Dance with Shapes czyli Nauka Geometrii w 3D

Shapes

 

Platon wierzył, że istnieje idealna kula. Jedynym jej modelem jest bańka mydlana.
/Hugo Steinhaus/

Wiele lat temu, jeszcze w czasach licealnych moją największą zmorą były takie zadania, w których musiałam wyobrazić sobie, że np.: kula została włożona do środka sześcianu, albo… kula była opisana na stożku. Brrr… okropność, prawda?! Moja wyobraźnia przestrzenna pozostawiała naprawdę sporo do życzenia… A może to była tylko kwestia nieodpowiedniej edukacji?
Moja archimedesowa pociecha nie tylko bardzo lubi matematykę, ale wykazuje w tej materii nawet znacznie lepszą wyobraźnie i intuicję niż ja sama. Ostatnio poznałyśmy nową bardzo ciekawą aplikację, która jeszcze bardziej uatrakcyjnia nam nasze matematyczne zabawy z geometrią.
Poznajcie aplikację SHAPES – Nauka Geometrii w 3D a już nigdy nauka geometrii nie będzie ani trudna ani nudna!

 

Bryłowy zawrót głowy

Aplikacja SHAPES umożliwia poznawanie różnych trójwymiarowych figur geometrycznych, usystematyzowanych w 4 grupy tematyczne: graniastosłupy, ostrosłupy, bryły obrotowe i wielościany foremne.

 

shapes

 

SHAPES to możliwość nauki i zabawy z 27 różnymi bryłami geometrycznymi.

W aplikacji znajdziemy: 11 wariantów graniastosłupów, 8 wariantów ostrosłupów, 3 bryły obrotowe (kula, walec, stożek) oraz 5 wariantów wielościanów foremnych.

 

Graniastosłupy

 

shapes

 

Ostrosłupy

 

shapes

 

Bryły obrotowe

 

shapes

 

Wielościany foremne

 

shapes

 

SHAPES – jak to działa?

Aby rozpocząć naszą przygodę z tą aplikacją SHAPES, najpierw musimy dokonać wyboru grupy figur z którą chcemy dalej pracować. Kolejny krok to decyzja dotycząca wyboru konkretnej figury, którą będziemy poznawać podczas naszej zabawy.

Na tym etapie możemy skorzystać z następujących wariantów: siatki, opcje bryły oraz kolor wypełnienia.

 

shapes

 

Opcja siatki daje nam 3 możliwości: zbuduj własna siatkę, zmień (zobacz możliwe siatki) oraz… drukuj.

 

shapes

 

Kiedy zastosujemy wariant opcje bryły, wówczas pojawiają nam się aż 3 nowe możliwości: krawędzie, ściany i wierzchołki. Kiedy wykorzystamy do tego jeszcze ostatnia opcje: kolor wypełniania (do wyboru mamy 4 kolory: czerwony, żółty, zielony, niebieski) wówczas zabawa staje się jeszcze bardziej odjazdowa.

 

shapes

 

Siatki nie tylko na zakupy

Na pierwszy ogień przetestowaliśmy opcje budowania siatek.

Jeżeli siatka zostanie zbudowana przez nas poprawnie, wówczas bryła złoży nam się w całość i zadanie zostanie zaliczone.

 

shapes

 

shapes

 

shapes

 

Jeżeli uda nam się „wymyślić” nową siatkę, wówczas zostaniemy o tym poinformowani odpowiednim znaczkiem, a nasz pomysł będzie umieszczony w banku siatek.

 

shapes

 

shapes

 

Więc chodź, pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko…

Aplikacja SHAPES to także niesamowita zabawa, w której można odkryć tryb przeźroczystych powierzchni, zaznaczać wierzchołki i krawędzie oraz kolorować wybrane przez siebie elementy.

 

Transparentność

 

shapes

 

shapes

 

Pokoloruj tak jak chcesz

 

shapes

 

shapes

 

shapes

 

Prościej już się chyba nie da!

Aplikacja SHAPES to program płatny (ostatnia cena to ok 20zł w zależności od urządzenia), ale możecie nam wierzyć warto go zakupić. Sterowanie przy pomocy bardzo prostych gestów i intuicyjny interfejs to gwarancja świetnej zabawy nawet dla najmłodszego użytkownika. Bryły i ich siatki można obracać w dowolnym kierunku oraz przybliżać i oddalać widok. Dodatkowa opcja drukuj powoduje, że dzieci mogą poznawać bryły także poza aplikacją i jednocześnie doskonalić swoje zdolności manualne. Stopniowanie trudności i różnorodność zadań nie tylko pobudzają wyobraźnie, ale także rozwijają zainteresowania i zdolności matematyczne.

 

shapes

 

IT w służbie edukacji!

Aplikacja SHAPES została zweryfikowana przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
SHAPES to świetna aplikacja do wykorzystania podczas lekcji w szkole, ale naszym zdaniem może ona służyć także jako doskonałe narzędzie do samodzielnej edukacji.

Naszym zdaniem SHAPES to świetna pomoc i doskonałe urozmaicenie nauki. Tak spędzony czas z tabletem, nie jest czasem straconym!
Program ten pozwala zrozumieć geometrię w przystępny i bardzo atrakcyjny wizualnie sposób.

Aplikacja SHAPES zdobyła nagrodę Appaward 2014 w kategorii edukacja, posiada 4-gwiazdkową opinię wydaną przez Educational App Store oraz bierze udział w programie Moms With Apps.

 

Zobaczcie jak z aplikacją SHAPES radzi sobie nasza ośmiolatka.

  

Alikację SHAPES możecie odszukać (i zakupić) na urządzenia z następującymi systemami:

 

 


Zapraszamy do przeczytania innych naszych matematycznych postów z cyklu:
"Matematyka jest piękna"

Logo projektu Matematyka jest piękna

Post nie posiada komentarzy, a od jego publikacji minęło bardzo dużo czasu. Komentowanie zostało wyłączone.