Zagadka Grobu Wampira. Detektywi z Tajemniczej 5

zagadka grobu wampira

Podstawowym błędem jest podawanie teorii, zanim uzyska się dane. Niepostrzeżenie zaczyna się dostosowywać fakty, by zgadzały się z teoriami, zamiast próbować stworzyć teorię, która byłaby zgodna z faktami
/Arthur Conan Doyle/

 

Kiedy autor powieści kryminalnych i sensacyjnych dla dorosłych, a do tego jeszcze archeolog i doktor nauk humanistycznych, bierze się za pisanie książek dla dzieci, to przyznacie sami, że robi się całkiem ciekawie?! Marta Guzowska, bo o niej tu mowa, powołała do życia zupełnie niezwykłą dziecięcą ekipę detektywistyczną – Ankę i Piotrka. Tak też powstał nowy cykl kryminałów dla młodych czytelników – Detektywi z Tajemniczej 5.
Po emocjach jakie dostarczył nam pierwszy tom cyklu: Zagadka Zaginionej Kamei, z wielką niecierpliwością i sporymi oczekiwaniami, wypatrywaliśmy kolejnej odsłony przygód młodych detektywów. I oto Detektywi z Tajemniczej 5 powracają w brawurowym stylu!
Nowa przygoda, nowe wyzwania i zupełnie nową dawkę emocji czyli… Detektywi z Tajemniczej 5. Zagadka Grobu Wampira.

 

zagadka grobu wampira

 

Wakacje z dreszczykiem

Wakacje nad morzem? A może wakacje w górach? Nic z tego! Jak wakacje, to tylko w szkole i na dodatek… koło cmentarza! Czujecie lekki dreszczyk?! Spokojnie! Szkoła to tylko miejsce, gdzie Pan Janek, który jest archeologiem i wujkiem Piotrka, oraz jego ekipa badawcza stacjonuje, ponieważ niedaleko prowadzą swoje bardzo ważne wykopaliska. Zapewne już domyślacie się, gdzie znajduje się stanowisko archeologiczne?

Anka, Piotrek oraz jego młodsza siostra Jaga i uroczy szczurek Sherlock, odkrywają grób wampira… Na dodatek w zupełnie niewyjaśnionych okolicznościach znika z grobu czaszka! Teraz nie ma wyjścia – Detektywi z Tajemniczej 5 muszą wkroczyć do akcji!

 

zagadka grobu wampira

 

zagadka grobu wampira

 

Zagadka Grobu Wampira czyli… myśl logicznie!

Detektywi z Tajemniczej 5. Zagadka Grobu Wampira to książka o zupełnie nowej strukturze. Przygodowa fabuła młodych bohaterów łączy w sobie dynamikę dziecięcej powieści detektywistycznej, elementy wiedzy z zakresu archeologii i interaktywną formę zabawy intelektualnej. Śledząc kolejne perypetie Anki, Piotrka, Jagi i sympatycznego szczurka Sherlocka, czytelnik będzie musiał odpowiadać na wiele nurtujących pytań, zbierać dowody, wysuwać i weryfikować hipotezy. Ostatecznie przecież, aby z grona kilku podejrzanych wyłonić złodzieja, trzeba trochę pogłówkować!

 

zagadka grobu wampira

 

Zagadka sukcesu

Zagadka Grobu Wampira to jednak nie tylko dobra zabawa i emocje czytelnicze, ale także sporo akcentów pedagogicznych.
Marta Guzowska, zaprosiła swoich czytelników do niezwykłej interaktywnej zabawy i pozwoliła poczuć się jak Sherlock Holmes czy detektyw Herkules Poirot. Rozdziały książki często kończą się pytaniem- zagadką. Czytelnik ma do wyboru kilka wariantów odpowiedzi a o trafności swojego wyboru może przekonać się już na początku kolejnego rozdziału. Taka zabawa to nie tylko świetnie ćwiczenie na koncentrację, ale także rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem.

 

zagadka grobu wampira

 

Zagadka Grobu Wampira to przygoda detektywistyczna, która z pewnością zachęca dzieci do czytania książek. Treść i klimat książki świetne podkreślają minimalistyczne czarno-białe ilustracje Agaty Raczyńskiej. Ilustratorka zdecydowała się też na wykorzystanie w książce pewnych akcentów fioletowych, co mimowolnie kojarzy się ze stylistyką i ornamentyką funeralną. Wszystko to idealnie pasuje do takiego „wampirzego klimatu”.

 

zagadka grobu wampira

 

Wampiry nie takie straszne

Detektywi z Tajemniczej 5 zostali wymyśleni na wyraźne życzenie dzieci Pani Marty Guzowskiej, co całkiem sporo wyjaśnia. Jak twierdzi sama autorka „dla dzieci pisze się o wiele trudniej, bo mają detektor ściemy”. Może właśnie dlatego Zagadka Grobu Wampira to także spora dawka wiedzy z zakresu historii i archeologii. Autorka „odczarowuje” dziecięce strachy o wampirach, wyjaśniając w swojej książce, czym właściwie jest wampiryzm z naukowego punktu widzenia. Pod koniec książki znajduje się nawet mały rozdział, który tłumaczy czytelnikowi skąd w historii i kulturze pojawił się mit wampira. Tu znajdziemy także krótkie informacje, o tym co archeolodzy odkrywają w dawnych grobowcach oraz… kim jest hiena cmentarna.

 

zagadka grobu wampira

 

zagadka grobu wampira

 

Detektywi z Tajemniczej 5. Zagadka Grobu Wampira to naszym zdaniem naprawdę bardzo ciekawa propozycja czytelnicza dla dzieci. W przygotowaniu jest już kolejny tom: Zagadka Królowej Myszy. Też jesteście ciekawi, jaka czeka nas nowa przygoda?!

 

Nasza ocena: bardzo dobry

 

 

Marta Guzowska
Detektywi z Tajemniczej 5
Zagadka Grobu Wampira
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
ISBN 978-83-10-13241-3

 

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

 

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.