Ortografia z mrówką i borówką czyli nauka przez zabawę

Ortografia z mrówką o borówką

Błędy ortograficzne to takie literackie odciski palców człowieka
/Stephen King/

Ortografia to mówiąc najprościej, zbiór pewnych zasad i norm, które regulują sposób zapisu słów w danym języku przy wykorzystaniu liter alfabetu. Niektórzy uważają ortografię języka polskiego za jedną z najtrudniejszych rzeczy na świecie. Ortografię można kochać, albo… szczerze nie znosić! Naszym zdaniem, zasady ortograficzne ojczystego języka należy nie tylko poznać ale przede wszystkim nauczyć się je stosować w praktyce. Jeżeli szukacie skutecznej pomocy jak to zrobić to my szczerze polecamy pakiet edukacyjny Ortografia z mrówką i borówką. Naszym zdaniem to jedna z najciekawszych propozycji pomocy dydaktycznych w nauczaniu wczesnoszkolnym.

 

Ortografia z mrówką o borówką

 

Kompleksowa pomoc ortograficzna dla małych i dużych

Ortografia z mrówką i borówką to prawdziwy mega pakiet edukacyjny.. Małe, ale bardzo zgrabne a przy tym solidnie wykonane pudełeczko zawiera prawdziwe skarby: 110 ilustrowanych kart, książeczkę oraz plakat ortograficzny i kolorowankę ortograficzną XXL.

 

 

Karty

Pakiet zawiera 10 kart specjalnych z wybranymi ważnymi zasadami ortograficznymi oraz 100 dwustronnych kart sprawdzającymi znajomość pisowni aż 100 mega podchwytliwych słówek. Na stronie z niebieską ramką obrazek podpisany jest całym słowem, a na stronie z czerwoną ramką podpis ma lukę w miejscu trudności ortograficznej.

 

Ortografia z mrówką o borówką

 

Książka

Pakiet zawiera książkę – poradnik, która stanowi bardzo ciekawą pomoc dydaktyczną dla rodziców i nauczycieli. W poradniku znajdziemy krótki przewodnik po wybranych zasadach ortograficznych, propozycję aż 21 gier i zabaw z kartami oraz zestaw 6 ćwiczeń utrwalających i propozycje przykładowych dyktand.

 

Ortografia z mrówką o borówką

 

Ortografia z mrówką o borówką

 

Ortografia z mrówką o borówką

 

Ortografia z mrówką o borówką

 

Ortografia z mrówką o borówką

 

Ortografia z mrówką o borówką

 

Plakat ortograficzny

Pakiet wzbogacono o fajny kolorowy plakat pozwalający utrwalać pisownie wybranych wyrazów z „ó” oraz „u”. Plakat taki można powiesić w pokoju dziecka lub w innym widocznym miejscu, tak aby nasza pociecha „opatrzyła się” z tematem.

 

Ortografia z mrówką o borówką

 

Kolorowanka ortograficzna

Pakiet zawiera także mega kolorowankę – 55 x 41cm, która z pewnością pomoże lepiej utrwalić ćwiczony materiał.

 

Ortografia z mrówką o borówką

 

 

Nauka przez zabawę czyli czego nauczy Ortografia z mrówka i borówką

Pakiet obejmuje następujące zagadnienia ortograficzne:

  • pisownia „ch” po literze s
  • pisownia „ó” w cząstce -róż-
  • pisownia „ó” w zakończeniach: -ów, -ówka, -ówna
  • pisownia „ż” wymiennego na z, h, dz, s, ź
  • pisownia „u” w zakończeniach czasowników: -uje, -ujesz, -uj
  • pisownia „rz” po spółgłoskach: d, k, w, ch, j
  • pisownia „rz” wymiennego na r
  • pisownia „u” w zakończeniach: -un, -unek, – uszek
  • pisownia „u” w zakończeniach: -uchna, -uszka, -usia
  • pisownia ś, ź, ć, dź, ń w zakończeniach wyrazów jednosylabowych

 

Ortografia z mrówką i borówką czyli ortografia sama wchodzi do głowy

Dzieci zdecydowanie najszybciej i najbardziej trwale uczą się wtedy, kiedy nauka przyjmuje formułę zabawy. Naszym zdaniem pakiet Ortografia z mrówką i borówką sprawdza się w tej roli idealnie. Wszystkie zaproponowane w zestawie gry i zabawy pomyślano tak, aby mógł się w nie bawić dorosły z dzieckiem. Takie rozwiązanie docenia z pewnością edukatorzy domowi oraz rodzice, którzy pragną w domowych warunkach wspierać naukę swoich dzieci. Jednak w znaczną część gier można bawić się z kilkoma dzieciakami na raz, zarówno w domu jak i w szkole podczas lekcji języka polskiego lub zajęć dodatkowych np.: w świetlicy.

 

101 sposobów na ortografię

Najprostsze warianty gry zakładają np.: dobieranie kart z obrazkami do odpowiednich zasad lub odgadywanie jakiej litery brakuje w podpisie obrazka.

 

Ortografia z mrówką o borówką

 

Ortografia z mrówką o borówką

 

Bardziej złożone zadania dotyczą np.: układania zdań z wylosowanym pojedynczym słowem lub układania całych historyjek (losowanie 3 kart z obrazkami). Jeżeli w grze będzie uczestniczyć więcej dzieci, to wówczas każde dziecko losuje 1 kartę i układa własne zdanie. Trudność polega na tym aby każde zdanie było jakoś powiązane z poprzednim.

Układamy historyjkę…

 

Ortografia z mrówką o borówką

 

Ciekawe możliwości daje wykorzystanie kostki do gry. Na kostce naklejamy np.: litery ó, u, h, ch, ż, rz, (lub umawiamy się jaką literę będzie reprezentować odpowiednia liczba oczek na kostce) na stole zaś rozkładamy karty z obrazkami „z luką”. Dzieci mają zadanie aby odpowiednio dobrać literę z kostki do obrazka z luką.

 

Ortografia z mrówką o borówką

 

Karty można także wykorzystywać do zabaw trenujących pamięć lub ćwiczeń wykorzystujących grafomotorykę – zapisywanie słów.

Trenujemy pamięć…

 

Ortografia z mrówką o borówką

 

Ortografia z mrówką o borówką

 

Ćwiczymy grafomotorykę…

Tym razem wykorzystaliśmy jako dodatkową pomoc zestaw „Litery pisze i zmazuję”, który także firmuje Kapitan Nauka. O wykorzystaniu tego pakietu pisaliśmy w naszym poście: Litery – Piszę i zmazuję i… problemy pokonuję.

 

litery

 

Ortografia z mrówką o borówką

 

Nam podobały się również gry wspierające nie tylko naukę ortografii, ale jednocześnie trenujące umiejętności liczenia głosek i sylab.

 

Ortografia z mrówką o borówką

 

Wiedza na horyzoncie

Ortografia z mrówką i borówką to w zamyśle pomoc edukacyjna dla dzieci w wieku 6-9 lat. Naszym zdaniem, niektóre elementy gier, spokojnie można wykorzystać w zabawach także z młodszymi dzieciakami. Solidne wykonanie, całkiem zgrabna i ładna szata graficzna a przede wszystkim kopalnia pomysłów to solidne atuty tego mega pakietu. Chciałoby się rzecz prosimy o więcej!

Nasza ocena: bardzo dobry z plusem

 

 

KapitanNauka.pl

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.