Portugalia… cuda, muzyka i wielka miłość

Portugalia... cuda, muzyka i wielka miłość

Myślisz Portugalia… my mówimy kogut z Barcelos, Fado i legenda o pięknej Ines.

 

Portugalia to kolejny archimedesowy przystanek na europejskiej trasie naszych wędrówek w ramach międzyblogowego projektu „Mali Podróżnicy”. Tak jak zwykle szukaliśmy niezwykłych miejsc i niesamowitych ludzi, baśniowych opowieści i szczypty niezwykłości.

 

Kogut z Barcelos – średniowieczna legenda i najpopularniejszy symbol Portugalii

Portugalia ma jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli folklorystycznych – Galo de Barcelos. Opowieść ta bardzo rozbudziła naszą wyobraźnie i dlatego postanowiliśmy także zrobić własną wersje legendarnego koguta.

 

Portugalia - kogut z Barcelos

 

Portugalia - kogut z Barcelos

 

Portugalia - kogut z Barcelos

 

 


https://youtu.be/XAeyzPpn7_s

 

Piękna Ines de Castro i… wielka romantyczna miłość

Opowieść o Romeo i Julii zna chyba każdy. Historii Tristana i Izoldy także nie trzeba chyba specjalnie przedstawiać. Ale czy znacie historię Ines de Castro i portugalskiego księcia Pedro?
Ines de Castro to córka króla Kastylii, która przybyła na dwór portugalski jako jedna z dam dworu księżnej Constanzy Manuel. Księżna miała poślubić księcia Pedra, który był synem portugalskiego króla Alfonsa IV. Pomimo ślubu z Constanzą, Pedro zakochał się w piękniej Ines. Wieść o tym niebezpiecznym romansie portugalskiego następcy tronu dotarła do króla, a ten aby zapobiec skandalowi, nakazał zesłanie Ines do klasztoru w Hiszpanii. Gdy księżna Constanza zmarła w trakcie porodu, na nowo rozgorzało uczucie pomiędzy zakochaną parą. Mimo zakazów, zawarli oni potajemny ślub w miejscowości Bragana. Pod wpływem swych doradców król Alfons IV zlecił zabójstwo Ines, co doprowadziło księcia Pedro do rozpaczy. Gdy po śmierci ojca Pedro sam wstąpił na tron, ogłosił wszem i wobec, że Ines była mu poślubiona i kazał ekshumować jej zwłoki. Ciało zmarłej Ines przeniesiono do miejscowości Alcobaca, ubrano w królewskie szaty i odbyła się jej oficjalna koronacja. Według legendy najbardziej przeciwni związkowi księcia Pedra i Ines musieli złożyć hołd i ucałować dłoń martwej królowej. Zabójców pojmano i srogo ukarano śmiercią. W kościele w Alcobaca król Pedro nakazał wybudowanie wspaniałych sarkofagów, które stanowią do dziś jedne z najpiękniejszych w Portugalii.

 

Fado czyli portugalski blues

Opowieść o niezwykłej miłości Pedra i Ines de Castro żyje nadal w folklorze portugalskim i jest także obecna w pieśniach Fado.
Fado zwany portugalskim bluesem – to gatunek muzyczny (melancholijne pieśni), który powstał XIX w w biednych dzielnicach portowych miast Portugalii. My dowiedzieliśmy się, że pierwszą pieśniarką fado była Maria Severa. Jednak największą pieśniarką i prawdziwą międzynarodową królową jest Amália da Piedade Rodrigues. W 2011 roku Fado, jako styl popularnych pieśni został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Na temat Fado można można poczytać na stronie Portal do Fado

  

Portugalia tak nas wciągnęła, że mamy jeszcze kilka niespodzianek. Ale o tym przeczytacie w naszym kolejnym portugalskim poście.

 

 


Wpis powstał w ramach projektu blogowego "Mali podróżnicy"


Logo projektu Mali Podróżnicy


Komentarz na temat “Portugalia… cuda, muzyka i wielka miłość

Minęło bardzo dużo czasu od publikacji lub aktualizacji tego wpisu. Komentowanie zostało wyłączone.