Przez morza, oceany i… w kosmos, czyli Targi Książki w Krakowie 201721 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

„Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej”
/Ryszard Kapuściński/

Targi Książki w Krakowie to prawdziwa gratka dla każdego małego i dużego wielbiciela książek. Dla nas była to także niezwykła okazja aby osobiście poznać i chociaż chwile porozmawiać z ulubionymi autorami.

Targi Książki w Krakowie, to także jedna z nielicznym okazji, aby w jednym miejscu i czasie spotkać… Wielkich Polskich Podróżników!

 

Tak smakuje pieprz i wanilia

Wiele lat temu, na antenie telewizji polskiej emitowany był bardzo popularny program podróżniczy „Pieprz i Wanilia”, który był autorskim dziełem Tony’ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej. Program ten był na antenie przez ponad dwadzieścia lat i liczył ponad trzysta odcinków. Dziś wspominam te programy z lekką nutką nostalgii i tęsknoty… Tony Halik niestety zmarł w 1998 roku i realizacja tych programów została zakończona.

Kiedy usłyszałam, że na Targach Książki w Krakowie pojawi się Elżbieta Dzikowska, postanowiłam, że koniecznie musimy z nią się spotkać…
Elżbieta Dzikowska to przecież człowiek legenda! Historyk sztuki, sinolog, podróżniczka, reżyser i operator filmów dokumentalnych, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych, a także wystaw sztuki współczesnej.

Czy wiecie, ze w 1976 wraz ze swoim mężem Tonym Halikiem byli pierwszymi Polakami, którzy dotarli do ruin zaginionego miasta Vilcabamba, ostatniej stolicy Inków. Wspólnie zwiedzili prawie całą Amerykę Łacińską, Europę, aż 27 stanów USA i byli w Rosji. To niezwykłe małżeństwo zawędrowało również do: Chin, Australii i Nowej Zelandii. Odwiedzili także: Tajlandię, Indie i Sri Lankę. Ich celem podróży zostały także: Tahiti, Hawaje, Galapagos, Wyspa Wielkanocna, oraz Kenia, Tanzania, Maroko, Libia i Egipt.

 
21 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
 
To spotkanie było dla nas bardzo emocjonujące i mega inspirujące, a Elżbieta Dzikowska to niesamowicie ciepła i sympatyczna osoba!
 
21 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
 

Na Biegun marsz!

Marek Kamiński to osoba, którą także nikomu nie trzeba specjalnie przedstawiać! Historię tego słynnego podróżnika, nasza pociecha poznała dzięki książce „Marek. Chłopiec który miał marzenia”. A przed nami jeszcze całkiem poważne i dorosłe książki…

Nasza mała podróżniczka „wyciągnęła” od Pana Kamińskiego kilka ciekawych informacji… Ten wielki, ale bardzo skromny i powściągliwy człowiek przyznał, że podczas wyprawy na Biegun Południowy jednak „trochę się bał i baaardzo zmarzł”.

 
21 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
 

Blondynka na językach świata…

¡Hola! ¿Cómo estás? – to się dopiero nazywa mocne wejście! Tak właśnie zaczęła swoje pierwsze spotkanie nasza córcia, kiedy w końcu doczekała się spotkania z niesamowitą Beatą Pawlikowską.
 
21 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
 

Jak się okazało Beata Pawlikowska to niezwykle sympatyczna, otwarta i żywiołowa osoba. Obie „Panie” na prawdę miały o czym porozmawiać!
Nasza córka nie tylko „przepytała” Panią Beatę na okoliczność języka hiszpańskiego, ale także opowiadała o swojej fascynacji podróżami.

Największym zaskoczeniem dla tej podróżniczki, było jednak to, że nasza córcia samodzielnie przeczytała już kilka jej książek. Wielkie wrażenie zrobił także fakt, że oprócz hiszpańskiego i angielskiego… uczymy się także chińskiego!

 
21 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
 

Nela… dziewczynka taka jak ja!

Na Targi Książki w Krakowie na spotkanie z Nelą Małą Reporterką przybyły prawdziwe tłumy!
Dostanie się do sali spotkań graniczyło prawie z cudem… A jednak udało się!
 
21 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
 
21 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
 

Nasza prywatna „Mała Podróżniczka” bardzo lubi książki Neli i dlatego bardzo ucieszyła się, kiedy usłyszała, że będzie mogła spotkać się z Nią osobiście. A było to spotkanie faktycznie dość ciekawe! Czy wiedzieliście, że Nela ma już 12 lat i chodzi do 8 klasy? Tak, tak – nasza czujna pociecha dokładnie wypytało o to Małą Reporterkę.

 

Kobiety na krańcach świata…

Martyna Wojciechowska to kolejna wielka podróżniczka, która mocno rozpala serce i umysł naszej małej wielbicielki przygód. W domowej biblioteczce, na honorowym miejscu stoi oczywiście kilka książek tej autorki. Seria „Zwierzaki świata” to lektura, która podoba się także całkiem dorosłym czytelnikom.

Kiedy nasza pociecha usłyszała, że na Targi Książki w Krakowie przyjedzie Pani Martyna, to natychmiast postanowiła, że koniecznie musimy iść na spotkanie z tą podróżniczką. A spotkanie to okazało się być całkowicie wyjątkowe!
 
21 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
 

Martyna Wojciechowska to niezwykle ciepła i kontaktowa osoba, która natychmiast znalazła wspólne tematy do rozmowy nawet z małym dzieckiem. Ogromną furorę zrobiła… opaska naszej córki. Martyna postanowiła natychmiast ją przymierzyć i zrobić sobie fotki!

 
21 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
 
21 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
 
Pani Martyna była trochę zaskoczona, że nasza pociecha „zna” jej córkę Marysię… W końcu Marysia ciągnie do Marysi!
 

Uwaga! Lecę na Marsa!

Świat to za mało… więc czas lecieć w kosmos! A któż lepiej orientuje się w sprawach kosmosu jak nie… Pan Generał Mirosław Hermaszewski.

Jak na razie, nasz jedyny polski kosmonauta, to przecudownie ciepły i dowcipny człowiek, który od razu pobił serce naszej córki. Nasza opaska znowu zrobiła ogromną furorę!

 
21 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
 

Nasza pociecha bardzo dokładnie „przepytała” Pana Hermaszewskiego o jego kontakty z innymi kosmonautami. Jak się okazało, niestety Pan Generał nigdy nie miał okazji poznać osobiście Jurija Gagarina. Ale za to poznał jego żonę!

 
21 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
 

Nasza „mała miłośniczka przygód” zrobiła naprawdę ogromne wrażenie na tym Wielkim Człowieku. Pan Generał był mocno zaskoczony, że taka mała dziewczynka wie kto to jest Walentina Tiereszkowa („O to moja dobra koleżanka! Często do siebie piszemy!” – powiedział Hermaszewski) i zna nazwiska kosmonautów, którzy polecieli na Księżyc.

Rozmowa była tak swobodna i wesoła, jakby nasza córka znała Pana Generała od lat! On sam „zdradził” córce tajemnice, że jego wnuczek ma na imię Neil, na cześć samego Neila Armstronga.
 
21 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
 

Spotkanie z Mirosławem Hermaszewskim było dla naszej pociechy ogromnym przeżyciem… Zdobyty autograf i wspólne zdjęcia to naprawdę niezwykle cenne pamiątki.

 
21 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
 

Nasza mała podróżniczka opowiedziała Generałowi o swoich kosmicznych fascynacjach i… pochwaliła się, że „leci” na Marsa! No leci… a właściwie leci w przyszłym roku sonda kosmiczna NASA, z chipem na pokładzie, na którym znajduje się m.in. nazwisko naszej córki. I w tym momencie dopiero wywiązała się prawdziwa „kosmiczna” dyskusja!

 
21 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
 

Podczas tego weekendu „niestety” o spaniu zupełnie nie było mowy… Emocje wzięły górę! Zmęczona, ale bardzo szczęśliwa nasza mała podróżniczka, czeka już z utęsknieniem na Targi Książki w Krakowie roku następnym!

 
Edukacja domowa
 

 

 


Wpis powstał w ramach projektu blogowego "Mali podróżnicy"


Logo projektu Mali Podróżnicy


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *