Planeta Zwierząt – IQ Granna rządzi!

Planeta Zwierząt

Zastanawialiście się kiedyś, czy sowa jest szybsza od sarny? A może ciekawi Was czy flamingi żyją dłużej niż jelenie? Albo… czy bóbr jest większy od lisa? Prawda, ze te pytania trochę zaskakują?! Na szczęście odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w grze Planeta Zwierząt z serii IQ Granna.

 

Planeta Zwierząt

 

Sezamie otwórz się!

Zawartość pudełka jest na prawdę bogata. Oto mamy do dyspozycji 110 kart, 6 żetonów kontynentów, 50 żetonów punktów oraz 3 żetony cech. Dodatkowo w grze pojawiają się także pionki: Ekolog i Myśliwy.

W pudełku Planeta Zwierząt znajdujemy także ma bardzo przejrzystą instrukcję do gry. warto zauważyć, ze całość wykonana jest z bardzo solidnych materiałów.

 

Planeta Zwierząt

 

Planeta Zwierząt, czyli o co tutaj chodzi?!

Planeta Zwierząt ma bardzo jasno sformułowane cele i zasady gry. Po pierwsze gracze mają przyporządkować kary zwierząt do właściwych kontynentów na których żyją. Drugim celem graczy jest uszeregowanie tych kart zgodnie z wartościami ich cech.

Kiedy chociaż jeden z graczy pozbędzie się swojej ostatniej karty, wówczas runda ulega zakończeniu. W zabawie mamy tylko dwie rundy. Druga runda w zasadzie wygląda jak pierwsza. Gracz, który uzyska najmniej tzw punktów karnych, wygrywa!

 

Planeta Zwierząt

 

Przygotowanie do gry…

Aby rozpocząć grę trzeba umieścić na stole 6 żetonów kontynentów. Następnie losowo należy rozłożyć żetony cech, ale tak aby jeden żeton przypadał na dwa kontynenty. Żetony punktów kładziemy z boku.

W zależności od wyboru wariantu gry, w zabawie bierze udział tylko pionek Ekolog (umieszczamy w Australii), albo także pionek Myśliwy (wariant zaawansowany).
Liczba kart zwierząt jaka otrzymują gracze zależy od ilości osób biorących udział w zabawie. W grze może brać udział od 2 do 6 raczy.

Pamiętać należy, ze każdy gracz powinien tak trzymać swoje karty aby widzieć jedynie zdjęcie zwierzęcia i jego nazwę!

 

Planeta Zwierząt

 

No to gramy!

Gra Planeta Zwierząt składa się z dwóch rund. Zabawę zaczyna osoba, która ma w domu najwięcej zwierząt.

Gracz wykonuje ruch, podczas którego wybiera jedną z kart zwierząt trzymanych w ręku. Uczestnik musi zdeklarować, na którym kontynencie chce ją umieścić. Dodatkowo, jeżeli przy wybranym kontynencie są już jakieś karty, to wówczas musi zdecydować, pomiędzy którymi kartami chciałby umieścić swoją.

Jeżeli gracz nieprawidłowo przyporządkował kartę do kontynentu lub leżących na nim kart, jego kolejka się kończy się, a karta pozostaje w ręku.

 

Planeta Zwierząt

 

Ekolog kontra Myśliwy

Kontynent, na którym znajduje się pionek Myśliwy, jest zablokowany i nie można tam umieścić kart zwierząt. Z kolei kontynent, na którym stoi pionek Ekolog jest idealnym środowiskiem dla zwierząt. Na jednym kontynencie nie mogą stać obydwie postacie!
W podstawowym wariancie gry używamy tylko pionka Ekolog.

 

Planeta Zwierząt

 

Dlaczego warto?

Planeta Zwierząt, to jedna z tych gier edukacyjnych, które są mega przydatnym narzędziem wspomagającym edukacje przyrodniczą dziecka na poziomie szkoły podstawowej. Naszym zdaniem ta gra może świetnie sprawdzić się zarówno w warunkach szkolnych (np.: na kółku przyrodniczym), jak i w warunkach domowych. Usatysfakcjonowani powinni być także edukatorzy domowi, którzy poszukują nowych i niekonwencjonalnych rozwiązań edukacyjnych. To niby gra edukacyjna, ale jej bardzo przemyślana koncepcja powoduje, że wszyscy świetnie się bawią!

Planeta Zwierząt, przeznaczona jest w zasadzie dla dzieci w wieku 8+, ale naszym zdaniem można próbować grać już dzieciakami nieco młodszymi. Młodsi gracze mogą wymagać pomocy osób starszych, ale zawsze grę można trochę zmodyfikować i grać w zespołach.

Co warto przemyśleć?

Planeta Zwierząt, to naprawdę świetna gra, ale warto popracować nad kilkoma szczegółami. Naszym zdaniem tematyka gry zasługuje na użycie bardziej żywej kolorystyki. Inny problem to wykorzystanie w zabawie zwierząt mocno egzotycznych, o których nawet dorosłym zdarza się nie słyszeć. Prawdziwy kłopot pojawia się w momencie, kiedy młodszy lub mniej wprawny uczestnik zabawy trafi na trudny zestaw kart. W takiej sytuacji runda mocno się przedłuża a wówczas nie trudno o frustracje i zniechęcenie. Nasze zastrzeżenia budzą także wykorzystane w zabawie cechy zwierząt, a właściwie ich sprecyzowanie, które czasem może gracza wprowadzać w błąd.

 

Zebra Granna i jej gry…

Planeta Zwierząt, to jedna z tych gier, które naprawdę warto mieć w swoich domowych zasobach. Dla nas był to świetny pretekst, aby kolejny raz odwiedzić warszawskie ZOO. Oczywiście musieliśmy odwiedzić prawdziwą Zebrę Granny

 

Planeta Zwierząt

 

Planeta Zwierząt

 

Wydawnictwo Granna

 

 

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.