Gdzie Rzym a gdzie Krym – Kieszonkowiec geograficzny

Gdzie Rzym a gdzie Krym - Kieszonkowiec geograficzny

Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę
/ św. Augustyn/

Lubicie podróżować? My bardzo, chociaż czasem są to także takie małe podróże… palcem po mapie. Nam to jednak zupełnie nie przeszkadza, bowiem każda podróż, nawet ta całkiem wirtualna może przynosić moc niespodzianek i wywoływać spore emocje. Jeżeli macie ochotę na szybka wędrówkę po Europie to zapraszamy na spotkanie z grą karcianą Gdzie Rzym a gdzie KrymKieszonkowiec geograficzny.

 

Gdzie Rzym a gdzie Krym - kieczonkowiec geograficzny

 

Mamo! Tato! Już wiem Gdzie Rzym a gdzie Krym

Kieszonkowiec geograficznyGdzie Rzym a gdzie Krym to świetna gra karciana, która z pewnością zainteresuje każdego małego i całkiem dużego podróżnika. Gra z założenia przeznaczona jest dla dzieci w wieku 7+, ale naszym zdaniem to naprawdę fajna zabawa dla całej rodziny. Ogólna koncepcja całego pakietu opiera się na znajomości nazw państw europejskich oraz ich stolic. Karty są jednak tak pomyślane, aby w grze mogli uczestniczyć gracze o różnym poziomie zaawansowania wiedzy geograficznej. Każde państwo reprezentowane jest przez 2 karty: „Karta: Państwo” – „Karta: Stolica”. Dodatkowo w opakowaniu odnajdujemy Kartę -Europa (karta potrzebna do jednej z rozgrywek) oraz kartę z opisem (instrukcją) wszystkich proponowanych zabaw.

 

Gdzie Rzym a gdzie Krym - kieczonkowiec geograficzny

 

Propozycja pierwsza – Memory na dwa sposoby

Klasyczna propozycja gry typu Memory to rozgrywka przeznaczona dla 2 do 8 graczy a liczbę par kart „Karta: Państwo” – „Karta: Stolica” dobieramy odpowiednio do stopnia zaawansowania uczestników zabawy.

 

Gdzie Rzym a gdzie Krym - kieczonkowiec geograficzny

 

Dzieci młodsze (lub mniej zaawansowani gracze) mogą także zagrać w Memory, w którym wszystkie karty są odkryte i można jednocześnie korzystać np.: z atlasu geograficznego, globusa lub mapy Europy z zaznaczonymi stolicami państw.

 

Gdzie Rzym a gdzie Krym - kieczonkowiec geograficzny

 

Propozycja druga – Karuzela

Ta wersja zabawy Gdzie Rzym a gdzie Krym przeznaczona jest dla 3 do 8 graczy a z tali wybieramy odpowiednio do liczby graczy od 8 do 20 par kart. Karty tasujemy i rozdajemy. Celem gry jest zebranie 2 par kart: „Karta: Państwo” – „Karta: Stolica”. Zabawa jest naprawdę niezwykle emocjonująca i wciąga graczy w każdym wieku. Uczestnicy zabawy wybierają kartę, której chcą się pozbyć i na hasło „trzy cztery” kładą ją przed przeciwnikiem (siedzącym po lewej stronie). W ten sposób każdy gracz pozbywa się jednej karty i jednocześnie zyskuje jedna nowa kartę.

 

Gdzie Rzym a gdzie Krym - kieczonkowiec geograficzny

 

Propozycja trzecia – Klapek

Ten wariant zabawy przeznaczony jest dla 2 do 5 graczy a liczba użytych par kart zależy od liczby uczestników zabawy. Chociaż dla dwóch graczy wykorzystujemy tylko 8 par „Karta: Państwo” – „Karta: Stolica” to jednak zaawansowani uczestnicy zabawy Gdzie Rzym a gdzie Krym, mogą używać wszystkich kart. Dobrze potasowane i rozdane karty każdy ukrywa przed innymi uczestnikami gry. Na hasło „trzy cztery” gracze kładą 1 swoją kartę tak aby była ona dla wszystkich widoczna. zadaniem graczy jest jak najszybciej klepnąć w stół jeżeli wśród rozłożonych kart dostrzegą parę.

 

Gdzie Rzym a gdzie Krym - kieczonkowiec geograficzny

 

Propozycja czwarta – Szachraj

Do tej wersji zabawy Gdzie Rzym a gdzie Krym, wybieramy odpowiednio od 3 do 6 graczy a liczba wykorzystanych kart także zależy od ilości graczy. Tym razem oprócz kart par „Karta: Państwo” – „Karta: Stolica” w grze wykorzystywany jest tzw. Szachraj, czyli jedna karta bez pary. W przypadku trzech graczy w zabawie wykorzystujemy 24 karty (12 par kart ) oraz jedną „Kartę – Szachraj”. Rozgrywka jest stosunkowo prosta, ale również dostarcza sporo emocji. Po pierwsze zaraz po otrzymaniu kart szukamy, czy akurat nie trafiły nam się jakieś pary. Po drugie osoba, której zostało najmniej kart dobiera sobie jedną na chybił trafił z kart przeciwnika (który siedzi po prawej stronie). I tak zabawa trwa aż do momentu kiedy pierwszy i kolejni zawodnicy pozbędą się wszystkich kart. Przegrywa ten uczestnik zabawy który na koniec rozgrywki pozostanie z Kartą Szachraj.

 

Gdzie Rzym a gdzie Krym - kieczonkowiec geograficzny

 

Gdzie Rzym a gdzie Krym czyli zabaw(n)a… nauka

Naszym zdaniem Gdzie Rzym a gdzie Krym to bardzo ciekawy pomysł, który pojawił się na polskim rynku gier edukacyjnych. Podstawowe atut to prostota i poręczność oraz całkiem ładne wykonanie. Takie zestawy z powodzeniem można wrzucić do torebki, plecaka czy walizki i… zaskoczyć swoje dzieci, wtedy kiedy właśnie zaczynają się nudzić podczas długiej podróży! Taka grę z pewnością śmiało można wykorzystać także w szkole jako świetną pomoc dydaktyczną na lekcjach przyrody, geografii czy na zajęciach pozalekcyjnych! Zadowolenie powinni być także i edukatorzy domowi, albowiem jest to interesujące rozwiązanie pozwalające zrezygnować ze sztampowego wykorzystywania podręczników, ćwiczeń czy kart pracy. Naszym zdaniem to faktycznie całkiem ciekawe uzupełnienie map i atlasów.

 

(Mnemo)technika zapamiętywania i… dobra zabawa

Ewidentna mnemotechnika zapamiętywania całkiem trudnych nazw, to prawdziwy atut tej gry. Każda karta oprócz nazwy kraju czy stolicy, niesie ze sobą także jakąś ciekawą informację dodatkową. I tak np.: Hiszpania to oczywiście Madryt oraz tancerka flamenco i… Plaza de Toros de las Ventas. Z kolei Rumunia to Bukareszt i Rumuńskie Ateneum oraz… Transylwania i Hrabia Drakula. Tymczasem Serbia to oczywiście Belgrad, genialny Nikola Tesla i… Cerkiew św. Sawy. Czechy to oczywiście Praga i… niezapomniany krecik – bohater kreskówek autorstwa Zdenka Milera oraz Archikatedra św. Wita, Wojciecha i Wacława. Chcecie więcej? A to już musicie sami się pobawić! U nas w ruch poszły mapy, atlasy i internet… Słowem świetna zabawa i… kopalnia wiedzy!
Jak widać wszystko to pozwala na szybkie kojarzenie faktów, zwiększa szybkość zapamiętywania i… rozbudza zainteresowanie. Nasze dzieciaki koniecznie chciały wiedzieć więcej i co raz więcej… A to chyba najlepsza rekomendacja tej gry!
Naszym zdaniem zamieszczony na opakowaniu tej gry opis: „Efekt uboczny grania: Zabłyśniesz w szkole, a finał 1 z 10 będzie Twój” jest całkiem prawdziwy!

 

Poprawiny, poprawimy… bo dobrze się bawimy

Gdzie Rzym a gdzie Krym to rzeczywiście bardzo prosta, ale jednocześnie wciągająca „karcianka”. To co może trochę przeszkadzać, zwłaszcza przy intensywnym użytkowaniu, to zbyt wiotkie i cienkie karty oraz brak wodoodporności… ale na szczęście „wodne wypadki” zdarzają się tylko czasami. Inna sprawa to kolorystyka użyta jako „podpowiedzi” do dobierania kart w pary. W założeniach zapewne miała ona pomagać graczom o mniejszych umiejętnościach, jednak jej czytelność nie jest dostatecznie dobra. Dzieciaki zwróciły nam także uwagę , że w grze nie pojawia Polska i… gra jest przez to trochę „niekompletna”. Może zatem warto w następnym wydaniu tej gry dodać karty dotyczące Naszej Ojczyzny?!

Nasza ocena: bardzo dobry

 

Kieszonkowce.pl

Komentarz na temat “Gdzie Rzym a gdzie Krym – Kieszonkowiec geograficzny

Minęło bardzo dużo czasu od publikacji lub aktualizacji tego wpisu. Komentowanie zostało wyłączone.