„(…) ogórek piszemy dziś z błędem ortograficznym. Słowo to pochodzi z perskiego i w oryginale brzmi angurion, w niemieckim Gurke, w rosyjskim oguriec. A co stało się w języku polskim? Przez skojarzenie z górą pierwotną pisownię „u” zastąpiło „ó”. To oczywiście nie znaczy, że powinniśmy to zmienić i na siłę pisać ogórek przez „u”.”
/Jan Miodek/
Ortografia, czyli zbiór pewnych zasad i norm, które regulują sposób zapisu słów w danym języku przy wykorzystaniu liter alfabetu, to dla wielu dzieciaków prawdziwa szkolna zmora. Ale czy naprawdę ortografia to tylko wkuwanie na pamięć zasad i… pisanie dyktand?! My wiemy, że zdecydowanie można, a nawet trzeba postępować zupełnie inaczej!
Niedawno pisaliśmy o pakiecie edukacyjnym Ortografia z mrówką i borówką czyli nauka przez zabawę, który okazał się dla nas naprawdę genialną pomocą przy nauce ortografii. Dziś chcemy pokazać Wam coś, co stanowi jego doskonałe uzupełnienie! Poznajcie pakiet Ortografia z muchą i pietruchą!
Ortografia, która uczy i bawi
Ortografia z muchą i pietruchą to prawdziwy mega pakiet edukacyjny, który jest jednym z najciekawszych propozycji pomocy dydaktycznych w nauczaniu wczesnoszkolnym. Małe, zgrabne, ale bardzo poręczne i solidnie wykonane pudełeczko zawiera prawdziwe ortograficzne skarby.
W środku znajdujemy: 110 dwustronnych ilustrowanych kart, książeczkę – Poradnik dla rodziców oraz plakat ortograficzny i… kolorowankę XXL.
Mucha i Pietrucha radzą…
Pakiet Ortografia z muchą i pietruchą zawiera książkę – Poradnik dla rodziców, która stanowi bardzo ciekawą pomoc dydaktyczną dla rodziców i nauczycieli. W poradniku znajdziemy krótki przewodnik po wybranych zasadach ortograficznych, propozycję aż 21 gier i zabaw z kartami oraz zestaw 6 ćwiczeń utrwalających i propozycje przykładowych dyktand.
Zawarte w książeczce propozycje ortograficznych zabaw dla dzieci są naprawdę bardzo różnorodne, co daje gwarancję, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jest to także cenna inspiracja do tworzenia własnych rozwiązań!
Bardzo przydatne okazują się także ćwiczenia utrwalające, które fajnie uzupełniają zaproponowane zabawy. Może to być również ciekawy i inspirujący punkt wyjścia do tworzenia własnych kart pracy.
Dzieciaki zazwyczaj nie przepadają za pisaniem ortograficznych dyktand. Naszym zdaniem jednak, po wykorzystaniu pakietu Ortografia z muchą i pietruchą dyktanda nie będą już takie straszne!
Nauka przez zabawę czyli czego nauczy Ortografia z muchą i pietruchą
Pakiet obejmuje następujące zagadnienia ortograficzne:
- pisownia “ch” , które wymienia się na sz
- pisownia „ch” na końcu wyrazów
- pisownia “ó” , które wymienia się na o
- pisownia “ż” wymiennego na g
- pisownia “ż” w zakończeniach: -aż, -eż
- pisownia “rz” w nazwach zawodów
- pisownia “rz” po spółgłoskach p, b, t, g
- pisownia “u” na początku wyrazu
- pisownia ś, ź, ć, dź, ń przed spółgłoskami
- pisownia si, zi, ci, dzi, ni przed samogłoskami
Plakat ortograficzny
Pakiet Ortografia z muchą i pietruchą wzbogacono o fajny kolorowy plakat pozwalający utrwalać pisownie wybranych wyrazów z “rz” oraz “ż”. Plakat taki można powiesić w pokoju dziecka lub w innym widocznym miejscu, tak aby nasza pociecha “opatrzyła się” z tematem.
Ortografia z muchą i pietruchą to także… kolorowanka ortograficzna
Pakiet zawiera także mega kolorowankę – 55 x 41cm, która z pewnością pomoże lepiej utrwalić ćwiczony materiał.
Ortografia, która sama wchodzi do głowy
Dzieci zdecydowanie najszybciej i najbardziej trwale uczą się wtedy, kiedy nauka przyjmuje formułę zabawy. Naszym zdaniem pakiet Ortografia z muchą i pietruchą sprawdza się w tej roli idealnie. Wszystkie zaproponowane w zestawie gry i zabawy pomyślano tak, aby mógł się w nie bawić dorosły z dzieckiem. Takie rozwiązanie docenia z pewnością edukatorzy domowi oraz rodzice, którzy pragną w domowych warunkach wspierać naukę swoich dzieci. Jednak w znaczną część gier można bawić się z kilkoma dzieciakami na raz, zarówno w domu jak i w szkole podczas lekcji języka polskiego lub zajęć dodatkowych np.: w świetlicy.
1001 sposobów na zabawę w ortografię
Najprostsze warianty gry zakładają np.: dobieranie kart z obrazkami do odpowiednich zasad lub odgadywanie jakiej litery brakuje w podpisie obrazka. Bardziej złożone zadania dotyczą np.: układania zdań z wylosowanym pojedynczym słowem lub układania całych historyjek (losowanie 3 kart z obrazkami). Jeżeli w grze będzie uczestniczyć więcej dzieci, to wówczas każde dziecko losuje 1 kartę i układa własne zdanie. Trudność polega na tym aby każde zdanie było jakoś powiązane z poprzednim. Ciekawe możliwości daje wykorzystanie kostki do gry. Na kostce naklejamy np.: litery ó, u, h, ch, ż, rz, (lub umawiamy się jaką literę będzie reprezentować odpowiednia liczba oczek na kostce) na stole zaś rozkładamy karty z obrazkami “z luką”. Dzieci mają zadanie aby odpowiednio dobrać literę z kostki do obrazka z luką. Karty można także wykorzystywać do zabaw trenujących pamięć lub… ćwiczeń wykorzystujących grafomotorykę.
Wiedza na horyzoncie
Ortografia z mucha i pietruchą to w zamyśle pomoc edukacyjna dla dzieci w wieku 6-9 lat. Naszym zdaniem, niektóre elementy gier, spokojnie można wykorzystać w zabawach także z młodszymi dzieciakami. Solidne wykonanie i ładna szata graficzna a przede wszystkim kopalnia pomysłów, to solidne atuty tego mega pakietu. Chciałoby się rzecz prosimy o więcej! Dlatego, my skompletowaliśmy oba pakiety ortograficzne!
Ortografia z mrówką i borówką oraz Ortografia z muchą i pietruchą to rewelacyjny mega zestaw dla każdego dziecka, które dopiero zaczyna swoją przygodę z ortografią! Nasza 8-latka jest zachwycona a to jest przecież najlepsza recenzja!
Nasza ocena pakietu Ortografia z muchą i pietruchą: bardzo dobry z plusem
Ocena łączna zestawu: Ortografia z mrówką i borówką oraz Ortografia z muchą i pietruchą: celujący
Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.