Ptaki, ptaszki, ptaszory…

Ptaki, ptaszki, ptaszory...

Uwielbiamy zwierzęta, stąd przypadający 1 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ptaków to świetna okazja, aby dowiedzieć się coś więcej o tych pięknych i niezwykłych stworzeniach. Ptaki zachwycają swoja urodą czy śpiewem chyba każdego z nas. Ptaki także inspirują malarzy, pisarzy, poetów i kompozytorów.

Najpierw staraliśmy się odpowiedzieć sobie na pytanie, skąd się właściwie wzięły ptaki? Odpowiedzieć na to pytanie pomógł nam fajny komiks:

 

ptaki

 

Zbadaliśmy jakie ptaki występują w Polsce. Dzięki ciekawej książce „Ptaki polskie” okazała się dziecinnie prosta.

 

ptaki

 

Ptaki polskie

 

Sporo informacji o ptakach znaleźliśmy w internecie.
Polecamy strony:

Media Nauka – serwis o ptakach w języku polskim

Birds – serwis o ptakach w języku angielskim i hiszpańskim

Encyklopedia przyrody – encyklopedia zwierząt w języku angielskim

Postanowiłyśmy zrobić własny album z ptakami. Piękne zdjęcia i opisy umieściliśmy w specjalnym albumie.

 

ptaki

 

Kolejny nasz pomysł do Atlas ptaków dla dzieci. Wszystkie rysunki i opisy zrobiła nasza córka. Ona też dokonała wyboru opisywanych gatunków.

 

ptaki

 

ptaki

 

ptaki

 

ptaki

 

ptaki

 

Postanowiliśmy zbadać jakie gatunki ptaków znajdziemy w naszej najbliższej okolicy. W pobliżu mamy kilka parków oraz Łąki Nowohuckie i Lasek Mogilski. W rozpoznawaniu gatunków pomogła nam fajna książeczka:

 

ptaki

 

ptaki

 

ptaki

 

Uzbrojeni w lornetkę, aparat fotograficzny i podręczny atlas ptaków poszliśmy w teren. Jak przystało na prawdziwych badaczy przyrody oprócz zdjęć i notatek, zrobiliśmy także krótkie filmiki.

  

Kreatywnie o ptakach

 

 

Nasze spotkanie z łabędziami i kaczkami nad Zalewem w Nowej Hucie było bardzo wesołe jednak najfajniejsze okazało się podpatrywanie zupełnie dzikich ptaków.

  

Postanowiliśmy tez przyłączyć się do dziecięcego klubu miłośników ptaków – Klubu Raniuszka. Ten portal przyrodniczy stworzyło Ogólnopolskie Towarzystwo ochrony Ptaków. Każde dziecko znajdzie tutaj dużo wiedzy fachowej, piękne zdjęcia, gry, zabawy oraz puzzle i e-kartki.

 

Ptasi temat to także dobra okazja do zabaw matematycznych. Wizerunki ptaków i ich nazwy połączone z ćwiczeniami rachunkowymi to ciekawa propozycja na urozmaicenie każdych dziecięcych zabaw.

 

ptaki

 

Na koniec naszej ptasiej przygody zrobiliśmy ptasie portrety. Dudek, zimorodek i dzięcioł zupełnie jak żywe, prawda? Materiały wykorzystaliśmy z Ekokalendarza.

 

ptaki

 

ptaki

 

ptaki

 

Nasz pokój wzbogacił się także o nowe elementy wystroju. Wykorzystując brokatowe papiery kreatywne zrobiliśmy kolorowe ptaszki, które musicie przyznać, że przepięknie komponują się z naszym wiosennym kwiatkiem.

 

ptaki

 

Na koniec mamy dla Was prawdziwą niespodziankę – zbiór powiedzonek związanych z ptakami! Zobaczcie jakie to fajne!

 

ptaki

 

Ptasi dzień był naprawdę bardzo fajny! Mam nadzieję, że nasze zabawy będą dla was ciekawą inspiracją!

Komentarz na temat “Ptaki, ptaszki, ptaszory…

  1. Wspaniała ptasia edukacja 🙂
    Czy możesz podać tytuły wszystkich wymienionych powyżej książek? Będziemy bardzo wdzięczni 🙂

Minęło bardzo dużo czasu od publikacji lub aktualizacji tego wpisu. Komentowanie zostało wyłączone.