Wraz ze zbliżającym się końcem wakacji, jak bumerang powraca temat wyprawki szkolnej. Zeszyty, materiały plastyczne, czy plecak to często dopiero wierzchołek „góry lodowej” potrzeb naszego dziecka. W mediach społecznościowych to prawdziwie gorący i… kontrowersyjny temat. Przeglądając różne listy „tego co koniecznie trzeba kupić” przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, można poczuć prawdziwy zawrót głowy!
Doświadczenie z edukacji systemowej i dobre praktyki z edukacji domowej pozwalają nam jednak spojrzeć na ten problem z zupełnie nowej perspektywy.
Bo… co, tak na prawdę powinno znaleźć się na przykład w tzw wyprawce artystycznej dziecka w nauczaniu wczesnoszkolnym?
Wyprawka artystyczna dziecka, czyli…
Założenia edukacji plastycznej wymagają, aby każde dziecko posiadało pewien zestaw niezbędnych materiałów i narzędzi, które wykorzysta podczas zajęć plastycznych. Nasza lista zakupów powinna być jednak dobrze przemyślana! Powinno znaleźć się tam wszystko to, co niezbędne a jednocześnie stosowne do potrzeb i możliwości dziecka.
Poniżej przedstawiamy Wam naszą (wypróbowana już!) propozycję wyprawki artystycznej dla ucznia klas 1-3.
Idziemy do sklepu!
Podstawowy komplet materiałów i narzędzi plastycznych w nauczaniu wczesnoszkolnym:
- ryza papieru biurowego A4 (lub blok rysunkowy A4)
- blok rysunkowy A3 (lub ryza papieru biurowego A3)
- blok techniczny A4 (biały)
- blok techniczny A4 (kolorowy)
- zeszyt papierów kolorowych A4
- farby plakatowe (6-12 kolorów)
- farby akwarelowe (6-12 kolorów)
- pędzelek do malowania (1 cienki oraz 1 gruby)
- kredki ołówkowe (6-12 kolorów)
- kredki woskowe lub pastele olejne (6-12 kolorów)
- temperówka
- ołówek (kilka sztuk)
- linijka (20cm)
- klej biurowy
- plastelina (6-12 kolorów)
- flamastry (6-12 kolorów)
- nożyczki dla dzieci
- teczka papierowa A4
Elementy dodatkowe, które mogą się przydać:
- bibuła karbowana i gładka (mała paczka)
- biała i kolorowa kreda
- węgiel rysunkowy
- glina samoutwardzalna
- taśma przeźroczysta biurowa
- blok techniczny A3 (kolorowy)
Wyprawka artystyczna – Złote zasady
Kompletując wyprawkę artystyczną należy zwrócić uwagę, aby wszelkie materiały i narzędzia były atestowane i bezpieczne dla dzieci! Wysoka cena nie zawsze idzie w parze z dobrą jakością i bezpieczeństwem! Pamiętajmy jednocześnie, że taniej nie oznacza gorzej! Ekskluzywne zakupy w profesjonalnym sklepie dla plastyków, wcale nie podnoszą atrakcyjności i rangi wytworów artystycznych naszego dziecka.
O bezpieczeństwie i atestach produktów dla dzieci pisaliśmy już w poście: Testerzy Jakości czyli bezpieczeństwo dzieci ponad wszystko!
Warto nauczyć nasze dzieci, że ważnym elementem wyprawki artystycznej jest recykling plastyczny. Praktycznie każdy bezpieczny dla dziecka materiał może stać się cenną inspiracją i… tworzywem artystycznym!
Niekonwencjonalne i odrobinę „zwariowane” materiały czy narzędzia, naprawdę podnoszą atrakcyjność zajęć plastycznych. Rolki po papierze toaletowym, patyczki do uszu czy kartoniki po sokach mogą posłużyć do stworzenia prawdziwie oryginalnych małych dzieł sztuki.
Szablony i wszelakie gotowce plastyczne, powinny stanowić tylko uzupełnienie naszej wyprawki artystycznej, tak aby na pierwszy plan wysunął się świat nieskrępowanej dziecięcej wyobraźni.
I na koniec jeszcze jedno… Uczmy nasze dzieci, aby wyprawka artystyczna była naprawdę kreatywnie wykorzystana do przysłowiowego ostatniego papierka! Zyska na tym, tak ekologia jak i nasz portfel!
Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.