Loteryjka Świat czyli ciekawy sposób na wspieranie rozwoju umysłowego dziecka

Loteryjka Świat - Kapitan Nauka

Pozwól dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy
/Janusz Korczak/

 

W życiu każdego dziecka, tego całkiem małego i tego trochę większego, szczególną rolę odgrywają kształtowanie i rozwój jego umiejętności poznawania otaczającego go świata. Dziecko bada świat wszystkimi zmysłami, stopniowo dostrzega związki w nim zachodzące i się go zrozumieć. Istotną rolę w tym długim i złożonym procesie odgrywa dostarczanie dziecku odpowiednich zabaw i gier psychostymulujących.

 

Loteryjka Świat - Kapitan Nauka

 

Wielki mały świat

Gra Loteryjka Świat z serii Kapitan Nauka, to jedna z tych propozycji, które niewątpliwie zainteresują każdego rodzica, który pragnie wspierać rozwój swojego dziecka. Prostota i piękno, czyli wszystko to co najbardziej przyciąga dzieci!

Loteryjka składa się z 6 niewielkich, ale graficznie bardzo efektownych prostokątnych plansz i 36 żetonów. Przejrzyste zasady gry i mnogość wariantów rozgrywki powodują, że usatysfakcjonowani będą zarówno dorośli jak i same dzieci. We wszystkich rozgrywkach podstawowa zasada jest taka sama – należy przyporządkować żetony do plansz i ułożyć je w odpowiednich miejscach na dużym obrazku.

Od pełzacza do wymiatacza

Gra Loteryjka Świat zakłada aż 4 warianty gry, o rosnącym poziomie trudności trudności.
W założeniu gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku 3+, ale naszym zadaniem poziom 1 – Gracz pełzacz może być fajną rozrywką nawet dla młodszego dziecka. Ten wariant gry polega na prostym przyporządkowaniu żetonów do plansz i ułożeniu ich w odpowiednich miejscach na dużym obrazku. Najmłodsi uczestnicy gry mają zatem 1 planszę i 6 żetonów.

Gracz wymiatacz – to poziom 2, w którym dziecko wykorzystuje od 2 do 4 (najbardziej zaawansowani gracze nawet do 5 lub 6) plansz. Zabawa tym razem polega na tym, aby wymieszane na stole wszystkie żetony ułożyć w odpowiednich miejscach.

 

Loteryjka "Świat" - Kapitan Nauka

 

Od zapamiętywacza do rozrabiacza

Poziom 3 i 4 zakładają możliwość uczestniczenia w grze większej liczby dzieci.
Gracz zapamiętywacz – poziom 3, łączy w sobie cechy loteryjki i gry typu memory. Każdy gracz otrzymuje po jednej planszy, a żetony leżą na stole, w taki sposób aby Kapitan Nauka był na wierzchu. Dzieci kolejno losują żetony i sprawdzają, czy obrazek na żetonie pasuje do ich planszy. Jeżeli żeton nie pasuje to gracz odkłada żeton na miejsce. Pozostali gracze mają za zadanie pilnie obserwować przebieg gry i starać się zapamiętywać, gdzie znajdują się rysunki pasujące do ich plansz. Osoba, która jako pierwsza uzupełni swoją planszę wszystkimi żetonami wygrywa. To prawdziwy test na spostrzegawczość, koncentrację i dobrą pamięć.

Wszystkie chwyty dozwolone, to motto wariantu 4 – Gracz rozrabiacz. Tym razem każdy z uczestników gry ma za zadanie jak najszybciej odszukać i ułożyć żetony pasujące do jego planszy. Na tym poziomie trudności gracze mogą łapać przeciwników za rece, zasłaniać im oczy i… podmieniać plansze.

 

Loteryjka "Świat" - Kapitan Nauka

 

O zaletach słów kilka

Gra Loteryjka Świat to jedna z takich gier, które w niebanalny sposób pozwalają na rozwijanie percepcji i koordynacji wzrokowo-ruchowej u dzieci. Dziecko w bardzo atrakcyjny i przystępny sposób ma możliwość nie tylko zwiększania zasobu swojego słownictwa, ale także nabywa większej zręczności w komunikowaniu się z drugim człowiekiem. Gra emocji, przekazywanie informacji drogą komunikatu werbalnego oraz przez wysyłanie i odbieranie komunikatów przy pomocy ruchów i gestów, mimiki, dźwięków, czy dotyku, to tylko niektóre z atutów tej z pozoru oczywistej i banalnie prostej gry.
Piękna szata graficzna i bardzo solidne wykonanie, ucieszą z pewnością każdego rodzica nie tylko bardzo aktywnego dziecka. Nasza córka i jej trzy kuzynki (w tym najmłodsza 3-latka) wspólnie i jednogłośnie oświadczyły, że najbardziej podobają im się trzy plansze: „W morzu”, „Zima” i „Co lata”. Zatem wielkie brawa dla Pana Artura Gulewicza, autora tych naprawdę pięknych ilustracji.

 

Loteryjka "Świat" - Kapitan Nauka

 

Sesja poprawkowa

Gra Loteryjka Świat z serii Kapitan Nauka to naprawdę bardzo ciekawa gra, która z pewnością wzbogaci świat każdego dziecka. Naszym zdaniem jednak przy kolejnych edycjach tej gry, warto pomyśleć o kilku zmianach. Karta „Kosmos” zawiera rysunek robota na kółkach, który trochę „gryzie się” z innymi elementami kosmicznymi. Starsze dzieci testujące Grę Loteryjka Świat, zwróciły nam uwagę, że ten robot jeździ a nie lata w kosmosie. Trudno nie zgodzić się z ich argumentacją, chociaż rozumiemy, że wykorzystano pewien poziom uproszenia. Zamiast robota dzieci zaproponowały obrazek przedstawiający kometę lub satelitę. Na planszy „Miasteczko” widzimy z kolei samochody jeżdżące po trawie… Dzieci same stwierdziły, że to bardzo nieekologiczne zachowanie, co spowodowało wywiązanie się całkiem niemałej dyskusji na ten temat. Ostatecznie zatem być może „minus” tej gry okazał się jednak całkiem zgrabnym „plusem”?!

Inspiracje i kreatywne rozwiązania

Gra Loteryjka Świat z naszej perspektywy to całkiem niezła kopalnia kreatywnych inspiracji. Nasz pomysł na kolejny wariant gry zawiera elementy edukacji matematycznej. Tym razem zabawa zawiera nie tylko cechy loteryjki i gry typu memory, ale pozwala na przećwiczenie takich zagadnień jak liczby parzyste i nieparzyste czy dodawanie i odejmowanie w zakresie do 10 czy 20.
Przy pierwszej naszej aranżacji, w grze bierze udział 2 zawodników i rzut kostką decyduje, kto ma prawo odkryć i sprawdzić żeton. Jeden z zawodników wybiera liczby parzyste a drugi nieparzyste. Wygrywa ten, kto jako pierwszy uzupełni swoją planszę wszystkimi żetonami. Drugi nasz pomysł zakłada, że każdy żeton ma przylepioną karteczkę z działaniem matematycznym (wykorzystanie kolorowych karteczek samoprzylepnych). Tym razem trzeba nie tylko odszukać i dopasować żeton do swojej planszy. Zanim gracz połozy żeton na swojej karcie najpierw musi poprawnie podać rozwiązanie działania matematycznego.

Inny kreatywny pomysł na wykorzystanie Gry Loteryjka Świat, zawiera elementy edukacji polonistycznej. Tym razem proponujemy układanie żetonów wg kolejności alfabetycznej (bez wykorzystania plansz), albo zabawę typu „zastanów się i opowiedz co myśli osoba na obrazku” (albo „dokąd zmierza dany pojazd” itp). Starsze dzieci testujące grę zaproponowały także zabawę z „wyklaskiwaniem sylab” oraz głoskowaniem wyrazów.
Jak widać Gra Loteryjka Świat z serii Kapitan Nauka, to naprawdę mega inspirująca zabawa, tak dla rodziców jak i dla samych dzieci.

Nasza ocena: bardzo dobry

 

KapitanNauka.pl

 

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.