Testerzy Jakości czyli bezpieczeństwo dzieci ponad wszystko!

bezpieczeństwo dzieci - testerzy jakości

Bezpieczeństwo dzieci jest priorytetem dla rodziców. Nieprzemyślane dokonywanie zakupów zabawki dla dziecka może wiązać się z potencjalnymi zagrożeniami dla zdrowia i życia dziecka. Dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić, czy zabawki są bezpieczne, nietoksyczne i odpowiednie dla dzieci.

Wiedzieliście, że TÜV Rheinland Polska już od ponad roku realizuje kampanię komunikacyjną pod nazwą Testerzy Jakości, której celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa, jakości i parametrów użytkowych produktów powszechnego użytku lub usług. Tematyka bezpieczeństwa i dobrej jakości zabawek, gier i książek to także zagadnienie bliskie naszemu blogowi. Nasza dbałość o zwiększenie społecznej świadomości bezpieczeństwa i wysokiej jakości produktów przeznaczonych dla dzieci, została zauważona i doceniona przez TÜV Rheinland Polska.
I tak blog Zabawy z Archimedesem został zaproszony do grona ambasadorów kampanii edukacyjnej Bezpieczeństwo zabawekTesterzy Jakości – TÜV Rheinland Polska.

 

bezpieczeństwo dzieci - testerzy jakości

 

Bezpieczeństwo dzieci kontra zabawki

Większość z nas uważa, że produkty dla dzieci, zabawki, gry i inne akcesoria powinny być z założenia bezpieczne dla naszych pociech. Niestety, to tylko nasze „pobożne życzenia”! Do większych i mniejszych wypadków z udziałem dzieci i zabawek dochodzi niemal codziennie!

Dziecko, zwłaszcza to najmłodsze bada otaczający nas świat wszystkimi swoimi zmysłami. Każdy dzień to dla dziecka nowe doświadczenie, nowe wyzwanie i… nowe eksperymenty. Słowem dzieciaki są zdolne zrobić wszystko, nawet to na co my dorośli nigdy byśmy nie wpadli!
Zatem jak zadbać o bezpieczeństwo naszych dzieci?

 

bezpieczeństwo dzieci

 

Czy wiesz, jakie zagrożenia mogą spowodować zabawki dla dzieci?

Bezpieczeństwo dzieci jest priorytetem dla rodziców. Nieprzemyślane dokonywanie zakupów zabawki dla dziecka może wiązać się z potencjalnymi zagrożeniami dla zdrowia i życia dziecka.

Okazuje się, że na pierwszym miejscu listy zagrożeń dla naszych dzieci są zakrztuszenia. To ponad połowa wszystkich wypadków, z udziałem zwłaszcza najmniejszych dzieci (do 3roku życia)! Zatem powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, czy nasze dziecko nie zakrztusi się zabawka lub jej małymi elementami. Nawet zabawka, która na pierwszy rzut oka wygląda na bezpieczna, może taka nie być! Kiepska jakość materiałów może spowodować, że podczas zabaw, np upadnięcia zabawki, mogą oddzielić się od niej małe elementy, które mogą już stwarzać niebezpieczeństwo!

 

Drugą najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem dzieci są zatrucia. Trucizną może być praktycznie wszystko! To czy dana substancja okaże się szkodliwa, czy wręcz trująca zależy od takich czynników m.in jak: stężenie, dawka, czas ekspozycji i drogi przedostania się do ciała dziecka. Czy drewno, plastik lub szkło mogą być szkodliwe lub trujące? Intuicja słusznie podpowiada nam, że największym zagrożeniem jest jednak plastik.

 

bezpieczeństwo dzieci

 

Katalog chemicznych przestępców…

Ftalany, bisfenole, związki metali ciężkich to tylko niektóre zagrożenia bezpieczeństwa naszych dzieci, które kryją plastiki.

 

Bisfenol

Bisfenol należy do związków chemicznych z rodziny fenoli. Od lat znajduje zastosowanie do produkcji tworzyw sztucznych. Tymczasem ostatnie badania wskazują, że bisfenol może wpływać na niedorozwój u dzieci oraz może być kancerogenny i wpływa na zaburzenia hormonalne, głównie u kobiet w ciąży. Może również wywoływać przedwczesne dojrzewanie płciowe u dziewczynek.

Każdy produkt niezawierający BPA jest opatrzony napisem „bisphenol A free”. Taki napis powinien się znaleźć w widocznym miejscu na pudełku, często jest również umieszczany na samym produkcie. Produkty z zawartością BPA, w tym głównie plastiki poliwęglanowe, można łatwo zidentyfikować po oznaczeniu „PC 7” (PC – polycarbonate plastic) na opakowaniach lub umieszczonej cyfrze „7” w trójkącie. Należy wybierać butelki szklane lub oznakowane BPA FREE (wykonane z polipropylenu lub polietylenu).

 

Ftalany

Ftalany bardzo łatwo rozpuszczają się w ślinie, co stwarza zagrożenia szybkiego przeniknięcia do ciała dziecka i zatrucia go. Z tego powodu nie mogą one znajdować się w żadnych wyrobach, które dziecko może gryźć, ssać lub z którymi ma dłuższy kontakt drogą skórną.Przyczyną wprowadzenia zakazu stały się badania stwierdzające, że ftalany wpływają niekorzystnie na rozwój płodów i małych dzieci, m.in. poprzez zaburzenia gospodarki hormonalnej, powodując u chłopców niezstępowanie jąder, obniżenie ilości plemników w spermie, obniżenie poziomu testosteronu we krwi, natomiast u dziewcząt ftalany powodują przedwczesne dojrzewanie piersi. Ponadto związki te mogą być odpowiedzialne za zachorowania na raka wątroby, nerek, serca, a także wpływają na pogorszenie rozwoju neurologicznego (zaburzenia zdolności poznawczych, percepcji, pamięci). Producenci i importerzy wyrobów wolnych od ftalanów czasami umieszczają na nich symbole informujące kupujących o tym, że wyrób jest wolny od ftalanów (DEHP, BBP, BDP).

 

Metale ciężkie

Ołów może poważnie uszkadzać mózg i nerki, prowadząc w końcu do zgonu. Udając wapń, przekracza barierę krew-mózg. Niszczy osłonki mielinowe neuronów, zmniejsza ich liczbę, zaburza neurotransmisję i upośledza wzrost neuronów.

Kadm uszkadza nerki (niszczy kłębuszki i kanaliki nerkowe), powoduje anemię i osteoporozę. Zmniejsza także wydzielanie insuliny oraz oddziałuje niekorzystnie na układ krążenia. Badania wskazują, że kadm jest również rakotwórczy. Kadm odkłada się również w łożysku matek palących w czasie ciąży lub w inny sposób narażonych na wyższe stężenia tego metalu. Może on zmieniać funkcję i strukturę łożyska, zaburzając rozwój płodu.

Nikiel może doprowadzić do alergii kontaktowej nawet na całe życie.

 

bezpieczeństwo dzieci

 

Na co zwracać uwagę przy kupowaniu zabawek?

Podczas zakupu zabawki dla dziecka warto zwrócić uwagę na:

  • Dobór zabawki dostosowanej do wieku i rozwoju psychoruchowego dziecka.
  • Ostrzeżenia dotyczące wieku rekomendowane przez producenta
  • Spełnienie wymagań normy EN 71, obejmującej:

– ryzyko zadławienia się dziecka poniżej 3 roku życia małymi elementami zabawki
– niebezpieczeństwo uwięźnięcia palców dziecka między ruchomymi częściami zabawki
– ryzyko owinięcia wokół szyi i uduszenia zbyt długim sznurkiem
– występowanie ostrych krawędzi lub punktów, które mogłyby uszkodzić skórę dziecka
– badanie poziomu hałasu
– badania chemiczne na obecności niebezpiecznych substancji takich jak np. ftalany, które wpływają negatywnie na układ rozrodczy dzieci

  • oznaczenie CE – deklaracja producenta, że produkt spełnia wymagania bezpieczeństwa

 

bezpieczeństwo dzieci

 

Certyfikat dla rodzica?!

Rodziców nikt nie certyfikuje i niestety źle rozumiana oszczędność, uleganie zachciankom dzieci czy… użytkowanie zabawek kompletnie niezgodnie z ich przeznaczeniem, to także niektóre z „grzechów rodziców”. Bezpieczna zabawka w rękach nieodpowiedzialnego rodzica, to wielkie zagrożenie bezpieczeństwa dzieci! Pamiętajcie, nawet pieluchy typu pampers, elementy magnetyczne (magnesy neodymowe), super „glutki” czy świecące rurki fluorescencyjne mogą być szkodliwe dla naszych dzieci!

Z wielkim niepokojem obserwujemy, że wiele „pseudokreatywnych rodziców” promuje pewne „niekonwencjonalne” a przy tym mega niebezpieczne wykorzystania całkiem bezpiecznych zabawek i produktów dla dzieci! W blogosferze parentingowej i lifestylowej takich niebezpiecznych propozycji zabaw dla dzieci jest naprawdę bardzo dużo. Dlatego zanim zdecydujecie się wykonać jakiś „eksperyment” sami powinniście poszukać informacji o szkodliwości (lub jego braku!) substancji i materiałów w nim wykorzystanych. Nie sugerujcie się opiniami samych blogerów ponieważ ich wiedza i doświadczenie mogą być niewystarczające!

 

bezpieczeństwo dzieci

 

Szukamy oznaczeń jakości

Bezpieczeństwo dzieci to zakup zabawek, gier i innych produktów ze specjalnym oznakowaniem. Na polskim rynku zabawki powinny być oznaczone znakiem CE, jednak zdarza się, że są one oznaczone symbolem China Export, który nie potwierdza pozytywnych wyników badań i jest umieszczany przez chińskich producentów. Znak ten różni się od europejskiego tym, że litery C i E są bliżej siebie, a środkowa kreska w literze E jest krótsza.

Jednocześnie wszystkie zabawki sprzedawane w Unii Europejskiej powinny zawierać oznaczenie EN 71 świadczące o spełnieniu europejskich wymogów bezpieczeństwa. Można je spotkać w wersji z kolejnymi cyframi np. EN 71-1, EN 71-2 itd. Przykładowo, EN 71-1 odpowiada za jakość fizyczną i mechaniczną zabawki dla dzieci poniżej 14 miesiąca życia. EN 71-2 świadczy o tym, że zabawkę przebadano pod kątem łatwopalności. EN 71-3 z kolei oznacza bezpieczeństwo pod kątem ulatniania i reakcji chemicznych, np. podczas kontaktu ze śliną dziecka.

Do dobrowolnych oznakowań zabawek należy np. symbol GS spotykany sam lub w połączeniu ze znakiem TÜV. Potwierdza on, że produkt spełnia europejskie normy jakości i bezpieczeństwa. Certyfikat GS może być przyznany tylko przez akredytowane laboratoria, np. TÜV, DGUV Test, Nemko, IMQ. Ważnym oznaczeniem jest również międzynarodowy znak jakości TÜV przyznawany zabawkom wykonanym z bezpiecznych substancji, nie zagrażających życiu i zdrowiu dziecka.

 

Co zrobić z podejrzaną zabawką?

Bezpieczeństwo dzieci jest naprawdę bardzo ważne i dlatego zabawkę, co do której mamy wątpliwości można sprawdzić w rejestrze wyrobów niezgodnych z wymaganiami na stronie UOKiK lub w europejskim systemie RAPEX. Niebezpieczną zabawkę konsument może zgłosić do Inspekcji Handlowej lub UOKiK.

 

Jeżeli jesteście ciekawi jak Testerzy Jakości sprawdzają bezpieczeństwo dzieci w kontakcie z zabawkami, to koniecznie musicie obejrzeć te filmiki….

 



 



 

 

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.