Zamek Zagadek czyli… dziecko na tropie matematycznych tajemnic

Matematyczne śledztwo. Zamek Zagadek

Wszyscy żyjemy w zagadce kryminalnej z nami w roli ofiary…
/Yann Martel – Wysokie Góry Portugalii/

Nie tak dawno na jednej z grup społecznościowych na Facebook toczyła się bardzo zażarta dyskusja na temat nauczania przez zabawę. Konserwatyści wskazywali na jedną, jedyną słuszną ich zdaniem drogę zdobywania przez dziecko wiedzy… ciężką pracę, godziny ćwiczeń i zakuwanie na pamięć! To podobno wypróbowana metoda, która sprawdza się od wielu pokoleń i praktycznie w każdym przedmiocie… Ten kierunek myślenia właściwy jest nauczycielom, popiera także spora grupa rodziców Ale czy naprawdę nie ma innych rozwiązań? A może tak sięgnąć po… Zamek Zagadek?

 

Stwórz fascynującą przygodę, rozwiąż zagadkę i… zostań bohaterem!

Jest mroźna zimowa noc… Policja otrzymuje dziwne zgłoszenie przestępstwa. W Zamku Zagadek zniknęła biżuteria i bardzo cenne obrazy. Na miejscu przestępstwa odkryto tylko pewne tajemnicze ślady butów… Kto i jaki sposób włamał się do Zamku Zagadek? Gdzie znajdują się skradzione cenne przedmioty? Policjanci zupełnie nie mogą poradzić sobie z tym śledztwem i… proszą o pomoc właśnie Ciebie! Tak zaczyna się Twoja wielka detektywistyczna przygoda, pełna fascynujących niespodzianek, tajemniczych zagadek i zaskakujących wskazówek. Brzmi intrygująco, prawda?

Przed Wami zupełnie niesamowita matematyczna książka Davida Glovera – Zamek Zagadek. Matematyczne Śledztwo.

 

Matematyczne śledztwo. Zamek Zagadek

 

 

Matematyczny Sherlock Holmes

Zamek Tajemnic. Matematyczne śledztwo nie jest zwyczajną lekturą, którą czyta się strona po stronie, lecz wraz z kolejnymi zagadkami wędruje się raz do przodu a raz do tyłu książki. Wraz z rozwojem wydarzeń młody czytelnik napotyka na rożne tajemnicze elementy układanki i w zależności od udzielonej odpowiedzi przenosi się różne części książki i… wpływa na przebieg akcji. Błędna odpowiedź nie eliminuje jednak z całej zabawy, ponieważ dziecko zawsze dostaje informację zwrotną (podpowiedź) jak znaleźć właściwą drogę. Za każdym razem czytelnik ma do wyboru kilka odpowiedzi. Książka wyposażona jest również w mini słowniczek niezbędnych pojęć z zakresu matematyki, tak aby dziecko mogło samo zdobywać nową wiedzę (lub uzupełniać to już co umie).

 

Matematyczne śledztwo. Zamek Zagadek

 

Matematyczne śledztwo. Zamek Zagadek

 

Matematyczne śledztwo. Zamek Zagadek

 

Matematyka ale… nie z podręcznika

Zamek Zagadek. Matematyczne śledztwo to emocjonująca książkowa przygoda, która przybrała postać matematycznych tajemnic pełnych brył, figur i miar… Tutaj zagadki skupione są tutaj wokół takich pojęć jak m.in.: figury i bryły geometryczne oraz miary i pomiary. Znajdziemy tu także kierunki geograficzne, współrzędne, kąty oraz pola i… czas.To jedna z tych fascynujących książek, która ma za zadanie przede wszystkim rozbudzić w dzieciach zainteresowania matematyczne i pokazać, że nauka tego przedmiotu może być fascynująca przygodą. Intrygująca i mega wciągająca „historia z dreszczykiem” to jedynie pretekst do spojrzenia na matematykę, w zupełnie nowy i… jakże kreatywny sposób!

 

Matematyczne śledztwo. Zamek Zagadek

 

Matematyczne śledztwo. Zamek Zagadek

 

Warkimedes i inne matematyczne stworki

Zamek Zagadek. Matematyczne śledztwo to genialne połączenie zalet fajnej, wciągającej książki, fascynującej gry komputerowej i… nauki przez zabawę. Dla mnie to połączenie idealne! Młody czytelnik, aby przybliżyć się do rozwikłania skomplikowanej intrygi i odszukać skradzione drogocenne przedmioty, musi rozwikłać wiele ciekawych i intrygujących matematycznych zagadek.
Formuła „gry miejskiej”, interaktywność akcji, plus ciekawa szata graficzna i niebanalna fabuła, powodują, że książka ta jest atrakcyjna tak dla najmłodszego jak i nieco starszego czytelnika. Dodatkową atrakcją jest postać Warkimedesa, która pomaga czytelnikowi odkryć prawdę, stworzyć własną niepowtarzalną historie, przeżyć niesamowita przygodę i… poćwiczyć swoje matematyczne zdolności.

 

Matematyczne śledztwo. Zamek Zagadek

 

Matematyczne śledztwo. Zamek Zagadek

 

Zamek Zagadek – jedna książka wiele możliwości

Zamek Zagadek. Matematyczne śledztwo to możliwość wspomagania naturalnych zdolności i zainteresowań dziecka, na co najmniej kilka sposobów. Pierwsza i najprostsza możliwość to oczywiście przeczytanie książki wraz z dzieckiem. Inny sposób to rozwiązanie pierwszego zadania wraz z dzieckiem, aby pokazać mu zasadę działania książki. Można także wspólnie przerobić mały fragment tej lektury, aby dziecko nabrało pewności siebie i resztę mogło wykonać już samo. Jestem pewna, że swoich zwolenników znajdzie także pomysł, aby dziecko zupełnie samodzielnie zabrało się do tej książki. Rodzice mogą wówczas zachęcać dziecko do dzielenia się swoimi wrażeniami i…matematycznymi odkryciami.

Zamek Zagadek. Matematyczne śledztwo to również idealny punkt wyjścia do matematycznych rozmów z dzieckiem w zwykłych codziennych sytuacjach… Tankowanie paliwa, pieczenie ciasta czy szukanie drogi na szlaku wycieczkowym to przecież… czysta matematyka!

 

Matematyczne śledztwo. Zamek Zagadek

 

Matematyczne śledztwo. Zamek Zagadek

 

Seryjne Matematyczne śledztwo…

Zamek Zagadek. Matematyczne śledztwo to jedna książek o matematyce dla dzieci (i nie tylko!), która powstała w serii „Matematyczne Śledztwo”. Naszym zdaniem warto poznać także inne pozycje z tego cyklu. My pisaliśmy już post o innej książce z tej serii w poście Kotagoras w Muzeum Tajemnic czyli matematyka w akcji!

 

Nasza ocena: bardzo dobry

 

David Glover
Matematyczne śledztwo: Zamek Zagadek
ISBN 978-83-7895-655-6

Wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2014

 

Wydawnictwo Zielona Sowa

 

Zapraszamy do przeczytania innych naszych matematycznych postów z cyklu:
"Matematyka jest piękna"

Logo projektu Matematyka jest piękna

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.