Matematyka – to bardziej czynność niż nauka.
/Luitzen Egbertus Jan Brouwer/
Jesteście gotowi na nowe matematyczne wyzwanie? Dziś dowiecie się, co to są kwadrat magiczny oraz czy i jak można go samodzielnie wykonać w domu. „Matematyka jest piękna” to nasz projekt, który pomoże Ci pokochać matematykę! Zobacz sam jak fajnie można bawić matematyką!
Kwadrat magiczny i… melancholia
Najsłynniejszym kwadratem magicznym jest prawdopodobnie ten, który umieścił Albert Dürer na swoim miedziorycie Melancholia I. Prawdopodobnie całkowicie nieprzypadkowo w ostatnim wierszu znajdziemy tu obok liczby 15 i 14 – liczby te składają się na datę powstania grafiki – czyli rok 1514.
By Albrecht Dürer – [1], Domena publiczna, Link
Kwadraty mocy matematycznej
Kwadrat magiczny to specjalna tablica, w która wpisano dodatnie liczby naturalne w taki sposób, aby suma liczb w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdej przekątnej była taka sama. Kwadrat, w którym suma liczb w każdym wierszu i każdej kolumnie jest taka sama, ale sumy liczb w przekątnych są różne, nazywa się kwadratem półmagicznym.
Kwadrat magiczny znany był już w Chinach ok 2200 lat p.n.e. Mało kto jednak wie, że nazwę swoją zawdzięcza związkowi z… magią i wróżbami. Kwadrat magiczny traktowany był jako talizman.
Być jak matematyczny Harry Potter
Teraz pokaże Wam jak w prosty i szybki sposób samodzielnie wykonać takie magiczny kwadrat – 4 x 4. Jedyne co potrzebujesz to… „wzór” pierwotnego kwadratu magicznego, którego liczby dają w sumie 34. Teraz już możesz olśnić swoje dziecko lub… zabłysnąć wśród znajomych i przyjaciół.
- Poproś aby ktoś zaproponował jakąś dowolną liczbę większą od 34. Niech to będzie np.: 67
- Teraz dokonaj prostego obliczenia: 67 – 34 = 33
- Podziel otrzymaną liczbę przez 4 ( 33 : 4 = 8 i reszta to 1)
- Liczba 8 jest pierwszą magiczną liczbą.
- Teraz dodaj pierwszą liczbę magiczną i otrzymaną wcześniej resztę z dzielenia ( 8 + 1 = 9 ; liczba 9 to Twoja druga liczba magiczna)
- Teraz zaglądnij do „wzoru” pierwotnego kwadratu magicznego o sumie 34. W okienkach gdzie są liczby 13, 14, 15, 16 dodaj do tych liczb druga liczbę magiczną (czyli w przykładzie to liczba 9)
- Do pozostałych liczb dodawaj pierwszą liczbę magiczną (w przykładzie to liczba 8)
- Teraz możesz podziwiać efekt swojej pracy.
Kwadraty magiczne dla najmłodszych
Kwadraty magiczne, to fajna zabawa także dla najmłodszych adeptów matematyki. Nasza 7-latka, doskonale poradziła sobie z magicznym kwadratem zarówno 3 x 3 jak i 4 x 4. W wersji najprostszej, część liczb jest już wpisanych w taki kwadrat. Dziecko ma za zadanie odszukać „magiczną liczbę”danego kwadratu oraz uzupełnić pozostałe liczby w okienkach.
Prawda, że przygotowanie kwadratu magicznego, jest dziecinnie proste? A ile przy tym zabawy! Wasze dzieci z pewnością będą zachwycone ta zabawą, zwłaszcza kiedy zdradzicie im tajemnice tworzenia takich matemagicznych kwadratów magicznych. Dobrej zabawy!
Spodobał Ci się nasz post? Komentuj, udostępniaj, linkuj!
Zapraszamy do przeczytania innych naszych matematycznych postów z cyklu: "Matematyka jest piękna"
Bardzo lubię Wasze posty matematyczne. Wykorzystuje je w pracy z dzieciakami w szkole podstawowej. Fajnie, że Wasze posty są takie… „niepodręcznikowe” 🙂 A kwadraty magiczne, postaram się wykorzystać już na najbliższych zajęciach w klasie 2. Dzięki!
He he he… już wiem, czym jutro zagnę swoją dzieciarnię! Dzięki!