Hiszpańskie miasta na Liście Światowego Dziedzictwa Ludzkości… czyli wystawa, którą musieliśmy zobaczyć!

Hiszpańskie miasta na Liście Światowego Dziedzictwa Ludzkości

Podróże mają magiczną moc uzdrawiania duszy i zdecydowanie pomagają zdystansować się do problemów dnia codziennego. Nie rozwiązują ich bezpośrednio, jednak pomagają przewartościować i spojrzeć na nie jakby z drugiego brzegu rzeki /Martyna Wojciechowska/

Znacie jakieś hiszpańskie miasta na Liście Światowego Dziedzictwa Ludzkości?! My jeszcze do niedawna zupełnie nie byliśmy obeznani w temacie… Wszystko jednak zmieniło się po obejrzeniu wystawy w Instytucie Cervantesa w Krakowie.

 

Edukacja domowa

 

Hiszpańskie miasta na Liście Światowego Dziedzictwa Ludzkości…

Zapraszamy do naszej małej fotorelacji z tego wydarzenia…

 

Úbeda – Patio dawnego Szpitala Santiago

 

Edukacja domowa

 

Renesansowe zespoły zabytkowe Ubeda i Baeza.

Obszar miejski, miasteczek położonych na południu Hiszpanii, pochodzi zarówno z okresu muzułmańskiego (IX w.), jak i z czasów po rekonkwiście (XIII w.). Istotne zmiany nastąpiły w okresie XVI w., kiedy miasta zostały przebudowane pod wpływem koncepcji wczesnego renesansu. Taka inicjatywa urbanistyczna była zgodna z wprowadzeniem do Hiszpanii włoskich idei humanistycznych. Miało to także istotny wpływ na architekturę Ameryki Łacińskiej.

 

Córdoba – Labirynt kolumn w Wielkim Meczecie

 

Edukacja domowa

 

Zespół zabytkowy w Kordobie.

Jak dowiedzieliśmy się, okres świetności Kordoby rozpoczął się w VIII w. po zdobyciu miasta przez Maurów. Zbudowano wówczas około 300 meczetów, a także liczne pałace i budynki publiczne. W XIII za panowania Ferdynanda II Świętego, wewnątrz Wielkiego Meczetu Kordoby zbudowano katedrę. Wzniesiono wówczas także nowe umocnienia obronne: Allkazar Królów Katolickich oraz wieżę – fortecę Calahorra.

 

Toledo – Panorama miasta

 

Edukacja domowa

 

Zespół zabytkowy w Toledo.

To naprawdę piękne miasto o przeszło dwutysiącletniej historii. Znajdowało się najpierw pod panowaniem Rzymian, a potem kolejno było: stolicą królestwa Wizygotów, twierdzą emiratu Kordony, przyczółkiem królestw chrześcijańskich walczących z Maurami oraz, w XVI w., czasowo ośrodkiem najwyższej władzy królewskiej za panowania Karola V. Jak dowiedzieliśmy się w mieście znajdują się prawdziwe arcydzieła będące świadectwem obecności różnych cywilizacji i religii – judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

 

Salamanca – La Clerecia i Dom Muszli (Casa de las Conchas)

 

Edukacja domowa

 

Zespół zabytkowy w Salamance.

Obszar ten jest bogaty we wspaniałe zabytki romańskie, gotyckie, mauretańskie, renesansowe i barokowe. Szczególnie imponujący jest otoczony ze wszystkich stron galeriami i arkadami główny plac miasta, Plaża Mayor. Miasto ma również niezwykle barwną historię. W Vl w. p.n.e. zostało zdobyte przez Kartagińczyków, następnie kolejno przejmowali je Rzymianie, Wizygoci i Maurowie, pod panowaniem których pozostało do XI w. Jednak Salamanka to przede wszystkim miasto uniwersyteckie. Tutejszy Uniwersytet jest jednym z najstarszych i najważniejszych w całej Europie.

 

Cuenca – Klasztor św. Pawła i Stare Miasto

 

Edukacja domowa

 

Zabytkowe miasto Cuenca.

Ta doskonale zachowana średniowieczna warownia została zbudowana przez Maurów w sercu kalifatu Kordoby. Po zdobyciu jej w XII w. przez Kastylijczyków, Cuenca stała się miastem królewskim i biskupim. Do dziś z tamtego okresu zachowały się cenne zabytki jak np. pierwsza w Hiszpanii katedra gotycka oraz słynne Casas Coigadas, czyli tzw. domy wiszące na skalistych zboczach górujących nad rzeką Huecar.

 

Ibiza – fragment zabytkowej starówki

 

Edukacja domowa

 

Różnorodność biologiczna i kulturowa.

Ibiza stanowi doskonały przykład wzajemnego oddziaływania wpływów środowiska morskiego i wyspiarskiego. Gęste łąki posidonies, endemicznego gatunku traw morskich występujących jedynie w basenie Morza Śródziemnego, stanowią ostoję różnorodnych form życia morskiego. Na Ibizie znajdują się także liczne świadectwa bogatej historii wyspy. Stanowiska archeologiczne: Caleta (osada) i Puig des Molins (cmentarz) świadczą o istotnej roli, jaką odgrywała wyspa w pradziejowej gospodarce regionów Morza Śródziemnego, a zwłaszcza w okresie fenicko – kartagińskim. Warowne Górne Miasto (Alta Vila) stanowi również cenny przykład architektury wojskowej renesansu, która znacząco wpłynęła na rozwój fortyfikacji w osadach hiszpańskich Nowego Świata.

 

Ávila – średniowieczne mury miasta

 

Edukacja domowa

 

Zespół zabytkowy w Ávili wraz z kościołami extra-muros.

Wiedzieliście, że Ávila to rodzinne miasto św. Teresy od Jezusa i miejsce pochówku wielkiego inkwizytora Torquemady. Założone w XI wieku, miało bronić terytorium Hiszpanii przed Maurami. Charakterystyczną średniowieczną surowość i czystość form architektonicznych podziwiać można m.in. w katedrze gotyckiej i murach obronnych, które wraz z 82 półokrągłymi basztami i 9 monumentalnymi bramami – stanowią najwspanialszy tego typu zespół w Hiszpanii.

 

Tarragona – Teatr Rzymski

 

Edukacja domowa

 

Zespół archeologiczny Tarraco.

Tarraco (obecna Tarragona) było głównym miastem administracyjnym i handlowym na terenie obecnej Hiszpanii w czasach rzymskich oraz ośrodkiem kultu cesarskiego dla wszystkich prowincji iberyjskich. Znajdowały się tu wspaniałe budowle, których fragmenty odsłaniały kolejne kampanie archeologiczne. Pomimo, że większość z nich zachowała się w stanie szczątkowym, a inne stanowią zalewie część późniejszych budowli, to jednak i tak dają niepodważalne świadectwo potęgi i świetności dawnej stolicy prowincji rzymskiej.

 

San Crlstóbal de la Laguna – Kościół Nuestra Seńora de la Concepción

 

Edukacja domowa

 

Zespół zabytkowy w San Cristóbal de la Laguna na Teneryfie.

Miasto posiada dwa centra urbanistyczne: nieplanowo rozwijające się Miasto Górne oraz planowo zbudowane Miasto Dolne. To drugie powstało wg. wywodzącego się z zasad filozoficznych planu idealnego „miasta-terytorium”, którego elementami są m.in szerokie ulice i otwarte przestrzenie, przy których rozlokowane są piękne kościoły oraz budowle prywatne i publiczne (XVI-XVIII w.).

 

*Tekst napisano opierając na informacjach zawartych na tabliczkach opisujących ekspozycję wystawy.

Wystawę można było oglądać w dniach 5-12 lipca 2017 r w Instytucie Cervantesa w Krakowie.

 

 

 


Wpis powstał w ramach projektu blogowego "Mali podróżnicy"


Logo projektu Mali Podróżnicy


 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *