Czy tęcza może mieć gorączkę?

Czy tęcza może mieć gorączkę?

Cześć! Mam na imię Maripoza i jestem księżniczką. Mieszkam w przepięknym zamku na szczycie wielkiej kwiatowej góry w krainie zwanej Conocimiento. Moi rodzice są naprawdę wspaniali a ja bardzo mocno ich kocham. Jestem bardzo ciekawa świata i wszystko mnie interesuje. Zadaję mnóstwo pytań i ciągle poszukuję nowych odpowiedzi. Uwielbiam się uczyć i stąd wszystko chcę obejrzeć, wszystkiego dotknąć, wszystkiego powąchać, wszystkiego posmakować… Uwielbiam przeżywać różne przygody.
Pewnego dnia, gdy spacerowałam po naszym zamkowym ogrodzie spojrzałam w niebo i zobaczyłam tęczę. Chociaż świeciło słońce było jednak trochę chłodno. Nic dziwnego – jeszcze dosłownie godzinę temu z nieba lały się strumienie deszczu i nic nie zapowiadało zmiany pogody. A tu naraz taka niespodzianka!
– Mamo, a czy tęczy nie jest teraz trochę chłodno? A co będzie jak jak tęcza się przeziębi i dostanie kataru? A tak w ogóle, czy tęcza może mieć gorączkę?
Mama uśmiechnęła się i pogłaskała mnie po głowie. Tata z niedowierzaniem pokręcił tylko głowa i powiedział, że… już czas abym poznała wróżkę Ludolfinę.

Wróżka Ludolfina podała mi na powitanie rękę i powiedziała wesoło:
– Księżniczko oto mój zamek. Tu możesz przeżyć naprawdę niesamowitą przygodę i znaleźć odpowiedzi na wszystkie swoje pytania. Przed tobą siedem komnat a w każdej czekają na ciebie fantastyczne przygody i mnóstwo wspaniałych niespodzianek. W każdej komnacie otrzymasz czarodziejski klucz. Gdy zbierzesz siedem takich kluczy, wówczas czeka na ciebie wspaniały podarunek. Jednak aby otrzymać taki klucz musisz wykonać różne zadania i rozwiązać różne łamigłówki. Towarzyszką twojej wędrówki będzie kotka Roksolana. Gdy tylko będziesz w kłopocie ona ci zawsze pomoże. Zgadzasz się?

Wzięłam na ręce Roksolanę, spojrzałam jeszcze szybko na Ludolfinę i… weszłam do pierwszej komnaty z napisem „Matematyka ciepła i zimna”

 

Co to jest i do czego służy termometr wiedziałam już od bardzo dawna. Umiem odczytywać wskazania termometru lekarskiego, zaokiennego i pokojowego. Wiem także, że termometry mogą być elektroniczne lub takie, w których jest specjalny płyn. Jeszcze do niedawna w termometrach używano srebrzystej rtęci, ale teraz już nie, bo była niebezpieczna dla ludzi i środowiska. Wiem, że kiedy jestem zdrowa to powinnam mieć temperaturę ok 36,6 °C a choroba zaczyna się, gdy termometr pokazuje mi co najmniej 38 stopni. Gdy za oknem mojej komnaty jest ponad 30 °C, wtedy panuje prawdziwy upał i należy wówczas bardzo dużo pić. Na Ziemi są miejsca, gdzie taka temperatura może być bardzo wysoka i takie gdzie panują straszliwe mrozy. Roksolana powiedziała mi w sekrecie, że do roku 1742 każdy kto wytwarzał termometry, wyposażał je we własną skalę.

Roksolana podpowiedziała mi jak zrobić własną mapę temperaturową. I tak zostałam nie tylko „królewską pogodynką”, ale i nauczyłam się na czym polega praca meteorologa.

 

CelsiusKelvinThermometer

 

Czy tęcza może mieć gorączkę?

 

Czy tęcza może mieć gorączkę?

 

Moje kolejne zadanie było… bardzo mokre. Badałam jak zachowuje się woda w różnych temperaturach. Wiem, że woda zamarza i zamienia się w lód gdy jest 0 °C a przechodzi w parę wodną, gdy termometr pokazuje 100 stopni. Moja zaczarowana kotka pomogła mi odkryć na czym polegają i jak nazywają się te pozornie bardzo dziwne zjawiska.

 

Czy tęcza może mieć gorączkę?

 

A tu zobaczyłam jak można zrobić… lodowe bańki mydlane:

  

Do tej pory myślałam, że jak jest ciepło czy gorąco, to oznacza iż mam do czynienia z wartościami dodatnimi, a z kolej gdy gdy jest zimno czy lodowato, że to wartości ujemne na termometrze. Odkryłam jednak, że istnieją zupełnie inne termometry, w których stopnie Celsjusza zastąpiono Kelvinami lub stopniami Fahrenheita. Roksolanka pokazała mi jak i po co korzysta się z takich termometrów.

 

Niebawem okazało się, że istnieje super zabawa – zabawa w przeliczanie temperatur wg „różnych termometrów”. Pobawić można się na stronie – Kalkulator temperatur

 

Przy okazji Roksolanka opowiedziała mi o istnieniu tzw. zera absolutnego (0 K) , czyli najniższej możliwej temperatury na całym świecie. Czy wiecie, że… temperatura 0 K jest równa temperaturze −273,15°C. Mnie chyba najbardziej zaskoczyło, że temperatura podawana w Kelwinach nigdy nie jest ujemna! Czyli wyszło na to, że istnieje ciepłe ciepło i… ciepłe zimno.

Odkryłam też że istnieje taki gaz, który się nazywa azot i może być cieczą jak zwykła woda do picia, ale… No właśnie, jest pewne ale! Temperatura! W otwartym naczyniu azot przechodzi ze stanu płynnego w gazowy w temperaturze – 195,8 °C.

Zobaczcie jakie cuda można robić z tym ciekłym azotem:

  

Zastanawiałam się, co to zatem jest to ciepło i jakie są jego źródła. Roksolanka powiedziała, że ciepło to taki rodzaj energii, który wynika z ruchu małych „kulistych drobinek” – atomów, z których zbudowany jest cały nasz świat. Słuchając tego wszystkiego doszłam do wniosku, że zimno to… brak ciepła czyli brak energii. I wiecie co przyszło mi do głowy? Otóż, że gdy jest zero absolutne to… nic nic się nie rusza i dlatego jest tak zimno!

Zaintrygował mnie… płomień świecy. Czy wiecie, że najwyższa temperatura płomienia świecy jest na zewnątrz (kolor prawie biały lub jasnożółty), a najniższa temperatura panuje wewnątrz jasnoniebieskiego stożka. Dziwne to trochę, co?

 

Roksolanka zwróciła mi uwagę, że każda rzecz na świecie ma jakąś temperaturę. Ludzie raczej nie potrafią stwierdzić, czy coś jest ciepłe czy zimne, jedynie patrząc na jakąś rzecz. No może z wyjątkiem mojej mamy, która zawsze wie kiedy mam gorączkę, ale to chyba się nie liczy, prawda? Odkryłam, że mając specjalną kamerę termowizyjną można zobaczyć czy coś jest ciepłe czy zimne.

 

Czy tęcza może mieć gorączkę?

 

Czy tęcza może mieć gorączkę?

 

Czy zatem określone kolory mają jednak określoną temperaturę?
Potocznie mówi się, że pewne są kolory ciepłe a inne są zimne. Zbadałam ta sprawę i wiem już, że istnieją trzy barwy podstawowe: czerwony, niebieski i żółty. Fajną zabawą okazało się eksperymentowanie i… mieszanie tych kolorów!

 

Czy tęcza może mieć gorączkę?

 

Czy tęcza może mieć gorączkę?

 

Eksperymentując z kolorami odkryłam jednak coś fascynującego. Roksolanka opowiedziała mi o dwóch różnych sposobach mieszania się kolorów.

 

Czy wiecie, ze zupełnie innym zjawiskiem jest mieszane barw światła odbitego a innym mieszanie barw światła emitowanego?!

 

Czy tęcza może mieć gorączkę?

 

Czy tęcza może mieć gorączkę?

 

Na komputerze, w specjalnym programie sama projektowałam takie barwy. Okazała się, że każda barwa to… jakaś liczba! A efekt końcowy to wypadkowa tych różnych liczb. Wiedzieliście, ze istnieją nawet katalogi takich barw! Roksolanka pokazała mi jak się korzysta z takich katalogów. Bardzo podobały mi się też zabawy ze specjalnymi filtrami które…”zjadały kolory”.

 

0002

 

0001

 

 

Moje komputerowe eksperymenty z kolorami:

 

Czy tęcza może mieć gorączkę?

 

Czy tęcza może mieć gorączkę?

 

A tu moje zabawy z filtrami:

 

Czy tęcza może mieć gorączkę?

 

Czy tęcza może mieć gorączkę?

 

Czy tęcza może mieć gorączkę?

 

Czy tęcza może mieć gorączkę?

 

Czy tęcza może mieć gorączkę?

 

Czy tęcza może mieć gorączkę?

 

Czy tęcza może mieć gorączkę?

 

Czy tęcza może mieć gorączkę?

 

Czy tęcza może mieć gorączkę?

 

Czy tęcza może mieć gorączkę?

 

Przyszedł w końcu czas, aby zrobić sobie tęczę w domu! Ale jak to zrobić? Wspólnie z Roksolanką rozpoczęłyśmy wielkie eksperymentowanie!

Wszystkie te nasze zabawy pokazały mi ostatecznie, że światło białe, czyli to które widzę jak jest dzień, także jest rodzajem energii. Składa się ono z różnych „światełek” a właściwie tzw fal. Każda taka fala ma inną długość. Roksolanka pokazała mi niezwykłą sztuczkę, dzięki której zobaczyłam tzw widmo światła słonecznego. (W zasadzie tylko jego część, ale o tym będzie za chwile… ).
Wiecie co było mi potrzebne do tęczowego eksperymentu? Nie uwierzycie – zwykła płytka CD!

 

Czy tęcza może mieć gorączkę?

 

Roksolanka pomogła mi zrozumieć, że do Ziemi biegną różne fale. Mnie najbardziej zaintrygowały chyba fale radiowe i podczerwień. Już teraz wiem, jak działa pilot do mojego telewizora i dlaczego mogę słuchać muzyki w radiu. Jednak mnie najbardziej ucieszyły informacje o ultrafiolecie. To dzięki nim mogę się w lecie opalać! Kotka uświadomiła mi, że moje oczy widzą tylko część światła – tzw światło widzialne, z tego promieniowania, które dociera do Ziemi.

 

Moja własna tęcza „zrobiona” dzięki specjalnemu pryzmatowi:

 

Czy tęcza może mieć gorączkę?

 

W końcu postanowiłam coś namalować. Jak myślicie, co? Tak! To była tęcza! Chce mieć ją stale przy sobie! Tęcza to przecież radość!

 

0003

 

Szperanie w sekretnych księgach spowodowało, że odkryłam coś bardzo zaskakującego – kolory faktycznie mają temperaturę. Jest to temperatura barwowa! Co ciekawe podaje się ją w kelwinach a nie w stopniach Celsjusza. Barwa światła świecy ma zaledwie 2000K, podczas gdy światło dzienne ok 6500K a błyskawica nawet 30000K. Interesujące jest także to, że kolor czerwony potocznie nazywany kolorem ciepłym ma niższą temperaturę barwową, niż kolor niebieski, który potocznie jest zaliczany do kolorów zimnych…

 

– Hm… a zatem tęcza…
Już myślałam, że wiem wszystko o tych kolorach, kiedy nagle Roksolanka stwierdziła, że musi wyjawić mi wielka tajemnicę…

– Kolorów tak na prawdę nie ma!
– Jak to nie ma kolorów? – krzyknęłam naprawdę przerażona.

Wtedy Roksolanka pokazała mi ten filmik:

  

Maripoza aż podskoczyła z wrażenia , klasnęła w dłonie i głośno krzyknęła:
-Wiem, już teraz naprawdę wszystko wiem i rozumiem! Matematyka jest w tęczy! Matematyka jest taka piękna!

Księżniczka wykonała wszystkie polecenia i rozwiązła wszystkie łamigłówki!
Tajemnice „Matematyki ciepła i zimna” zostały rozwiązane!!!

– Oto twój pierwszy czarodziejski klucz – powiedziała z uśmiechem Ludolfina. – Pilnuj go dobrze!
– Dziękuję Ludolfino! To była naprawdę wspaniała przygoda! Jestem taka szczęśliwa! – wykrzyknęła radosnym głosem Maripoza, po czym odwróciła się na pięcie i szybko pobiegła w stronę swojego zamku. Już teraz wiem, czy tęcza może mieć gorączkę!

Wróżka Ludolfina pomachała księżniczce na pożegnanie i powiedziała:
– Do zobaczenia wkrótce!

-Miau – dodała kotka Roksolanka i smacznie położyła się spać na swoim ulubionym cyferkowym kocyku w komnacie „Matematyka ciepła i zimna”.

 

Zapraszamy do przeczytania innych naszych matematycznych postów z cyklu:
"Matematyka jest piękna"

Logo projektu Matematyka jest piękna

Komentarz na temat “Czy tęcza może mieć gorączkę?

  1. Świetnie opracowany temat (y) Mega różnorodność zadań – bardzo mi się podoba zabawa z tęczą 😉 Całość wspaniała – BRAWO! 😉

Minęło bardzo dużo czasu od publikacji lub aktualizacji tego wpisu. Komentowanie zostało wyłączone.