Wietnam ujawnia: Maria Skłodowska – Curie to nasza święta!

Wietnam ujawnia: Maria Skłodowska - Curie to nasza święta!

Wietnam to kolejny przystanek w wędrówce „Małych Podróżników”. Dla nas ten kraj od razu wydawał się być bardzo egzotyczny, ale nie spodziewaliśmy się, że aż tak bardzo nas zaskoczy.

Słyszeliście kiedyś termin kaodaizm? No właśnie… Tymczasem kaodaizm to monoteistyczna religia w południowym Wietnamie, której święta jest… Maria Skłodowska -Curie! To nie żart! Nasza wybitna rodaczka należy do grona Wielkich natchnionych kaodeizmu.

 

Wietnam - nowa święta Maria Skłodowska -Curie

 

Kaodaizm pojawił się w Wietnamie w pierwszej połowie XX wieku. Kaodaizm szybko zdobył wielu wyznawców. W latach 60-tych ubiegłego stulecia nowa religia południowego Wietnamu konkurowała ponoć o wpływy nawet z kościołem katolickim.

Kaodaiści to wegetarianie i pacyfiści, w swojej wierze łączą elementy buddyzmu, chrześcijaństwa, konfucjanizmu, taoizmu, a nawet, w pewnym stopniu, islamu i judaizmu. Kaodaizm podkreśla równość pomiędzy kobietami i mężczyznami zarówno w życiu świeckim jak i duchowym, ale dwie najwyższe funkcje w tym kościele – kardynała i papieża piastować mogą tylko i wyłącznie mężczyźni.

Głównym ośrodkiem kościoła kaodaistycznego jest Wielka Świątynia Kaodaistyczna w Tây Ninh. Kaodaizm opiera się na kulcie Istoty Najwyższej – Cao Dai i duchów wielkich ludzi. Według tej religii stwórcą wszechrzeczy jest – Cao Dai, którego symbolem jest Lewe Oko Boga. Kaodaiście twierdzą, że jeżeli judaizm jest pąkiem, chrześcijaństwo kwiatem, to dopiero kaodaizm jest owocem wiary i najwyższym etapem objawienia.

Ale jakim cudem świętą kaodaizmu została Maria Skłodowska-Curie? Otóż podobno świętym w tej religii może zostać każdy człowiek, który wniesie duchową czy intelektualną moc do świata! A nasza rodaczka ma na koncie trochę osiągnięć dla świata, prawda?! Wśród innych „świętych” znaleźliśmy także: Jezusa Chrystusa, Mahometa, Mojżesza, Buddę, Konfucjusza oraz Juliusza Cezara, Wiliama Szekspira, Kartezjusza, Lwa Tołstoja a nawet prezydenta USA Thomasa Jeffersona i… Włodzimierza Lenina!

 

Wielka Świątynia Kaodaistyczna w Tây Ninh
Wielka Świątynia Kaodaistyczna w Tây Ninh

 

Marię Skłodowską – Curie pokochali też wyznawcy buddyzmu Nichirena Daishonina. Ten odłam buddyzmu powstał ok. 1222 roku w Japonii, i w odróżnieniu od innych praktyk skupia się na codziennym życiu. Dzisiaj na świecie jest ponad 12 milionów praktykujących buddyzm Nichirena Daishonina, a nasza rodaczka Maria Skłodowska – Curie uznawana jest za wzór do naśladowania dla młodych dziewcząt i kobiet. Jej pomnik stoi podobno na terenie Żeńskiego College’u Soka, a ona sama ma swoją postawą zachęcać do „studiowania podczas czterech pór roku. Wiosną: kiedy rozkwitają kwiaty wiśni, latem podczas strasznych burz, jesienią, gdy wieją zimne wiatry, opadają iście z drzew i zimą, kiedy płatki śniegu wirują w powietrzu.” Dla wyznawców tego odłamu buddyzmu zdania wypowiedziane przez polską uczoną brzmią jak… religijne dogmaty. Podobno biografia Marii Skłodowskiej -Curie w Japonii jest nawet lekturą obowiązkową! Ale Japonia to już temat na zupełnie inny wpis…

Tymczasem Wietnam zaskoczył nas ponownie gdy usłyszeliśmy o największej jaskini świata Hang Son Doong. Jaskinia ta leży w centralnej części Wietnamu przy granicy z Laosem w Parku Narodowym Phong Nha-Ke Bang. Jaskinia ta ma długość około 9 kilometrów a największa z jej komór ma ponad 5 kilometrów długości, 150 metrów szerokości i aż 200 metrów wysokości. Słowem spokojnie zmieściłby się w jej wnętrzu aż 40-piętrowy wieżowiec! Jednak to nie koniec atrakcji! Jej dnem płynie podziemna rzeka, a w niektórych miejscach, tam gdzie strop uległ zawaleniu, do środka wdarła się dżungla! To istny świat z bajki czy gry komputerowej!

 

 

Przepiękna historia, związana jest z XV-wieczną świątynią Chua Huong (zwaną Perfumową Pagodą lub Pagodą Zapachów). Z reszta ważnym świętem w Wietnamie jest tzw Festiwal Perfumowej Pagody. Chua Huong jest to właściwie cały kompleks świątyń, wybudowanych w skalnych grotach i jaskiniach. Znajduje się on około 70 kilometrów od Hanoi, stolicy Wietnamu. Sama z resztą wyprawa do tej świątyni jest niecodziennym przeżyciem, gdyż można do niej dotrzeć jedynie Chua Huong łodzią! Ciekawostka jest także to, ze wiosłować mogą tylko kobiety! Potem trzeba jeszcze iść kawałek pieszo w górę. Legenda głosi, ze był kiedyś król, który miał trzy córki. Dwie z nich zgodnie z wola swego ojca wyszły za mąż. trzecia – najmłodsza zapragnęła poświęcić swoje życie dla Buddy. Odeszła z domu i schroniła się w świątyni. Król bardzo był zły na córkę i wiele razy nawoływał ja do posłuszeństwa aż któregoś dnia kazał spalić świątynie i zabić córkę. Wtedy zjawił się biały tygrys i uratował królewską córkę. Dziewczyna zamieszkała w górach a opiekowały się nią zwierzęta. Tymczasem król zachorował – stracił wzrok i obie ręce. Nadworny medyk orzekł, że król wyzdrowieje jeżeli ktoś mu podaruje utracone ręce i oczy. Wtedy to najmłodsza córka postanowiła poświęcić się dla króla. Budda wynagrodził jej dar i uleczył ją. Tymczasem król w końcu dowiedział się kto pomógł mu wyjść z choroby. postanowił wówczas odpokutować swoje złe uczynki i wzniósł w górach skalne świątynie zwane dziś Perfumowa Pagodą. Ta legenda zrobiła na nas szczególne wrażenie, co skończyło się zrobieniem serii wspaniałych rysunków wietnamskich księżniczek i samej perfumowej Pagody.

 

 

Takich niezwykłych opowieści znalazłyśmy jeszcze kilka… Była opowieść o mądrej mrówce i ziarenku ryżu, o dobrym i złym bracie, o dobrej ale brzydkiej wieśniaczce i chciwych weselnikach zamienionych w małpy… Przeczytałyśmy naprawdę dużo bardzo pięknych baśni, które mocno rozpaliły naszą wyobraźnie.

 

Wietnam

 

Legenda o Perfumowej Pagodzie

 

Wietnam - baśnie i legendy

 

 

Wietnam - baśnie i legendy

 

Legenda o Perfumowej Pagodzie – wersja matematyczna

 

Wietnam - baśnie i legendy

 

Legenda o kobiecie zamienionej w kamień

 

Wietnam - baśnie i legendy

 

Baśń o dobrym (Ka Dek) i złym bracie (Ka Dok) – „Ka Dok i Ka Dek”

 

Wietnam - baśnie i legendy

 

Baśń o dobrej, ale brzydkiej wieśniaczce i chciwych weselnikach zamienionych w małpy „Za dobroć – szczęście”

 

Wietnam - baśnie i legendy

 

A może wolicie bajkę o chłopcu i kamiennym psie?
Tu mamy wersję animowaną tej bajki:

  

Na koniec zaś naszej wędrówki zaliczyliśmy jeszcze obowiązkowo wietnamskie sajgonki i krótka lekcja języka wietnamskiego!

  

Ta przygoda była fantastyczna!
Naszym zdaniem Wietnam zwyczajnie zachwyca!

 

A na deser mamy dla Was prawdziwą perełkę! Coś co nas naprawdę zaskoczyło i… zachwyciło. Wietnam oczami kobiety!
Zobaczcie sami jak niewiarygodnie zmieniał się wizerunek wietnamskiej kobiety na przestrzeni ostatnich 100 lat!

    

 

 


Wpis powstał w ramach projektu blogowego "Mali podróżnicy"


Logo projektu Mali Podróżnicy


Komentarze na temat “Wietnam ujawnia: Maria Skłodowska – Curie to nasza święta!

  1. Czytalam z szeroko otwartymi oczami i ustami 😛 WOW! Zainspirowalyscie mnie dxiewczyny do dalszych poszukiwan… zreszta nie pierwszy raz! Rewelacyjny warsztat!!!

Minęło bardzo dużo czasu od publikacji lub aktualizacji tego wpisu. Komentowanie zostało wyłączone.