Kieszonkowiec matematyczny czyli mądry prezent dla całej rodziny

Kieszonkowiec matematyczny czyli mądry prezent dla całej rodziny

Nasza archimedesowa ekipa jak wiecie po prostu kocha matematykę i dlatego chętnie dzieli się z Wami swoimi pomysłami na fajną zabawę. Dziś mamy dla Was coś na prawdę niezwykłego!

Jeżeli Twoje dziecko właśnie poznało ułamki i jakoś mu to zupełnie nie idzie… Albo przeciwnie Twoje dziecko jest zachwycone ułamkami i chce czegoś więcej niż daje mu szkoła?! Hm… a może to właśnie Twój bystry 7- , 8- czy 9 latek, chce nauczyć się czegoś zupełnie nowego albo… poćwiczyć dopiero zdobyte umiejętności?!
Odpowiedziałeś TAK na chociaż jedno z naszych pytań? A zatem jesteś gotowy poznać… gry karciane z serii „Kieszonkowiec matematyczny” wydawnictwa Edgard.

 

Trzecia połowa?!

Na dobry początek proponujemy wam „Kieszonkowca matematycznego – Trzecia połowa”, który docelowo przeznaczony jest dla dzieci wieku 10+

 

kieszonkowiec matematyczny

 

„Trzecia połowa” – to gra karciana zawierająca aż 5 propozycji zabaw: „Szachraj”, „Klapek”, „Karuzela” i aż 2 warianty gry „Memory”.
Nam najbardziej spodobały się klasyczne”Memory”, „Klapek” i „Karuzela”… oraz możliwość tworzenia własnych kreatywnych wariantów tych zabaw. Koniecznie musimy dodać, że „Kieszonkowiec matematyczny – Trzecia połowa” został także przetestowaliśmy nawet na naszej bystrej 7-latce i… córcia była zachwycona!

 

kieszonkowiec matematyczny

 

W najprostszej wersji dla najmłodszych można zagrać w tzw Memory odkryte…

 

kieszonkowiec matematyczny

 

kieszonkowiec matematyczny

 

kieszonkowiec matematyczny

 

kieszonkowiec matematyczny

 

kieszonkowiec matematyczny

 

Poziom trudności można zwiększyć dodając do wersji z ułamkami zwykłymi, także wersje z ułamkami dziesiętnymi.

 

kieszonkowiec matematyczny

 

Nam bardzo spodobała się także wersja gry pt „Karuzela”.

 

kieszonkowiec matematyczny

 

kieszonkowiec matematyczny

 

kieszonkowiec matematyczny

 

Kolejna gra „Klapek” wzbudzała bardzo dużo emocji! Najbardziej cieszyły się najmłodsze dzieci i…seniorzy!

 

kieszonkowiec matematyczny

 

kieszonkowiec matematyczny

 

kieszonkowiec matematyczny

 

kieszonkowiec matematyczny

 

Na 200%

Chcecie czegoś troszkę trudniejszego? Proszę bardzo! Oto „Kieszonkowiec matematyczny – Na 200%”, który oprócz ułamków wprowadza także procenty. Tym razem gra docelowo przeznaczona jest dla dzieci w wieku 11+. U nas w zabawie uczestniczyły dzieci od wieku 7 do 15 lat i wszyscy naprawdę świetnie się bawili. Starsze dzieci pomagały tym młodszym a wszystkim kibicowali rodzice, ciocie, wujkowie a nawet dziadkowie. Jak się bowiem okazało gry z serii Kieszonkowiec matematyczny stały się prawdziwym hitem świątecznych rodzinnych spotkań.

„Kieszonkowiec matematyczny – Na 200%” podobnie jak „Trzecia połowa” zawierająca aż 5 propozycji zabaw: „Szachraj”, „Klapek”, „Karuzela” i aż 2 warianty gry „Memory”.

 

kieszonkowiec matematyczny

 

Na uwagę zasługuje fakt, że „Kieszonkowiec matematyczny – Na 200%” jest grą, w której młodsze dzieci mogą także bezboleśnie i nieco intuicyjnie poznać podstawowe pojęcia związane z procentami a przy okazji świetnie się bawić.

 

kieszonkowiec matematyczny

 

Dzika logika

Jeszcze nie macie dosyć? To proponujemy Wam kilka zagadek, które zawiera „Kieszonkowiec logiczny – Dzika logika”. Tym razem zalecany wiek uczestników zabawy to 12+. My jednak bawiliśmy się rodzinnie i najmłodszy uczestnik był świeżo upieczonym pierwszoklasistą a najstarszy… emerytowanym inżynierem. Zabawa była fantastyczna a główna nagrodą dla wszystkich uczestników została… pyszna szarlotka naszej cioci.

 

kieszonkowiec matematyczny

 

Poziom zagadek jest dość zróżnicowany. Obok bardzo łatwych pytań nawet dla 7-latków zalazły się i takie, które… zawstydziły nawet starszą część rodziny. Wszyscy jednak jesteśmy zgodni co do tego, że taki „Kieszonkowiec logiczny”, to naprawdę fajna zabawa i… doskonały pomysł na prezent nie tylko dla dzieci.

 

kieszonkowiec matematyczny

 

kieszonkowiec matematyczny

 

kieszonkowiec matematyczny

 

Naszym zdaniem seria gier karcianych „Kieszonkowiec matematyczny” oraz „Kieszonkowiec logiczny” to bardzo ciekawy pomysł, który pojawił się na polskim rynku gier edukacyjnych. Podstawowe atut to prostota i poręczność oraz całkiem ładne wykonanie. Takie zestawy z powodzeniem można wrzucić do torebki, plecaka czy walizki i… zaskoczyć swoje dzieci, wtedy kiedy właśnie zaczynają się nudzić podczas długiej podróży! „Kieszonkowce” z pewnością śmiało można wykorzystać także w szkole jako świetną pomoc dydaktyczną na lekcjach matematyki czy na zajęciach kółka matematycznego! Zadowolenie powinni być także i edukatorzy domowi, albowiem jest to interesujące rozwiązanie pozwalające zrezygnować ze sztampowego wykorzystywania podręczników i zbiorów zadań. Jedyny minus jaki wspólnie dostrzegliśmy, to brak wodoodporności… ale na szczęście wypadki zdarzają się tylko czasami.

Wiemy, że niektórzy mogą „przyczepiać się” do pewnych zastosowanych w tych grach „uproszczeń”, ale pamiętajmy, że bardziej chodzi tu o „stworzenie pewnego wyobrażenia ułamków czy procentów” i dobrą zabawę a nie tylko o wiedzę ściśle podręcznikową czy encyklopedyczną. Niektóre rozwiązania mogą wydać się nieco „zaskakujące”… ale to także dodatkowy atut tych gier – zmuszanie do myślenia i szukania zupełnie niekonwencjonalnych rozwiązań! Ciekawym posunięciem jest zastosowanie elementów autokontroli, co ma szczególnie duże znaczenie dla młodszych użytkowników (kolory pozwalają sprawdzić poprawność rozwiązania). Zadowoleni będą także ci którzy są wzrokowcami… kolory bowiem mogą ułatwiać zapamiętywanie. Naszym zdaniem takie rozwiązania dydaktyczne pozwalają na tworzenie własnych kreatywnych wersji tych gier.

Nasza końcowa ocena to bardzo dobry!
Z czystym sumieniem wszystkim bardzo polecamy i życzymy udanej zabawy! Pamiętajcie – to jest tylko gra a nie szkolny czy akademicki podręcznik do nauki matematyki czy logiki! Tu możecie spotkać matematykę wyjętą prosto z życia codziennego a nie nudnego starego podręcznika…

 

Ponieważ gra „Kieszonkowiec matematyczny – Trzecia połowa” szczególnie spodobała się naszej 7-latce dlatego postanowiliśmy, że dzisiejszy post stanie się elementem warsztatu w ramach projektu Matematyka jest piękna – Ułamki Anki”

 

Jeżeli masz jakieś pytania, coś się zaciekawiło lub chcesz nam o czyś opowiedzieć to pisz śmiało! Możesz nas także lajkować i udostępniać!

Zapraszamy do przeczytania innych naszych matematycznych postów z cyklu:
"Matematyka jest piękna"

Logo projektu Matematyka jest piękna

Komentarze na temat “Kieszonkowiec matematyczny czyli mądry prezent dla całej rodziny

    1. My nie zajmujemy się dystrybucja tych gier. Najlepiej szukać w Wydawnictwie Edgar.

Minęło bardzo dużo czasu od publikacji lub aktualizacji tego wpisu. Komentowanie zostało wyłączone.