Kieszonkowiec przyrodniczy – ZOO liga

Kieszonkowiec przyrodniczy - ZOO liga

Możemy człowieka ocenić po tym, jak traktuje zwierzęta
/Immanuel Kant/

 

Odkąd zdecydowaliśmy się przejść w tryb edukacji domowej, bardziej starannie przyglądamy się, oceniamy i wybieramy książki, puzzle, gry i inne zabawki, które możemy wykorzystać w edukacji naszego dziecka. Często wybór jest naprawdę bardzo trudny!
Ostatnio nasze serca podbiła ciekawa i bardzo inspirująca przyrodnicza gra karciana – Kieszonkowiec przyrodniczy – ZOO liga.

 

Kieszonkowiec przyrodniczy - ZOO liga

 

Pokaż kotku co kryjesz w środku!

Kieszonkowiec przyrodniczy – ZOO liga to bardzo prosta, ale jednocześnie niezwykle pomysłowa i wciągająca gra karciana. W jednym małym, trochę „niepozornym” pudełku projektu Macieja Łazowskiego, drzemie naprawdę niesamowity potencjał aż 6 niezwykle atrakcyjnych gier.

W opakowaniu znajdziemy: 48 kart z ilustracjami zwierząt oraz 6 kart gromad, które biorą udział w każdej grze i wchodzą do poszczególnych zestawów. W pakiecie znajdujemy również szczegółową instrukcją wszystkich proponowanych zabaw oraz dodatkowo 1 kartę informacyjną z wyjaśnieniem wszystkich stosowanych oznaczeń na kartach.

Autorem wszystkich ilustracji jest Joanna Jurczak.

 

Karty gromad

Kieszonkowiec przyrodniczy – ZOO liga zawiera karty z dwóch kategorii: „bezkręgowce” i kręgowce. Wśród tych ostatnich mamy: ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki.

 

Kieszonkowiec przyrodniczy - ZOO liga

 

 

Karty zwierząt

Karty ilustrujące poszczególne gatunki dobrane są w całkiem ciekawy sposób.

W grupie „Ssaki” znajdujemy obok typowych przedstawicieli tej gromady takich jak np.: lis czy goryl, także np.: dziobaka australijskiego czy płetwala błękitnego. Znajdziemy tu także człowieka… i „latającą mysz”, czyli ryjkonosa malutkiego.

 

Kieszonkowiec przyrodniczy - ZOO liga

 

Wśród ptaków natomiast możemy zobaczyć przedstawicieli nielotów: pingwina cesarskiego i strusia afrykańskiego.

 

Kieszonkowiec przyrodniczy - ZOO liga

 

W gromadzie płazy poznajemy aksolotla meksykańskiego!
Jest to endemiczny słodkowodny gatunek drapieżnego płaza ogoniastego z rodziny ambystomowatych (Ambystomatidae). Cechą charakterystyczną tego gatunku jest zjawisko neotenii, czyli zdolność do rozmnażania się płciowego postaci larwalnej. Taka postać płazów z rodzaju Ambystoma nazywana jest aksolotlem.

 

Kieszonkowiec przyrodniczy - ZOO liga

 

Karta informacyjna

Kieszonkowiec przyrodniczy – ZOO liga zawiera zbiorczą kartę, która wyjaśnia 2 kategorie wykorzystanych oznaczeń. Pierwsza kategoria dotyczy m.in. trybu życia, sposobu odżywiania się i rozmnażania. Druga kategoria informuje nas o specyficznych wyjątkowych cechach danego gatunku – np.: najdziwniejszy, najszybszy, najsprytniejszy, najlepszy kamuflaż.

 

Kieszonkowiec przyrodniczy - ZOO liga

 

Kieszonkowiec przyrodniczy - ZOO liga

 

Kieszonkowiec przyrodniczy – ZOO liga: GRAMY!

Rozpoczynając swoją przyrodniczą podróż przez świat zwierząt, mamy do wyboru takie zabawy jak: Kolekcjoner, Snap, Klapek II, Pudło, Dokładka i Wyścigi. W zależności od wybranego wariantu gry w zabawie może uczestniczyć od 2 do 8 graczy a przewidywany czas jednej rozgrywki to ok 10- 20 minut.
Naszym zdaniem fakt, że autorki pakietu – Małgorzata Pazik i Patrycja Zakaszewska przewidziały w pakiecie nawet wariant rozgrywek drużynowych, jest dodatkowym mocnym atutem tej gry.

Kieszonkowiec przyrodniczy – ZOO liga to świetna gra karciana, która z pewnością zainteresuje każdego małego i całkiem dużego miłośnika przyrody.

 

Kieszonkowiec przyrodniczy - ZOO liga

 

Najciekawsze naszym zdaniem…

Wyścigi – to gra przeznaczona dla 2 do 8 graczy, w której uczestnicy zabawy dzielą się na dwie konkurujące ze sobą drużyny.

Najpierw na środek należy w jednym rzędzie ustawić wszystkie karty gromad. Pozostałe karty zaś musimy potasować i rozdzielić po równo pomiędzy obie drużyny. Na określony sygnał (na trzy cztery) gracze dopasowują swoje karty do do gromad. Drużyna, która jako pierwsza wyłoży wszystkie karty otrzymuje wyjściowo aż 6 pkt. Zabawa jest tym bardziej ekscytująca, że w kolejnym etapie drużyny zamieniają się miejscami i… sprawdzają poprawność wykonanego zadania u przeciwników. Każdy błąd to utrata 1 punktu. Wygrywa drużyna, która uzyskała w rozgrywce więcej punktów.

 

Kieszonkowiec przyrodniczy - ZOO liga

 

Dokładka – to gra przeznaczona dla 3 do 6 graczy.

Zabawa polega na tym aby graczom rozdać po 5 kart. Na środek stołu wykładamy z talii 1 kartę np.: koliberek hawański. Pierwszy gracz dokłada do niej kartę z tej samej gromady np.: sokół wędrowny (też ptak) albo z tej samej kategorii np.: ryjkonos malutki (kategoria: najmniejszy). Można też zastosować pewną modyfikację i za kategorię uznać jedna z cech zwierzęcia np.: waran z komodo (kategoria: jajorodny). Po wyłożeniu pasującej karty, gracz kładzie na nią inna dowolną. Jeżeli gracz nie ma pasującej karty to dobiera ją z tali.

 

To także podbiło nasze serca!

Pudło – to gra w której jednocześnie może uczestniczyć od 3 do 5 graczy.

Zabawa rozpoczyna się od potasowania i rozdania wszystkich kart. Zadaniem każdego uczestnika zabawy jest zebranie 3 zestawów po 4 karty z kategorii lub gromady. Gracze najpierw z tzw “kart na ręku” eliminują wszystkie pasujące zestawy. Aby móc uzbierać kolejne zestawy, gracz musi prosić wybranego przez siebie innego uczestnika zabawy o potrzebną mu kartę. Gracz prosi zatem np.: o kartę ryba, karta bezkręgowiec, kartę mięsożerny, kartę zmiennocieplny itd. Jeżeli zapytana osoba nie ma takiej karty, to mamy tzw “pudło” i kolejka w rozgrywce przechodzi na niego. Wygrywa oczywiście osoba, która jako pierwsza uzbiera 3 zestawy.

 

Kieszonkowiec przyrodniczy - ZOO liga

 

Snap – to gra w której także może brać udział 3- 5 uczestników.

Najpierw wszystkie karty tasujemy i rozdajemy po równo wszystkim uczestnikom. Na “trzy cztery” każdy gracz wykłada na stół 1 kartę. Osoba, która jako pierwsza zauważy i nazwie cechę wspólną dla co najmniej 2 wyłożonych kart (ta sama gromada lub ta sama kategoria) zabiera ja i odkłada na bok. Kolejna runda przebiega podobnie, ale tym razem nowe kary zakrywają te poprzednie. Najszybsza odpowiedź gwarantuje zgarniecie wszystkich kart tej rundy. Wygrywa osoba która zgarnie najwięcej kart w rozgrywce.

 

Kieszonkowiec przyrodniczy - ZOO liga

 

Co dla kogo i dlaczego?!

Kieszonkowiec przyrodniczy – ZOO liga to świetna gra karciana, która z pewnością zainteresuje każdego małego i całkiem dużego miłośnika zwierząt. Gra z założenia przeznaczona jest dla dzieci w wieku 8+, ale naszym zdaniem to naprawdę fajna zabawa dla całej rodziny. Wygodny, poręczny format sprawia, że gra bez problemu zmieści się do torebki, plecaka czy kieszeni. Ta gra karciana świetnie sprawdzi się w szkole podstawowej zarówno na lekcjach przyrody jak i na biologii. Z pewnością jest to idealna propozycja także dla nauczycieli prowadzących kreatywne zajęcia pozalekcyjne.
Naszym zdaniem Kieszonkowiec przyrodniczy – ZOO liga to również fajne urozmaicenie rodzinnych i towarzyskich spotkań w gronie koleżanek i kolegów.

Jestem szczerze przekonana, że zadowoleni będą także edukatorzy domowi, którzy szukają niekonwencjonalnych sposobów na zdobywanie, poszerzanie i utrwalanie wiedzy przez swoje dzieci. Dla nas Kieszonkowiec przyrodniczy – ZOO liga to kolejny cenny nabytek do naszej kolekcji przyrodniczo – geograficznych pomocy dydaktycznych. O innych ciekawych grach z tej serii pisaliśmy w poście: Obieżyświat – kieszonkowiec geograficzny oraz w naszym wpisie Gdzie Rzym a gdzie Krym – Kieszonkowiec geograficzny.

 

Okiem zgryźliwego marudy…

Kieszonkowiec przyrodniczy – ZOO liga to naprawdę ciekawa gra przyrodnicza o dużej wartości merytorycznej. Jednak naszym zdaniem, warto przy kolejnej edycji tej zabawy pomyśleć o kilku modyfikacjach.

 

Kieszonkowiec przyrodniczy - ZOO liga

 

To co stanowi pewne utrudnienie w dobrej zabawie, to fakt braku pewnej dodatkowej informacji, pozwalającej na szybką identyfikacje i przyporządkowanie systematyczne poszczególnych zwierząt. Niektóre zaprezentowane gatunki są dość mocno egzotyczne, co może wprawić z zakłopotanie nawet całkiem dorosłych graczy. Niektóre nazwy zwierząt wprowadzają naprawdę spore zamieszanie. I tak np.: Kikiki Huna to… owad – Błonkówka (0,2 mm), która żyje na Hawajach, Costa Rice i w Trynidadzie. Naukowcy sądzą, że nie może istnieć mniejszy owad. Tymczasem Brookesia Micra to najmniejszy na świecie kameleon (30 mm łącznie z ogonem) Żyje on na Madagaskarze, a jego oczy, jak wszystkich kameleonów, poruszają się niezależnie od siebie. Bez obracania głowy może widzieć wszystko wokół. Odbiera też światło ultrafioletowe.

Dodatkowo karta bezkręgowce, absolutnie nie powinna być utożsamiana z pojęciem gromada!

Wykorzystane w grze cechy zwierząt (np.: jajożyworodny, zmiennocieplny, koprofagiczny itd) oraz ciekawostki (np.: najdziwniejszy, najlepszy kamuflaż itp), aż proszą się o dodatkowy komentarz. Przykładowo taki Koliber hawański jest najmniejszym ptakiem na świecie (15 mm +12 mm dzioba + 15 mm ogona) o czym co prawda dowiadujemy się z tej gry. Ale szkoda, że brakło tam jeszcze takich informacji jak to, że występuje jedynie na Kubie a jego serce bije ze średnią prędkością 500-600 uderzeń na minutę (choć potrafi uderzać nawet 1300 razy na minutę). Ten niewielki ptaszek potrafi latać z szybkością 120 kilometrów na godzinę, uderzając skrzydłami do 90 razy na sekundę.

Jak widzicie Kieszonkowiec przyrodniczy – ZOO liga był dla nas fajną inspiracją do samodzielnych poszukiwań! W ruch poszły encyklopedie, atlasy, przewodniki i internet. Zastanawiam się tylko, czy wszyscy gracze (zwłaszcza ci młodsi) będą mieli tyle chęci, czasu i zapału, aby to zrobić samodzielnie.

Generalnie jednak Kieszonkowiec przyrodniczy – ZOO liga to gra naprawdę godna polecenia! Dla nas to prawdziwy hit!

Nasza ocena: Bardzo dobry

 

Kieszonkowiec przyrodniczy - ZOO liga

 

 

Kieszonkowce.pl

 

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.