Zajączek Lego uczy kątów czyli… wielkanocna geometria

wielkanocna geometria

Czysta matematyka jest najlepszą grą na świecie. Jest bardziej zajmująca niż szachy, ma w sobie więcej hazardu niż poker i trwa dłużej niż rozgrywka w Monopol. Jest za darmo i nie zna żadnych ograniczeń. Można w nią grać wszędzie – Archimedes robił to w wannie.
/Richard J. Trudeau/

 

Matematyka jest wszędzie! To hasło powtarzamy zawsze i wszędzie wręcz z upartością maniaka… Tym razem chcemy pokazać Wam, gdzie matematyka ukryła się świętując Wielkanoc. Oto nasza „Wielkanocna geometria z Zajączkiem LEGO”.

 

wielkanocna geometria

 

LEGO dla małego i dużego miłośnika matematyki

Klocki LEGO lubią chyba wszyscy. Nieodzownie kojarzą nam się z dzieciństwem, poczuciem bezpieczeństwa i… dobra zabawą. Potencjał drzemiący w tych małych kolorowych klockach można też z powodzeniem wykorzystać do nauki matematyki. To naprawdę świetny sposób, aby pokonać edukacyjną nudę i rutynę, a jednocześnie pobudzić u dziecka (i dorosłego!) pokłady kreatywnego myślenia.

Ale… LEGO i wielkanocna geometria? A czemu nie?!

 

Zajączek LEGO i jego kąty

Nasz pomysł wykorzystania klocków LEGO opiera się na połączeniu radości tworzenia i… możliwości płynących z budowania własnej wiedzy matematycznej.

Najpierw wspólnie z dzieckiem zabieramy się do zbudowania „zajączka z ruchomymi uszkami”. To idealny moment, aby w atmosferze zabawy powtórzyć takie podstawowe pojęcia jak: kwadrat, prostokąt, koło, trójkąt oraz czworokąt i wielokąt.

Nasz kolejny ruch to zabawa z ustawianiem uszu zajączka wg wzoru z kartki… W ten sposób dziecko nie tylko może manipulować wykonana przez siebie konstrukcją z klocków, ale także poznawać rodzaje kątów.

 

wielkanocna geometria

 

wielkanocna geometria

 

wielkanocna geometria

 

wielkanocna geometria

 

Wielkanocna geometria

Nasz wielkanocny zajączek ma teraz kolejne zadanie… Najpierw jednak musimy wspólnie z dzieckiem zaprojektować i… zbudować „klockowe wielkanocne mazurki”! Ustalanie kształtów naszych „wypieków” i dobór stosownych zdobień to dla dziecka naprawdę świetna zabawa.
To także idealny moment aby przypomnieć pojęcie symetrii i asymetrii figur.

Teraz zajączek może zabrać się za… szukanie i badanie kątów w „wielkanocnych mazurkach”…

 

Zajączek na tropie kąta prostego…

 

wielkanocna geometria

 

wielkanocna geometria

 

wielkanocna geometria

 

wielkanocna geometria

 

wielkanocna geometria

 

Zajączek na tropie kąta prostego i ostrego…

 

wielkanocna geometria

 

wielkanocna geometria

 

wielkanocna geometria

 

wielkanocna geometria

 

Wielkanocna chatka z piernika…

 

Nasza kolejna zabawa to szukanie i rozpoznawanie kątów z wykorzystaniem rysunku przedstawiającego chatkę. My dla ułatwienia odpowiednie kąty już zaznaczyliśmy.

 

wielkanocna geometria

 

wielkanocna geometria

 

wielkanocna geometria

 

Podnosimy poprzeczkę…

Nasza wielkanocna geometria przekonała nas ze dzieci bardzo szybko i wręcz intuicyjnie łapią nowe pojęcia matematyczne. Postanowiliśmy to wykorzystać i pozwolić na przeżycie kolejnej fascynującej przygody intelektualnej…

Naszym wyzwaniem zostało określenie „dziwnego kąta” w dolnym rogu piernikowej chatki. Podpowiedź została ukryta jako słoneczko nad domkiem…
Mimo naszych pewnych obaw, to zadanie wcale nie okazało się trudne!

 

” – Mamo, skoro koło to 360 stopni a róg domku to kąt prosty zatem… 360 minus 90 daje 270!”

 

wielkanocna geometria

 

To teraz spróbujmy rozwiązać kolejna zagadkę… Ile wynosi suma kątów w prostokącie? To zadanie także nie okazało się trudne!

 

wielkanocna geometria

 

Trójkątne wyzwanie…

Pamiętacie naszego mazurka z płotkiem? W tym przypadku łatwo udało się określić kąt prosty i katy ostre. Teraz jednak postanowiliśmy zadać kolejne pytania. Ile wynoszą te katy ostre? Czy każdy trójkąt ma kąt prosty? Ile wynosi suma katów w trójkącie?

 

wielkanocna geometria

 

Tym razem posłużyliśmy się technologia IT…
Wbrew naszym obawom, nasza córka analizując rysunki właściwie sama podała poprawne odpowiedzi na te pytania! Oczywiście niektóre zagadnienia wymagały od nas pewnych dodatkowych komentarzy.

Dla nas była to naprawdę świetna okazja aby nasza 8 latka poznała takie nowe pojęcia jak: trójkąt prostokątny, trójkąt równoboczny, trójkąt równoramienny i trójkąt różnoboczny.

 

 

wielkanocna geometria

 

Mamy nadzieje, ze nasza wielkanocna geometria to stanie się dla Was interesująca inspiracją do własnych edukacyjnych zabaw matematycznych.
W tym miejscu również bardzo dziękujemy blogowi Bajdocja za zaproszenie do projektu „Matematyka na święta”.
Jak bawili się inni uczestnicy projektu możecie zobaczyć „Matematyka na święta 2 – linki uczestników”.

 

A jeżeli chcesz zobaczyć jak klockami LEGO bawią się prawdziwi naukowcy to zapraszam lektury artykułui obejrzenia krótkiego filmiku…

Już myślimy jak ogarnąć ten nowy fascynujący temat!

  


Wpis powstała w ramach projektu “Matematyka na święta”

 

bajdocja

 

Zapraszamy do przeczytania innych naszych matematycznych postów z cyklu:
"Matematyka jest piękna"

Logo projektu Matematyka jest piękna

Komentarz na temat “Zajączek Lego uczy kątów czyli… wielkanocna geometria

  1. Ruchome uszka mierzące kąty i mazurki z lego – bombastyczne pomysły! 🙂

Minęło bardzo dużo czasu od publikacji lub aktualizacji tego wpisu. Komentowanie zostało wyłączone.