Zadziwiający Świat Ptaków, czyli… co ptaki śpiewają o nas samych

Zadziwiający Świat Ptaków

„Żadne inne dzikie zwierzęta nie czują się wśród ludzi tak swobodnie i nie występują w naszym otoczeniu tak licznie i w takiej różnorodności, jak ptaki. Choćby z tego względu nasz związek z ptakami różni się od relacji z wszelkimi innymi dzikimi stworzeniami…”
/Jim Robbins/

 

Przyznajcie się, kiedy ostatni raz czytaliście naprawdę dobrą książkę popularnonaukową? Zazwyczaj sięgamy po sensacje, jakiś thriller, fantastykę lub popularne romansidło. Po literaturę „z górnej półki” bardzo rzadko a po szkolne lektury… tylko z przymusu. Tymczasem na rynku wydawniczym pojawiła się książka, która jest niezwykle ciekawym skrzyżowaniem wszystkich tych gatunków! Już dawno żadna lektura nie wywołała u mnie tylu skrajnych emocji…
Oto Wydawnictwo Feeria wydało książkę Jima Robbinsa – Zadziwiający Świat Ptaków.

 

Zadziwiający Świat Ptaków

 

Ptaki – transcendencja universum ludzkości

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego ludzie z różnych epok historycznych pragnęli oderwać się od ziemi i wznieść wysoko w przestworza? Ptaki i latanie działały na naszą wyobraźnię od zarania dziejów. Budziły uczucia wzniosłości i zachwytu oraz pewną tęsknotę, aby nie rzec zazdrość. Ptaki urzeczywistniają nasze pragnienia oderwania się od tego, co prozaiczne i przyziemne… Magiczne zdolności Ale właściwie skąd się wzięły ptaki? Jak jest geneza powstania zdolności lotu? Czy obserwując współczesne ptaki, można badać tajemnice ewolucji? Rozważaniami właśnie nad tymi problemami, Jim Robbins rozpoczyna swoją fascynującą opowieść o tym, jak ptaki przenikają nieomal każdą dziedzinę ludzkiego istnienia. Ten łyk teorii jest absolutnie doskonale wkomponowany w całość tego pisarskiego projektu i nawet na moment nie pozwala czytelnikowi ma chwilę zniechęcenia, czy znużenia. Ten zabieg nadaje książce pewną klarowną spójność i jednocześnie inspiruje do własnych przemyśleń.

 

Ornitologia Aviatora

Zadziwiający Świat Ptaków, to coś więcej niż zwykła opowieść badacza i miłośnika ptaków. Jim Robbins stara się wyjaśnić czytelnikowi nie tylko jak człowiek rozumie ptaki, ale także jak wiedza o tych zwierzętach pozwala nam rozumieć samych siebie i otaczający nas świat. To właśnie tu dowiadujemy się, że lot małych, niepozornych kolibrów, stał się inspiracją do skonstruowania współczesnej wersji Leonardowego ornitoptera. Oczarować nas może także zwyczajny zimorodek, który pomógł ulepszyć konstrukcję pierwszych szybkich japońskich pociągów Shinkansen. A czy naukowcy z NASA i MIT także mają swoich ptasich sprzymierzeńców? Odpowiedź może was mocno zaskoczyć, bo w tej lekturze dzieje się naprawdę dużo i szybko!

 

Zadziwiający Świat Ptaków

 

 

Ptasia kryminalistyka

Człowiek dostrzegał mistyczne piękno ptasich treli, ale potrafił wykorzystać te zwierzęta także tylko do swoich własnych, często bardzo egoistycznych potrzeb. Jim Robbins w swojej książce Zadziwiający Świat Ptaków pozwala nam zobaczyć takie trudne relacje człowiek – ptak, tak aby dać nam pole do własnych refleksji. Autor przytacza nam zadziwiającą karierę kanarków, które z „Wyspy Psów”, czyli Insula Canaria trafiają na salony, ale i do mrocznych zakamarków kopalni. Czy wiedzieliście, że ptaki te, były wykorzystywane przez górników do monitorowania poziomu trujących gazów (metan, czad) aż do lat 80-tych ubiegłego wieku? Takich niesamowitych historii znajdziecie w tej książce o wiele więcej!

 

 

Zadziwiający Świat Ptaków

 

Architektura metapoznania

Współczesny człowiek zazwyczaj nie wyobraża sobie swojego istnienia bez dobrodziejstw świata technologii IT. Google i Wikipedia, które jak pisze Jim Robbins są przykładami metapoznania, mają również swój ptasi pierwowzór. Ale to nie wszystko! Jak się okazuje dynamika zachowań stadnych ptaków oraz coś co można nazwać „inteligencją roju” rzuca nowe zupełnie nowe światło na… naszą demokrację. Czy zatem badania architektury zachowań stadnych ptaków, mogą stać się potężnym narzędziem w rekach psychologów i… polityków? Trzeba przyznać, że autor świetnie potrafi trzymać czytelnika w napięciu!
Możecie mi wierzyć, że Zadziwiający Świat Ptaków to skrzyżowanie dobrego reportażu, intymnych pamiętników, świetnej przygodówki, wciągającego trillera i… małej encyklopedii. A może jest tam coś więcej? No, w końcu kiedy ostatnio czytaliście o splataniu kwantowym ptasiego oka z polem magnetycznym Ziemi?

 

Przekleństwo ptasich darów

Barwna, żywiołowa opowieść Jima Robbinsa nie raz jednak wprawia czytelnika w spore zakłopotanie… Ptaki maja coś, co człowiek z wielką chęcią ochoczo czerpie pełnymi garściami. Pióra, jaja czy mięso ptaków to zaledwie mała część wielkiego repertuaru możliwości. Jim Robbins pokazuje nam także coś, co niekoniecznie nam się spodoba. Historia puchu edredonowego czy zawrotnej ewolucyjnej kariery kury bankiwa to świetne przykłady niezwykle osobistego i emocjonalnego podejścia autora, które niezwykle mocno oddziałuje na czytelnika. Tu możemy poczuć jak ludzkość utraciła coś z poczucia świętości i absolutu. To zdecydowanie najmroczniejsza część tej książki! Zadziwiający Świat Ptaków to także niewygodne prawdy i mrożące krew w żyłach fakty, które potrafią potrafią naruszyć egzystencjalny spokój nawet największego twardziela. Ale tu chyba tkwi ogromna siła autentyczności przekazu tej książki! Gwarantuje, że już nigdy nie spojrzycie na drobiowy kotlet w ten sam obojętny konsumpcyjny sposób.

 

Zadziwiający Świat Ptaków

 

Pierwotne instynkty współczesnego łowcy

Chyba nigdy do czasu lektury Jima Robbinsa nie zdawałam sobie sprawy, ze nadal wielu ludzi polega na dzikim ptactwie, jako głównym źródle pożywienia. Opisana przez autora zaskakująca historia zupy z gniazda salanga (zwanej „kawiorem Wschodu”), czy też filipiński przysmak- balut (w Wietnamie znany jako hot vit lon) wywołuje bardzo mieszane uczucia. Osobliwa wydaje się także potrawa przygotowywana przez rdzennych Grenlandczyków – kiviak. Czytelnik może poczuć się oszołomiony tymi kulinarnymi opowieściami do tego stopnia, że będzie potrzebował napić się czegoś naprawdę orzeźwiającego!

Zadziwiający Świat Ptaków wprowadza nas w prawdziwe zakłopotanie także z kolejnego powodu… W dobie tego co obecnie czytamy o ochronie przyrody, zaskakujące mogą być opinie autora na temat zrównoważonego łowiectwa. Wyobrażacie sobie ptaki, w roli przewodników myśliwych? Przeczytajcie książkę Jima Robbinsa a sami się przekonacie, że to się dzieje naprawdę!

 

Sekretna moc guano

Jim Robbins stara się przyczynić do zmiany naszego postrzegania ptaków, tak aby wydobyć je z tła na pierwszy plan, wprost w światła jupiterów. Wzruszający zachwyt ma być nie tylko zaraźliwy ale i ma przenieść nasze myślenie o ptakach z powszedniości do cudowności. Czy jednak historia ptasiego guano może stać się przyczynkiem do powstania nowego kształtu naszych relacji z tymi fascynującymi stworzeniami? Zadziwiający Świat Ptaków w dość prosty, ale jednocześnie bardzo wyrazisty sposób nakreśla nam ekologiczną rangę problemu. Nietuzinkowe i jednocześnie wielopoziomowe ujęcie tematu pozwala zobaczyć głęboką więź emocjonalną człowieka z otaczającą go naturą.

 

Zadziwiający Świat Ptaków

 

Neurologiczna psychologia ptasiego człowieczeństwa

Motyw głębokiej więzi ludzi i ptaków występuje w wielu kulturach na całym świecie. Czy to jednak możliwe, że dzięki naszym skrzydlatym przyjaciołom możemy także zajrzeć w głąb ludzkiego umysłu i badać neuroplastyczność naszego mózgu? Zadziwiający Świat Ptaków daje nam w tym względzie naprawdę sporo wskazówek. Jim Robbins przytacza całą paletę przykładów takich naukowych badań, z których jasno wynika, że określenie „ptasi móżdżek” już dawno straciło swoją racje bytu. Jak sądzicie, co mogą mieć wspólnego londyńscy taksówkarze i orzechówki popielate? Czy armia ptaków szpiegowskich na usługach wojska to tylko science fiction? Czy ptaki mogą nam zostać poliglotami? Czy zagmatwana sieć miłosna ptasich rodzin może tłumaczyć ludzkie ludzkie pożądanie, cudzołóstwo lub… kazirodztwo? Odpowiedzi na te i wiele innych intrygujących pytań, znajdziecie czytając pasjonująca lekturę Jima Robbinsa.

 

Zadziwiający Świat Ptaków

 

Zadziwiający Świat Ptaków… brakujące ogniwo

Książka Jima Robbinsa intryguje i zachwyca, budzi zakłopotanie i zmusza do myślenia. Zadziwiający Świat Ptaków nie jest bowiem zwykłym zbiorem suchych faktów, ale wciągającą przygodą, w której rzetelną wiedzę ubarwiają liczne anegdoty. Oprawa graficzna jest bardzo subtelna a okładka zdecydowanie przykuwa wzrok czytelnika. To co jednak trochę przeszkadza w odbiorze tej lektury to brak zdjęć naszych skrzydlatych bohaterów.

Zadziwiający Świat Ptaków to lektura, po którą powinien sięgnąć każdy szanujący się miłośnik przyrody a w szczególności wielbiciel ptaków. Naszym zdaniem to także świetna dodatkowa lektura dla studentów biologii czy ochrony środowiska oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Kreatywny nauczyciel przyrody, ale też mądry i odpowiedzialny rodzic, może wiedzę z tej książki „sprzedać” także dużo młodszym „przyrodnikom”. Mnie udało się zainteresować opowieściami z tej książki, nawet moją 8-letnią córkę… Dla nas była to fantastyczna inspiracja nie tylko do ciekawych poszukiwań, ale i długich, często dość trudnych i kontrowersyjnych rozmów!

Zadziwiający Świat Ptaków to emocje… prawdziwe emocje! Polecamy!

 

 

Jim Robbins
Zadziwiający Świat Ptaków
Co ptaki śpiewają o nas samych
Wydawnictwo Feeria
ISBN 978-83-7229-719-8

 

Wydawnictwo Feeria


 

Na kolanie, to my miziamy naszą kotkę Roksolanę.
Recenzje piszemy zawsze tylko na serio!

 

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.