Święto Holi – Festival of colours Kraków 2018

Święto Holi

„Bo radość to słoneczny kolor życia”
/Samuel Taylor Coleridge/

Święto Holi zwane także Festiwalem Kolorów to hinduistyczne święto radości i wiosny, które najczęściej kojarzone jest z kolorowymi proszkami do obrzucania przyjaciół. Holi obchodzone jest przeważnie w dniu pełni księżyca w miesiącu phalguna co przypada na nasz okres między lutym a marcem.
Święto to obchodzi się przede wszystkim w Indiach, Nepalu i innych regionach świata z populacją Hindusów lub osób pochodzenia indyjskiego.

W ostatnich czasach, Festiwal Kolorów rozprzestrzenił się w różnych częściach Europy oraz w Ameryce Północnej, jako święto miłości, radości, życia i kolorów wiosny.

 

Święto Holi

 

Holi krok po kroku

Rozpoczynając Holi Hindusi rozpalają ogniska, upamiętniając tym samym Holikę, czyli mityczną postać spaloną przez króla demonów. Ludzie zbierają się w tym dniu żeby wspólnie śpiewać i tańczyć. Drugi dzień święta Hindusi zaczynają od malowania twarzy, wierząc, że przynosi to szczęście, pomyślność i zdrowie. Nawet kompletnie nieznani sobie ludzie obsypują kolorowymi proszkami, symbolizującymi wiosenne ożywienie świata. Kolorowe proszki tradycyjnie były wytwarzane z roślin kwitnących właśnie na wiosnę. Proszki wytwarzano z wielobarwnych płatków kwiatów oraz z aromatycznych suszonych owoców. Współcześnie częściej jednak używa się przemysłowych zamienników. Drugi dzień Holi, to także przetaczające się przez miasto, do późnych godzin nocnych wielotysięczne parady.

 

Święto Holi

 

Krakowskie obchody Holi

Indyjsko-Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kultury (IPCC) oraz Nowohuckie Centrum Kultury zorganizowało 6 kwietnia 2018r. obchody Indyjskiego Święta Kolorów.

Wydarzenie rozpoczęło się od wspaniałego pokazu tanecznego i rozpalenia symbolicznego ogniska…

 

Święto Holi

 

Podczas tegorocznych obchodów tego święta na krakowskiej scenie zagościły: Indian Dance Group Natarang z Chorzowa, Kahani Dance Group ze Śląska, Mohini Indian Dance Group z Warszawy, Chameli Group z Krakowa wraz z kursantkami, Natyalaya z Krakowa, Zespół Tańca Indyjskiego Moh Lena z Krakowa, Zespół Tańca Bollywood Shakti z Chrzanowa, Jolanta Sejfried z Krakowa, Zespół Manjari z Krakowa, a także Zespół Jhankaar z Indii. Dodatkową atrakcja był pokaz tradycyjnej indyjskiej jogi w wykonaniu indyjskiej nauczycielki Kirti Gahlawat.

Zespoły zaprezentowały klasyczne tańce indyjskie (bharatanatyam, kathak, kuchipudi), taniec bollywood oraz liczne taneczno- muzyczne fuzje.

 

Święto Holi

 

Święto Holi

 

Święto Holi

 

Święto Holi

 

Barwy, smaki i zapachy Indii

Krakowskie Święto Holi to także możliwość skosztowania potraw prosto z indyjskiej kuchni. O nasze niezapomniane wrażenia kulinarne zadbała krakowska Restauracja Hot Chili. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko z indyjskimi słodyczami.

 

Święto Holi

 

Chętni mogli także skorzystać z profesjonalnych usług wykonujących tatuaże henną. Były to: Loske, Mehendi od Marynki Kraków, Mehndi & henna art by Marta.

 

Święto Holi

 

Moc niespodzianek

Tegoroczne obchody Święta Kolorów nie mogły się także odbyć bez licznych niespodzianek. Oprócz kiermaszu rzeczy z Nepalu pojawiły się także konkursy z nagrodami oraz… tło fotograficzne Holi do wykonywania zdjęć prosto z Bollywood!

 

Święto Holi

 

Święto Holi

 

Święto Holi

 

Ciekawą niespodzianką był także pokaz makijażu w stylu gwiazd Bollywood.

 

Święto Holi

 

Dla nas była to także niesamowita okazja do poznania wielu niesamowitych osób… Okazuje się, że wśród naszych rodaków jest naprawdę multum zapalonych wielbicieli historii i kultury Indii. Niesamowicie ekscytująca była także możliwość poznania i porozmawiania z rodowitymi Hindusami.

 

 

Święto Holi

 

Jak zwykle najwięcej do powiedzenia miały dzieci, które od razu złapały nic porozumienia! Tym razem znowu, „całkiem nieoczekiwanie” przydał się Marysi język angielski.

 

Święto Holi

Językowy zawrót głowy…

Język hindi, podobnie jak inne języki indoaryjskie, wywodzi się z sanskrytu, poprzez starożytne dialekty zwane prakrytami, i średniowieczne, zwane apabhranśa. Posługuje się nim jako pierwszym językiem ok 180 milionów osób. Jednak po zaklasyfikowaniu jako dialekty hindi języków radźastani, bihari oraz pahari (bez nepalskiego) mówi w tym języku aż 422 mln osób, czyli 41% mieszkańców Indii.

Język hindi używany jest także w Nepalu (ok 500 tys.), na Fidżi (ok 300 tys.), na Mauritiusie i w Surinamie (po ok 100 tys.). Posługują się nim również hinduscy imigranci w Europie Zachodniej.

नमस्ते namaste!

मेरा नाम MARIA है mera nām MARIA hai

आप से मिलकर बहुत ख़ुशी हुई āp se milkar bahut khuśī huī… czyli Miło było Cię poznać!

 

Święto Holi

 

Najlepszym językiem okazał się jednak język tańca!

 



 

 

Zapraszamy do obejrzenia naszej mini filmowej relacji z tego wydarzenia…

 

 



 



 



 



 



 



 



 



 



 



 



 



 



 



 



 

My już czekamy na Holii 2018…

 

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.