Szybki konkurs. Co to za miejsce?
Smutne Panie w ciemnych mundurkach złowieszczo spoglądające na wszystkich naraz i każdego z osobna, szare pomieszczenia, zapach staroci, lekki półmrok i ten super wypastowany błyszczący parkiet plus mega wielkie filcowe kapcie (dla dzieci główna atrakcja tego miejsca).
Tak! To muzeum, ale jakieś 20, 30 lat temu. Obecnie, piękne odrestaurowane budynki, duże nowocześnie oświetlone i klimatyzowane sale, miła i uśmiechnięta obsługa, piękne foldery i … sztuka na wyciągnięcie ręki i aparatu fotograficznego. Teraz wchodzisz do muzeum i świetnie się bawisz. Bawisz i prawie bezboleśnie zdobywasz bezcenną wiedzę. Muzeum to teraz nie tylko wystawy ale i imprezy towarzyszące dla specjalistów, dziennikarzy i szerokiej publiczności, wykłady, warsztaty, panele dyskusyjne, występy grup rekonstrukcyjnych, zajęcia muzealne dla dzieci i dorosłych oraz pikniki dla całej rodziny. Muzeum to także zderzenie z nowoczesnymi technologiami, interaktywne tablice dotykowe i możliwość dotykania oraz przymierzania niektórych eksponatów. Słowem muzea to nowoczesne centra ekspozycyjne, badawcze i edukacyjne.
W przeciwieństwie do „większości zwyczajnych i normalnych dzieci” Nasza Pociecha muzea wręcz kocha. To głównie ona siedzi z planem miasta i planuje nam weekendowe wypady do tych przybytków kultury. W ten sposób w Krakowie mamy już „zaliczone” prawie każde muzeum. Jedno z ostatnich na liście z tych jeszcze nie odwiedzonych jakoś specjalnie nie kusiło, w końcu co może byś ciekawego w tej całej numizmatyce. O Bogowie! Jakżeśmy się srogo mylili! Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego mieszczące się w XIX w. pałacyku Czapskich i sąsiedniej kamienicy Łozińskich to jedno z najbardziej fascynujących miejsc jakie było nam dane zobaczyć. Już teraz wiemy co to naprawdę znaczy „magia pieniądza”. Fascynujący świat monet (od starożytności po czasy nam bardziej współczesne), banknoty i papiery wartościowe, piękne medale, zabytkowe pieczęcie królewskie, unikalne starodruki, numizmatyczna biżuteria a nawet coś dla miłośników kartografii: zabytkowe mapy i atlasy. Tu czas (i pieniądz) zdaje się żyć własnym życiem czarując nas niepowtarzalnym klimatem przeszłości. Niespodzianka czekała na nas już przy wejściu. Miła pani z szerokim uśmiechem na twarzy przywitała nas serdecznie, wręczyła pewną tajemniczą książeczkę i zaprosiła do wspólnej rodzinnej gry muzealnej. I tak się zaczęła nasza przygoda. To była świetna zabawa dla całej rodziny. Ani my, ani nasza 5 letnia pociecha nie zauważyliśmy kiedy „nagle zrobiło się późne popołudnie… a przecież zjawiliśmy się tu zaraz po otwarciu muzeum. Wychodząc już wiedzieliśmy, że znowu tam wrócimy a muzealny książeczkowy prezent będzie dla nas cennym skarbem do obcowania z historią. Tą książeczkę zwyczajnie trzeba mieć. Perełki jakie było nam dane podziwiać w muzeum możecie zobaczyć w naszej krótkiej fotorelacji z tej wystawy.
W czasie zwiedzania warto zobaczyć także dziedziniec i ogród okalający posesję a także lapidarium w którym zostały złożone kamienne fragmenty architektoniczne z kościołów i kamienic krakowskich, zebrane podczas prac archeologicznych i remontowych prowadzonych m.in wokół kościoła Mariackiego pod koniec XIX w.
Nasza bohaterka
Kilka słów o numizmatyce
Kilka informacji o założycielu kolekcji
Muzealna zadania – monety antyczne
Muzealne zadania – monety polskie
Muzealne zadania – Gabinet Emeryka Hutten-Czapskiego
Muzealne zadania – królowie i ich korony
Muzealne zadania – Medale królewskie
Muzealne zadania – Sala Kościuszkowska
Muzealne zadania – Rysujemy mapę!
W tym muzeum zachwyca nawet boczna brama wejściowa.
Przed Gmachem Muzeum
Fontanna przed wejściem do Muzeum
Antyczne monety greckie i macedońskie
Monety macedońskie
Monety rzymskie
Monety sarmackie (z rejonu Morza Czarnego)
Pierwsze polskie monety
Pierwsze polskie monety
Pierwsze polskie monety
Wczesnośredniowieczny skarb srebrny z Dzierznicy
Pieczęcie Kazimierza Wielkiego
Pieczęcie Kazimierza Wielkiego
Medal Innocentego XI na ofiarowanie przez Jana III Sobieskiego papieżowi chorągwi tureckiej zdobytej pod Parkanami
Monety z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego
„Pieniadze ” z Gabonu i Gwinei Równikowej
Pierwsze polskie banknoty
Papiery wartościowe z czasów II Rzeczypospolitej
Stare mapy i atlasy
Najwspanialsza przygoda z książką: Pierwsze drukowane wydania Kronik Jana Długosza, Macieja z Miechowa i Galla Anonima
Najwspanialsza przygoda z książką: Pierwsze wydanie Kroniki Wincentego Kadłubka
Pierwsze Wydanie Kroniki Jana Długosza
Pamiątki po założycielach kolekcj
Pamiątki rodzinne Czapskich
Ogród i Lapidarium;
Grażyna i Litawor – rzeźby w ogrodzie muzealnym
<p.Ogród muzealny
Zostań Młodym Kolekcjonerem
Muzeum Narodowe w Krakowie 2013
ISBN 978-83-7581-114-8
Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego
Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie
ul. Piłsudskiego 12 Kraków
Wpis powstał w ramach projektu blogowego „Przygody z książką”.
Dzięki za ten wpis!!! Teraz dzięki Tobie już na pewno się tam wybierzemy! Kolejna pozycja do odwiedzenia w nadchodzące wakacje.
Wcale się nie dziwię, że straciliście rachubę czasu, ale misja przecież była ważniejsza! świetna sprawa