Mózg chce więcej Dopamina Naturalny dopalacz (recenzja)

Mózg chce więcej dopamina naturalny dopalacz

Utożsamianie tego, że czegoś pragniemy, z tym, że coś się nam podoba, jest sprawa naturalną. Wydaje się oczywiste, że powinniśmy pragnąć rzeczy, które by nas zadowalały. Tak by to działało, gdybyśmy kierowali się racjonalnością, a wbrew wszelkim faktom obstajemy właśnie przy tym, że jesteśmy istotami  racjonalnymi. Nie mniej nie jesteśmy…
/Daniel Z. Lieberman, Michael E. Long
Mózg chce więcej Dopamina Naturalny dopalacz/

 

Dawno temu, jeszcze w czasach studenckich, miałam to ogromne szczęście osobiście poznać śp. prof. Jerzego Vetulaniego. Ten znany neurobiolog, biochemik i psychofarmakolog, był nie tylko wielkim naukowcem, ale i fantastycznym gawędziarzem. Pamiętam, że po każdym naszym spotkaniu byłam pod ogromnym wrażeniem opowieści, jakie snuł na temat różnych badań nad ludzkim mózgiem i zachowaniem człowieka. Od tego czasu, miałam okazje przeczytać naprawdę całkiem sporo na ten temat. Wszystko to pozwoliło mi dojść do wniosku, że neurobiologiczne podstawy naszego zachowania i delikatna natura naszej psychiki, to niezwykle fascynujący obszar badań naukowych. Tego, co bezpośrednio steruje naszym mózgiem, wodzi nas od przyjemności po granice poznania i kreatywności, a czasem doprowadza wręcz do obłędu, w żaden sposób nie da się opisać przy pomocy jednej tylko książki. Oczywiście prawdziwi „koneserzy tematu” mogą sięgnąć po wyspecjalizowaną literaturę w bibliotekach uniwersyteckich. Ale… co ze zwykłymi „zjadaczami chleba”? Taki zupełnie przeciętny Jan Kowalski, też może, a nawet powinien sięgnąć po książkę, która stanie się nie tylko skarbnicą podstawowej wiedzy, ale i dostarczy sporo zabawy i niezapomnianych wrażeń. Taką właśnie fascynującą lekturę dostarcza nam duet duet pisarski – Daniel Z. Lieberman oraz Michael E. Long. Oto najbardziej gorąca i oczekiwana lektura ostatnich tygodni – Mózg chce więcej Dopamina Naturalny dopalacz.

 

Niezwykły duet

Kiedy do napisania książki o neurobiologicznych podstawach naszego zachowania zabiera się psychiatra, profesor i wicedyrektor ds. klinicznych na Wydziale Psychiatrii i Nauk Behawioralnych na Uniwersytecie George’a Washingtona Daniel Z. Lieberman, raczej nikogo to nie dziwi. Jednak kiedy dołącza do niego fizyk oraz scenarzysta i dramaturg w jednym – Michael E. Long, to robi się naprawdę bardzo ciekawie. Ci dwaj niezwykli panowie postanowili wziąć na warsztat pisarski, prawdziwą „biochemiczną królową naszego mózgu” – dopaminę. Jak panowie poradzili sobie z tym zadaniem?! Moim zdaniem rewelacyjnie!

 

Mózg chce więcej dopamina naturalny dopalacz

 

Garść faktów, szczypta ciekawostek i zero ściemy

Dopamina to neuroprzekaźnik, który działa zarówno w obwodowym, jak i ośrodkowym układzie nerwowym. Syntezowana i uwalniana przez dopaminergiczne komórki nerwowe, pełni różne funkcje w zależności od miejsca, w którym jest aktywna. Według naukowców dopamina występuje w mózgu ssaków w około 80%, chociaż, możemy ją również znaleźć w innych tkankach czy narządach, np. w trzustce, nerkach lub pęcherzykach płucnych. Znaczna ilość dopaminy krąży także we krwi, ale jej funkcje nie są do końca znane. Substancja ta wpływa na koordynację mięśni i ruchu oraz steruje produkcją hormonów. Interesujący wydaje się być także związek dopaminy z układem immunologicznym. Jednak to, co najbardziej fascynuje i pociąga wielu badaczy, to związek dopaminy z ludzkim zachowaniem, procesami emocjonalnymi i delikatną naturą ludzkiej psychiki.

Książka Mózg chce więcej Dopamina Naturalny dopalacz, stara się nam w niezwykle przystępny i ciekawy sposób przedstawić wszystko to, co o dopaminie warto, a nawet wiedzieć zwyczajnie wypada!

 

Dopamina – błogosławieństwo i przekleństwo!

Książka Mózg chce więcej Dopamina Naturalny dopalacz zmusza czytelnika do refleksji nad tym, jak z pozoru malutka cząsteczka chemiczna, zdolna jest potrząsać całą naszą cywilizacją.  Dopamina nieustannie wzbudza w nas pragnienie posiadania czegoś, czego jeszcze nie mamy. Za posłuszeństwo nagradza nas, a za wszelakie próby oporu, dotkliwie karze. Jest źródłem ludzkiej kreatywności, ale może też zawieść nas na skraj totalnego obłędu. Jest kluczem do zrozumienia uzależnienia i jednocześnie sposobem ucieczki z tego koszmaru. To właśnie ona pcha ambitnego przedsiębiorcę, aktora, polityka czy sportowca, do poświęceń wszystkiego i wszystkich, w imię pogoni za sukcesem. Jest okrutna i bezwzględna, kiedy jest w stanie popchać szczęśliwych i statecznych małżonków na niebezpieczną drogę flirtu, tylko dlatego, aby zaznać moc dreszczyku nowości. To także ona jest motorem naukowych poszukiwań i ciągłego udoskonalania świata. Dzięki niej można ludzi motywować, ale… i sterować naszymi zachowaniami, czy preferencjami.

Jak się okazuje – Dopamina jest naszym błogosławieństwem i przekleństwem! W rękach nieodpowiednich osób ta wiedza może nas nawet zniszczyć…

 

Mózg chce więcej dopamina naturalny dopalacz

 

Czas na eksperymenty?

Prowadzenie badań nad delikatną materią psychiki człowieka czy ludzkim zachowaniem, pełnie jest różnych trudności, ograniczeń i niebezpieczeństw. Czasem badania takie mogą przyjmować również całkiem dziwaczne formy. Niezależnie jednak od ich założeń, przebiegu i postaci, ważne jest, aby uczestnicy tych eksperymentów dokładnie wiedzieli na co się decydują. Generalnie badacze raczej starają się zadbać, aby uczestnicy byli świadomymi partnerami tych wszystkich działań. Autorzy książki Mózg chce więcej Dopamina Naturalny dopalacz, również dbają o swojego czytelnika. Wszystkie przytoczone w książce badania, eksperymenty czy teorie, podparte są listą sugerowanych lektur dodatkowych. Zainteresowany czytelnik, nie zostaje pozostawiony sam sobie ze swoją rozbudzoną ciekawością. A zapewniam, że niektóre informacje są mocno odważne, kontrowersyjne i budzą spore emocje.

Sposób technicznego usytuowania przepisów na końcu każdego z rozdziału, dla mnie jest bardzo satysfakcjonujący. Tekst ma bardziej zwarta treść, co zapobiega niepotrzebnemu nadmiernemu rozpraszaniu uwagi. Co ważne, autorzy w ten sposób zadbali o przeciętnego czytelnika, który być może, wcale nie ma czasu, ani ochoty nadmiernie zagłębiać się w zawiłości przedstawionych tu treści.

 

Mózg chce więcej… Dopamina

Wiedzieliście, że dopamina została odkryta w mózgu w 1957 roku, ale jej zawrotna kariera rozwinęła się na dobre stosunkowo niedawno. Reputację „cząsteczki przyjemności” utwierdziły eksperymenty z udziałem… narkomanów. Coś jednak było nie tak… I oto naukowcy zrozumieli, że dopamina wzbudza w nas znacznie potężniejsze uczucia, niż sądziliśmy. Autorzy książki Mózg chce więcej Dopamina Naturalny dopalacz, również zwracają nam na to uwagę. To właśnie tu dowiadujemy się, że podniecenie związane z nowością (naukowo związane błędem przewidywania nagrody), to coś, co bardzo mocno wpływa na nasze życie. Jednak dopaminergiczna ekscytacja, czyli taki dreszcz emocji związany z oczekiwaniem na to, co nieznane a tak kuszące, niestety nie trwa wiecznie. To pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy zauroczenia, zakochiwania się i… zdrady. Ciemna strona dopaminy ma jednak o wiele więcej swoich obliczy…

 

Na krawędzi…

Lektura książki Mózg chce więcej Dopamina Naturalny dopalacz uświadamia nam również biologiczne podstawy hazardu i fascynację strefą „filmów dla dorosłych”. To doprawdy zadziwiając i odrobinę przerażające, jak dopamina zdaje się wygrywać ze zdrowym rozsądkiem i wzbudza w nas palące pożądanie tak destruktywnych zachowań. Jednak to, co narkomana ciągnie nad „krawędź życia i śmierci” może świetnie tłumaczyć zachowania niektórych osób cierpiących na chorobę Parkinsona. Brzmi intrygująco, prawda!? Takich „smaczków intelektualnych” znajdziecie w tej książce o wiele więcej. Zapewniam was, ta książka mega wciąga!

 

Obłędna kreatywność dopaminy…

Dopamina, która pokazują nam autorzy książki Mózg chce więcej Dopamina Naturalny dopalacz, to także „substancja relacji”. Przyznam, że przed lekturą tej książki nie umiałabym odpowiedzieć na pytanie, co mogą mieć wspólnego uległe małpy, pokorni szpiedzy i dzieci z ADHD?! Albo jeszcze lepiej, czy i jak płyn do mycia rąk może pływać na nasze polityczne wybory?! Nowego znaczenia nabiera również stwierdzenie, że od geniuszu do szaleństwa dzieli człowieka tylko jeden krok! A może wiecie, gdzie kreatywność miesza się z obłędem? Nie, nie chodzi o świat polityki… A może jednak trochę tak?! Każdy, kto sięgnie po tę fantastyczną lekturę, znajdzie odpowiedzi na te i wiele innych niesamowitych pytań!

 

Ekstremalny Roller-Coaster

Czytając Mózg chce więcej Dopamina Naturalny dopalacz, sami musimy być jednak bardzo czujni, gdyż zupełnie niepostrzeżenie to właśnie my sami dostaniemy się pod silny wpływ dopaminy! Lektura jest tak fascynująca i wciągająca, że czasem możemy zupełnie zapomnieć, że przedstawiona tutaj treści pełne są uproszczeń i pewnych skrótów myślowych. Z pewnością nie jest to podręcznik akademicki, ani też poważna rozprawa naukowa. To raczej bardzo przystępna forma opowieści, która przybliża czytelnikowi całkiem skomplikowane aspekty różnych neurobiologicznych podstaw ludzkiego zachowania.

To co chyba najważniejsze, książka Mózg chce więcej Dopamina Naturalny dopalacz zawiera ogrom wiedzy merytorycznej, multum ciekawostek i absolutne zero przynudzania! Ekstremalna dawka naukowych emocji, która jest w stanie porwać nawet największego malkontenta!

Moim zdaniem zdecydowanie warto tę książkę polecić każdemu rodzicowi i nauczycielowi! Chociaż w zasadzie to także niezły prezent dla każdego dorastającego nastolatka, który być w ten sposób choć trochę zrozumie otaczający go świat dorosłych.

Nasz mózg nieustannie dopomina się dopaminy, więc… moim zdaniem naprawdę warto poznać tą niezwykłą biologiczną molekułę naszej egzystencji.

 

Jeżeli zaciekawił Cię ten temat to polecamy również lekturę recenzji innej książki o mózgu – Mózg Podręcznik Użytkownika.

 

Zamiast zakończenia…

Dajcie znać, jak podoba wam się książka Mózg chce więcej Dopamina Naturalny dopalacz. Możecie dawać komentarze, pisać do nas maile lub przysyłać zdjęcia! Udostępniajcie nasz wpis, aby więcej osób mogło poznać tą nową ciekawą książkę! Razem tworzymy to miejsce i dlatego zależy nam na Waszej opinii!
Pamiętajcie tylko, aby koniecznie podać źródło, bo pisanie postów kosztuje nas trochę pracy, czasu i wysiłku.

 

Nasza ocena: bardzo dobry

 

Daniel Z. Lieberman, Michael E. Long
Mózg chce więcej. Dopamina. Naturalny dopalacz.
Wydawnictwo Feeria Science
ISBN: 978-83-722-9833-1

 

Wydawnictwo Feeria

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.