Goya czyli… artysta prowokator i ryzykant

Mistrzowie w Cervantesie - Goya

„Aby mógł w pełni rozwinąć swój geniusz, musiał ryzykować, że jego sztuka przestanie się podobać”
/André Malraux/

Goya prawdziwy mistrz ekscentryczności i prowokacji, to wielki artysta, który inspirował nas podczas kolejnych warsztatów artystycznych dla dzieci, w ramach cyklu “Mistrzowie w Cervantesie”. Dla nas to także kolejne warsztaty przeprowadzone w ramach projektu „Sztuka oswajania sztuki”.

 

Mistrzowie w Cervantesie - Goya

 

Mistrzowie w Cervantesie - Goya

 

„Miałem trzech mistrzów: Velazqueza, Rembrandta i Naturę”

Francisco José de Goya y Lucientes, znany jako Goya, to niezwykle utalentowany hiszpański rysownik, malarz i rytownik. Artysta urodził się w miejscowości Fuendetodos, w prowincji Zaragoza, ale jego dzieciństwo związane jest z Saragossą. To właśnie tu wieku zaledwie 13 lat zaczął naukę w pracowni miejscowego malarza José Luzána. Chociaż Goya od dziecka przejawiał ogromne zainteresowanie rysunkiem, to z pewnością wtedy mnie mógł przewidzieć, że stanie się jedną z najistotniejszych postaci malarstwa XVIII wieku, a jego dzieła znajdą się w najważniejszych muzeach na całym świecie.

 

Mistrzowie w Cervantesie - Goya

 

Mistrzowie w Cervantesie - Goya

 

„Siłą jego sztuki jest prowokacyjna kpina. Ów śmiech może być pogardliwy, albo pochlebny. Goya nie ubiega się o nasze względy: to wy jesteście na jego łasce. On was wychowuje i wystawia na próbę”

Artysta miał ogromny wpływ na oblicze sztuki w kolejnych wiekach… W swojej ekscentrycznej twórczości potrafił łączyć techniki i tematykę dawnej sztuki z elementami bliskimi co uważamy za tzw malarstwo współczesne. Goya nazywany jest często „ostatnim starym mistrzem i pierwszym malarzem nowoczesnym”. Szczególnie jego późniejsze dzieła wydają się zapowiedzią takich kierunków jak impresjonizmu i ekspresjonizmu.

Znawcy sztuki określają jego specyficzny zamaszysty sposób nakładania farby jako coś co jest bliskie abstrakcji, a bunt przeciwko konwencjom w sztuce przywodzi na myśl założenia surrealizmu. Goya stał się źródłem inspiracji m.in. dla takich artystów jak: Édouard Manet, Edvard Munch czy Pablo Picasso.

Mówi się, że Goya inspirował: impresjonistów, symbolistów, ekspresjonistów, fowistów i surrealistów…

 

Mistrzowie w Cervantesie - Goya

 

Mistrzowie w Cervantesie - Goya

 

Goya – warsztaty inne niż wszystkie

Warsztaty plastyczne dla dzieci, które zorganizowała i przeprowadziła artystka Ronda Bautista, inspirowane były twórczością Goi jako genialnego wizjonera, który z całą pewnością mocno wyprzedzał swoje czasy.

W trakcie warsztatów dzieci poznawały najważniejsze dzieła tego artysty, po to, by w drugiej części zajęć, inspirując się jego pracami, wejść w rolę wielkiego odkrywcy- eksperymentatora i zaprojektować, a następnie stworzyć już własne „małe dzieła sztuki”. Zajęcia prowadzone były w języku hiszpańskim (częściowo tłumaczone), co niewątpliwie stanowiło dodatkową atrakcje tych warsztatów.

 

Mistrzowie w Cervantesie - Goya

 

Mistrzowie w Cervantesie - Goya

 

Intrygująca tematyka, ekspresja scen oraz ciemna skala barwna sprawiają, że obrazy Goi należą do najbardziej tajemniczych i trudnych do interpretacji dzieł sztuki. Dzieciaki jednak świetnie intuicyjnie potrafiły wczuć się w niezwykły klimat i nastrój prac tego artysty.

Jak widzicie było naprawdę fantastycznie! Niesamowite emocje i moc inspiracji.
Czekamy już na następne warsztaty!

 

Mistrzowie w Cervantesie - Goya

 

Mistrzowie w Cervantesie - Goya

 

Postscriptum

Warsztaty stały się dla nas także bardzo cenną inspiracja do samodzielnych poszukiwań artystycznych i tematem ciekawych, chociaż często bardzo trudnych i kontrowersyjnych dyskusji. O tym, że Twórczość Francisco José de Goya y Lucientes znalazła zwoje odbicie także w świecie literatury i filmu staraliśmy się przybliżyć naszej córce opowiadając o trochę o filmach Goya” w reżyserii Carlosa Saury z 1999 roku oraz Duchy Goi” w reżyserii Miloša Formana z 2006 roku. Trudne okazały się także rozmowy dotyczące polskiego dramatu wojennego Demony wojny według Goi” w reżyserii i na podstawie scenariusza Władysława Pasikowskiego. Tu jeszcze wiele pracy przed nami…
Jednak coś, czego absolutnie się nie spodziewaliśmy i co nas mega zaskoczyło, to fakt, że twórczości Goi może stać się inspiracją do filmu Bollywood!

Oto teledysk z filmu „Bangistan” z 2015 roku… Obejrzyjcie dokładnie ten clip, a następnie spróbujcie wskazać elementy nawiązujące do twórczości tego niesamowitego hiszpańskiego artysty. Miłej zabawy!

  

 

 


Wpis powstał w ramach projektu blogowego "Bliżej Sztuki"


Logo projektu Bliżej Sztuki


Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.