej Kawiarni.
Wystawa geograficzna w Galerii Krakowskiej
Mała wielbicielka geografii i podróży nie mogła pominąć tej wystawy.
Jak grać by wygrać? – Matematyczne warsztaty w Kuźni Wiedzy
Udział w warsztatach Kuźni Wiedzy w Wieliczce to jedna z ulubionych aktywności Marysi. Tym razem warsztaty dotyczyły Teorii gier! Jakież było zdziwienie znacznej części uczestników warsztatów (i ich rodziców) gdy się okazało, że te warsztaty to najprawdziwsza matematyka, a nie „zwykłe” granie w planszówki. No i w końcu wiadomo jak… (nie)wygrać w Lotto!
Szkolny III Integracyjny Piknik Rodzinny
Pora odwiedzić szkołę by wziąć udział w corocznym pikniku rodzinnym oraz losowaniu nagród w wielkiej loterii.
W gronie koleżanek…
Wielkie losowanie….
16. Małopolski Piknik Archeologiczny „W cieniu piramid”
Już po kolejny uczestniczyliśmy w Małopolskim Pikniku Archeologicznym w Ogrodach Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Udział w piątym pikniku to już „prawdziwe magisterium z archeologii”. Tym razem jednak na uczestników czekała niespodzianka. Wcześniejsze pikniki poświęcone były Słowianom oraz historii małopolski i Polski – tegoroczny przeniósł nas do starożytnego Egiptu!
XXI Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego… z dreszczykiem
W ramach tegorocznych Dni Dziedzictwa Kulturowego poznawaliśmy tajemnice, które skrywa Klasztor Duchaczek z Kościołem pod wezwaniem św. Tomasza w Krakowie.
Ogólnopolskie Dni Owada
Fascynujący świat owadów poznawaliśmy w czasie XVIII Ogólnopolskich Dni Owada na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.
Dzień Dziecka z Golec uOrkiestra
Świętowanie Dnia Dziecka rozpoczęliśmy już 31 maja na Pikniku Polak Mały – Radośnie, Rodzinnie z Historią zorganizowanym przez IPN, Małopolskie Kuratorium Oświaty, Województwo Małopolskie, Miasto Kraków, Fundację Odzyskać Nadzieję i Park Jordana. Dla uczestników pikniku przygotowano wiele atrakcji i aktywności. Kulminacyjnym punktem pikniku był koncert Golec uOrkiestra – największe przeboje i premierowe piosenki sprawiły dużo radości małym i tym troszkę starszym uczestnikom pikniku. Oto nasza relacja z tego wydarzenia.
Gra miejska „Polak Mały” – zwycięstwo Marysi!
Takim samochodem to wszędzie dojadę na czas…
Już za chwileczkę, już za momencik…
Posłuchajcie fragmentu koncertu i zobaczcie jak dobrze się bawiliśmy…
Koniec ery różowego konika czyli… Kto się ceni, ten się leni!
W czasie pikniku Golec uOrkiestra wykonała swoją piosenkę „Kto się ceni, ten się leni…” Utwór ten powinien stać się jednym z hymnów edukacji domowej i nurtu slow education. Nie trzeba z dziecka robić robota biegającego z imprezy na imprezę. Nie trzeba zakuwać bez wytchnienia, by uzyskać czerwony pasek na świadectwie będący obiektem pożądania… super (nad)amitnych rodziców! Dajmy dzieciom czas na nudę i „nic nie robienie” a z pewnością nas zaskoczą! Pozwólmy im dorastać i ogłosić koniec ery różowego konika. A potem, wystarczy zdrowy rozsądek, rozwijanie pasji dziecka a uzyskane efekty będą dużo lepsze! Edukacja domowa to przecież elitarna forma edukacji!
Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.